Jehovan todistaja vankilaan
Valvoja: Moderaattorit
-
Jaakob
- Viestit: 707
- Liittynyt: 28.04.2007 14:43
Re: Jehovan todistaja vankilaan
"Eivät enää opettele sotaa" tjtn sinnepäin se jossain julistuksessa meni. Tarkentavia lausuntoja odotellessa.
Religion was created when the first conman met the first fool
-Mark Twain
-Mark Twain
- Tony
- Viestit: 7521
- Liittynyt: 28.04.2007 07:38
Re: Jehovan todistaja vankilaan
Ja Raamatussahan "älä tapa" ei suinkaan tarkoittanut "älä tapa". Se tarkoitti että älä tapa oman kansan porukkaa. Muita tapettiinkin sitten sen minkä ehdittiin.Peeveli kirjoitti:Mikä erotusperuste on käydä armeija? Käsitykseni mukaan raamattu vain sanoo "älä tapa"
Jos käyt armeijan tai siviili palveluksen et kyllä mielestäni riko sen enempää raamatun lakeja kuin Jt:t jotka kulkevat mettällä ja kaatavat hirviä tms?
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
- Tony
- Viestit: 7521
- Liittynyt: 28.04.2007 07:38
Re: Jehovan todistaja vankilaan
Tähänkin saatiin vihdoin päätös.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/art-1 ... 80126.htmlAsepalveluksesta kieltäytynyt Jehovan todistaja voitti – KKO kumosi hovioikeuden määräämän vankeusrangaistuksen
Korkein oikeus (KKO) kumosi hovioikeuden tuomion. Hovioikeus oli määrännyt aseista kieltäytyneelle Jehovan todistajalle ehdottoman vankeusrangaistuksen.
Korkein oikeus (KKO) antoi keskiviikkona ennakkopäätöksen asiassa, joka koski Jehovan todistajan asepalveluksesta kieltäytymistä.
Kyseessä on monitahoinen oikeusriita.
Jehovan todistaja kieltäytyi asevelvollisuudesta uskonnolliseen vakaumukseensa vedoten ja Helsingin hovioikeus tuomitsi hänet vuonna 2013 yhteensä 172 päivän ehdottomaan vankeusrangaistukseen asevelvollisuudesta kieltäytymisestä.
Korkein oikeus antoi asiaan kuitenkin asiasta valitusluvan vuonna 2014 ja asian puinti jatkui. Miehelle myönnettiin siis valituslupa ja hän vaati valituksessaan, että syyte hylätään ja hänet vapautetaan rangaistuksesta. Syyttäjä puolestaan vaati vastauksessaan valituksen hylkäämistä
Tapaus on ainutlaatuinen ja poikkeuksellinen, sillä Jehovan todistajat vapautetaan tavanomaisesti asevelvollisuudesta Suomessa. Jehovan todistajat perustelevat vapautustaan vakaumuksellaan. Saadakseen vapautuksen heidän täytyy toimittaa kutsuntaviranomaisille lykkäyshakemus ja todistus kuulumisesta Jehovan todistajiin.
Myöhästyi aikarajoissa
Vankeustuomion saanut mies toimi myöhässä. Hän toimitti tarvittavat paperit vasta 26-vuotiaana, kun laissa on määritelty nimenomaan 25 vuoden ikäraja. Mies on väittänyt, ettei hän tiennyt ikärajasta.
Ilta-Sanomat kertoi 3.1.2014, miten miestä oikeudessa puolustanut varatuomari Antti Hirvi totesi valituslupahakukirjelmässä, että asia on ollut vireillä jo vuodesta 2009 lähtien, minkä takia muun muassa miehen työnhaussa on ollut ongelmia.
Jehovan todistajaa puolustaneen Hirven mukaan yksikään työnantaja ei ole halunnut palkata miestä töihin tietämättä mahdollisesta vankilaan joutumisesta.
Ennakkopäätös: Mies vapautettiin hänelle tuomitusta rangaistuksesta
Korkein oikeus otti ennakkopäätöksellään keskiviikkona kantaa siihen, pitikö mies tuomita rangaistukseen, kun hän ei vakaumuksensa perusteella kieltäytynyt asevelvollisuudesta siinä järjestyksessä kuin Jehovan todistajalta lain nojalla edellytettiin.
Korkeimman oikeuden tuomiolauselmassa todetaan, että hovioikeuden tuomio kumotaan. Syyte asevelvollisuudesta kieltäytymisestä jätetään tutkimatta. Mies vapautetaan hänelle tuomitusta rangaistuksesta.
