Todellisia luopiovalheita

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

loikkarisusi
Viestit: 166
Liittynyt: 19.09.2012 19:20

Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja loikkarisusi »

Minun kuulemiani luopiovalheita eli eronneista/erotetuista esitettyjä valheita ja niitä tukevia ns. tosikertomuksia ovat:

"Luopiot ovat onnettomia." <- "Näin Erkin kaupungilla, ja näytti kauhean yksinäiseltä ja masentuneelta." (So what? Ehkä Erkkiä ärsytti naamaa piiskaava lumisade.)

"Luopiot ovat sukupuolisen moraalittomuuden riivaamia." <- "Laurakin meni tuohon kulmapubiin jonkun miehen kanssa." (No, kyse saattoi olla miesystävästä, aviomiehestä, kaverista tai ihan kenestä tahansa, ja tuskin siellä baarissa orgioita pidettiin.)

Mitäs muita luopiovalheita tiedätte?
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

”Eräässäkin maassa julkaistiin perätön uutinen, jonka mukaan todistajat olisivat tukeneet Hitlerin hallitusta toisen maailmansodan aikana.” (Vartiotorni 1. syyskuuta 2004 sivu 16)
Todellisuudesta en tiedä, koska jo "eräs maa" haiskahtaa, mutta jos luopio on ollut asialla, niin tuo on valheellinen väite. Vt-seura ei tukenut Hitlerin hallitusta toisen maailmansodan aikana, vaan ennen toista maailmansotaa.
Voimantorni
Viestit: 989
Liittynyt: 07.06.2009 16:16

Re: Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja Voimantorni »

Tässä jokunen:

1) Luopiot hyökkäävät nuhteettomia ihmisiä vastaan:
"Isänsä Saatanan tavoin luopiot kohdistavat hyökkäyksensä nuhteettomia ihmisiä vastaan. (Joh. 8:44.) Jehovan palvelijoilla on siis täysi syy pysyä heistä tyystin erossa." (Vartiotorni 15. huhtikuuta 2009)
Todellisuudessa suurin osa entisten Jehovan todistajien esittämästä kritiikistä ei kohdistu yksittäisiin ihmisiin, vaan Vt-seuran valheellisiin opetuksiin ja perusteettomiin toimintatapoihin.


2) Luopiot väittävät olevat viisaampia kuin "orja":
"Myös luopiot puhuvat arvottomia sanoja väittäessään olevansa viisaampia kuin ”uskollinen ja ymmärtäväinen orja” (Matt. 24:45–47). He puhuvat kuitenkin omaa viisauttaan, ja heidän sanansa ovat arvottomia, kompastuskivi sille, joka niitä kuuntelee." (Vartiotorni 15. huhtikuuta 2008)
Todellisuudessa entiset todistajat eivät yleensä esitä väittämiä sen paremmin omasta viisaudestaan kuin hallintoelimen jäsenienkään älykkyysosamääristä. He vain paljastavat Vt-seuran opilliset ristiriidat, epärehellisyyden ja valehtelun, joista he ovat tietoisia. Ja yleensä nämä asiat tuodaan esiin osoittamalla ne Vt-seuran omasta kirjallisuudesta.


3) Luopiot eivät voi uskoa Raamattuun, koska he eivät tunnusta Vt-seuran asemaa Jumalan järjestelyissä:
"Luopiot voivat väittää palvovansa Jehovaa ja uskovansa Raamattuun, mutta he eivät hyväksy hänen järjestönsä näkyvää osaa." (Vartiotorni 15. helmikuuta 2004)
Todellisuudessa on olemassa sellaisia entisiä Jehovan todistajia, jotka kyllä uskovat Raamatun jumalalliseen alkuperään, vaikka eivät uskokaan Vt-seuran toimivan Jumalan asettamana viestintäkanavana.


