Jehovan todistaja vankilaan

Lähetä vastaus


Tämän kysymyksen tarkoitus on estää roskapostitusta foorumille.
Hymiöt
:D :) :( :o :shock: :? 8) :lol: :x :P :oops: :cry: :evil: :twisted: :roll: :wink: :!: :?: :idea: :arrow: :| :mrgreen: :geek: :ugeek: :angel: :clap: :crazy: :eh: :problem: :shh: :shifty: :sick: :silent: :think: :thumbdown: :thumbup: :wave: :wtf:

BBCode on Käytössä
[img] on käytössä
[url] on käytössä
Hymiöt ovat käytössä

Otsikko
   

Laajenna näkymää Otsikko: Jehovan todistaja vankilaan

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Tony » 13.11.2015 16:54

Pro et contra kirjoitti:Tuomio on suotuisa eivätkä korkeasti koulutetut ansioituneet tuomarit tee päätöksiä vaillinaisin tiedoin perehtymättä, "oikeuden silmät ovat suljetut" kun ratkaisua punnitaan.
Ilmeisesti tiedossa ei kuitenkaan ollut, että siviilipalvelus on todistajille täysin sallittu palvelusmuoto, jolloin varsinaista syytä totaalikieltäytymiselle tällaisessa tapauksessa ei edes ole olemassa. Ainakaan sen enempää kuin kenelläkään muullakaan totaalikieltäytyjällä.
Todistajat ovat kulkeneet pitkän tien voittoihin lain edessä C.T. Russelin ajoista alkaen.
Tästä saadaan kiittää Saatanan maailmaa, eikö totta. Sitä, että se ei vainoa todistajia kuten todistajat kovin mielellään marttyyrinä väittävät. Toisaalta on hyvä muistaa että varsinkin viime vuosina todistajat ovat kohdanneet oikeussaleissa myös tappioita. Tappioita jotka sen jäsenet joutuvat maksamaan ilman että edes tietävät koko asiaa. Pedofiilien suojelusta esimerkiksi. Jehova on varmasti mielissään?

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Verilettu » 13.11.2015 16:45

Nuo rahat voisi luovuttaa tietenkin maailman laajuiseen työhön, vai mikä se toinen lahjalaatikko oli. Hienoa.

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Veli-Hopea » 13.11.2015 16:05

Pro et contra kirjoitti:Tuomio on suotuisa eivätkä korkeasti koulutetut ansioituneet tuomarit tee päätöksiä vaillinaisin tiedoin perehtymättä, "oikeuden silmät ovat suljetut" kun ratkaisua punnitaan.

Todistajat ovat kulkeneet pitkän tien voittoihin lain edessä C.T. Russelin ajoista alkaen.

Hurraa, hurraa!! Ylistetty olkoon vtseura!!

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Pro et contra » 13.11.2015 15:44

Tuomio on suotuisa eivätkä korkeasti koulutetut ansioituneet tuomarit tee päätöksiä vaillinaisin tiedoin perehtymättä, "oikeuden silmät ovat suljetut" kun ratkaisua punnitaan.

Todistajat ovat kulkeneet pitkän tien voittoihin lain edessä C.T. Russelin ajoista alkaen.

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Johanneksen poika » 13.11.2015 15:35

YLE: Syyttömänä tuomittu saattaa saada seuraa – lait mahdollistavat linnatuomion syyttömälle

Korkeimman oikeuden vapauttama mies joutui virumaan vankilassa 172 päivää syyttömänä. Oikeus ja viranomaiset toimivat kuitenkin oikein ja lakien mukaisesti. Hovioikeustuomio pannaan täytäntöön lain mukaan välittömästi. Valitus korkeimpaan oikeuteen ei ole lykkäysperuste.

Syyttömänä tuomittu Jehovan todistaja saa korvausta lusimisestaan. Professori Matti Tolvasen kertoo, että nykyisen korvauskäytännön mukaan 100-140 euroa päivästä eli 172 päivästä 17 200-24 080 euroa. Lisäksi hän voi saada korvauksia ansionmenetyksestä.