Kieltäytymispäätös perustui uskonnolliseen vakaumukseen
Korkein oikeus totesi perusteluissaan muun muassa, että mies ei ole voinut ikänsä vuoksi kummankaan syytteen tarkoittamana tekoaikana saada hakemuksestaan Jehovan todistajana lykkäystä ja vapautusta asevelvollisuudesta.
Hänen kieltäytymispäätöksensä on perustunut samaan syyhyn, uskonnolliseen vakaumukseen, joka on ehdottomasti kieltänyt asevelvollisuuden suorittamisen. Tähän tahallisuusarviointiin ja myös aitoon toisin toimimisen mahdollisuuteen vaikuttavat tosiseikat ja olosuhteet ovat olleet kummassakin oikeudenkäynnissä samat ja muuttumattomat.
Syytteen ratkaisemisen kannalta keskeisten tosiseikkojen arviointi on siten jo kertaalleen ja lopullisesti suoritettu käräjäoikeuden lainvoimaiseksi jääneessä ensimmäisen syytteen hylkäävässä tuomiossa.
Erittäin merkittävä ratkaisu
Kyseessä on merkittävä asia, sillä korkein oikeus käyttää ylintä tuomiovaltaa riita- ja rikosasioissa sekä valvoo lainkäyttöä omalla toimialallaan.
Korkeimman oikeuden keskeisin tehtävä on antaa ennakkopäätöksiä sellaisista kysymyksistä, joihin laki ei anna selvää vastausta.
Ennakkopäätöksillä annetaan oikeusohjeita tulevien vastaavanlaisten oikeusriitojen varalle ja pyritään varmistamaan, että tuomioistuimet eri puolilla maata tulkitsevat lakia samalla tavalla.
Petri Turunen
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
- Verilettu
- Moderaattori
- Viestit: 1862
- Liittynyt: 06.07.2014 17:30
- Viesti:
Re: Jehovan todistaja vankilaan
Aito Jehovan todistaja. Tuleva tiedottaja?Iltasanomat kirjoitti:Vankeustuomion saanut mies toimi myöhässä. Hän toimitti tarvittavat paperit vasta 26-vuotiaana, kun laissa on määritelty nimenomaan 25 vuoden ikäraja. Mies on väittänyt, ettei hän tiennyt ikärajasta.
-
Vieras
Re: Jehovan todistaja vankilaan
Tony » 07.04.2013 20:38
" Raamatussahan "älä tapa" ei suinkaan tarkoittanut "älä tapa". Se tarkoitti että älä tapa oman kansan porukkaa. Muita tapettiinkin "
-Oikeaksi käännökseksi sanotaankin "älä murhaa" se oli juutalaisilla tosiaan "näin meidän kesken".
Peeveli » 07.04.2013 13:40
"Jos käyt armeijan tai siviili palveluksen et kyllä mielestäni riko sen enempää raamatun lakeja"
-Mutta lahkolle näyttäytyy mieleisenä mainoksensa lause "emme opettele tappamaan"
-Raamattu ei kiellä itsepuolustusta.
Lahko käyttää omaan maan sisäiseen turvallisuudentarpeeseensa poliisia, kansainvälisen turvallisuudentarpeen täyttämisen se jättää muille, ja koska on lahkolainen, kehuu sen vuoksi itseään, toki valehdellen, mitä ei sano suoraan, koska teokraattinen sodankäynti tuntuu antavan paremman kuvan lahkosta
" Raamatussahan "älä tapa" ei suinkaan tarkoittanut "älä tapa". Se tarkoitti että älä tapa oman kansan porukkaa. Muita tapettiinkin "
-Oikeaksi käännökseksi sanotaankin "älä murhaa" se oli juutalaisilla tosiaan "näin meidän kesken".
Peeveli » 07.04.2013 13:40
"Jos käyt armeijan tai siviili palveluksen et kyllä mielestäni riko sen enempää raamatun lakeja"
-Mutta lahkolle näyttäytyy mieleisenä mainoksensa lause "emme opettele tappamaan"
-Raamattu ei kiellä itsepuolustusta.
Lahko käyttää omaan maan sisäiseen turvallisuudentarpeeseensa poliisia, kansainvälisen turvallisuudentarpeen täyttämisen se jättää muille, ja koska on lahkolainen, kehuu sen vuoksi itseään, toki valehdellen, mitä ei sano suoraan, koska teokraattinen sodankäynti tuntuu antavan paremman kuvan lahkosta
- Jaakko Ahvenainen
- Viestit: 8099
- Liittynyt: 28.04.2007 15:41
- Paikkakunta: Lieksa
Re: Jehovan todistaja vankilaan
Käsittääkseni KKO otti ainoastaan kantaa varusmies- / siviilipalveluksen suorittamisen viivästymisestä ilmoittamiseen. K.o. henkilöä ei vapautettu asevelvollisuudesta, vaan varusmiespalveluksen tai siviilipalveluksen suorittamisesta sekä kertausharjoituksista. Nämä rauhan aikana.
