Vero, osa II

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Pehmoluopio
Viestit: 1565
Liittynyt: 28.04.2007 18:24
Paikkakunta: Hanko

Vero, osa II

Viesti Kirjoittaja Pehmoluopio »

51. Avustukset kirkolliseen ja uskonnolliseen toimintaan (kiinteä määräraha)

Rekisteröidyt uskonnolliset yhdyskunnat eivät nykyisin saa toimintaansa valtionavustusta. Asiaa tutkinut työryhmä teki vuonna 2005 ehdotuksen rekisteröidyille uskonnollisille yhdyskunnille myönnettävästä valtionavustuksesta. Ehdotuksen mukaan valtionavustus jaettaisiin sitä hakeneiden yhdyskuntien kesken pääsääntöisesti laskennallisin perustein jäsenmäärän perusteella. Avustuksen määrästä työryhmä ehdotti päätettäväksi vuosittain valtion talousarvion yhteydessä. Työryhmä perusteli valtionavustuksen myöntämistä sillä, että myös rekisteröidyillä uskonnollisilla yhdyskunnilla on jossain määrin vastaavia yleishyödyllisiä toimintamuotoja, joita on pidetty evankelis-luterilaisten ja ortodoksisten seurakuntien yhteisövero-oikeuden perusteena. Tukemista puoltaa työryhmän mukaan myös perustuslain 22 §:n mukainen perus- ja ihmisoikeuksien turvaamisvelvoite.

Edellä olevan sekä talousarvioaloitteiden TAA 637/2007 vp ja TAA 812/2007 vp perusteella momentille lisätään 200 000 euroa rekisteröityjen uskonnollisten yhdyskuntien toiminnan avustamiseen ja käyttösuunnitelmaan lisätään tätä varten uusi 3. kohta. Lisäksi valiokunta katsoo, että avustettavalla uskonnollisella yhdyskunnalla tulisi olla vähintään 200 jäsentä.

Momentti muuttuu seuraavaksi:

Momentille myönnetään 2 571 000 euroa.
Käyttösuunnitelma euroa

1. Avustus Ortodoksiselle kirkolle (L 985/2006) 2 013 000
2. Avustus Suomen Merimieskirkolle, eräiden siirtoväen sankarihautojen hoitoon sekä kaatuneiden muiston vaalimiseen ja luovutetun alueen hautausmaiden kunnostamiseen 358 000
- mistä Lontoon merimieskirkon rakennusavustuksiin ja rakennuslainojen hoitoon (enintään) 152 000
3. Avustus rekisteröidyille uskonnollisille yhdyskunnille 200 000
Yhteensä 2 571 000


Käsittämätöntä!
Jehovan todistajat ovat yleishaitallinen järjestö! :evil:
Näille kansanedustajille tekisi hyvää tulla katsomaan UUT:hen mitä "yleishyödyllisyys" saa aikaan!
Bergerac
Viestit: 2306
Liittynyt: 28.04.2007 08:15
Paikkakunta: Jersey

Re: Vero, osa II

Viesti Kirjoittaja Bergerac »

Pehmoluopio kirjoitti: Käsittämätöntä!
Jehovan todistajat ovat yleishaitallinen järjestö! :evil:
200 henkeä siis minimi jotta yhdyskunta voi hakea avustusta. Avustuksen jakoperusteista päättää sitten opetusministeriö myöhemmin, luulisin näin.

Valmistelulausunnoissa (2002) Jehovan Todistajat toteavat lausunnossaan että:
- yhdyskunta ei ylläpidä hautausmaita
- yhdyskunta ei ylläpidä kulttuurihistoriallisesti arvokkaita rakennuksia

Jehovan Todistajat suorittavat evankelioimistoiminnan ohella lisäksi mm. sosiaalisia kotikäyntejä...
- Mitähän tällä tarkoitetaan ? Kivaa kahvittelua kenttäilyn lomassa tutulla jt:lla tai kiinnostuneella, kenties.

...Ja Jehovan Todistajat antavat perhe- ja nuorisoneuvontaa
- Perheneuvonta hoituukin ihan kivasti yhdellä Seuran oopuksella.
- Perhe-elämän kriisitilanteissa kuten henk/fyys väkivalta tai näistä johtuvat seuraukset, hoituu neuvonta ihan kivasti:"Jätä se Jehovalle, Rukoilua lisää, Kenttää lisää..." . Milloin neuvonnan ensimmäinen sana on poliisi tai lääkäri ? Harvemmin otaksuisin, Seurakunnan etu ja maine on myös tärkeä asia (Seuran suositus/vaatimus).
- Nuoren ihmisen on varmaan ihan kiva käydä vanhimpien edessä tai oikeuskomitean edessä vähän kertomassa juttuja. Sillai nuorisoneuvontana.

