Etelä-saimaa kirjoitti:
Jehovan todistajien kyselijä kertoo omat vastauksensa
2.11.2014 11:54
Isaac Withersponen toiminta sosiaalisessa mediassa herätti epäluuloa Jehovan todistajissa. Nyt hän jakaa oman pohdiskelunsa ja tutkimustensa tuloksia Youtube-videoillaan.
Isaac Withersponen toiminta sosiaalisessa mediassa herätti epäluuloa Jehovan todistajissa. Nyt hän jakaa oman pohdiskelunsa ja tutkimustensa tuloksia Youtube-videoillaan.
Lappeenrantalainen Isaac Witherspone erotettiin Jehovan todistajista. Nyt hän kertoo oman tarinansa siitä, miten päätyi eroon seurakunnasta.
Witherspone sanoo, että seurakunnassa ollessaan hänellä alkoi olla paljon uskontoon liittyviä kysymyksiä. Niihin hän ei kuitenkaan kokenut saavansa vastauksia. Witherspone päätti itse olla avoin ja kertoa erottamisensa jälkeen julkisesti vastaukset, joihin hän itse on päätynyt.
Lappeenrantalaismies julkaisee Youtube-kanavaa nimellä Jwanalyst. Omatekoiset videot käsittelevät hänen näkemyksiään Jehovan todistajista ja omaa historiaansa siellä.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
Asiallista tekstiä artikkelissa. Tutultahan tuo jo kuulostaa, kun on vähän saman kaltaista kokenut ja kanssaihmisiltä kuullut tässä vuosien varrella. Mulle on muuten myös aika moni ihminen (myös ei-jt:t) sanonut että ajattelen liikaa. Ajattelen sen olevan ihan hyvä piirre
Muistan kuinka Isaacia hehkuteltiin aikoinaan Lappeenrannassa.
Fiksu musta mies tulee pyytämään tutkistelua.
Mut erotettiin vuosi ennen kuin Isaac ehti kasteelle.
Saattaa olla, että Isaac on Lappeenrannan kuuluisin luopio.
Väärien kysymysten kysyminen on varmaan pahinta Jt-maailmassa.