-
Polyester
- Viestit: 2973
- Liittynyt: 11.05.2007 22:11
Re: Jehovan todistaja vankilaan
En tiennyt. En muistanut. En tullut ajatelleeksi. Ai niin se. Ehei. Ei, ei, ei. Tämä on kyllä ihan väärää puhetta.Verilettu kirjoitti:Aito Jehovan todistaja. Tuleva tiedottaja?Iltasanomat kirjoitti:Vankeustuomion saanut mies toimi myöhässä. Hän toimitti tarvittavat paperit vasta 26-vuotiaana, kun laissa on määritelty nimenomaan 25 vuoden ikäraja. Mies on väittänyt, ettei hän tiennyt ikärajasta.
Eihän tuo varsinainen uhri ollut, sai saman kuin muutkin totaalit. Olisi mennyt sivariin. Saisivat seurakunnassa opastaa tarkemmin, kun tuollainen erivapaus on annettu.
Saakohan tuollaisissa asioissa lainopillisia neuvoja haaratoimiston lakiosastolta, vai antaako se ohjeita vain lapsen seksuaalisen hyväksikäytön "käsittelyä" varten?
-
Vieras
Re: Jehovan todistaja vankilaan
http://yle.fi/uutiset/aseistakieltaytyj ... na/8448128
YLE kirjoitti:Aseistakieltäytyjä istui lähes puoli vuotta vankilassa – syyttömänä
Nuori mies istui syyttömänä vankeudessa 172 päivää kieltäydyttyään asepalveluksesta. Mies kieltäytyi palveluksestaan Parolan panssariprikaatissa vuonna 2009. Mies perusteli kieltäytymistään kuulumisella Jehovan todistajiin. Uusi kutsu armeijaan toi kuitenkin tuomion, joka on nyt kumottu.
Syyttäjän ensimmäinen syyte asevelvollisuudesta kieltäytymisestä ei menestynyt Kanta-Hämeen käräjäoikeudessa ja mies vapautettiin syytteestä. Tämä ei kuitenkaan lopettanut oikeudenkäyntejä.
Mies kutsuttiin uudestaan palvelukseen vuonna 2011, jolloin mies kieltäytyi jälleen. Kanta-Hämeen käräjäoikeus hylkäsi seuranneen syytteen tälläkin kertaa. Syyttäjä valitti hovioikeuteen ja Helsingin hovioikeus passitti miehen vankilaan vajaaksi puoleksi vuodeksi.
Korkein oikeus totesi syyttömäksi
Korkein oikeus kumosi tuomion. Korkein oikeus katsoo tuoreessa päätöksessään, että hovioikeuden tuomioon johtaneessa syytteessä oli kyse samasta asiasta kuin kumotussa syytteessä ensimmäisellä kerralla.
Tuomioon vaikutti niin sanottu ne bis in idem – sääntö, jonka mukaan ketään ei saa tuomita eikä edes tutkia tai syyttää samasta asiasta kahteen kertaan.
Tämän perusteella korkein oikeus katsoi, että käräjäoikeuden ensimmäinen lainvoimainen tuomio esti toisesta kieltäytymisestä tehdyn syytteen tutkimisen. Korkein oikeus siis kumosi hovioikeuden tuomion ja mies vapautettiin tuomitusta rangaistuksesta.
Miehelle vapautus on laiha lohtu, sillä hän ehti jo tuomionsa lusia. Korvauksia hän voi vaatia ja vaatiikin, toinen asia on, paljonko raha korvaa vapauden menetystä.
-
Vieras
Re: Jehovan todistaja vankilaan
Korkeimman oikeuden päätös luettavissa osoitteesta
http://www.korkeinoikeus.fi/fi/index/en ... 66105.html
http://www.korkeinoikeus.fi/fi/index/en ... 66105.html
- Johanneksen poika
- Viestit: 3702
- Liittynyt: 29.04.2007 13:49
- Paikkakunta: Espoo
- Viesti:
- Johanneksen poika
- Viestit: 3702
- Liittynyt: 29.04.2007 13:49
- Paikkakunta: Espoo
- Viesti:
Re: Jehovan todistaja vankilaan
YLE: Syyttömänä tuomittu saattaa saada seuraa – lait mahdollistavat linnatuomion syyttömälle
Korkeimman oikeuden vapauttama mies joutui virumaan vankilassa 172 päivää syyttömänä. Oikeus ja viranomaiset toimivat kuitenkin oikein ja lakien mukaisesti. Hovioikeustuomio pannaan täytäntöön lain mukaan välittömästi. Valitus korkeimpaan oikeuteen ei ole lykkäysperuste.
