Todellisia luopiovalheita

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Todellisia luopiovalheita

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja SuurinBabylon » 15.12.2012 14:34

SonOfJesus kirjoitti:Kysyin asiaa aina hallintoelimeltä asti ja he vastasivat lopulta vain: "Emme näe mitään virhettä tapahtuneen", mutta eivät edelleenkään kertoneet syytä.
Erottamisen syy selvisi minullekin vasta, kun tilasin itseäni koskevat paperit henkilötietolain perusteella Betelistä. Luopumushan se oli. Ei tullut yllätyksenä. Suurinta osaa minulle kuuluvista papereista en ole vieläkään saanut. Sekään ei tullut yllätyksenä. Jehovan [hallintoelimen] lait ohittavat maalliset lait mennen tullen.

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja Bergerac » 15.12.2012 14:33

Vilpittömien Jehovan Todistajien keskuudessa ns juorut entisistä jehovan todistajista kulkevat salamaa nopeammin tässä kuvainnollisessa Jehova-lahkossa.

Sanamuodot "kuulemma, eräs veli huomasi, sekin on nykyään KUULEMMA ihan ja niin edelleen" ovat voimissaan vilpittömien Jehovan Todistajien keskuudessa. Seuran asentama kuvainnollinen aivopultti on jäsenistön osalta omiaan pitämään yllä Seuran jäsenistölleen osoittamia näkemyksiä sekä selityksiä.

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja SonOfJesus » 15.12.2012 13:18

Todellinen luopiovalhe on Veikko Leinosen julkisesti esittämä lausuma, että kaikki erottaminen johtuu raamatullisista (moraalisista) syistä. Näin ainakin otaksun, koska omaa erottamistani perusteltiin vain sanomalla: "Kyllähän sinä sen itsekin tiedät" enkä tiedä tehneeni mitään erottamisen arvoista.

Kysyin asiaa aina hallintoelimeltä asti ja he vastasivat lopulta vain: "Emme näe mitään virhettä tapahtuneen", mutta eivät edelleenkään kertoneet syytä.

Leinonen lausumassaan leimasi erotetut - minutkin - juopoiksi tai huorintekijöiksi. Tämä satuttaa.

Erottamiseeni johti kaiketi se, että he eivät voi myöntää kenenkään vanhimman toimineen väärin, koskapa pyhä henki on heidät tehtävään valinnut: "Järjestö on Pyhä". Tämä lienee syynä hyväksikäyttöjenkin peittelyyn. He eivät voi kohdata todellisuutta, jossa heidän Pyhä Järjestönsä (Seura) ei olekaan niin Pyhä kuin he mainostavat ja ehkä uskovat itsekin. "Voi sinua Jerusalem, luoksesi lähetettyjen kivittäjää!".

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja Markku Meilo » 12.12.2012 03:41

Voimantorni kirjoitti:Kertomuksen mukaan pullo oli avoin, ja korkki hukassa. Sovitaan vaikka, että se oli noin puolillaan.
Tuollainen ylimalkainen sopimus aiheuttaa saivartelijalle teoreettisia ongelmia, mutta pääsääntöisesti elämässä kannattaa olla optimistinen. Pessimistin pullo on noin puolityhjä ja optimistin noin puolitäysi. Josta taas johtuu, että komediassa Jehovan henki katsoisi (jos tilan pistorasiat ovat vanhaa mallia ja ilman poppaa-tulppia) pessimistin päihtyneemmäksi kuin vastaavassa tilanteessa optimistin. Uudemmilla pistorasioilla varustetuissa tiloissa komediaelämässä ratkaisee teatteri ja ryyppyseurasuhteet.

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja Voimantorni » 10.12.2012 16:38

loikkarisusi kirjoitti:Ei kai siinä mitään vikaa ole, jos alkoholia ostaa tai pulloja palauttaa
Periaatteessa ei Jt-doktriinin valossa olekaan. Toiset vain halusivat ottaa todistajuus-julkisivunsa vakavammin kuin toiset. Tämä nimenomainen vanhinkaan ei kuulunut niihin "kuiviin" todistajiin, mutta ei olisi voinut kuvitellakaan ottavansa ruokaravintolassa alkoholipitoista ruokajuomaa. Yksityisissä sisähuoneissaan sitten saattoi viinaa kulua enemmänkin, minkä huomasi myös ostosten määrästä.

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja rippeli » 10.12.2012 09:58

Kun jt lipsahtaa rakastelemaan kanssaihmistä ilman avioliittoa, niin käydään komiteassa sopimassa juttu jälkeenpäin ja ollaan taas puhtaita jumalan edessä.
Kun saman homman toistaa eroamisen/erotuksen jälkeen, niin on hulttio, taikka huora sukupuolesta riippuen.

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja loikkarisusi » 09.12.2012 20:07

Voimantorni kirjoitti: Edelleen palautuu mieleen erään toisen vanhimman käytös paikallisessa alkoholiliikkeessä. Vanhimman liikkeet olivat varsin suoria ja määrätietoisia, tarkoitus oli edetä hyllyjen välistä kassalle ja ulos ko. liikkeestä mahdollisimman nopeassa tahdissa. Ajoitus oli myös valittu huolella; arkipäiväinen aamupäivä, jolloin kyseisen oikeustoimen todistavia silmäpareja olisi liikkeellä mahdollisimman vähän. Toinen ongelma tulee vastaan tietysti myös tyhjiä pulloja palautettaessa, mutta siinäkin toimii huolellinen ajoitus, korkeat kaulukset ja tilanteeseen valikoitu hattu.
Ei kai siinä mitään vikaa ole, jos alkoholia ostaa tai pulloja palauttaa - vain sillä, jos tulee havaituksi juopumustilassa. Ainahan voi sanoa, että en minä humaltuakseni juo, vaan kohtuudella :D

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja Voimantorni » 09.12.2012 18:19

Viljo kirjoitti:Kumpikohan on pahempi: täysi vai tyhjä pullo?
Kertomuksen mukaan pullo oli avoin, ja korkki hukassa. Sovitaan vaikka, että se oli noin puolillaan.