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s502.html

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Johanneksen poika » 13.11.2015 15:07

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Vieras » 13.11.2015 11:01

Korkeimman oikeuden päätös luettavissa osoitteesta
http://www.korkeinoikeus.fi/fi/index/en ... 66105.html

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Vieras » 13.11.2015 10:58

http://yle.fi/uutiset/aseistakieltaytyj ... na/8448128

YLE kirjoitti:Aseistakieltäytyjä istui lähes puoli vuotta vankilassa – syyttömänä
Nuori mies istui syyttömänä vankeudessa 172 päivää kieltäydyttyään asepalveluksesta. Mies kieltäytyi palveluksestaan Parolan panssariprikaatissa vuonna 2009. Mies perusteli kieltäytymistään kuulumisella Jehovan todistajiin. Uusi kutsu armeijaan toi kuitenkin tuomion, joka on nyt kumottu.

Syyttäjän ensimmäinen syyte asevelvollisuudesta kieltäytymisestä ei menestynyt Kanta-Hämeen käräjäoikeudessa ja mies vapautettiin syytteestä. Tämä ei kuitenkaan lopettanut oikeudenkäyntejä.

Mies kutsuttiin uudestaan palvelukseen vuonna 2011, jolloin mies kieltäytyi jälleen. Kanta-Hämeen käräjäoikeus hylkäsi seuranneen syytteen tälläkin kertaa. Syyttäjä valitti hovioikeuteen ja Helsingin hovioikeus passitti miehen vankilaan vajaaksi puoleksi vuodeksi.

Korkein oikeus totesi syyttömäksi

Korkein oikeus kumosi tuomion. Korkein oikeus katsoo tuoreessa päätöksessään, että hovioikeuden tuomioon johtaneessa syytteessä oli kyse samasta asiasta kuin kumotussa syytteessä ensimmäisellä kerralla.

Tuomioon vaikutti niin sanottu ne bis in idem – sääntö, jonka mukaan ketään ei saa tuomita eikä edes tutkia tai syyttää samasta asiasta kahteen kertaan.

Tämän perusteella korkein oikeus katsoi, että käräjäoikeuden ensimmäinen lainvoimainen tuomio esti toisesta kieltäytymisestä tehdyn syytteen tutkimisen. Korkein oikeus siis kumosi hovioikeuden tuomion ja mies vapautettiin tuomitusta rangaistuksesta.

Miehelle vapautus on laiha lohtu, sillä hän ehti jo tuomionsa lusia. Korvauksia hän voi vaatia ja vaatiikin, toinen asia on, paljonko raha korvaa vapauden menetystä.

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Polyester » 12.11.2015 21:09

Verilettu kirjoitti:
Iltasanomat kirjoitti:Vankeustuomion saanut mies toimi myöhässä. Hän toimitti tarvittavat paperit vasta 26-vuotiaana, kun laissa on määritelty nimenomaan 25 vuoden ikäraja. Mies on väittänyt, ettei hän tiennyt ikärajasta.
Aito Jehovan todistaja. Tuleva tiedottaja?
En tiennyt. En muistanut. En tullut ajatelleeksi. Ai niin se. Ehei. Ei, ei, ei. Tämä on kyllä ihan väärää puhetta.

Eihän tuo varsinainen uhri ollut, sai saman kuin muutkin totaalit. Olisi mennyt sivariin. Saisivat seurakunnassa opastaa tarkemmin, kun tuollainen erivapaus on annettu.

Saakohan tuollaisissa asioissa lainopillisia neuvoja haaratoimiston lakiosastolta, vai antaako se ohjeita vain lapsen seksuaalisen hyväksikäytön "käsittelyä" varten?

