Tilasto Jehovan todistajista lähteneistä

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Tilasto Jehovan todistajista lähteneistä

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Tein kaavion Jehovan todistajien jäsenmäärästä, jossa vertaillaan kastettuja lähteneisiin. Lähteenä on käytetty Vartiotornin verkkokirjastosta löytyneitä vuosikirjojen raportteja. Verkkokirjastosta ei löytynyt maakohtaisia tietoja, joten en voinut tehdä Suomen tilanteesta omaa kaaviotaan.

Poistuma on laskettu vähentämällä edellisen vuoden jäsenmäärän ja seuraavan vuoden kastettujen summasta tarkasteltavan vuoden jäsenmäärä. Kuoleman osuus poistuman selittävänä tekijänä on parhaani mukaan eliminoitu vähentämällä kuolleiden osuus poistumasta käyttämällä maailmanlaajuista kuolinkeskiarvoa vuosilta 2005-2010 (8.5 / 1000). Maailmanlaajuisen kuolinkeskiarvon luulisi kohtuullisella tarkkuudella pätevän myös Jehovan todistajiin, mutta tuntematta todistajien ikärakennetta varmaksi asiaa ei voi sanoa.

Miten te näette erotettujen / eronneiden määrän kehityksen, esimerkiksi suhteessa karttamis- ja erottamispolitiikkaan? Onko järjestömuutoksilla ollut vaikutusta lähteneiden määrään?

Kuva
Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Re: Tilasto Jehovan todistajista lähteneistä

Viesti Kirjoittaja Tony »

SuurinBabylon kirjoitti:Kuoleman osuus poistuman selittävänä tekijänä on parhaani mukaan eliminoitu vähentämällä kuolleiden osuus poistumasta käyttämällä maailmanlaajuista kuolinkeskiarvoa vuosilta 2005-2010 (8.5 / 1000). Maailmanlaajuisen kuolinkeskiarvon luulisi kohtuullisella tarkkuudella pätevän myös Jehovan todistajiin, mutta tuntematta todistajien ikärakennetta varmaksi asiaa ei voi sanoa.
Taannoisessa Etelä-Suomen Sanomissa tuli ilmi, että Suomessa jopa 25% Jehovan todistajista on yli 70-vuotiaita. Tämä lienee ainakin kaksinkertainen osuus muuhun väestöön verrattuna.

Kuva
Miten te näette erotettujen / eronneiden määrän kehityksen, esimerkiksi suhteessa karttamis- ja erottamispolitiikkaan? Onko järjestömuutoksilla ollut vaikutusta lähteneiden määrään?
Näkemykseni mukaan järjestömuutokset kyllä vaikuttavat, mutta miten isosti ja millä aikavälillä, on oma kysymyksensä. Lahkosta on joka tapauksessa niin vaikea lähteä, että muutokset yksinään saavat aikaan lähtöpäätöksen verrattain harvoin. Olettaisin että muutokset ovat useimmiten yksi osa kokonaisuutta, jonka ansiosta lähtöpäätös realisoituu.

Karttamis- ja erottamispolitiikka on ollut suhteellisen samalla tasolla jo vuosikymmeniä (ajoittaisista tiukennuksista huolimatta). Näkisin senkin yhdeksi osaksi kokonaisuutta, kun ihminen tarkastelee tulevaisuuttaan Järjestössä. Karttamisen epäinhimillisyydenkin havannoi usein vasta kun on itse irtatunut lahkosta.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Tilasto Jehovan todistajista lähteneistä

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Laskeskelin tuon poistuman osuutta todistajien kokonaismäärään (n. 8 milj.) ja se näyttäisi olevan vähän yli 1% luokkaa vuosittain. Kasvua on kuitenkin vuosittain ollut hieman yli 2%, joten todistajien määrä jatkaa kasvuaan todennäköisesti myös tulevaisuudessa. Hieman lohdutonta on, että tekemäni laskelman mukaan esimerkiksi vuonna 2007 oli vain yksi lähtijä jokaista kolmea kastettua kohden.
Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Re: Tilasto Jehovan todistajista lähteneistä

