Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja Vieraas » 25.08.2012 18:21

ex jt:t uskossa kirjoitti:Tiedän erään pienen seurakunnan jossa on vain yksi nimitetty "veli".Miten mahtaa onnistua vartiotornilla tukistelu?
Tämä ongelma taitaa monissakin seurakunnissa tulla vastaan hyvin pian. Myös akselilla Ruotsi-USA kerrotaan, että vanhimmista alkaa olla pulaa. Hallintoelimen valitsema "sulje silmäsi ja korvasi" -linja ei varmasti tule lisäämään nettisukupolven hinkua edetä teokraattisella uralla. Alkaisiko tyhjiä paikkoja kokouksissa olla jo sen verran, että seurakuntia voitaisiin yhdistää ja osa saleista myydä pois?

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja SuurinBabylon » 25.08.2012 17:37

Epäviralliset tervehdykset ja tiiviit kirjantutukisteluryhmät luovat mahdollisuuksia ilmiöille, joita hallintoelin ei voi valvoa. Hallintoelimen pyrkimyksenä on hallita todistajan elämää sen kaikilta osa-alueilta. Jos mielenhallinnan valli murtuu yhdestä suunnasta, murtuu se lopulta kokonaan.

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja ex jt:t uskossa » 24.08.2012 14:38

Tiedän erään pienen seurakunnan jossa on vain yksi nimitetty "veli".Miten mahtaa onnistua vartiotornilla tukistelu?
Käykö juttu niin että ensin vanhin aloittaa kokouksen,pyytää itseään lukemaan ensimmäisen kappaleen,kiittää,siirtyy lukijan paikalta tutkistelun johtajan paikalle,esittää kysymyksen ja sitten sanoo vastauksen kuultuaan:"kuulemme luettavan toisen kappaleen" ja siirtyy lukijan paikalle j.n.e.
:-)

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 23.08.2012 18:04

Vieraas kirjoitti:Muistan ensimmäisen tutkistelunjohtajan lapsuudesta, oli leppoisa ja huumorintajuinen kaveri.
Minä puolestani muistan hyökkäykset kotiini erinomaisen hyvin. Tyypit eivät ole olleet mitenkään leppoisia saati huumorintajuisia. :mrgreen:

Tuleva ohjelmistokaan ei asiaa muuksi muuta.

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja Vieraas » 23.08.2012 16:53

Vieras kirjoitti:Muutokset saattavat indikoida sitä, mitä tapahtuu piilossa kulissien takana Seurassa. Muutokset ovat merkki ongelmista tai uudesta tilanteesta, johon etsitään ratkaisua.
Muistan ensimmäisen tutkistelunjohtajan lapsuudesta, oli leppoisa ja huumorintajuinen kaveri. Ryhmässä oli hyvä tunnelma, monesti aikuiset innostuivat pohdiskelemaan asioita hyvinkin paljon tutkittavan kirjan vierestä. Tämä oli juuri sitä mitä Vartiotorni-seura ei halua. Jokaisen ajatuksen pitää olla hallintoelimen hyväksymä ja mielellään kirjoitusosaston muotoilema.

Tulevankin talven konventeissa seura kehottaa mietiskelemään (meditate) hengellisiä asioita. Seuran mietiskely™ on kuitenkin eri asia kuin normaali mietiskely. Rivijäsenen tulee lukea, kuunnella ja toistaa valmiita ajatuksia. Usein nämä ajatukset vaihtuvat tai ne ovat jopa keskenään ristiriitaisia, mutta siihen pitää Jehovan todistajan sopeutua. Watchtowerin omaa termiä lainaten todellisella mietiskelyllä pääsee pelkästään kapinallisen kirjoihin.

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja Vieras » 23.08.2012 16:30

Vanhinten vaimot ylläpitävät puskaradiota.

Mitähän ovenavaaajat sanoisivat, jos tietäisivät, mitä JT:t seurakunnissaan keskenään juoruilevat heidän yksityisasioistaan? Se ja se siellä ja siellä ovella...

Mutta ehjkä nämä uudet kokousjärjestelyt auttavat vilpittömiä todistajia pysymään mukana ainoassa oikeassa uskonnossaan. Minuutti sinne ja minuutti tänne, terveisten poistaminen - ja maailma pelastuu!