Edelleen palautuu mieleen erään toisen vanhimman käytös paikallisessa alkoholiliikkeessä. Vanhimman liikkeet olivat varsin suoria ja määrätietoisia, tarkoitus oli edetä hyllyjen välistä kassalle ja ulos ko. liikkeestä mahdollisimman nopeassa tahdissa. Ajoitus oli myös valittu huolella; arkipäiväinen aamupäivä, jolloin kyseisen oikeustoimen todistavia silmäpareja olisi liikkeellä mahdollisimman vähän. Toinen ongelma tulee vastaan tietysti myös tyhjiä pulloja palautettaessa, mutta siinäkin toimii huolellinen ajoitus, korkeat kaulukset ja tilanteeseen valikoitu hattu.

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja Viljo » 09.12.2012 18:05

Voimantorni kirjoitti:käveltyään illanvietosta kotiin kesäisenä yönä kaupungin halki viinapullo kädessään
Kumpikohan on pahempi: täysi vai tyhjä pullo? :lol:

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja Voimantorni » 09.12.2012 17:42

Markku Meilo kirjoitti:Muistan itsekin kuinka kotibileistä pääsi vähemmällä moitteella kuin ravintolakäynnistä, viinan määrä ei ollut lainkaan niin merkittävä asia kuin todellisuuden ilmitulo.
Hah, tulee mieleeni tapaus pohjoiselta uudeltamaalta, jossa vanhin oli kuulemma menettänyt tehtävänsä käveltyään illanvietosta kotiin kesäisenä yönä kaupungin halki viinapullo kädessään. Kukaan ovituttu tai muukaan tuttu ei ollut tiettävästi ollut todistanut tätä rikosta, mutta riskin Vt-seuran imagolle katsottiin kuitenkin olleen sen verran suuri, että toimenpiteisiin oli ryhdyttävä.

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja Markku Meilo » 09.12.2012 16:36

artoodetoo kirjoitti:Nimenomaan. Komitean rangaistuspäätöksissäkin sanottiin "Koska asia on tullut ulkopuolisten tietoon, niin...".
Jehovantodistajan arkielämä on jatkuvaa tekopyhää jeesustelua ja valheellisen mielikuvan luomista. Jostain juolahti mieleen sekin km-ohje (olikohan kn37:n jako-ohje), jossa kehotettiin jättämään kentäveska himaan.

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja artoodetoo » 09.12.2012 16:21

Markku Meilo kirjoitti:
artoodetoo kirjoitti:Itsekin olen jo pari kertaa saanut varoituksen alkoholin käytöstä, kun olen käyttänyt alkoholia "julkisesti" samalla tavalla kuin vakio JT-kaveriporukassa kotibileissä.
Vt-seura pyrkii luomaan jehovantodistajuuden julkisuuskuvan sellaiseksi, joka ei lopulta vastaakaan todellisuutta. Muistan itsekin kuinka kotibileistä pääsi vähemmällä moitteella kuin ravintolakäynnistä, viinan määrä ei ollut lainkaan niin merkittävä asia kuin todellisuuden ilmitulo.
Nimenomaan. Komitean rangaistuspäätöksissäkin sanottiin "Koska asia on tullut ulkopuolisten tietoon, niin...".

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja Markku Meilo » 09.12.2012 16:14

artoodetoo kirjoitti:Itsekin olen jo pari kertaa saanut varoituksen alkoholin käytöstä, kun olen käyttänyt alkoholia "julkisesti" samalla tavalla kuin vakio JT-kaveriporukassa kotibileissä.
Vt-seura pyrkii luomaan jehovantodistajuuden julkisuuskuvan sellaiseksi, joka ei lopulta vastaakaan todellisuutta. Muistan itsekin kuinka kotibileistä pääsi vähemmällä moitteella kuin ravintolakäynnistä, viinan määrä ei ollut lainkaan niin merkittävä asia kuin todellisuuden ilmitulo.

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja artoodetoo » 09.12.2012 15:56

Markku Meilo kirjoitti:
artoodetoo kirjoitti:Jep. Tästä eroamisen jälkeisestä ajasta vaan monet JT:t voivat vetää nopeita johtopäätöksiä, että se kaveri on lopullisesti ihan rappiolla, ellei nopeasti palaa järjestön rakkauden pariin :lol:
Mielenhallinnassa oleva jt ei tietysti huomaakaan, että alkoholi on todistajien parissa (luotettavassa ryyppyporukassa) pitkälle siedetty ongelma ja lisäksi myös merkittävä monotussyy.
Itsekin olen jo pari kertaa saanut varoituksen alkoholin käytöstä, kun olen käyttänyt alkoholia "julkisesti" samalla tavalla kuin vakio JT-kaveriporukassa kotibileissä.

Re: Todellisia luopiovalheita

Kirjoittaja Markku Meilo » 09.12.2012 15:43

artoodetoo kirjoitti:Jep. Tästä eroamisen jälkeisestä ajasta vaan monet JT:t voivat vetää nopeita johtopäätöksiä, että se kaveri on lopullisesti ihan rappiolla, ellei nopeasti palaa järjestön rakkauden pariin :lol:
Mielenhallinnassa oleva jt ei tietysti huomaakaan, että alkoholi on todistajien parissa (luotettavassa ryyppyporukassa) pitkälle siedetty ongelma ja lisäksi myös merkittävä monotussyy.

Ylös