Heitänpä tämän kommentin tänne, kun en nyt äkkispäältään muuta paikkaa löydä.
Lueskelin tuossa Wikipedian artikkelia Galileo Galileista. Siellä luki näin:
Vuonna 1612 Galilei lähti Roomaan, jossa hän liittyi Accademia dei Linceihin ja ryhtyi tutkimaan auringonpilkkuja. Samana vuonna vastustus Galilein kannattamaa Kopernikuksen teoriaa kohtaan alkoi kasvaa. Vuonna 1614 Isä Tommaso Caccini tuomitsi Galilein ajatukset maapallon liikkeistä vaarallisiksi ja lähes harhaoppisiksi. Galilei puolustautui, mutta vuonna 1615 kardinaali Roberto Bellarmino nuhteli häntä henkilökohtaisesti ja kielsi esittämästä kopernikaanisia ajatuksia.
Mieleeni tuon pätkän lukemisen jälkeen pälkähti ne kerrat, kun olen keskustellut karttamisesta Jehovan todistajien kanssa. Jos kritisoin heidän menetelmäänsä niin, että heidän uskontonsa ikäänkuin kieltää kriittisen ajattelun omia uskomuksiaan kohtaan ja uskonnon arvostelemisen, niin he vetoavat siihen, että kyllä saa olla kriittinen ja saa arvostella, mutta täytyy pitää ne omat ajatukset omina ajatuksina. Miksi tuoda niitä kenellekään esiin ja horjuttaa toisen uskoa?
Eli sama argumentti, mitä Galileon tapauksessa. Kritisoida saa, mutta vain omassa mielessään. Turpa pidetään kiinni tai se turpoo kiinni.