4) Luopiot eivät yleensä koskaan puhu totta, vaan he perustavat arvostelunsa vääristeltyihin ja valheellisiin asioihin:
"Miten luopiot pyrkivät tavoitteeseensa? He turvautuvat usein vääristelyihin, puolitotuuksiin ja suoranaisiin valheisiin. Jeesus tiesi, että hänen seuraajansa joutuisivat kärsimään sellaisten ihmisten vuoksi, jotka puhuisivat heistä ”valehdellen kaikenlaista pahaa” (Matteus 5:11). Tällaiset ilkeämieliset vastustajat puhuisivat sitä, mikä ei ole totta, pettääkseen toisia." (Vartiotorni 15. helmikuuta 2004)
Todellisuudessa suurin osa Vt-seuraa kohtaan esitetystä kritiikistä perustuu tosiasioihin, joita Vt-seura itse pyrkii salailemaan seurakuntalaisiltaan. Joitakin vääriäkin tietoja on toki tosinaan esitetty, mutta niitä on myös oiottu luopioiden toimesta.


5) Luopiot pyrkivät kiskomaan Jehovan todistajista hyötyä ja haluavat tuhota Jehovan todistajat:
"Mihin he pyrkivät? Pietari lisäsi: ”He tulevat – – kiskomaan teistä hyötyä.” Puolustelivatpa luopiot itseään miten hyvänsä, niin tunkeilijat tulevat todellisuudessa ”varastamaan ja tappamaan ja tuhoamaan” (Johannes 10:10). Varo sellaisia vieraita!" (Vartiotorni 1. syyskuuta 2004)
Todellisuudessa me entiset Jehovan todistajat haluamme pitää julkisesti esillä niitä monia tosiasioita, jotka osoittavat Vartiotorni-seuran toimivan moraalittomalla tavalla: harhauttavan Jehovan todistajia, valehtelevan heille ja kiskovan heistä hyötyä itselleen.


6) Luopiot menettivät uskonsa Vt-seuran opetuksiin vain, koska he ovat julkeita ja siksi heidän oma ajattelunsa vääristyi:
"Luopiot antavat julkean asenteen vääristää ajattelunsa ja kompastuttaa heidät. Mutta jos he olisivat omaksuneet Kristuksen asenteen, he olisivat voineet säilyttää ilonsa ja pysyä Jehovan kansan keskuudessa" (Vartiotorni 1. syyskuuta 2000)
Todellisuudessa monen entisen todistajan käsitykset Vt-seuran opetuksista ovat muuttuneet puhtaasti tiedonsaannin myötä, sitä mukaa kun he ovat saaneet oikeaa tietoa Jt-oppien ristiriitaisuuksista ja Vt-seuran epärehellisistä toimintatavoista.
Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Re: Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja Tony »

Vt-seuran ja jehovantodistajien luopioväittämistä tuli jokunen vuosi sitten vedettyä yhdenlainen tiivistelmä:

Luopioilla Vt-seura tarkoittaa entisiä jäseniään, jotka kyseenalaistavat sen aseman Jumalan maanpäällisenä viestintäkanavana, sen opit tai toimintamallit. Osittainenkin kyseenalaistaminen palkitaan luopioleimalla. Toisinsanoen kaikki entiset jehovantodistajat, jotka esittävät kritiikkiä Vt-seurasta, ovat Vt-seuralle, ja sitä kautta jehovantodistajille luopioita.

Lahkoille ja kulteille tyypilliseen tapaan Vt-seura suhtautuu luopioihinsa tavalla, josta se itse syyttää luopioitaan, eli katkerasti. Luopiot ovat Vt-seuralle todellinen uhka, eikä se siksi kaihda kehittelemästä ja ylläpitämästä heistä käsityksiä tai väitteitä, joiden voidaan todeta perustuvan virheelliseen ja valitettavasti myös valheelliseen argumentointiin. Tässä yleisimpiä täsmennysten kera:

1. Luopiot ovat katkeria

Lahkosta irtautumiseen kuuluu usein ajanjakso, jolloin henkilö käy läpi elämäänsä lahkossa: huijatuksi tulemista, hukkaan heitettyjä vuosia ja ihmissuhteilla kiristämistä esimerkiksi. Tällaisen ajanjakson aikana on varsin luonnollista, että huijatuksi tullut ihminen tuntee huijaajaansa kohtaan katkeria tuntemuksia. Tällaiset tuntemukset ovat myös luonnollisia riippumatta siitä, onko tullut huijatuksi autokaupoissa, ihmissuhteissa tai käsiteltävän aiheen tiimoilta.

