Jos muuallakin eri mantereilla asui ihmisiä niin eikö olisi ollut oikeudenmukaista mennä varoittamaan heitäkin tulevasta vedenpaisumuksesta? Nooa ei siihen tietenkään pystynyt, mutta jos ihmisiä tosiaan asui muillakin mantereilla niin Jehovan on täytynyt nähdä heidän sydämensä tilan eli jos hekin olivat niin pahoja ettei Jehova nähnyt syytä säilyttää heitä elossa. Tosin itse uskon, että muualla ei asunut ihmisiä.Tony kirjoitti:Siinä on vain sellainen pieni ongelma, että todellisuudessa ihmisiä oli ollut tuolloin kaikilla asuttavissa olevilla mantereilla vaikka kuinka kauan. Jos Vt-seura tosissaan yrittäisi esittää tällaista tuubaa uutena valona, niin sille nauraisi naurismaan aidatkin. Aivan totaalisen vääristynyt esitys joka sotii kaikkia mahdollisia havaintoja vastaan.kiinnostunut kirjoitti: T.
Neandertalin ihminen
Valvoja: Moderaattorit
-
kiinnostunut
Re: Neandertalin ihminen
-
Natsku
- Viestit: 282
- Liittynyt: 18.08.2008 15:40
- Paikkakunta: NZ/Australia
Re: Neandertalin ihminen
Uskot sitten, että neljän tuhannen vuoden aikana muutamasta ihmisestä olisi siinnyt näin valtava ja monimuotoinen väestö maailmanlaajuisesti? Huh! Ota mukaan vielä kaikki taudit, sodat, ristiretket yms. Ei mitenkään mahdollista!kiinnostunut kirjoitti:
Tosin itse uskon, että muualla ei asunut ihmisiä.
- Tony
- Viestit: 7521
- Liittynyt: 28.04.2007 07:38
Re: Neandertalin ihminen
Heitäkin? Miksi? Jumala päätti hävittää ihmiset ja pelastaa ainoastaan Nooan ja Nooan perheen. Mitään varoitussanomaa ei Raamatun mukaan levitetty, eikä siitä olisi ollut edes mitään hyötyä. Jumalalla ei ollut mitään aikomusta säästää muita kuin Nooan perheen.kiinnostunut kirjoitti:Jos muuallakin eri mantereilla asui ihmisiä niin eikö olisi ollut oikeudenmukaista mennä varoittamaan heitäkin tulevasta vedenpaisumuksesta?
That's it. Jehovan todistajien, ja joidenkin muiden uskovien versio, jossa muilla olisi ollut mitään mahdollisuuksia pelastua vedenpaisumuksesta on vailla minkäänlaista raamatullista tukea. Näin muodoin mitään varoitus- tai pelastussanomaa ei ollut edes syytä kuuluttaa, eikä Raamattu kerro sellaisestakaan yhtään mitään.1. Moos. 6:13, 17-18 kirjoitti:Jumala sanoi Nooalle: "Minä olen päättänyt tehdä lopun kaikesta elollisesta, sillä maa on ihmisten takia täynnä väkivaltaa. Minä hävitän heidät ja maan heidän kanssaan.
17 "Minä lähetän vedenpaisumuksen maan päälle hävittämään taivaan alta kaiken, missä on elämän henki. Kaikki on tuhoutuva maan päältä,
18 mutta sinun kanssasi minä teen liiton. Sinun tulee mennä arkkiin ja ottaa mukaan poikasi, vaimosi ja poikiesi vaimot.
Uskoa siihen eittämättä tarvitaan. Mikään havainto ei tue tällaista esitystä. Mikään.Tosin itse uskon, että muualla ei asunut ihmisiä.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
-
kiinnostunut
Re: Neandertalin ihminen
Sitten täytyi olla niin, että Jehova näki ne muillakin mantereilla asuvat ihmiset niin pahoiksi, että hän päätti hukuttaa heidätkin. Kyllähän Nooa varoitti oman alueensa ihmisiä tulevasta tulvasta eli näin ihmiset saivat ainakin varoitusta ja mahdollisuuden muuttua. Tosin Nooahan ei voinut mitenkään keritä matkusteleen muille mantereille joten näin Jehova katsoi siellä olevat ihmiset läpeensä mädiksi kun hukutti heidätkin, jos siis muillakin mantereilla eli ihmisiä..Tony kirjoitti: Heitäkin? Miksi? Jumala päätti hävittää ihmiset ja pelastaa ainoastaan Nooan ja Nooan perheen. Mitään varoitussanomaa ei Raamatun mukaan levitetty, eikä siitä olisi ollut edes mitään hyötyä. Jumalalla ei ollut mitään aikomusta säästää muita kuin Nooan perheen.
Viimeksi muokannut Tony, 28.06.2014 12:01. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Syy: Lainaus korjattu
Syy: Lainaus korjattu
-
kiinnostunut
Re: Neandertalin ihminen
Ja miksei 4000 vuoden aikana ole ihan hyvin voinut maapallon väestö nousta mykyiseen määräänsä eri rotuinen, ihminenhän lisääntyy aika tehokkaasti jos olet huomannut. Ja vielä Jehova osaltaan siunasi kansaansa erittäin runsaasti.
