Karmeaa luettavaa

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Karmeaa luettavaa

Viesti Kirjoittaja Polyester »

Tony kirjoitti:Mielenkiintoista muuten, että Isaac erotettiin koska hänellä oli kysymyksiä, mutta sarjapedofiilia ei ole nähty tarpeelliseksi erottaa. :shock:
No mutta kun pedofiilin rikokset kohdistuvat lähinnä yksilöihin ja järjestö kärsii siitä vain, jos asia tulee julkisuuteen. Mitä siis tekisimme? Peittelemme tietysti parhaamme mukaan.

Mutta kritiikki varsinkin julkisesti esitettynä osuu suoraan Uskollisen ja Ymmärtäväisen Orjan arimpaan paikkaan. Kun narsisti tuntee itsensä loukatuksi, hänen kostonsa on julma.
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Karmeaa luettavaa

Viesti Kirjoittaja Polyester »

rippeli kirjoitti:Jehovalla täytyy olla jokin syy (jota epätäydellinen ihminen ei ymmärrä) siihen, että hän on katsonut tarpeelliseksi suojella pedofiileja, ohjaamalla maanpäällistä järjestöään salaamaan heidän (ihmissilmissä) väärät tekonsa.
Jotain tuollaista kaikkein hyväuskoisimmat JT:t voivat oikeastikin ajatella. Kun kahden todistajan sääntö on henkeytettyyn Raamattuun laitettu, sitä täytyy noudattaa, vaikka tämä ei aina järkevältä vaikuttaisikaan. Jumala kyllä tietää, millaiset ohjeet ovat lopulta ihmisille parhaaksi.

Tietenkään nuo hyväuskoisimmat JT:t eivät näe sitä, että he noudattavat Vartiotorniseuran muuttuvia tulkintoja eivätkä suinkaan tee päätöksiään itsenäisesti Raamatun perusteella. Seura vain on tässä ovela ja pystyy ensin antamaan raamatuntulkinnan ja sitten häipymään takavasemmalle, jolloin monet JT:t oikeasti uskovat niin, että he ovat itse Raamatusta näin tulkinneet.

Vartiotorniseuran tulkinta on tietysti vain yksi muiden joukossa. Ei kahden todistajan sääntöä kirjaimellisesti tarvitse joka tilanteessa ottaa, vaikka Jumalaan uskoisikin ja Raamattua kunnioittaisi.
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Karmeaa luettavaa

Viesti Kirjoittaja Polyester »

Peeveli kirjoitti:todistajien silmiä ei aukaise luultavasti mikään, hyvin on aivopesu hanskassa näillä hallintoelimen jepuilla.
Syvässä mielenhallinnassa itsekin olleena tiedän, että silmät eivät ihan vähästä avaudu ja kaiken voi selitellä parhain päin ainakin jonkin aikaa. Maailman puhtain kansa, jota Saatana vainoaa, ei tietenkään voi oikeasti tällaiseen syyllistyä. Tämä on ainoastaan merkki siitä, että lopun pitää olla todella, todella lähellä.

Mutta muistan myös sen, että mielenhallinnan läpikin tietyt järjestöön tai uskoon liittyvät asiat herättivät epäilyksiä tai tuntuivat muuten pahalta. Kun näitä kertyy tarpeeksi, kamelin selkä saattaa katketa.

Uskoisin, että todistajiin vaikuttavat voimakkaimmin tunnetason asiat, eli jos voidaan osoittaa, että järjestön toimintatavat ovat julmia, rakkaudettomia ja epärehellisiä. Opillisia kysymyksiä on valmiimpi tarkastelemaan sitten, kun tunnetason side järjestöön on ensin hieman löystynyt.
SonOfJesus
Viestit: 744
Liittynyt: 15.05.2007 12:39

Re: Karmeaa luettavaa

Viesti Kirjoittaja SonOfJesus »

Polyester kirjoitti: Syvässä mielenhallinnassa itsekin olleena tiedän, että silmät eivät ihan vähästä avaudu ja kaiken voi selitellä parhain päin ainakin jonkin aikaa. Maailman puhtain kansa, jota Saatana vainoaa, ei tietenkään voi oikeasti tällaiseen syyllistyä. Tämä on ainoastaan merkki siitä, että lopun pitää olla todella, todella lähellä.
Minullakin vanhimmat puolustautuivat: "Mutta Jehova ei sallisi sellaista!"