Muutokset saattavat indikoida sitä, mitä tapahtuu piilossa kulissien takana Seurassa. Muutokset ovat merkki ongelmista tai uudesta tilanteesta, johon etsitään ratkaisua.

Länsimaissa on varmaan vaikeaa saada ylläpidettyä Herran kuria ja nuhdetta! Sen verran vapaaksi on tiedonsaanti asioiden OIKEASTA laidasta muuttunut.

1970-luvun kotitukisteluissa kuulemma istuttiin tuolit rivissä ja tutkistelun johtaja / valvoja oli edessä. Tämän nimikkeenkin muuttaminenhan muuttaa niin paljon perusasioita. Jos on mätä jutttu sisältä, ei valvojien nimikkeet tai minuuttiaikataulut asiaa paranna. Kosmetikkaa.

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 23.08.2012 16:24

rippeli kirjoitti:Nuo vanhinten vaimot ja heidän tiedonsaantinsa on kyllä selittävä seikka sille, että seurakunnissa kaikki tietävät lopulta, miten joku on töppäillyt.
Meillä päin ei tarvitse olla kyse edes "töppäilystä" Paikkakunta on niin pieni, että voin aivan hyvin sanoa sille, joka kuulumisiani kysyy: Kysy naapurustolta tai paikallisilta todistajilta, tietävät paremmin.

Katselen nyt kaikessa rauhassa, mihin tämä lakihenkisyys kohdallani johtaa. Ennen se johti siihen, että minusta tehtiin valitus seurakuntaani (evl.). Nykyään sellaista ei enää voida tehdä, mutta kekseliäs keinot keksii tässäkin.

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja rippeli » 23.08.2012 15:50

Nuo vanhinten vaimot ja heidän tiedonsaantinsa on kyllä selittävä seikka sille, että seurakunnissa kaikki tietävät lopulta, miten joku on töppäillyt.
Itse koin teininä äärimmäisen esimerkin aiheesta, kun veli vanhimman vaimo istui miehensä vieressä kuuntelemassa kaikki jutut, joita halusin veli vanhimmalle tunnustaa.

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja Voimantorni » 23.08.2012 01:47

Vieraas kirjoitti:Käytännössähän pienellä paikkakunnalla monikin seurakunnan jäsen voi saada tietää nuoren todistajan syntisestä elämästä. Isommalla paikkakunnalla nuori voi kikkailla pitkäänkin ja kiinni jäädessä silminnäkijöitä on usein yksi tai muutama. Kun nämä käräyttävät nuoren "luotettavalle" vanhimmistolle, mistä se maine seurakunnan keskuudessa syntyy? Kokemukseni mukaan tehokkaan viidakkopuhelimen kautta, jonka ainut looginen alkulähde ovat vanhimmat itse.
Näinhän se usein menee. Jehovantodistajuus elämäntapana on ulkoista suorittamista, eli viime kädessä kuplaa. Vain sillä on merkitystä, mitä muut näkevät sinun tekevän, ei niinkään sillä miten sinulla oikeasti menee, tai edes sillä, millainen ihminen todella olet sisäisesti.

Esimerkiksi jos todistaja X on nähty epäilyttävässä tilanteessa tai seurassa, ja mikäli oikeat henkilöt saavat tietää siitä, muuttuu X:n maine "Jumalan seurakunnan keskuudessa" yhdessä hetkessä. Muussa tapauksessa se ei muutu; merkitystä on ainoastaan henkilön sosiaalisella statuksella, josta päättävät hyvin pitkälle vanhimmat vallallaan (ja heidän vaimonsa piilovallallaan). Niinpä onkin mahdollista, että jotkut ovat olleet useiden vuosienkin ajan Jt-toiminnassa mukana kuitenkaan juuri uskomatta noihin oppeihin, Jt-malliseen maailmankuvaan. Eivätkä muut seurakunnassa ole huomanneet mitään, koska nämä ovat hoitaneet suoritteensa organisaatiota kohtaan riittävän näkyvästi ja säännöllisesti.
Vieraas kirjoitti:Koulut käyneillä sielunhoitajilla on vaitiolovelvollisuus, Jehovan todistaja -vanhimmilla ja muilla harrastajapsykologeilla ei ole.
Hyvä huomio.
Vieraas kirjoitti:Tältä kannalta on röyhkeää, että vanhimmat vaativat saada tietää nuoren yksityisasioita.