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen » 12.11.2015 14:26

Käsittääkseni KKO otti ainoastaan kantaa varusmies- / siviilipalveluksen suorittamisen viivästymisestä ilmoittamiseen. K.o. henkilöä ei vapautettu asevelvollisuudesta, vaan varusmiespalveluksen tai siviilipalveluksen suorittamisesta sekä kertausharjoituksista. Nämä rauhan aikana.

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Vieras » 12.11.2015 14:00

Tony » 07.04.2013 20:38

" Raamatussahan "älä tapa" ei suinkaan tarkoittanut "älä tapa". Se tarkoitti että älä tapa oman kansan porukkaa. Muita tapettiinkin "
-Oikeaksi käännökseksi sanotaankin "älä murhaa" se oli juutalaisilla tosiaan "näin meidän kesken".

Peeveli » 07.04.2013 13:40

"Jos käyt armeijan tai siviili palveluksen et kyllä mielestäni riko sen enempää raamatun lakeja"
-Mutta lahkolle näyttäytyy mieleisenä mainoksensa lause "emme opettele tappamaan"

-Raamattu ei kiellä itsepuolustusta.
Lahko käyttää omaan maan sisäiseen turvallisuudentarpeeseensa poliisia, kansainvälisen turvallisuudentarpeen täyttämisen se jättää muille, ja koska on lahkolainen, kehuu sen vuoksi itseään, toki valehdellen, mitä ei sano suoraan, koska teokraattinen sodankäynti tuntuu antavan paremman kuvan lahkosta

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Verilettu » 12.11.2015 09:58

Iltasanomat kirjoitti:Vankeustuomion saanut mies toimi myöhässä. Hän toimitti tarvittavat paperit vasta 26-vuotiaana, kun laissa on määritelty nimenomaan 25 vuoden ikäraja. Mies on väittänyt, ettei hän tiennyt ikärajasta.
Aito Jehovan todistaja. Tuleva tiedottaja?

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Tony » 12.11.2015 09:13

Tähänkin saatiin vihdoin päätös.
Asepalveluksesta kieltäytynyt Jehovan todistaja voitti – KKO kumosi hovioikeuden määräämän vankeusrangaistuksen

Korkein oikeus (KKO) kumosi hovioikeuden tuomion. Hovioikeus oli määrännyt aseista kieltäytyneelle Jehovan todistajalle ehdottoman vankeusrangaistuksen.

Korkein oikeus (KKO) antoi keskiviikkona ennakkopäätöksen asiassa, joka koski Jehovan todistajan asepalveluksesta kieltäytymistä.

Kyseessä on monitahoinen oikeusriita.

Jehovan todistaja kieltäytyi asevelvollisuudesta uskonnolliseen vakaumukseensa vedoten ja Helsingin hovioikeus tuomitsi hänet vuonna 2013 yhteensä 172 päivän ehdottomaan vankeusrangaistukseen asevelvollisuudesta kieltäytymisestä.

Korkein oikeus antoi asiaan kuitenkin asiasta valitusluvan vuonna 2014 ja asian puinti jatkui. Miehelle myönnettiin siis valituslupa ja hän vaati valituksessaan, että syyte hylätään ja hänet vapautetaan rangaistuksesta. Syyttäjä puolestaan vaati vastauksessaan valituksen hylkäämistä

Tapaus on ainutlaatuinen ja poikkeuksellinen, sillä Jehovan todistajat vapautetaan tavanomaisesti asevelvollisuudesta Suomessa. Jehovan todistajat perustelevat vapautustaan vakaumuksellaan. Saadakseen vapautuksen heidän täytyy toimittaa kutsuntaviranomaisille lykkäyshakemus ja todistus kuulumisesta Jehovan todistajiin.

Myöhästyi aikarajoissa

Vankeustuomion saanut mies toimi myöhässä. Hän toimitti tarvittavat paperit vasta 26-vuotiaana, kun laissa on määritelty nimenomaan 25 vuoden ikäraja. Mies on väittänyt, ettei hän tiennyt ikärajasta.

