Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
Nukahtanut
Viestit: 1459
Liittynyt: 12.12.2015 16:03

Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Viesti Kirjoittaja Nukahtanut »

Katselimpa tuossa jw.org-sivustoa ja silmiin osui uusi uutinen Venäjältä:
https://www.jw.org/fi/uutiset/uutisia/a ... an-sulkea/

Aika tiukkaa meininkiä näyttää olevan. Harmi, etten puolueetonta uutista tähän hätään aiheesta löytänyt. Jos joku löytää, voi tähän sellaisen kaivella.
"You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig."- The Good, The Bad and The Ugly
Misled
Viestit: 209
Liittynyt: 29.10.2013 13:18

Re: Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Viesti Kirjoittaja Misled »

Täytyy sanoa, että vaikka en mikään jw.org fani olekaan, niin huono juttu. Tuosta tulee todennäköisesti paljon ongelmia tavallisille todistajille, jotka joutuvat osoittamaan "uskoaan" terveytensä kaupalla.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Jotenkin tutuntuntuinen juttu. Ikään kuin olisin joskus jostakin vastaavasta tapauksesta lukenut, mutta ei se Venäjällä ollut eikä Neuvostoliitossakaan.
Aikoinaan jossain netissä oli Venäjän kartta ja siinä ikään kuin nuppineuloja pystyssä. Karttaa suurentamalla saattoi jokaisen "nuppineulan" kohdalta lukea mitä ilkeyksiä (vainoja?) Jehovan todistajat olivat missäkin päin maata kohdanneet ja milloin.
Veli-Hopea
Viestit: 5324
Liittynyt: 28.12.2010 16:25

Re: Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Viesti Kirjoittaja Veli-Hopea »

Kieltojen sijasta valistaminen olisi kaikkien uskontojen ja asioiden kohdalla järkevämpää. Faktat mediaan esille eri uskonnoista, ihan ilman mitään valheita niin siinäpä saa kukin olla mikä uskova tahansa ja mikä uskonto tahansa saa harjoittaa omaa näkemystänsä.Eikai nyt sitä vastaan kellään mitään pitäis olla jos on puhtaat jauhot pussissa?

Eihän se voi olla sorsimista tai vainoa jos sanotaan niinkuin asiat on mitään peittelemättä?
Is leaving WTBS/JWorg a crime punishable by the death penalty?

-"Jos haluat todella rikkaaksi, perusta uskonto" - Ron Hubbart, scientologian perustaja.
YksinäinenSusi
Viestit: 3808
Liittynyt: 19.06.2010 08:27

Re: Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Viesti Kirjoittaja YksinäinenSusi »

Nythän olisi sopiva tilaisuus järjestön myydä nopeasti kaikki hallintorakennukset ja salit Venäjällä, kun työ tullaan kieltämään ja rakennuksetkin takavarikoidaan.

Eihän niitä sitten enää voi myydä kun Putin on jo myynyt ne ja laittanut rahat taskuunsa.


Noin siinä käy kun toimii vastoin maan lakeja. Eiks maassa pitäis elää maan lakien mukaan. Jos raamattujen ja muiden uskistuotteiden maahantuonti on kiellettyä, niin miksi rikkoa lakia tahallaan.

Ai niin, "... meidän täytyy totella Jumalaa ennemmin kuin ihmisiä".
Ihmisellä on oikeus yksilönä - määrätä oma kohtalonsa.
takapiru
Viestit: 28
Liittynyt: 08.04.2016 21:34

Re: Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Viesti Kirjoittaja takapiru »

Nyt en tajunnut, eihän Venäjällä ole raamattuja (mitään versiota) kielletty. Itsellänikin on siellä ostettu venäjänkielinen.
Avatar
Johanneksen poika
Viestit: 3702
Liittynyt: 29.04.2007 13:49
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Viesti Kirjoittaja Johanneksen poika »

Minne Venäjän haaratoimisto siirtyy, jos se takavarikoidaan ja Jehovan todistajien työ koko Venällä taas kielletään? Todennäköisin vaihtoehto on Suomi ja Vantaa. Suomen Betelistä on minulle vahvistettu tieto, että pari kolme vuotta sitten on hankittu iso maa-alue läheltä nykyistä haaratoimistoa. Se on suurin piirtein saman suuruinen kuin nykyisen haaratoimiston tontti. Sen käyttötarkoitusta ei haluttu täsmentää. Nyt sille voi olla käyttöä.

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_w291.html
Vieras

Re: Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Venäjällä on tehty tyhmyyksiäkin, mutta tuo lahkon eliminointi olisi viisas teko.
Iso maa, hyvä tavaton, jos värväisivät miljoona henkeä, millä prosentilla laskisit uudet kartettavat, pedofiilisuojellut, pedofiiliuhrien ihmisrauniot, taloudelliset kansalliset vahingot

Suomessa tulisi myös kieltää lahko, ja sellainen laki että uskonto ei saa toimia siten kuin ne lahkon kielteiset ilmiöt, salaiset kirjallisuudet, pedofiilisuojelut, lainvastaiset henkilörekisterit, verensiirtokiellon murhat

Oppihulluudet valtion asettamiin kastevaatimuksiin, ja jäsenyys evätään jollei muista
pikku myy
Viestit: 158
Liittynyt: 25.01.2016 21:59

Re: Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Viesti Kirjoittaja pikku myy »

Tälläisiä kehitysvaiheita on ollut nähtävissä viimevuodesta :
Tulliviranomaiset estävät Raamattujen tuonnin Venäjälle
https://www.jw.org/finder?locale=fi&doc ... rcid=share

venäjän syyttäjä pyrkii julistamaan Raamatun ekstremiseksi
https://www.jw.org/finder?locale=fi&doc ... rcid=share

Tulliviranomaiset takavarikoivat Raamattu lähetyksiä
https://www.jw.org/fi/uutiset/lakiuutis ... rjallisuus
Nukkuessasi et voi tietää nukkuvasi.ymmärrät sen vasta herättyäsi.
-Tommy Hellsten
pikku myy
Viestit: 158
Liittynyt: 25.01.2016 21:59

Re: Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Viesti Kirjoittaja pikku myy »

Nämä nyt toki kaikki Jw org sivulta mutta tuskin näin epäedullisesta tilanteesta palturia puhuvat-
Muuten olisivat hiljaa kuten Australian /Iso-Britannian tilanteesta...
Nukkuessasi et voi tietää nukkuvasi.ymmärrät sen vasta herättyäsi.
-Tommy Hellsten
Avatar
Nukahtanut
Viestit: 1459
Liittynyt: 12.12.2015 16:03

Re: Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Viesti Kirjoittaja Nukahtanut »

pikku myy kirjoitti:Nämä nyt toki kaikki Jw org sivulta mutta tuskin näin epäedullisesta tilanteesta palturia puhuvat-
Muuten olisivat hiljaa kuten Australian /Iso-Britannian tilanteesta...
Kyllä seura vainotapauksista kertoo varmasti rehellisesti, koska sehän lisää myös muiden "uskoa" ja saattaa myös avata kukkaronnyörejä Venäjän jt suuntaan...
Voi olla, että ihan lavalta asti tuota tilannetta käsitellään esim konventissa. Ei olis yllättävää
"You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig."- The Good, The Bad and The Ugly
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Viesti Kirjoittaja Polyester »

jw.org kirjoitti:On ironista, että nämä tapahtumat sattuvat samaan aikaan kun tulee kuluneeksi 25 vuotta Jehovan todistajien virallisesta rekisteröinnistä Venäjällä.
Jälleen yksi todiste siitä, miten paha asia syntymäpäivien viettäminen on.

Tuotahan ei vielä tiedä miten siinä käy ja aihetta käsittelevät uutiset tuntuvat löytyvän jw.orgista tai lainaavan sen sisältöä, joten suurella varauksella täytyy suhtautua. Toteutuessaan tuo sattuisi varmaankin enemmän venäjäisiin rivijäseniin kuin Vartiotorniseuran bisneksiin. Parempi tietysti olisi, jos venäläiset JT:t äänestäisivät jaloillaan ja Vartiotorni joutuisi sulkemaan konttorinsa kannatuksen puutteen takia, ei viranomaisten määräyksestä.
Veli-Hopea kirjoitti:Kieltojen sijasta valistaminen olisi kaikkien uskontojen ja asioiden kohdalla järkevämpää. Faktat mediaan esille eri uskonnoista, ihan ilman mitään valheita niin siinäpä saa kukin olla mikä uskova tahansa ja mikä uskonto tahansa saa harjoittaa omaa näkemystänsä.Eikai nyt sitä vastaan kellään mitään pitäis olla jos on puhtaat jauhot pussissa?
Tällainen avoin keskustelu on ollut aika harvinaista herkkua, jos katsoo vaikkapa kristinuskon, juutalaisuuden ja islamin historiaa, ja nykypäivääkin. Tuskinpa niistä mitään olisi tullutkaan, jos ns. tuote olisi joutunut myymään itse itsensä ilman innokkaita ja kaikkeen valmiita myyntimiehiä.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Veli-Hopea kirjoitti:Kieltojen sijasta valistaminen olisi kaikkien uskontojen ja asioiden kohdalla järkevämpää.
Ramen
Faktat mediaan esille eri uskonnoista, ihan ilman mitään valheita niin siinäpä saa kukin olla mikä uskova tahansa ja mikä uskonto tahansa saa harjoittaa omaa näkemystänsä.Eikai nyt sitä vastaan kellään mitään pitäis olla jos on puhtaat jauhot pussissa?
Ei tietenkään, lukuisat liikkeet omaavat kyseisen Ainoan Oikean Totuuden, miksi sellaista aarretta salaamaan.
Eihän se voi olla sorsimista tai vainoa jos sanotaan niinkuin asiat on mitään peittelemättä?
Pienempää suurempana ongelmana voisi kuitenkin pitää sitä, että samassa "tomumajassa" ei ole olemassa samanaikaista mahdollisuutta mielenterveyteen, ääriuskonnollisuuteen ja rehellisyyteen, jostain on tingittävä. Yleensä tuo tinkiminen tapahtuu hallinnolliskaupallisuuden sanelemilla ehdoilla.
Vieras

Re: Vartiotorni-seuran silmukka kiristyy Venäjällä

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Valtiolla on oikeus kansansa suojeluun, ja vartiotorniseura esittää itse perustelunsa.
Raamattuhan on vapaa kirja Venäjällä.
Vartiotorni sisältää väärennettyä tietoa.
Vahinkoja tulee, onhan lahko katsottu Belgiassa viranomaispäätöksellä vaaralliseksi yhteisöksi, oliko Ranskassakin
Vastaa Viestiin