
Historiaa - osa 17: "Miksi vuoteen 1975 kohdistuneet odotukset eivät toteutuneet?"
12.08.2015 Tuomas Yläjuurakko
Tuomas Yläjuurakko kertoo vuonna 2011 julkaisemassaan kirjassa "Lyö maahan ... Vakaumus vastaan muu maailma" miten vuoteen 1975 kohdistuneet odotukset hallitsivat Jehovan todistajien elämää sekä heidän suorittamaansa julistustyötä jo 60-luvulta alkaen.
Kirjan toinen päähenkilö Raimo Riekkinen vakuuttui jo tuolloin nuorena koulupoikana, että hänellä on ainutlaatuinen etu kuulua uskontokuntaan, joka on ainoa oikea uskonto.
Olivatko vuoteen 1975 kohdistuneet odotukset niin vankalla perustalla, ettei sitä voitu pitää pelkkänä herkkäuskoisuutena niin kuin heidän vastustajansa syyttivät. Raimo muiden uskonveljiensä kanssa uskoi vahvasti, että Jumala järjestönsä välityksellä on paljastanut heille totuuden.
Lue lisää: http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s433.html