Ilta-Sanomat kertoi 3.1.2014, miten miestä oikeudessa puolustanut varatuomari Antti Hirvi totesi valituslupahakukirjelmässä, että asia on ollut vireillä jo vuodesta 2009 lähtien, minkä takia muun muassa miehen työnhaussa on ollut ongelmia.

Jehovan todistajaa puolustaneen Hirven mukaan yksikään työnantaja ei ole halunnut palkata miestä töihin tietämättä mahdollisesta vankilaan joutumisesta.

Ennakkopäätös: Mies vapautettiin hänelle tuomitusta rangaistuksesta

Korkein oikeus otti ennakkopäätöksellään keskiviikkona kantaa siihen, pitikö mies tuomita rangaistukseen, kun hän ei vakaumuksensa perusteella kieltäytynyt asevelvollisuudesta siinä järjestyksessä kuin Jehovan todistajalta lain nojalla edellytettiin.

Korkeimman oikeuden tuomiolauselmassa todetaan, että hovioikeuden tuomio kumotaan. Syyte asevelvollisuudesta kieltäytymisestä jätetään tutkimatta. Mies vapautetaan hänelle tuomitusta rangaistuksesta.

Kieltäytymispäätös perustui uskonnolliseen vakaumukseen

Korkein oikeus totesi perusteluissaan muun muassa, että mies ei ole voinut ikänsä vuoksi kummankaan syytteen tarkoittamana tekoaikana saada hakemuksestaan Jehovan todistajana lykkäystä ja vapautusta asevelvollisuudesta.

Hänen kieltäytymispäätöksensä on perustunut samaan syyhyn, uskonnolliseen vakaumukseen, joka on ehdottomasti kieltänyt asevelvollisuuden suorittamisen. Tähän tahallisuusarviointiin ja myös aitoon toisin toimimisen mahdollisuuteen vaikuttavat tosiseikat ja olosuhteet ovat olleet kummassakin oikeudenkäynnissä samat ja muuttumattomat.

Syytteen ratkaisemisen kannalta keskeisten tosiseikkojen arviointi on siten jo kertaalleen ja lopullisesti suoritettu käräjäoikeuden lainvoimaiseksi jääneessä ensimmäisen syytteen hylkäävässä tuomiossa.

Erittäin merkittävä ratkaisu

Kyseessä on merkittävä asia, sillä korkein oikeus käyttää ylintä tuomiovaltaa riita- ja rikosasioissa sekä valvoo lainkäyttöä omalla toimialallaan.

Korkeimman oikeuden keskeisin tehtävä on antaa ennakkopäätöksiä sellaisista kysymyksistä, joihin laki ei anna selvää vastausta.

Ennakkopäätöksillä annetaan oikeusohjeita tulevien vastaavanlaisten oikeusriitojen varalle ja pyritään varmistamaan, että tuomioistuimet eri puolilla maata tulkitsevat lakia samalla tavalla.

Petri Turunen
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 80126.html

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Tony » 07.04.2013 20:38

Peeveli kirjoitti:Mikä erotusperuste on käydä armeija? Käsitykseni mukaan raamattu vain sanoo "älä tapa"
Jos käyt armeijan tai siviili palveluksen et kyllä mielestäni riko sen enempää raamatun lakeja kuin Jt:t jotka kulkevat mettällä ja kaatavat hirviä tms?
Ja Raamatussahan "älä tapa" ei suinkaan tarkoittanut "älä tapa". Se tarkoitti että älä tapa oman kansan porukkaa. Muita tapettiinkin sitten sen minkä ehdittiin.

Re: Jehovan todistaja vankilaan

Kirjoittaja Jaakob » 07.04.2013 20:35

"Eivät enää opettele sotaa" tjtn sinnepäin se jossain julistuksessa meni. Tarkentavia lausuntoja odotellessa.

Ylös