Katolilaisten orpopoikien tapaan yksittäisen Jehovan todistajankin täytyy vain uskoa ja luottaa Jumalan järjestön edustajien moraaliin ja hyvyyteen. Minkäänlainen epäilyhän ei ole vaihtoehto, sehän olisi avointa kapinaa itse Luojaa vastaan.
Vieraas kirjoitti:Osalla vanhimmista vallan tunne on mennyt niin pitkälle, että erottamisensa hyväksyvää tai eroamassa olevaa vaaditaan oikeuskomiteaan.
Absurdiuden lisäksi tämä on jo huvittavaakin. Kuvittelevatko nämä pienet jahven pamput tosiaan, että koko muu maailma pyörii Vartiotorni-seuran säännösten mukaan? Edes sellaiset Jehovan todistajien uskonnossa vielä kirjoilla olevat yksilöt, jotka ovat saaneet riittävästi tietoa ja ovat sisällään päässeet jo ulos tuosta mielettömyydestä, eivät tottele Vt-lahkon lakeja.

Itse tosin osallistuin luopumukseni johdosta koolle kutsuttuun komiteaan, mutta menin sinne pitämään hauskaa. Menin sinne tarjoamaan vanhimmille todisteita Vt-seuran valheellisuudesta, joista he toki mitä kohteliaimmin kieltäytyivät. :mrgreen:

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja Vieraas » 21.08.2012 21:33

Voimantorni kirjoitti:Tästä ei minulla tosiaan ole tarkempaa tietoa. Tuskin homma toimisi kovinkaan hyvin sellaisilla alueilla, joissa on jo muutenkin pulaa nimitetyistä veljistä. Pohjois-Suomessakin on alueita, joilla yksi vanhin hoitaa kahden tai kolmenkin seurakunnan asiat.
Näinpä. Yleisestikin ottaen vastuuveljien puute, sääntöjen tiukentaminen ja jäljelle jäävien veljien keskimääräisen älykkyysosamäärän alentaminen ei ole oikein toimiva konsepti Jehovan todistajien tulevaisuuden kannalta.
Vieraas kirjoitti:Kyllähän tätä jakoa Jt-nuorten keskuudessa tapahtuu jo periaatteessa muutenkin sen mukaan, minkälainen maine nuorella on seurakunnassa.
Tämä VT-seuran ohjeistuksesta tuttu "maine" on kiinnostava asia. Seura puhuu yksilön seurakunnan jäsenten keskuudessa vallitsevasta "maineesta" ja ohjeistaa jopa käyttämään sitä vanhinten päätösten perustana.

Käytännössähän pienellä paikkakunnalla monikin seurakunnan jäsen voi saada tietää nuoren todistajan syntisestä elämästä. Isommalla paikkakunnalla nuori voi kikkailla pitkäänkin ja kiinni jäädessä silminnäkijöitä on usein yksi tai muutama. Kun nämä käräyttävät nuoren "luotettavalle" vanhimmistolle, mistä se maine seurakunnan keskuudessa syntyy? Kokemukseni mukaan tehokkaan viidakkopuhelimen kautta, jonka ainut looginen alkulähde ovat vanhimmat itse. Hyvin usein ne salaisuudet tuntuivat lipsahtavan vähintään omalle puolisolle. Kuulin JT-aikana ihan liian monta kertaa fraasin "älä nyt kerro kenellekään, mutta...". Yksi vanhimman vaimo tuntui tietävän suunnilleen kaiken.

Koulut käyneillä sielunhoitajilla on vaitiolovelvollisuus, Jehovan todistaja -vanhimmilla ja muilla harrastajapsykologeilla ei ole. Tältä kannalta on röyhkeää, että vanhimmat vaativat saada tietää nuoren yksityisasioita. Osalla vanhimmista vallan tunne on mennyt niin pitkälle, että erottamisensa hyväksyvää tai eroamassa olevaa vaaditaan oikeuskomiteaan. Tässä kohtaa kannattaisi muistaa, että näillä miehillä ei tosielämässä ole yhtään mitään valtaa, kyseessä ovat vanhinten omat poliisileikit. Eroamassa olevalla ei ole minkään maailman velvollisuutta totella näitä amatöörejä.

