Raamatun Uuden maailman käännöksen muutokset ja vertailu vuoden 1992 Kirkkoraamattuun

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
Johanneksen poika
Viestit: 3702
Liittynyt: 29.04.2007 13:49
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Raamatun Uuden maailman käännöksen muutokset ja vertailu vuoden 1992 Kirkkoraamattuun

Viesti Kirjoittaja Johanneksen poika »

"Tuomas Yläjuurakko" on tarkastellut Uuden maailman käännöksen suurta päivitystä. Miksi UM-Raamattu piti kääntää uudelleen?

Pyhän Raamatun Uudenmaailman käännöksen vuoden 2008 painoksen johdannossa kerrotaan näin:

Raamatun tekstejä ei ole käännetty mukaillen. Sen sijaan on pyritty kääntämään niin kirjaimellisesti kuin mahdollista, silloin kun nykykieli sen sallii eikä kirjaimellinen käännös kätke ajatusta.

Vartiotornissa 15.12.2015 sivulla 15 kerrotaan:

Miksi monia ilmauksia ei ole enää käännetty kirjaimellisesti? Vuoden 2013 englanninkielisen tarkistetun laitoksen liitteessä A1 sanotaan, että hyvä raamatunkäännös ”välittää sanan tai ilmauksen oikean merkityksen, kun kirjaimellinen käännös vääristäisi tai hämärtäisi sen”.

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s532.html

Kuva
Uuden Maailman käännöksen uudistettu versio (2013) englanniksi, kuva: Wikipedia

Kuva
Kirkkoraamattu 1992, kuva: JP
Avatar
Nukahtanut
Viestit: 1459
Liittynyt: 12.12.2015 16:03

Re: Raamatun Uuden maailman käännöksen muutokset ja vertailu vuoden 1992 Kirkkoraamattuun

Viesti Kirjoittaja Nukahtanut »

Taasko ne sitä uudistaa? No justjust...
"You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig."- The Good, The Bad and The Ugly
YksinäinenSusi
Viestit: 3808
Liittynyt: 19.06.2010 08:27

Re: Raamatun Uuden maailman käännöksen muutokset ja vertailu vuoden 1992 Kirkkoraamattuun

Viesti Kirjoittaja YksinäinenSusi »

Vaikka aiempi käännös oli tehty pyhän hengen ohjauksessa, huomattiin se vakava virhe, että sanatarkka kirjaimellinen käännös hämärtää jopa vääristää tekstin merkityksen ja ymmärrettävyyden.
Miks pyhä henki ei huomannut tätä silloin aiemmin? Miten sanatarkka kirjaimellinen käännös voi hämärtää jopa vääristää tekstin merkitystä ja ymmärrettävyyttä?

Eihän ne vanhentuneet eng.kielen sanat nyt niin vanhoiksi sentäs oo tulleet että ne ymmärrettäis väärin. Eriasia jos olis vaikka pari sataa vuotta vanhoja sanoja. Mutta että pari vuosikymmentä? :shock:

Veikkaan että tämä on tekosyy että saatais mukailtua raamattua omiin tarpeisiin.

Mutta tietty meneehän tämä jehovantodistajien kaaliin tietysti kuin kuuma veitsi voihin. Jos järjestö sanoo, niin silloin pyhä henkikin vasta huomaa asioita.
Ihmisellä on oikeus yksilönä - määrätä oma kohtalonsa.
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Raamatun Uuden maailman käännöksen muutokset ja vertailu vuoden 1992 Kirkkoraamattuun

Viesti Kirjoittaja Polyester »

Vuoden 1992 Kirkkoraamatussa käytetty dynaamisen vastaavuuden käännösperiaate (vs. sanatarkkuuteen pyrkiminen) ei ole saanut ihan varauksettomia aplodeja, vaan asia on herättänyt myös vastustusta. Jehovan järjestössä kaikki muutokset saavat aplodit, eikä mikään herätä vastustusta. Selkeä todiste siitä, kenellä on totuus.

Käännösperiaatteilla lienee puolensa kummallakin. Itse tykkään vuoden 1992 KR:stä sen sujuvuuden vuoksi, mutta tarkempaan tutkimiseen se ei oikein sovellu. Siinähän voi sitten vertailla eri käännöksiä, jolloin saa jo aika hyvän kuvan, vaikka ei Raamatun kieliä osaisikaan. Hassua vaan, vaikka ei toki yllättävää, miten täydellisesti Vartiotornin kelkka tuossakin asiassa on kääntynyt.

Ihan suorastaan harmittaa kun vanhan UM-käännöksen "luonnottomia tarkoituksia varten pidetyt miehet" (1. Kor. 6:9) on nähtävästi muuttumassa kunhan uusi suomenkielinen painos tulee. Jotenkin tuo jaksaa hymyilyttää. Huvinsa kullakin kai :)

UM 1984 engl: men kept for unnatural purposes
2013: men who submit to homosexual acts
SonOfJesus
Viestit: 744
Liittynyt: 15.05.2007 12:39

Re: Raamatun Uuden maailman käännöksen muutokset ja vertailu vuoden 1992 Kirkkoraamattuun

Viesti Kirjoittaja SonOfJesus »

Polyester kirjoitti:...

UM 1984 engl: men kept for unnatural purposes
2013: men who submit to homosexual acts
Vanhempi versiohan voidaan tulkita niin, että homoseksuaalille homoseksuaali akti ei ole luonnoton, mutta heteroseksuaali akti taas on.

Ehkäpä kirjaimellinen käännös on alkanut jäytää, jos sitä on käytetty oikeuskomediassa.
SonOfJesus
Laki ja Seura toimivat kasvattajina: kaikki mikä ei tapa, kasvattaa.
Vastaa Viestiin