Pro et contra kirjoitti:Mutta minkähän perusteella Vartiotorniseuran tulisi julkisesti kertoa virheistään, vioistaan tai jostakin kollektiivisesta synnistä?
Yksi hyvä syy on se, että Vt-seura kaivelee mielellään muiden virheitä ja väittää omaa toimintaansa muita moraalisemmaksi. Toinen hyvä syy on se, että Vt-seura on ennustellut katteettomia asioita, ohjeistaen jäsenistöään toimimaan ennustuksen mukaisesti, osoittautuen näin Raamatun vääräksi profeetaksi ja tärväten jäsenistönsä elämää sekä asettaen heidät naurunalaiseksi.
Hallintoelin kun ei ole oman käsityksensä mukaan vastuussa muiden kuin Jumalan edessä...
Just joo, eli käytännössä sama kuin olisi joulupukille vastuussa UN/DPI/NGO-liitännäisjäsensekoilusta sekä pedofilian peittelystä. Kun ottaa vielä huomioon, etteivät kumpikaan mainitusta asioista ole tapahtunut epähuomiossa, vakaasti harkiten ja vuosien ajan.
...itseasiassa ei ole olemassakaan koko rippikäytäntöä yksityisen jäsenen saati sitten "orjan" käytössä...
Hehee, mutta siihen rippisalaisuuteen on vedottu oikeuskomedian kohdalla.
Kerrohan yksi (1) perusteltu syy miksi jo pelkästään yllä mainitun valossa Vt-seura eroaisi muista uskonnollisista liikkeistä?
Herääkin kysymys minkä ihmeen takia kukaan "mahdollisista muista lampaista" tunnustaisi omia, minkätahansa laisia syntejään vanhimmistolle...
Vastaus tunnustusvaatimukseen on vähintään kaksiosainen, merkittävin syy Vt-seuran halu hallita jäsenistöä tiukalla otteella. Toimen merkittävä syy on pyrkimys esittää moraalisempaa julkisivua kuin on todellisuus.
Tällainen laaja-alainen kaksinaamainen käytös jatkuu niin kauan kun uskontojen annetaan olla vastuussa ainoastaan omille joulupukeilleen. Itse asiassa hyvä kysymys on sekin miksi joku haluaa tunnustautua tuollaisten liikkeiden edustajiksi sekuntiakaan sen jälkeen kun heille asia on selvinnyt ja sanotaan kuukauttakaan sen jälkeen kun asia on heille kerrottu ja heillä on ollut tilaisuus käyttää moraalista vastuutaan ja ottaa asioista selvää.