Enpä huomannut silloin kysyä esimerkkiä Raamatusta. Torjunta tosiaan voimissaan.
SonOfJesus
Laki ja Seura toimivat kasvattajina: kaikki mikä ei tapa, kasvattaa.
Filippos
Viestit: 1139
Liittynyt: 30.09.2009 10:46
Paikkakunta: Oulu

Re: Karmeaa luettavaa

Viesti Kirjoittaja Filippos »

Niin ne taisivat katolisetkin peitellä pedofiliaa ennenkuin jäivät kiinni. Sokea täytyy olla, jos ei näe tätä samaa julmuutta omassa lahkossaan.
Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Re: Karmeaa luettavaa

Viesti Kirjoittaja Tony »

Filippos kirjoitti:Niin ne taisivat katolisetkin peitellä pedofiliaa ennenkuin jäivät kiinni. Sokea täytyy olla, jos ei näe tätä samaa julmuutta omassa lahkossaan.
Ensin pitäisi toki olla tietoinen koko asiasta. Jt:than eivät keskimäärin tiedä pedofiiliongelmastaan mitään.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
rippeli
Viestit: 2454
Liittynyt: 28.04.2007 12:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Karmeaa luettavaa

Viesti Kirjoittaja rippeli »

Tony kirjoitti:
Filippos kirjoitti:Niin ne taisivat katolisetkin peitellä pedofiliaa ennenkuin jäivät kiinni. Sokea täytyy olla, jos ei näe tätä samaa julmuutta omassa lahkossaan.
Ensin pitäisi toki olla tietoinen koko asiasta. Jt:thän eivät keskimäärin tiedä pedofiiliongelmastaan mitään.
Kävin eilen Helsingin asematunnelissa kyselemässä asiasta kärrynvartijoilta. Kysymyksiin vastannut mies oli sitä mieltä, että pedofiilejä ei missään tapauksessa suojella, vaan asia viedään aina poliisille. Jos joku yksittäinen vanhin vaatisi asian salaamista, hän tekisi virheen.

Vähän meinasi hymyilyttää, kun itse tiedän totuuden. Tuli mieleen, että tavallinen rivijeppu ei oikeasti tiedä, miten homma oikeasti etenee. Mies vaikutti vilpittömältä.

Sitä olen joskus miettinyt, että mitenköhän päättävissä asemissa olevat nukkuvat yönsä, kun määräävät asioita, jotka mahdollistavat esim pedofiilien suojelun. Todennäköisesti nukkuvat ihan hyvin, koska kuvittelevat toteuttavansa jumalan tahtoa.
Let me go Master I hate you so
Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Re: Karmeaa luettavaa

Viesti Kirjoittaja Tony »

Tästä viimeisimmästä keissistä on tarjolla Podcastia, jossa vieraana asiaa ajanut asianajaja Irwin Zalkin.

Pitkä lähetys, mutta paljon priceless -kamaa. Zalkin kertoo mm. kuinka hallintoelimen jäsen Gerrit Lösch kieltäytyi vastaamassa oikeudessa kysymyksiin ja että se osaltaan maksoi järjestölle noin 10 miljoonaa dollaria. Zalkin kertaa myös kokemustaan siitä, kuinka Jehovan todistajien edustajat elävät ilmeisesti jossain rinnakkaistodellisuudessa, kuvitellen ettei heidän tarvitse vastata oikeudessa.

Toinen korvaan pistänyt huomio oli se, että kyseisessä tapauksessa oli varsin hyvin tiedossa, että henkilö jonka annettiin vetää tutkistelua uhrin kanssa kaksistaan, oli pedofiili. Kuvio on täysin käsittämätön ja suoraa hedelmää Vt-seuran linjauksista. Ja aivan oikein syytetyn penkillä istuu järjestö.

Vasta puolet kuuntelin ja siinäkin oli paljon huomioita jotka jäi tähän kirjaamatta, joten suosittelen kuuntelemaan ohjelman ihan omin korvin. Laittakaa ihmeessä lisähuomioita ohjelmasta.

http://www.youtube.com/watch?v=vQXI6u4SP_s
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Karmeaa luettavaa

Viesti Kirjoittaja Polyester »

Tony kirjoitti:Zalkin kertoo mm. kuinka hallintoelimen jäsen Gerrit Lösch kieltäytyi vastaamassa oikeudessa kysymyksiin ja että se osaltaan maksoi järjestölle noin 10 miljoonaa dollaria.
Voi arvata, kenen selkänahasta se revitään.
Zalkin kertaa myös kokemustaan siitä, kuinka Jehovan todistajien edustajat elävät ilmeisesti jossain rinnakkaistodellisuudessa, kuvitellen ettei heidän tarvitse vastata oikeudessa.
JT:t suhtautuvat maalliseen oikeusjärjestelmään kautta linjan vähätellen ja katsovat Raamatun (eli järjestön) menevän tarvittaessa automaattisesti sen edelle. Tämä ei toki estä Jehovan todistajia käyttämästä maallisen oikeusjärjestelmän suomia mahdollisuuksia oman asiansa edistämiseen.
Ja aivan oikein syytetyn penkillä istuu järjestö.
On tärkeää, että järjestö joutuu vastuuseen ohjeistuksistaan ja suoranaisesta kiristyksestä, mitä se harjoittaa. Järjestö ei saa pestä käsiään ja vedota yksilöiden tekemiseen. Tässäkin tapauksessa se voi olla sellaista yrittänyt, mutta eipä ole mennyt läpi.

Pitkä nauhoite, mutta jos kokeilisi pikkuhiljaa kuunnella pätkä kerrallaan.
Vastaa Viestiin