Näillä luonnollisilla tuntemuksilla ei kuitenkaan ole mitään tekemistä entisten jehovantodistajien vt-seurasta esittämän kritiikin kanssa. Katkeruuteen vetoaminen tässä yhteydessä onkin yleisimpiä argumentointivirheitä.

http://fi.wikipedia.org/wiki/Argumentum_ad_odium

Tässä - ehkä tyypillisimmässä - fraasissa on myös kyse puolustusmekanismista, niin kutsutusta projektiosta (kts. Wikipedian artikkeli aiheesta). Jehovantodistajille pelkkä ajatuskin siitä että entisten jehovantodistajien kritiikki olisi aiheellista, on pelottava. Siksi turvallisinta jehovantodistajalle onkin torjua koko ajatus tai korkeintaan tukeutua yksinkertaisiin järjestöltä opittuihin fraaseihin. Tämä puolustusmekanismi esiintyy toki myös monen muun fraasin ja väittämän kohdalla.

2. Luopiot valehtelevat

Valehtelulla on lyhet jäljet. Voidaan esittää kysymys miksi ihmeessä kukaan lähtisi valehtelemaan julkisilla foorumeilla, kun kiinnijäämisen riski on lähellä sataa prosenttia?

Jos entiset jehovantodistajat todella tukeutuisivat kritiikissään epätosiin argumentteihin, Vt-seuralla ei olisi mitään syytä kieltää jäseniään osallistumasta keskustelupalstojen keskusteluihin. Siinä tapauksessa luonnollisin reaktio olisi päinvastainen.

3. Luopiot puhuvat vuosiluvuista, jehovantodistajille ne eivät ole ollenkaan tärkeitä

Ilman Vt-seuran vuosilukuihin perustuvia ennustuksia ja spekulaatioita ei olisi entisiä jehovantodistajia, jotka esittävät kritiikkiä Vt-seuran vuosiluvuista.

On ymmärrettävää etteivät vuosiluvut enää tänä päivänä merkitse jehovantodistajille niin paljon kuin aikaisemmin, mutta ne ovat merkittävä osa Vt-seuran historiaa, ja historiaa tarkastelemalla oppii usein hyvin paljon myös nykyisyydestä. Vielä nykyäänkin Vt-seuran yksi tärkeimmistä opinkappaleista perustuu vuoden 1914 raamatullisuuteen ja profeetallisuuteen, jolla ei ole lähemmin tarkasteltuna mitään yhteyttä raamattuun tai sen oletettuun profeetallisuuteen. Jos asiasta ilmaantuu kysymyksiä, entiset jehovantodistajat valistavat tässä(kin) asiassa mielellään.

4. Miten luopiot jaksavat käyttää aikaansa kritisoidakseen jehovantodistajuutta/Vt-seuraa?

Elämässä järjestön jälkeen on aikaa myös muulle kuin järjestölle. Vaikka sitten järjestön edesottamuksien tutkimiselle ja niistä keskustelemiselle. Useat entiset jehovantodistajathan ovat viettäneet järjestössä merkittävän osan elämästään. Sellaista siivua ei saa noin vain pyyhittyä pois. Entisen uskontonsa objektiivinen tutkiminen onkin usein tervehdyttävää ja siitä tulee joskus entiselle jehovantodistajalle harrastuksenomainen ajanviete.

4.1 Eikö luopioilla ole muuta elämää kuin kritisoida jehovantodistajuutta/Vt-seuraa?

Samaahan voitaisiin kysyä hevos-, jääkiekko-, tai vaikkapa autopalstoille aktiivisesti kirjoittavilta. Ihmisillä on omat mielenkiinnonkohteensa, eikä ole kovin yllättävää että ihminen on kiinnostunut entisestä uskonnostaan, jonka on huomannut (vähintäänkin osittain) kyseenalaiseksi.

4.2 Mitä luopiot kuvittelevat saavuttavansa kritisoimalla jehovantodistajuutta/Vt-seuraa?

Tämä on yksilöllistä. Joku käy asioita läpi lähinnä oman toipumisensa vuoksi, toista kiinnostaa Vt-seuran historia, kolmas valistaa ihmisiä järjestön epäkohdista, neljäs kokee auttavansa järjestöstä lähtijöitä, viides yhdistelee edellä mainittuja ja kuudennella on ihan omat intressinsä.