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

SuurinBabylon kirjoitti:Laskeskelin tuon poistuman osuutta todistajien kokonaismäärään (n. 8 milj.) ja se näyttäisi olevan vähän yli 1% luokkaa vuosittain. Kasvua on kuitenkin vuosittain ollut hieman yli 2%, joten todistajien määrä jatkaa kasvuaan todennäköisesti myös tulevaisuudessa. Hieman lohdutonta on, että tekemäni laskelman mukaan esimerkiksi vuonna 2007 oli vain yksi lähtijä jokaista kolmea kastettua kohden.
Hiipumista kuitenkin tapahtuu eniten siellä missä on rahaa (ja internet), joten kassavirta kärsii. Taitaa myös olla niin, että kehittyneissä maissa keski-ikä nousee ja vanhimmista on paikoitellen huutava pula. Globaali jäsenmäärä kasvaa, mutta ei siellä missä organisaation kannalta pitäisi. USA kai oli edelleen tästä poikkeus, mutta siellä tuppaa hölmöys muutenkin tiivistymään mitä uskontoon tulee.

Tuotteessa on vikaa ja vapaan informaation määrä globaalistikin kasvussa, joten eiköhän tämäkin nousu vielä negatiiviseksi käänny. Vrt. Nokia ja Neuvostoliitto.
Video ei ollut ohjeistusvideo.
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Tilasto Jehovan todistajista lähteneistä

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Ainakin Suomessa tulee jäsenmäärässä olemaan raju rysäys alaspäin seuraavan 15-25 vuoden kuluessa, kun vanhukset siirtyvät tiedon tuolle puolen. Nykyään uusia käännynnäisiä saadaan juuri sen verran (pääasaissa todistajaperheiden lapsista), että jäsenmäärä pysyy ennallaan. Kun vanhempi osa Suomen todistajista alkaa kuolla pois, tippuu jäsenmäärä neljänneksellä.
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Tilasto Jehovan todistajista lähteneistä

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Tein uuden tilaston hieman pidemmältä ajalta. Eronneiden määrä on ollut nousussa 2000-luvun alkupuoliskolla. Kenties vuosituhannen vaihtuminen herätti jotkut Harmagedonin odottelusta todellisuuteen. Ainoa poikkeus on vuosi 2002, jolloin eronneiden ja erotettujen määrä on romahtanut, liekö syynä edellisen vuoden Harmagedonin pelkoa kyteneet terrori-iskut. Erotettujen ja eronneiden määrässä näkyy muutenkin enemmän vaihtelua kuin kastettujan määrässä. Voisi siis päätellä, että maailman tapahtumat vaikuttavat herkimmin jo järjestössä oleviin, kuin värvättäviin. Terroristi-isku ei tuonut piikkiä kastettujen määrään.

Kuva
Viimeksi muokannut Tony, 10.03.2014 09:11. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Syy: Kuvaa pienennetty snadisti että näkyy kokonaan
Misled
Viestit: 209
Liittynyt: 29.10.2013 13:18

Re: Tilasto Jehovan todistajista lähteneistä

Viesti Kirjoittaja Misled »

Mitenkäs tilastossa voisi ottaa huomioon järjestöön palanneet? Heitähän ei lasketa kastettuihin, eli palanneet vain nostavat julistajamäärää, mutta eivät näy kastetilastossa.
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Tilasto Jehovan todistajista lähteneistä

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Eivät ne ainakaan periaatteessa vääristä tilastoa poistuman osalta, mutta tietenkin olisi mielenkiintoista selvittää kuinka moni palaa takaisin. Veikko Leinosen mukaan joka toinen. Tietenkin osa näistä saattaa erota tai joutua erotetuksi uudestaan, jonka vuoksi he näkyvät kaksi kertaa poistumatilastossa.
Vieraas
Viestit: 3220
Liittynyt: 20.06.2011 21:56

Re: Tilasto Jehovan todistajista lähteneistä

Viesti Kirjoittaja Vieraas »

SuurinBabylon kirjoitti:Kasvua on kuitenkin vuosittain ollut hieman yli 2%, joten todistajien määrä jatkaa kasvuaan todennäköisesti myös tulevaisuudessa.
JWN:ssä on muuten ollut pari melko uskottavaa kokemusta kierros- ja jopa piirivalvojien kypsymisestä hallintoelimen pykäläviidakkoon.