- Tony
- Viestit: 7521
- Liittynyt: 28.04.2007 07:38
Re: Neandertalin ihminen
Kaikki? Vauvat, lapset, vanhukset, sairaat, kaikki? Kuulostaako kovin todennäköiseltä tai järkevältä?kiinnostunut kirjoitti:Sitten täytyi olla niin, että Jehova näki ne muillakin mantereilla asuvat ihmiset niin pahoiksi, että hän päätti hukuttaa heidätkin.
Raamatullinen tuki sille, että Nooa varoitti ihmisiä ja että sillä, tai ihmisten muuttumisella, olisi ollut mitään merkitystä, on?Kyllähän Nooa varoitti oman alueensa ihmisiä tulevasta tulvasta eli näin ihmiset saivat ainakin varoitusta ja mahdollisuuden muuttua.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
- Tony
- Viestit: 7521
- Liittynyt: 28.04.2007 07:38
Re: Neandertalin ihminen
Tässä ajassa ehti perustamaan Australiaan ja Amerikkaan oman siviilisaationsa ja kulttuurinsa, miten?kiinnostunut kirjoitti:Ja miksei 4000 vuoden aikana ole ihan hyvin voinut maapallon väestö nousta mykyiseen määräänsä eri rotuinen, ihminenhän lisääntyy aika tehokkaasti jos olet huomannut. Ja vielä Jehova osaltaan siunasi kansaansa erittäin runsaasti.
Yksi pettämätön todiste siitä, että maapallonlaajuista vedenpaisumusta ei ole tapahtunut, eikä ainakaan sinä ajankohtana kun se Raamatusta ymmärretään, on Intiaanit. Heidän kulttuurinsa on huomattavasti vanhempaa perua kuin vedenpaisumus. Edes heidän perimässä ei ole viitteitä Araratille päin.
http://www.mtv.fi/uutiset/ulkomaat/arti ... ta/2802800MTV3 kirjoitti:Tuoreen tutkimuksen mukaan Intiaanien esi-isät olivat kotoisin Aasiasta.
Tutkimuksen mukaan uudet todisteet varmistavat, että intiaanit eivät ole eurooppalaisten jälkeläisiä toisin kuin on esitetty.
Tutkijat selvittivät vuoden ikäisenä 13 000 vuotta sitten kuolleen intiaanipojan perimän ja havaitsivat, että se muistutti siperialaisten perimää. Poika kuului clovis-kulttuurin intiaaneihin, joiden jälkeläisiä myöhemmät intiaanit suureksi osin ovat.
Tiedeyhteisössä on vallalla kahdenlaisia käsityksiä intiaanien alkuperästä. Toisten mukaan intiaanit saapuivat Siperiasta jäisen Beringinsalmen yli noin 15 000 vuotta sitten. Toiset uskovat intiaanien ylittäneen jään Lounais-Euroopasta jopa 21 000 vuotta sitten.
Tutkimus julkaistiin Nature-lehdessä. Mukana oli tutkijoita useista tutkimuslaitoksista.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
-
kiinnostunut
Re: Neandertalin ihminen
No entäs ne useiden kultturien perimätiedot joissa on kertomuksia maailmanlaajuisesta vedenpaisumuksesta jossa säilyi vain muutama ihminen hengissä.? Näitä tarinoita löytyy kaikista kulttuureista ja kansoista ympäri maailmaa.
-
Markku Meilo
- Viestit: 13450
- Liittynyt: 24.04.2007 10:28
Re: Neandertalin ihminen
Pari juttua. Raamatun tarinoinnissa vedenpaisumuksen aikaan porukan jumala ei vielä ollut Jehova. Raamatun UT:n mukaan Pave oli saarnannut kaikessa luomakunnassa (Kol. 1:23 UM), joten Raamattu ei "tunnusta" esimerkiksi Etelä- ja Pohjois-Amerikan olemassaoloa.kiinnostunut kirjoitti:Sitten täytyi olla niin, että Jehova näki ne muillakin mantereilla asuvat ihmiset niin pahoiksi, että hän päätti hukuttaa heidätkin.
Jos unohdetaan se,m että kyse on tarusta, niin mistä tuollainen ajatuksesi kumpuaa?Kyllähän Nooa varoitti oman alueensa ihmisiä tulevasta tulvasta...
Hehe!...jos siis muillakin mantereilla eli ihmisiä..
- Tony
- Viestit: 7521
- Liittynyt: 28.04.2007 07:38
Re: Neandertalin ihminen
Kuten jo aikaisemmin todettu, paikallisia tulvia on varmasti esiintynyt pitkin maapalloa. Tällaisilla tainoilla on tapana kasvattaa siivet kun niitä kerrotaan yhä useammalle, yhä useamman toimesta.kiinnostunut kirjoitti:No entäs ne useiden kultturien perimätiedot joissa on kertomuksia maailmanlaajuisesta vedenpaisumuksesta jossa säilyi vain muutama ihminen hengissä.? Näitä tarinoita löytyy kaikista kulttuureista ja kansoista ympäri maailmaa.