Syyttömänä tuomittu Jehovan todistaja saa korvausta lusimisestaan. Professori Matti Tolvasen kertoo, että nykyisen korvauskäytännön mukaan 100-140 euroa päivästä eli 172 päivästä 17 200-24 080 euroa. Lisäksi hän voi saada korvauksia ansionmenetyksestä.
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s502.html
Korkeimman oikeuden vapauttama mies joutui virumaan vankilassa 172 päivää syyttömänä. Oikeus ja viranomaiset toimivat kuitenkin oikein ja lakien mukaisesti. Hovioikeustuomio pannaan täytäntöön lain mukaan välittömästi. Valitus korkeimpaan oikeuteen ei ole lykkäysperuste.
Syyttömänä tuomittu Jehovan todistaja saa korvausta lusimisestaan. Professori Matti Tolvasen kertoo, että nykyisen korvauskäytännön mukaan 100-140 euroa päivästä eli 172 päivästä 17 200-24 080 euroa. Lisäksi hän voi saada korvauksia ansionmenetyksestä.
http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s502.html
-
Pro et contra
- Viestit: 1634
- Liittynyt: 04.08.2014 19:37
Re: Jehovan todistaja vankilaan
Tuomio on suotuisa eivätkä korkeasti koulutetut ansioituneet tuomarit tee päätöksiä vaillinaisin tiedoin perehtymättä, "oikeuden silmät ovat suljetut" kun ratkaisua punnitaan.
Todistajat ovat kulkeneet pitkän tien voittoihin lain edessä C.T. Russelin ajoista alkaen.
Todistajat ovat kulkeneet pitkän tien voittoihin lain edessä C.T. Russelin ajoista alkaen.
-
Veli-Hopea
- Viestit: 5324
- Liittynyt: 28.12.2010 16:25
Re: Jehovan todistaja vankilaan
Pro et contra kirjoitti:Tuomio on suotuisa eivätkä korkeasti koulutetut ansioituneet tuomarit tee päätöksiä vaillinaisin tiedoin perehtymättä, "oikeuden silmät ovat suljetut" kun ratkaisua punnitaan.
Todistajat ovat kulkeneet pitkän tien voittoihin lain edessä C.T. Russelin ajoista alkaen.
Hurraa, hurraa!! Ylistetty olkoon vtseura!!
Is leaving WTBS/JWorg a crime punishable by the death penalty?
-"Jos haluat todella rikkaaksi, perusta uskonto" - Ron Hubbart, scientologian perustaja.
-"Jos haluat todella rikkaaksi, perusta uskonto" - Ron Hubbart, scientologian perustaja.
- Verilettu
- Moderaattori
- Viestit: 1862
- Liittynyt: 06.07.2014 17:30
- Viesti:
Re: Jehovan todistaja vankilaan
Nuo rahat voisi luovuttaa tietenkin maailman laajuiseen työhön, vai mikä se toinen lahjalaatikko oli. Hienoa.
- Tony
- Viestit: 7521
- Liittynyt: 28.04.2007 07:38
Re: Jehovan todistaja vankilaan
Ilmeisesti tiedossa ei kuitenkaan ollut, että siviilipalvelus on todistajille täysin sallittu palvelusmuoto, jolloin varsinaista syytä totaalikieltäytymiselle tällaisessa tapauksessa ei edes ole olemassa. Ainakaan sen enempää kuin kenelläkään muullakaan totaalikieltäytyjällä.Pro et contra kirjoitti:Tuomio on suotuisa eivätkä korkeasti koulutetut ansioituneet tuomarit tee päätöksiä vaillinaisin tiedoin perehtymättä, "oikeuden silmät ovat suljetut" kun ratkaisua punnitaan.
Tästä saadaan kiittää Saatanan maailmaa, eikö totta. Sitä, että se ei vainoa todistajia kuten todistajat kovin mielellään marttyyrinä väittävät. Toisaalta on hyvä muistaa että varsinkin viime vuosina todistajat ovat kohdanneet oikeussaleissa myös tappioita. Tappioita jotka sen jäsenet joutuvat maksamaan ilman että edes tietävät koko asiaa. Pedofiilien suojelusta esimerkiksi. Jehova on varmasti mielissään?Todistajat ovat kulkeneet pitkän tien voittoihin lain edessä C.T. Russelin ajoista alkaen.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja