Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja Tony »

Jehovan todistajat ovat olleet aina innokkaita hehkuttamaan järjestön saavutuksia. Tällä kertaa aiheena on JW.org-sivuston levinneisyys.

Kuva
Kuva

https://instagram.com/p/2q0YlPBbzJ/
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

Jw.org maailma levinnein verkkosivusto? Jo on kovitelmat.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Ne kissat ja hännät. :)
YksinäinenSusi
Viestit: 3808
Liittynyt: 19.06.2010 08:27

Re: Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja YksinäinenSusi »

Tony kirjoitti:Jehovan todistajat ovat olleet aina innokkaita hehkuttamaan järjestön saavutuksia. Tällä kertaa aiheena on JW.org-sivuston levinneisyys.
Helppohan se on hehkuttaa, kun ovat Googlen avustuksella päässeet nettiin näkyviin. Ilman Googlen hakukonerobotteja jt:t eivät vieläkään näkyisi netissä.

Jos Google suuttuisi tuosta niin Google voisi halutessaan kieltää JW.org'ia näkymästä netissä lakkauttamalla näkyvyyden, mutta ei Google niin pikkumainen ole. Paremminkin naureskelee, että jopa on otsaa ruveta tuollaista väittämään, on ne mällisköjä. :lol:

Että parempi JW.orgesterille syödä kiltisti vaan Googlen kädestä ne pullanmurut mitä se JW.orgesterille antaa.
Ihmisellä on oikeus yksilönä - määrätä oma kohtalonsa.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Että parempi JW.orgesterille syödä kiltisti vaan Googlen kädestä ne pullanmurut mitä se JW.orgesterille antaa.
JW.örkkiläiset unohtavat tehokkaasti sen alkuperäisen näkemyksensä, että netissä ei ole kuin pornoa sekä luopioita ja siksi nettiä tulee karttaa.

Niinpä muistuu mieleeni eräs nettikokemus, jossa vanhin ei ollut uskonut kun hänelle kerrottiin Vt-seuran avanneen nettisivut.
YksinäinenSusi
Viestit: 3808
Liittynyt: 19.06.2010 08:27

Re: Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja YksinäinenSusi »

Markku Meilo kirjoitti: ... että netissä ei ole kuin pornoa sekä luopioita ja siksi nettiä tulee karttaa.
Tämäkin oli varmaankin totuus jossain vaiheessa, mutta sitten uusi totuus asiasta valaisi vanhan totuuden valheeksi. Eli tuli oppiveivaus ja takinkääntö. Punainen led-valo vaihtui vihreäksi.

Ja varmaankin taas pakon edessä. Kun jos ei ihan mitään tee puolustaakseen itseään, järjestö voisi jäädä kielteisen kuvan jalkoihin ja kuihtua kokonaan pois.
Ihmisellä on oikeus yksilönä - määrätä oma kohtalonsa.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Tämäkin oli varmaankin totuus jossain vaiheessa, mutta sitten uusi totuus asiasta valaisi vanhan totuuden valheeksi. Eli tuli oppiveivaus ja takinkääntö.
Todellisuuden junttaaminen Raamatun kertomaan ja kulloistenkin mielipiteiden esittäminen pysyvinä jumalallisina ainoina oikeita ajattelumalleina johtaa vääjäämättä tilanteeseen, jossa mennyt on kiistettävä tai kulttiuskon perusta murenee. Noissa oloissa rehellisyys on kartettavaa myrkkyä ja uskon vankka perusta onkin rakennettava valheelle.

Aikaa sitten jollain palstalla jt-mielinen kirjoittaja puolusteli Vt-oppimuutoksia sillä, että lääketiedekin on muuttanut mielipiteitään ajan kuluessa. Ei ihme jos kultin mikä tahansa valheellinen resonointi menee läpi kun ja jos ei käsitä erinomaisen merkittävää eroa jumalalta (jonka olemassaolosta ei ole osoittaa havaintoa) väitetyksi saaduista muutoksisssa ja ihmisten (joiden olemassaolosta on havaintoja) kokemusperäisesti saavuttamissa näkemyksissä.

Öylönnä ajoneuvoa ohjastaessa oli YLE:n radio-ohjelmassa pari tyyppiä kertomassa suoraan ja rehellisesti kreikkanäkemyksiään. Toinen totesi Kreikan hallinnon esittämistä valheellisuuksista, että: "Eihän kukaan tykkää siitä, että hänelle valehdellaan." Mun oli pakko todeta ääneen itselleni (kun kuulijoita ei ollut), että: "Voi poika, tietäisit vaan, on olemassa ihmisryhmiä, joiden elämä rakentuu valheelle ja he nimenomaan ammentavat itselleen voimaa siitä, että heille valehdellaan."
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja Polyester »

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Ja varmaankin taas pakon edessä. Kun jos ei ihan mitään tee puolustaakseen itseään, järjestö voisi jäädä kielteisen kuvan jalkoihin ja kuihtua kokonaan pois.
Ja jos lähtee selittelemään, homma äityy helposti vain pahemmaksi. Vaikea paikka.

