Lisää erokirjeitä

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
Johanneksen poika
Viestit: 3702
Liittynyt: 29.04.2007 13:49
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Lisää erokirjeitä

Viesti Kirjoittaja Johanneksen poika »

18.04.2016 julkaistiin sivuillani erittäin hyvin perusteltu uunituore erokirje. Sen jälkeen JP-uutistoimitukseen on tullut erokirjeitä lisää. Ne ovat vähän vanhempia, mutta on kiinnostavaa tarkastella, mitkä asiat ovat saaneet Jehovan todistajat eroamaan järjestöstä, joka itse kertoo olevansa "hengellinen paratiisi".

Jehovan todistajien jontoporras yrittää antaa sellaisen vaikutelman, että seurakunnasta erotettuja on huomattavasti enemmän kuin itse eronneita. Tuo "myytti" kaatui äskettäin julkaistun kyselyn perusteella. Sadan henkilön otannassa itse eronneita oli yli kaksi kertaa niin paljon kuin erotettuja.

Tässä jutussa julkaistaan viisi erokirjettä. Osassa eroaminen on perusteltu hyvinkin tarkasti, kun taas osassa todetaan vain tilanne, että "se ja se" ei halua enää kuulua Jehovan todistajien seurakuntaan.

Kuva
Kuva: Pixabay

http://johanneksenpoika.fi/uutiset/juttu_s560.html
YksinäinenSusi
Viestit: 3808
Liittynyt: 19.06.2010 08:27

Re: Lisää erokirjeitä

Viesti Kirjoittaja YksinäinenSusi »

Kun minä aikoinansa halusin joutua erotetuksi, niin vanhimmat eivät voineet oikeuskomiteassa ymmärtää että mikä ero on erotetulla ja eronneella.

Koitin heille selittää että onhan siinä jo kieliopillinenkin ero.

Tässäkin tuli esiin se että kuinka aivopestyille vanhimmille oli vaikea ymmärtää, että miksi halusin nimenomaisesti joutua erotetuksi, enkä vain julistautua eronneeksi.

Kyse oli siis siitä että olin tahallaan ollut maailmallisen naisen kanssa fuusiotoiminnassa ja halusin siis joutua erotetuksi, koska oikeustajuni sanoi että en voisi saada anteeksiantoa Jehovalta koska olin tehnyt fuusion tahallaan, enkä siis mitenkään vanhingossa.

Halusin siis olla rehellinen ja joutua erotetuksi(koska halusin kuolla). No pitkällisen tinkauksen jälkeen vanhimmat tulivat uudelleen käymään mun luona ja sanoivat että, nyt olen sitten erotettu.

En ole kuitenkaan vielä kuollut ja masennuskin on hävinnyt pois ja elämä tuntuu paremmalta kuin koskaan aiemmin.
Ihmisellä on oikeus yksilönä - määrätä oma kohtalonsa.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Lisää erokirjeitä

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:En ole kuitenkaan vielä kuollut ja masennuskin on hävinnyt pois ja elämä tuntuu paremmalta kuin koskaan aiemmin.
Mitä tähän voisi sanoa muuta kuin ELÄKÖÖN!
Mitä taas vanhinten asenteeseen tulee, se on käsittämätöntä normaalijärjellä ajateltuna, mutta mielenhallinnassa mikään ei näytä olevan mahdotonta. Onnitteluni, että selvisit elämään.
Vastaa Viestiin