Kun entisten jehovantodistajien motiivia - Vt-seuran epäkohdista aktiiviseen tiedottamiseen - lähdetään pohtimaan objektiivisesti, ilman ennakkokäsityksiä, niin sille on olemassa varsin luonnolliset syyt. Kuka tahansa inhimillisen oikeuskäsityksen omaava henkilö pitää tärkeänä tiedottaa muita ihmisiä tahosta, jonka toimintamalleihin sisältyy ristiriitaisuuksia ja/tai epärehellisyyttä. Klassinen esimerkki on verrata Vt-seuraa epärehelliseen autokauppiaaseen. Keksitkö yhtään syytä miksi autokauppiaan kyseenalaisista edesottamuksista ei olisi syytä informoida aktiivisesti niitä, jotka ovat tekemisissä autokauppiaan kanssa? Jostain syystä tämä logiikka ei pädekään enää jos kyse on uskonnollisesta lahkosta.

Myöskään vertaistuen merkitystä ei voi tarpeeksi korostaa. Järjestöstä lähtee ihmisiä, joiden elämältä tippuu joissakin tapauksissa pohja miltei kokonaan. Tämä tapahtuu järjestön epäinhimillisten sääntöjen takia. Jotkut entiset jehovantodistajat pitävätkin ensisijaisen tärkeänä että tuntemuksia ja kokemuksia on mahdollista käydä läpi vertaistensa kanssa. Tästä saadut käytännön kokemukset ovat hyvin positiivisia muidenkin haasteellisten elämäntilanteiden selvittelyssä. Vertaistuki lienee yksi parhaista lääkkeistä selvittää elämäänsä lahkotodellisuuden jälkeen.

5. Miksi luopiot syyttävät muita ongelmistaan?

Luopiot eivät syytä muita ongelmistaan. Kritiikin kärki on kohdattu pääsääntöisesti Vt-seuraa ja sen epäinhimillisiä toimintamalleja kohtaan.

6. Miksi luopiot ovat niin vihaisia?

Katso kohta ”Luopiot ovat katkeria”

7. Luopiot kyllä tietävät mikä on totuus, mutta heillä ei ole nöyryyttä tunnustaa sitä ja palata seurakuntaan

Ei ole vain yksi tai kaksi entistä jehovantodistajaa, jotka ovat luvanneet palata seurakuntaan saman tien kun heitä askarruttaviin kysymyksiin on vastattu. Entiset jehovantodistajat eivät tiedä mikä on totuus, mutta useat tietävät kertoa ettei sillä yhtä kaikki ole mitään tekemistä Vt-seuran kanssa ja voivat perustella sen.

8. Luopiot ylipäätään sitä taikka tätä

Entiset jehovantodistajat eivät ole mikään yhtenäinen joukko, eikä heillä välttämättä ole muuta yhteistä kuin entinen uskontonsa. He ovat ennen kaikkea yksilöitä sanan varsinaisessa merkityksessä. Tästä syystä on kyseenalaista argumentoida ylipäätään yhtään mitään otsakkeen ”luopiot” alla.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Re: Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

loikkarisusi kirjoitti:"Luopiot ovat onnettomia." <- "Näin Erkin kaupungilla, ja näytti kauhean yksinäiseltä ja masentuneelta." (So what? Ehkä Erkkiä ärsytti naamaa piiskaava lumisade.)
Itse kuulemani: "Näin x:n baarissa, hymyili pilkallisesti."
Video ei ollut ohjeistusvideo.
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

loikkarisusi kirjoitti:Mitäs muita luopiovalheita tiedätte?
"X oli kaupungilla, oli kyllä niin räjähtäneen näköinen."

