Keskustelua helpottaisi jos pysyisit aiheessa. Nyt oli kysymys nikotiinittomasta sähkötupakasta, jolla ei (spekulaatiossasi) olisi haittoja tai ne olisivat hyvin vähäisiä. Tällaisessa tuotteessa ei ole mitään minkä voisi rinnastaa huumausaineisiin.Pro et contra kirjoitti:Tupakan rinnastus huumausaineisiin toimii, kahvin rinnastus ei ...tupakka on haitallista, kahvi ( yleensä) ei ole vaarallista.Tony kirjoitti:Tällä perusteella myös kahvinjuonti "osoittaa itsekeskeistä nautinnonhalun omaksumista ja on siten sovittelua periaatteiden rajoista". Vieläpä sillä erolla, että kahvi sisältää koukuttavaa kofeiinia.Pro et contra kirjoitti:Vaikka sähkötupakasta olisi nikotiinitön vaihtoehto ja tutkimukset osoittaisivat pitkäaikaisen käytön haitat vähäisiksi niin sen käyttö osoittaisi itsekeskeisen nautinnonhalun omaksumista ja olisi siten sovittelua periaatteiden rajoista.
Ei tietenkään ole. Ja miksi juuri näin päin, kun monet ovat päinvastoin helpottaneet tupakanpolton lopettamista sähkötupakalla?Eikö niin, sähkötupakoiminen on oppimista tupakoijaksi?
Tupakka on laillista päihteisiin verrattavaa ainetta , kahvi ei ole päihdeaine.
Mitä kofeiiniin muuten tulee, sillä on yllättävän pitkä lista haittavaikutuksista ja riskeistä.Terveyden ja hyvinvoinnin laitos kirjoitti: Ovatko kofeiini ja nikotiini päihteitä?
Jos juon aamulla kupillisen kahvia, onko se kahvin päihdekäyttöä?
Se on päihdekäyttöä, koska kahvi nautitaan piristeeksi. Kupillinen kahvia on verrattavissa pieneen amfetamiini- tai kokaiiniannokseen. Amfetamiini ja kokaiini ovat piristeinä kahvin kofeiinia tehokkaampia, mutta kaikkien kolmen toistuvasta käytöstä voi aiheutua haittoja ja kaikille kehittyy riippuvuus. Olennaisin ero niiden välillä on kofeiinin laillisuus ja amfetamiinin ja kokaiinin laittomuus.
http://fi.wikipedia.org/wiki/Kofeiini#V ... _ja_riskit
Ja edelleen: mikäli nikotiinittoman ja muutenkin vaarattoman sähkötupakan tupruttelu menee sovitteluksi, sitä on samalla logiikalla myös kahvinjuonti. Tunnustat sinä sitä tai et. Kahvinjuonti häviää tässä vielä siinä, että se aiheuttaa riippuvuutta, siinä missä nikotiinittomassa sähkötupakassa ei ole (mihinkään aineeseen perustuvaa) riippuvuustekijää.Siksi voidaan sanoa että sähkötupakoimisen opettelu "osoittaa itsekeskeisen nautinnonhaluisen asenteen omaksumista" ja todistajien ollen kyseessä osoittaisi myös "sovittelua periaatteiden rajoista".
Mihin tämä liittyy millään tavalla?Kukaan tuskin sietää muutoin kuin olosuhteiden pakosta narkomaaneille määrättyjä siedätyshoitoaineita, tulisiko niistäkin tehdä sähkötupakkaan verrattavia kaupallisia tuotteita joita käytettäisiin "sähköpiipussa" erilaisin aromein höystettynä unohtamatta aidon makuista efektiä?
Tupakanpolton lopettamisessa tärkeintä on oma tahto. Ilman sitä lopettaminen ei tietenkään realisoidu. Jos ihmisten kokemukset kuitenkin kertovat, että sähkötupakalla pystyy helpottamaan lopettamista, niin kuka sinä olet kertomaan että höpö höpö?sähkötupakka on silta joka vie vastarannalle eikä katkaise matkantekoa nikotiinin kyydissä ollenkaan.
Tutkimus: Sähkötupakka yhtä tehokas apu tupakoinnin lopettamiseen kuin nikotiinilaastari
Vuosien sauhuttelu loppui höyryn avulla
Sähkötupakka on ollut markkinoilla jo melkein vuosikymmenen. Tuhannet ihmiset ovat lopettaneet perinteisen tupakoinnin sähkötupakan avulla. Lahtelainen Jori Taina onnistui korvaamaan vuosikausia jatkuneen sauhuttelun höyryllä.
Ei. Kuten sait ylhäällä tietää, sähkötupakka on auttanut pelkästään Suomessa tuhansia ihmisiä lopettamaan perinteisen tupakan polttamisen.Eikö olekkin niin että sähkötupakan käytön aloittaminen on oppimista tupakoimaan niille jotka eivät ole sitä jo oppineet ja sähkötupakoiminen on matkantekoa nikotiinin tarjoamalla kyydillä niille jotka jostakin syystä ovat halunneet lopettaa varsinaisen tupakoinnin mutta eivät ole päässeet itse nikotiiniriippuvuudesta "eroon".
Kerron nyt sinulle miten asia on. Siitäkin huolimatta, ettei sinulla ole tapana huoioida omien ennakko-oletustesi vastaista informaatiota.
Asia on niin, että sähkötupakka on yksi tuote muiden tuotteiden joukossa. Jokaisella käyttäjällä on yksilölliset motiivit käyttää tuotetta. Siinä missä yksi tupruttelee höyryversiota perinteisen tupakan rinnalla, toinen käyttää sitä lopettamisen apukeinona ja kolmas satunnaisesti viihdekäytössä. Tämän lisäksi on tukku muita yksilöllisiä syitä.