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja -seuraaja- » 21.08.2012 21:05

Kovin on kiire aikataulu ellei enää "terveisiäkään" ehditä lausua ja välittää kokouksissa, ei niihin nyt niin montaa minuuttia ole aiemminkaan kulutettu, ellei nyt taputukset ole sitten venähtäneet...
- Kaipa niitä sitten sunnuntain kokouksissa tai konventeissa vielä kuullaan, tai "kierrosviikolla"?

Jotenkin nyt tuntuu hieman samalta kuin Rutherfoordin aikoihin jolloin laulaminen lopetettiin katsoen sen vievän "turhaa aikaa tärkeämmältä kiireisenä aikana".

Todettakoon kuitenkin olevan hyvä että kokoukset aikataulutetaan, monilla ihmisillä on nykyisin varsin tarkka aikataulu.
- Hieman toisenlainen "aikataulu" on "New Haven Bible Students" - kokouksissa joissa alkukeskusteluihin saattaa kulua hyvinkin enemmän kuin tarkat "5 min" ja alustus puheenvuorokin saattaa venähtää pitkähköksi "youtubista" katsottuna.

- kuinkahan kiireeksi vielä meneekään tämä ihmisten elämä, konventeissakin oli sentään joskus aiemmin aikaa kahvittelulle ja ruokailulle...

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja Voimantorni » 21.08.2012 20:37

Vieraas kirjoitti:Jos tämä VT:n lukemisasia on oikeasti päätoimiston ohjeistamaa
Tästä ei minulla tosiaan ole tarkempaa tietoa. Tuskin homma toimisi kovinkaan hyvin sellaisilla alueilla, joissa on jo muutenkin pulaa nimitetyistä veljistä. Pohjois-Suomessakin on alueita, joilla yksi vanhin hoitaa kahden tai kolmenkin seurakunnan asiat.
Vieraas kirjoitti:Jakamalla nuoret miehet parempiin ja huonompiin saadaan jälkimmäinen ryhmä ovesta ulos ripeämmin.
Kyllähän tätä jakoa Jt-nuorten keskuudessa tapahtuu jo periaatteessa muutenkin sen mukaan, minkälainen maine nuorella on seurakunnassa. Joskus aikoinaan vitsailtiin, että on olemassa kahdenlaisia veljiä: esimerkillisiä veljiä ja muuten vain merkillisiä veljiä. Hyvä maine on tietysti suoraan riippuvainen siitä, kuinka paljon aikaa ja energiaa ihminen panostaa järjestön toimintoihin ja miten kuuliainen hän on järjestön ohjaukselle eri elämänvalinnoissaan.

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 21.08.2012 19:35

Filippos kirjoitti:Hyvä suunta siis. Jatkavat samaan malliin, niin maailma saattaa vieläpä pelastua harmagedonilta.
Ei suinkaan. Nyt hehkutetaan Obaman lausunnoilla. Harmagedon tulee ihan pian, aina ja ajan hämäriin asti. Aamen.

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 21.08.2012 19:32

Vieraas kirjoitti:Jos tämä VT:n lukemisasia on oikeasti päätoimiston ohjeistamaa, niin omaan jalkaan ampuminen jatkuu.

Otaksun tämän jalan olevan puusta, joten ei haittaa. Ortopedit tekevät uusia ja niitä pääkonttorissa riittänee. Myös taidokkaita mallipuuseppiä on, koskapa saavat puupäät pysymään pinnalla.
Jakamalla nuoret miehet parempiin ja huonompiin saadaan jälkimmäinen ryhmä ovesta ulos ripeämmin.
Tämäpä olisikin vallan verraton juttu.

Re: Lisääntyvä lakihenkisyys kokousjärjestelyissä

Kirjoittaja Filippos » 21.08.2012 19:03

Vieraas kirjoitti:Jakamalla nuoret miehet parempiin ja huonompiin saadaan jälkimmäinen ryhmä ovesta ulos ripeämmin.
Hyvä suunta siis. Jatkavat samaan malliin, niin maailma saattaa vieläpä pelastua harmagedonilta.

Ylös