Sitä se teettää kun Jehovan järjestö ei ole enää kiristämässä kravattia kaulaan monta kertaa viikossa. Kuvastaa todistajakulttuurin pinnallisuutta. Päätelmiä tehdään pitkälti ulkonäön perusteella, myös valtakunnansalin sisäpuolella.
Kivikko
Viestit: 650
Liittynyt: 10.01.2011 21:08

Re: Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja Kivikko »

Useammasta naispuolisesta olen kuullut tutulta sisarelta (n.60v), kuinka he ovat "ryhtyneet portoksi" tai "huoraavat ympäri kyliä" tai muuta vastaavaa, kun todellisuudessa nainen on löytänyt miesystävän. Toisaalta samainen kommentoija huorittelee myös srk:n sisäpuolella oleviakin, vähemmän äänekkäästi tosin. Osani olen tästä saanut aikanani minäkin, vaikka ihan kiltisti sääntöjen mukaan menin naimisiin, ja vielä JT:n kanssa, ilman huomautuksia. Jutut menivät naikkosella sen verran pitkälle että harkitsin vakavasti tutkinnan viemistä poliisille kun ympäri Suomea puhui paskaa.
Mir

Re: Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja Mir »

Uskoin oikeasti joskus lapsena, että kaikki totuudesta irroittautuneet tykittävät suoneensa kaikkia mahdollisia huumeita, mitä vain rikosten tekemisen lomassa ehtivät.
sinner74
Ylläpitäjä
Viestit: 2754
Liittynyt: 12.01.2009 14:12
Paikkakunta: Rollo

Re: Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja sinner74 »

Mir kirjoitti:Uskoin oikeasti joskus lapsena, että kaikki totuudesta irroittautuneet tykittävät suoneensa kaikkia mahdollisia huumeita, mitä vain rikosten tekemisen lomassa ehtivät.
Juuri noin minäkin uskoin. Todellisuuden iskettyä märän vanttuunsa kasvoilleni, olen huomannut, ettei rikosten tekemisen lomassa juurikaan ehdi kiskoa kaikkia mahdollisia huumeita, joita ei ole saatavilla juuri missään kuviteltavissa olevista paikoista.

Oopiumiauvon puutteesta johtuvassa vitutuksessa kulutamme kaiken aikamme nettipalstoilla viisasteluun, jota myös Totuuden vastustamiseksi kutsutaan, katkeria kun olemme. Tähän se elämä menee, olisi kannattanut pysyä 10h kenttää per kuukausi 5 koksaa per viikko -kontrollin piirissä, niin tämä viimeisen lopun aika ei valuisi sormiemme läpi kuin hiekka.
And Justice For All
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Mir kirjoitti:Uskoin oikeasti joskus lapsena, että kaikki totuudesta irroittautuneet tykittävät suoneensa kaikkia mahdollisia huumeita, mitä vain rikosten tekemisen lomassa ehtivät.
Tää on mulle täysin uusi piirre, koska mun lapsuudessa lähinnä harmiteltiin jehovantodistajuuden taakseen jättäneitä, oli syy sitten mikä tahansa. Tosin siloin ei ollut nykyisenmallista huumeongelmaa, vaan erotetuissa oli merkittävä osa viinan takia monotettuja. Ja ongelmasta puhuen jäi mieleen, että viinankäyttöä katseltiin paljon pitempään kuin vihkimättömien vaakamamboa.

Rikollisten tekojeni suhteen voin todeta, että tähänastisen elämäni aikana olen oikeudessa saanut kahdesti langettavan tuomion, liikennerikkomuksesta ja palvelukseenastumismääräyksen laiminlyönnistä, molemmat jehovantodistajana. Ensinmainitusta tuli sakko ja jälkimmäisestä 3 kk ehdotonta.

Heikoilla on kenen tahansa uskon perusta, jos siitä pieninkin osa perustuu muiden moittimiseen, puhumattakaan muiden demonisoinnista. Ja peli on kokonaan menetetty jos ei ole muuta moitittavaa kuin saman uskonnollisen kultin hylänneet.
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