Ennen ovenavaajalle jäi parhaassa tapauksessa parit lehdet, jotka olivat ihan siistiä työtä, värikuvat ja kaikkea. Hänellä ei ollut juurikaan mahdollisuutta hakea toisenlaisia näkemyksiä. Jos nyt lehtien sijaan annetaan linkki JW.orgiin, miten meinaavat estää sen, ettei ovenavaaja samalla katso mitä hakukoneella löytyy? Ja myös omalle porukalle tapahtuu retkahduksia, kun houkutus on lähellä.
Avatar
Verilettu
Moderaattori
Viestit: 1862
Liittynyt: 06.07.2014 17:30
Viesti:

Re: Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja Verilettu »

SuurinBabylon kirjoitti:Jw.org maailma levinnein verkkosivusto? Jo on kovitelmat.
Joku voisi kertoa noille, ettei sillä että ovat kääntäneet jorinoitaan useammalle kielelle, ole mitään tekemistä levinneisyyden kanssa :D Aika pieni porukka jiiweeorgissa käy.
mikkuitti
Viestit: 277
Liittynyt: 01.10.2011 14:40

Re: Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja mikkuitti »

Ei taida olla kävijälaskuria? Ainakaan äsken en löytänyt sitä kun äsken kävin jw.orgissa etsimässä.. aika vähän sellasta löytyy muiltakaan sivuilta.
Uskon Jeesukseen ja olen helluntaiseurakunnan jäsen.
Avatar
Verilettu
Moderaattori
Viestit: 1862
Liittynyt: 06.07.2014 17:30
Viesti:

Re: Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja Verilettu »

No ei tässä asiassa tarvita kävijälaskuria. Ihan suhteellisuudentajulla pärjää. Jo kaikkien uskontojen seassa Jehovan todistajat ovat todella pieni lahko, ja siihen kuuluu naurettavan vähän ihmisiä kun oikein ruvetaan vertailemaan.

Harmi etten muista nyt tästä aiheesta tehtyä dokkaria (ei suoranaisesta todistajista) eli mitkä asiat todella merkitsevät jotain tai ovat suuria asioita maailmassa, tai ovat levinneitä, josta kävi ilmi että esim. Jehovan todistajien puuhastelu on oikeasti todellaa pientä ja merkityksetöntä piperrystä. Yritän löytää edes nimen tuosta dokkarista, ja jos se on tallessa niin laitan Dropboxiini.

Edit. Jos statistiikkaa kaipaa, niin niitä kyllä löytyy, esim. tästä http://www.alexa.com/siteinfo/jw.org. Siinä on muutama muu sivusto ennen jiiweeorgia :lol:
Kaarmis
Viestit: 3909
Liittynyt: 29.04.2007 22:13

Re: Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja Kaarmis »

Levinnein nettisivusto, ehkä tieto on saatu jeppujen it-tuelta, ehkä se ohjelmanpätkä joka sivua pyörittää leviää vähän väliä?
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja Polyester »

mikkuitti kirjoitti:Ei taida olla kävijälaskuria? Ainakaan äsken en löytänyt sitä kun äsken kävin jw.orgissa etsimässä.. aika vähän sellasta löytyy muiltakaan sivuilta.
Lähetä palautetta -toiminto näyttäisi myös puuttuvan. JW Libraryn puolella sellainen on, mutta se koskee lähinnä teknisiä ongelmia, eikä siis JW.orgin sisältöä.

Ei muuten mitään ihmeellisempää, mutta olisin JW.orgin puolle Usein kysyttyä -osioon pari korjausehdotusta antanut. Eivät ole varmaan huomanneet, että siellä on joitakin vastauksia, joista saattaa tahattomasti syntyä väärä kuva asiasta.
Avatar
Johanneksen poika
Viestit: 3702
Liittynyt: 29.04.2007 13:49
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja Johanneksen poika »

Polyester kirjoitti:Lähetä palautetta -toiminto näyttäisi myös puuttuvan. JW Libraryn puolella sellainen on, mutta se koskee lähinnä teknisiä ongelmia, eikä siis JW.orgin sisältöä.

Ei muuten mitään ihmeellisempää, mutta olisin JW.orgin puolle Usein kysyttyä -osioon pari korjausehdotusta antanut. Eivät ole varmaan huomanneet, että siellä on joitakin vastauksia, joista saattaa tahattomasti syntyä väärä kuva asiasta.
Soitin 2011 Veikko Leinoselle ja ehdotin julkisen sähköpostin perustamista Beteliin. Monilla ihmisillä olisi asiaa Beteliin.

Julkista sähköpostiosoitetta ei Jehovan todistajilla Suomessa siis ole. Sitä ei myöskään tule missään vaiheessa. Tämän tiedon vahvisti tiedottaja Veikko Leinonen 22.09.2011. Veikko Leinosen näkemyksen mukaan sähköpostista voisi muodostua ns. "keskustelupalsta", ja se ei hänen mukaansa olisi rakentavaa.

Ihmeellistä tässä Veikon lausunnossa oli se, että keskustelu ei olisi rakentavaa. Eivätkö Jehovan todistajat pyri keskustelemaan ihmisten kanssa? Olen ilmeisesti ollut itse aikoinaan aivan väärässä, kun olen oven avaajien kanssa yrittänyt muutaman sanan jutella. :shock:
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Jehovan todistajat irvailevat Googlelle

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Kenties ei ole resursseja moderointiin. Noin yleensäkään Jehovan todistajiin on erinomaisen vaikeaa sada yhteyttä, vaikka tarvetta olisikin, muutoin kuin kotititutkisteluun ja tämäkin ontuu.

Itse asiassa minulle on jäänyt tuntu, etteivät yhteydenottoja haluakaan. Mjaa, olkoon sitten.
Vastaa Viestiin