Kun tällä "välijohdolla" on muutenkin melko työläs virka ja oma ajattelu ja harkinta heidänkin osaltaan viedään aivan minimiin esim. entistä tarkempien jäsennysten ja toimintaohjeiden myötä, kuinka moni kokee etenemisen järjestön hierarkiassa mielekkääksi? Kuka haluaa olla lähes palkaton johtaja, jolta viedään loputkin harkintavallasta?

Kierrosvalvoja oli joskus melko iso herra seurakunnassa käydessään, nyt hallintoelin haluaa ohjata toimintaa itse rautalangasta vääntäen (pykäläntarkat ohjeet, opetusvideot, hallintoelimen puheet välitettynä videolla konventteihin). Luopioiden pelko on saanut aikaan pelon siitä, että joku muuttaisi edes pilkun paikkaa hallintoelimen henkeytetystä viisaudesta.

Kun samaan aikaan vanhimpia on entistä vaikeampi saada, voisi kuvitella, että kierros- ja piirivalvojien posteihin on myös vähemmän väkeä tarjolla. Jos nämäkin valvojat alkavat kypsyä hommiinsa, niin hierarkia alkaa romahtaa. Opetuksen keventyminen osastolle "koska me sanomme niin" ja järjettömät oppimuutokset eivät varsinaisesti auta asiaa. Jos "ajattelu kielletty" -strategia toimisikin nöyriin rivijäseniin, se ei vättämättä toimi hierarkiassa korkeammalle edenneisiin.

Vaikka todistajia saadaan osassa maista lisää, tasaisen vauhdin taulukko ei jatkossa välttämättä toteudu mikäli itse hierarkia alkaa horjua. Kun kriittinen massa saavutetaan, epäusko voi levitä ja numeroiden romahdus olla hyvinkin nopea. Luopioiden pelosta voi tulla itseään toteuttava ennustus.

Spekulaatiota, mutta ainakaan nykyinen hallintoelimen harjoittama tyhmistämis- ja käskypolitiikka ei tule tässä maailmanajassa olemaan kestävä vaihtoehto.
Video ei ollut ohjeistusvideo.
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Suomen tilanne

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Nyt on esittää dataa myös Suomen tilanteesta! Poistumatilastossa on huomioitava, että poistuma todennäköisesti ei edusta täsmällisesti erotettujen / eronneiden määrää Suomen jehovantodistajien poikkeuksellisen ikärakenteen vuoksi, mutta se antaa silti melko hyvän kuvan jäsenkadon suhdannevaihteluista. Lukuja peräkkäisiltä vuosilta oli vain aikajaksolta 2004-2013, joten en pystynyt laskemaan poistumaan pidemmältä ajalta.

Kastettujen määrä Suomessa vuosina 1981-2013:

Kuva

Jäsenmäärän lasku (poistuma) verrattuna kastettujen määrään vuosina 2004-2013:

Kuva
Masterpiece
Viestit: 333
Liittynyt: 09.10.2011 22:15

Re: Tilasto Jehovan todistajista lähteneistä

Viesti Kirjoittaja Masterpiece »

Milloinkas Veljesseura.org aloitti toimintansa? Mikä oli vuosi?
Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Re: Tilasto Jehovan todistajista lähteneistä

Viesti Kirjoittaja Tony »

Foorumi 2007. Etusivu 2005 tai 2006.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Tilasto Jehovan todistajista lähteneistä

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Niih. Sitä pähkäiltiin, mahtaako Veljesseura.org'ille olla tilaa, koska lankkuaita ja vesiposti olivat voimissaan. Niin kuitenkin kävi, että paikka löytyi. Seitsemässä vuodessa 700 kirjautunutta ja muut lukijat lisäksi.

Suuri kiitos tästä lankeaa ylläpitäjille ja moderaattoreille. Sivusto on pysynyt varsin asiallisena ainakin moneen muuhun nähden. Ei ole syytä unohtaa kirjoittajiakaan. Moni on löytänyt tätä kautta avun ja totuuden totuudesta™.
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Tilasto Jehovan todistajista lähteneistä

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Tapahtuiko 2004-2005 jotain erikoista, kun on noin suuri nousu lähteneiden määrässä? Mielenosoitus, veljesseura.org? Jotain muuta?
Vastaa Viestiin