Totuuden julkinen julistus

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

rippeli
Viestit: 2454
Liittynyt: 28.04.2007 12:43
Paikkakunta: Helsinki

Totuuden julkinen julistus

Viesti Kirjoittaja rippeli »

Selailin aikani kuluksi Youtubea ja löysin sieltä monia erilaisia valistuspätkiä jehovantodistajista.
Hyvä juttu, että tietoa levitetään.

Aloin kuitenkin miettimään, että miksi tällaisia videoita ja tutkimuksia pitää tehdä? JT:t ovat kuuluisia siitä, että he haluavat julistaa uskoaan kaikille maailman ihmisille. Itsekin julistin vuosikymmeniä kuvittelemaani totuutta. Tuli mieleen, että olenko elänyt jonkinlaisessa salaseurassa tietämättäni?
Let me go Master I hate you so
Pro et contra
Viestit: 1634
Liittynyt: 04.08.2014 19:37

Re: Totuuden julkinen julistus

Viesti Kirjoittaja Pro et contra »

Salaseuralaisuudesta ei ole näyttöä, Raymond Franz joka oli aivan ytimessä; hallintoelimessä, ei edes vihjaa mistään sellaisesta salaseurasta tai organisoidusta salaliitosta joka olisi ujuttautunut valtaan.

Historia kertoo joistakin ns.soluttautujien yrityksistä, muistan lukeneeni mutteivät nämä eivät ole saaneet aikaan paljoakaan.

"Veljeskuntia" ( Wikipedian mukaan ) on perustettu ilmeisesti organisaation uudelleenjärjestelyjen yhteydessä 2000 -luvun alussa mutta niistä ei ole sen kummempaa tietoa eikä sanottavaa.
Vuoden 1916 seuraaviin tapahtumiin liittyy piirteitä jotka viittaisivat jonkinlaiseen valtausyritykseen mutta ne saatiin tyrehdytettyä 1900 luvun alkuvuosikymmeninä ja liittyivät poikkeuksetta hengellisiin opillisiin seikkoihin.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Totuuden julkinen julistus

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Pro et contra kirjoitti:Vuoden 1916 seuraaviin tapahtumiin liittyy piirteitä jotka viittaisivat jonkinlaiseen valtausyritykseen mutta ne saatiin tyrehdytettyä 1900 luvun alkuvuosikymmeninä ja liittyivät poikkeuksetta hengellisiin opillisiin seikkoihin.
Liitätkö myös hallintouudistuksen hnegellisiin opillisiin seikkoihin?
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Totuuden julkinen julistus

Viesti Kirjoittaja Polyester »

Jostain konventtipuheesta tms. on jäänyt mieleen sellainen ajatus, etteivät Jehovan todistajien ulkopuoliset ihmiset tunne sitä jumalaa, jota todellisuudessa palvelevat. Tällä viitattiin tietysti Saatanaan.

Joka toista haukkuu on ite. Kannattaisi ensin ottaa roska pois omasta silmästä.
Vastaa Viestiin