Kansantarinoiden ja myyttien rinnalle olisi kohtuullista saada edes jotain kouriintuntuvaa evidenssiä. Kun kaikki havainnot sotivat pallonlaajuista vedenpaisumusta vastaan, niin miten luotettavaa on pohjata pelkkiin tarinoihin? Miksi esimerkiksi egyptiläisten historiassa ei ole mitään vedenpaisumuksen mentävää aukkoa?
http://www.argumentti.fi/argumentti/201 ... npaisumus/argumentti.fi kirjoitti:
Egyptin varhaishistoria ei tiedä vedenpaisumuksesta mitään
Egyptin korkeakulttuurin (josta israelilaiset saivat vaikutteita uskontoonsa) historiassa ei ole mitään evidenssiä siitä, että globaali tulva olisi huuhtonut silloisen maailman olemattomiin, vaan egyptiläiset kehittivät kulttuuriaan ja rakensivat vanhaa valtakuntaa oletetun vedenpaisumuksen aikaan (4000 – 4500 vuotta sitten) ja jo sitä ennen. Egyptissä rakennettiin korkeakulttuuria eikä mikään maailmanlaaja vedenpaisumus katkaissut Egyptin kulttuurin kehitystä.
Muinainen Egypti
http://fi.wikipedia.org/wiki/Muinainen_ ... iat_1_ja_2
Etelämantereen jäätiköistä voidaan laskea parinsadan tuhannen vuoden vuosikerrostumat. Jos maapallonlaajuinen vedenpaisumus olisi todellinen tapahtuma, se näkyisi näissä kerrostumissa väistämättä.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
-
kiinnostunut
Re: Neandertalin ihminen
Väitätkö, että vedenpaisumuksen aikoihin ja sen jälkeenkin oli olemassa vielä kukoistava Egyptin kulttuuri? Tuota on vaikea uskoa etenkään jos ei ole mitään pitäviä todisteita koska tiedemiehethän saattavat sanoa/olettaa mitä vaan ajankohdista. Tai joku laskenut väärin vedenpaisumuksen ajankohdan.
- Tony
- Viestit: 7521
- Liittynyt: 28.04.2007 07:38
Re: Neandertalin ihminen
Kulttuurin kehitys alkoi ennen oletettua vedenpaisumusta eikä sen katkeamisesta ole mitään havaintoa. Huomasit varmasti asian luettuasi tarjoamani Wikipedian artikkelin aiheesta. Huomasit myös varmasti sen, että myös Intiaanit todistavat kaikkea muuta kuin vedenpaisumuksen puolesta.kiinnostunut kirjoitti:Väitätkö, että vedenpaisumuksen aikoihin ja sen jälkeenkin oli olemassa vielä kukoistava Egyptin kulttuuri?
Tiede pohjaa havainnoille, ei kansantarinoille tai myyteille. Tieteessä ei myöskään sanota mitä vaan, vaan se mitä sanotaan, tulee todentaa.Tuota on vaikea uskoa etenkään jos ei ole mitään pitäviä todisteita koska tiedemiehethän saattavat sanoa/olettaa mitä vaan ajankohdista. Tai joku laskenut väärin vedenpaisumuksen ajankohdan.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
-
Markku Meilo
- Viestit: 13450
- Liittynyt: 24.04.2007 10:28
Re: Neandertalin ihminen
Yksi este lienee se, että tuhansia vuosia sitten väestönkasvu oli mitätöntä verrattuna nykyaikaan, mm. Population Reference Bureau arvioi tuon ajan vuosittaiseksi väestönkasvuksi 0,0512 %.kiinnostunut kirjoitti:Ja miksei 4000 vuoden aikana ole ihan hyvin voinut maapallon väestö nousta mykyiseen määräänsä eri rotuinen...
Sulla varmaan on tarkempaa tietoa Nooan ajan neuvolapalveluista ja lastensairaaloista lääkäreineen?...ihminenhän lisääntyy aika tehokkaasti jos olet huomannut.
Mistä tuo on todettavissa?Ja vielä Jehova osaltaan siunasi kansaansa erittäin runsaasti.
-
kiinnostunut
Re: Neandertalin ihminen
Jumalahan lupasi Abrahamille että hänen jälkeläisiään olisi enemmän kuin meren hiekkaa. Näitä asioita löytyy raamatusta tutkimalla.
-
Natsku
- Viestit: 282
- Liittynyt: 18.08.2008 15:40
- Paikkakunta: NZ/Australia
Re: Neandertalin ihminen
Tuskin jumala kuitenkaan on saanut naisia synnyttämään 15-17 kakrua vuodessa, vai mitä luulet? Ja miksi jumala haluaisi liikakansoittaa maapallon? Sen vuoksiko, että saisi sitten tappaa suurimman osan joskus tulevaisuudessa?