sinner74 kirjoitti:
Mir kirjoitti:Uskoin oikeasti joskus lapsena, että kaikki totuudesta irroittautuneet tykittävät suoneensa kaikkia mahdollisia huumeita, mitä vain rikosten tekemisen lomassa ehtivät.
Juuri noin minäkin uskoin. Todellisuuden iskettyä märän vanttuunsa kasvoilleni, olen huomannut, ettei rikosten tekemisen lomassa juurikaan ehdi kiskoa kaikkia mahdollisia huumeita, joita ei ole saatavilla juuri missään kuviteltavissa olevista paikoista.
No tämä on totta, Suomessa kun eletään. Nuoret eivät pääse kiskomaan edes sitä ensimmäistä kannabispiikkiä, kun mainitusta yrtistä on niin kova kysyntä, etteivät pimeät markkinat kykene siihen vastaamaan - muista huumeista puhumattakaan.
Oopiumiauvon puutteesta johtuvassa vitutuksessa kulutamme kaiken aikamme nettipalstoilla viisasteluun, jota myös Totuuden vastustamiseksi kutsutaan, katkeria kun olemme. Tähän se elämä menee, olisi kannattanut pysyä 10h kenttää per kuukausi 5 koksaa per viikko -kontrollin piirissä, niin tämä viimeisen lopun aika ei valuisi sormiemme läpi kuin hiekka.
Saman asian toistelun ei ainakaan tiedetä kasvattavan hermosolujen välisiä yhteyksiä, joita myös tietoisuudeksi kutsutaan. Kun jehovantodistaja astuu järjestöstä maailmaan, kokemusta voitanee kutsua tietoisuuden laajenemiseksi. Sen verran tynnyrissä jehovantodistajat onnistutaan pitämään.
Kaarmis
Viestit: 3909
Liittynyt: 29.04.2007 22:13

Re: Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja Kaarmis »

Palstaa lukeville tiedoksi, että elämä on lsdn puutteesta johtuva harha...
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."
HannaJo
Viestit: 54
Liittynyt: 14.11.2012 11:53

Re: Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja HannaJo »

sinner74 kirjoitti:Todellisuuden iskettyä märän vanttuunsa kasvoilleni, olen huomannut, ettei rikosten tekemisen lomassa juurikaan ehdi kiskoa kaikkia mahdollisia huumeita, joita ei ole saatavilla juuri missään kuviteltavissa olevista paikoista.
Ja ne rikoksetkin on vähän niin ja näin, kun nykyään on niin kiire ton elämän kanssa.... no noita ylihintaisia paikoituksia ja kalliita passikuvia tulee välillä tuolla liikenteessä.
Seura tekee kaltaisekseen on hämäävä sanonta. OIkeasti ihminen vetää luokseen ja hakeutuu kaltaiseensa seuraan ja hupsista, jos sattuu olemaan ihminen joka niitä päihteitä tarvii niin eipä ole maailman kolkkaa löytyny, missä liki ensimmäiseksi hotellin ovesta ulos astuessa ei olis joku tullu kysymään oisko tarpeita ja kotona homma ois hoitunu puhelinsoitolla, ei ois tarvinnu edes kotoa lähteä ja muksut ihmettelee missä maailmassa mä oikein oon eläny, kun mä kyselen niiltä miten aineita nykyään kylillä liikkuu, kun he ei oo kuullu mitään :roll:
artoodetoo
Viestit: 149
Liittynyt: 14.11.2012 17:04

Re: Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja artoodetoo »

Tuntemani nuorenna erotetut tai eronneet ovat yleensä heti kokeilleet kaikkea mahdollista mitä "maailmalla" on tarjota, mutta ovat sitten kyllä rauhottuneet, kun ovat huomanneet esim. ettei se tupakointi nyt niin hyvä juttu ollutkaan :)
Mir

Re: Todellisia luopiovalheita

Viesti Kirjoittaja Mir »

artoodetoo kirjoitti:Tuntemani nuorenna erotetut tai eronneet ovat yleensä heti kokeilleet kaikkea mahdollista mitä "maailmalla" on tarjota, mutta ovat sitten kyllä rauhottuneet, kun ovat huomanneet esim. ettei se tupakointi nyt niin hyvä juttu ollutkaan :)
On selvä, että tisleet voivat jonkin aikaa maistua eroamisen/erottamisen jälkeen normaalia enemmän. Seurasta irroittautumisen jälkeen elämän suunta kun tuppaa olevan hieman hakusessa. On kokonaan toinen asia, muodostuuko se ongelmaksi. Jos luopio tappaa itsensä viinalla, niin alkoholismin pohja on sellaisissa tapauksissa luotu jo järjestöaikana. En usko, että kovinkaan moni normi-ihminen aloittaa järjetöntä juomista vaikeissakaan elämäntilanteissa.
Vastaa Viestiin