Päätin ottaa Vartiotornin tarjoaman haasteen vastaan ja etsiä faktaa sen tueksi, että asiat eivät ole menneet huonompaan suuntaan. Aloitetaan vaikka tupakoinnista, josta 50-luvulla (aikana jolloin lääkäritkin polttivat) mukamas oltiin huolissaan.Vartiotorni 15. tammikuuta 2014, s.31 kirjoitti:Mieti myös, millaista nuorten käytöstä pidettiin 1950-luvulla kapinallisuutena, ja vertaa sitä siihen, mitä nykyään tapahtuu. Vanhemmat olivat syystäkin huolissaan siitä, tupakoivatko heidän lapsensa, käyttivätkö he alkoholia tai tanssivatko he sopimattomalla tavalla. Nykyään järkyttävät uutiset ovat jokapäiväisiä: 2 kuolee ja 13 loukkaantuu, kun 15-vuotias koululainen alkaa ampua luokkatovereitaan. Joukko humalaisia nuoria murhaa raa’asti yhdeksänvuotiaan tytön ja pahoinpitelee hänen isäänsä ja serkkuaan. Eräässä Aasian maassa nuorten sanotaan kymmenenä edellisenä vuotena tehneen puolet kaikista rikoksista. Tuskinpa kellään on perustetta väittää, että olosuhteet eivät olisi muuttuneet paljon huonommiksi.
Nuorten tupakointi on Suomessa kiistatta vähentynyt. "Nuorten tupakoinnin yleisyys on Nuorten terveystapatutkimuksen mukaan laskenut sekä tytöillä että pojilla tutkimusjaksolla 1977–2013, erityisesti vuosituhannen vaihteen jälkeen." (THL) Huomalajuomisen osalta on havaittavissa samankaltainen trendi, joskaan ei aivan yhtä voimakas.
Sopimattomista tanssityyleistä tuskin löytyy tilastoja, mutta nuoriso ei enää harrasta paritansseja. Baareissa ja keikoilla nuoret tanssivat pääsääntöisesti yksin. Eikö tässäkin suhteessa ole siis menty parempaan suuntaan kun suosittuimpiin tanssityyleihin ei enää sisälly moraalisesti arveluttavaa fyysistä läheisyyttä?
Väkivaltarikoksetkin - ainakin henkirikosten osalta - ovat olleet laskussa. Vuosien 1992-2001 aikana Suomessa tehtiin keskimäärin 143 henkirikosta vuosittain. Vuonna 2011 luku oli 89. (findikaattori.fi)
Vartiotorni yrittää jälleen pelotella lukijoitaan muutamalla kohuotsikolla ja mutuilulla, tukeakseen kestoväitettään siitä, miten asiat huononevat päivä päivältä. Faktaa ei tälläkään kertaa löytynyt väitteiden tueksi.