Jehovan Todistajien seurakuntien puitteissa annetaan apua myös vanhuksille, sairaille ja vammaisille
- Pitäähän jo ehkä osittain raportoinninkin takia saada salille kuljetettua porukkaa. Etenkin muistonviettoon.
- En kiistä etteivätkö Jehovan Todistajat antaisi apua nimenomaan esim sellaisille vanhoille sairaille JT:lle, vaikka sellaiselle jonka sukulaiset ovat eronneet/erotettu yhteisöstä ja vanha fossiilikääkkä ei halua olla Seuran ohjeiden mukaan tekemisissä näiden sukulaistensa kanssa.
- Herää myös kysymys tästä auttamisesta, onko se seurakunnan toimintaa vai yksilön toimintaa ? Jos työkaverini, paikkakunnalle juuri muuttanut, teloo itsensä ja käyn jeesailemassa vaikka kaupassa hänen puolestaan....teenkö asian siis silloin firmani puitteissa ? En mielestäni, vaan pikemminkin yksilönä.
- Mahdolliset kyyditysvuorolistat (seurakunnan toimesta laaditut, kirjalliset) voinevat olla suoranaista seurakunnan puitteissa tapahtuvaa toimintaa. Vai voisiko puhua etuisuudesta.
- Kuinka paljon seurakunnan varoja käytetään vanhojen, sairaiden ja vammaisien auttamiseen ? Tai kuinka paljon edellämainituilta peritään korvausta asioista, ja onko korvauksen periminen silloin seurakunnan puitteista vai yksilön puitteista ? Käsittääkseni taloudellinen auttaminenkin pohjautuu semminkin yksilöihin. Yksilöt saattavat esim. tehdä paskapytyn vaihdon vanhukselle, yksi innokas veli tuo lahjoituksena tarvikepytyn ja toinen innokas veli pistää sen paikoilleen. Tai sitten nämä yksilöt ottavat vähän pienemmän korvauksen vanhukselta tästä työstä ja tarvikkeesta.
- Vanhukset joilla ei ole suoranaista "lähisukua" tai on itse pistänyt välit poikki vaikkapa erotettuihin/eronneisiin omaisiinsa ovat yksi mahdollisuus Seuralle....vähän niinkuin mahdollisten testamenttien muodossa. Toki vanhukset itse päättävät minne testamenttaavat omaisuuttansa. Voihan vanhus testamentata omaisuutensa innokkaalle veli Jehovan Todistajalle joka yksilönä/vaiko seurakunnan puitteissa käy vähän jelppimässä ja kahviseuraa pitämässä.

Jehovan Todistajat tuovat lausunnossaan esiin veretöntä sairaanhoitoa koskevan tietopalvelutoimintansa.
- Se kyllä kieltämättä voi kysyäkin taloudellisia muutos-kustannuksia tai vähintään varautumista siihen, kun miettii veriopin muutoksia ja odoteltaessa tulevia mahdollisia muutoksia.

Noissa lausunnoissa Jehovan Todistajat eivät muuten maininneet partiotoiminnasta :lol:

--------------------------------
Edit 1. /Lisäys 16.12.2007 n.klo 16:40
OT:n välttämiseksi hivenen tarkennan mielipidettäni tuosta sanamuodosta, josta allaolevassa anonyymin viestissä myös puhutaan. (tällä hetkellä vain nämä 3 viestiä tässä ketjussa joten editointi lienee soveltuvaa)

Mielestäni iäkäs salille saapumaan kykenemätön ihminen on Seuralle vain kuvainnollinen fossiili. Fossiili joka näkyy Seuran jäsenmäärässä ja siltä osin esim. parantamassa Seuran rahan-ansaitsemismahdollisuuksia joita mahdollisesti jäsenmäärän perusteella saatetaan valtion taholta avustuksena myöntää. Fossiili joka roudattuna muistonviettoon näkyy kätsysti tilastoissa. Tuntien osalta samoin jonkinlainen fossiili, mutta eiköhän se 15 minuuttia kertaa x ja pyöristykset jostain taioita. Kun iäkäs vilpitön Jehovan Todistaja kuolee, kuvainnollisesti fossiili hajoaa ja sitä ei ole enää hyödynnettävissä Seuran taholta, ei tavalla eikä toisellakaan. Samoin yksittäisten Seurakuntien näkökulmasta. (Jehovan Todistaja-yksilöiden, seurakunnasta riippumattomasti, osalta voi olla toinen asia)
Iäkkään todistajan kannalta ja nimenomaan tässä tapauksessa totuus lienee se, että tälläinen vuosikymmeniä kuvainnollisesti aivopesty ei mihinkään pääse. Omaisia ei ole (tai siis kieltänyt itse yhteydenpidon) ja satunnaiset kuvainnolliset lahkoagenttikaveri-vierailut ovat ehkä elämän yksi helmi aina silloin tällöin. Ehkä voi tosiaan olla parempi että kuvainnollinen fossiili elää viimeiset hetkensä lahkokulttuurin alla. Sitten fossiili hajoaa, ja fossiilista ei ole enää mitään hyötyä Seuralle. Paitsi ehkä jälkikirjoittelut kuvainnollisessa lehtimyyntimateriaalissa:"Urheana loppuun saakka".

Kääkkänä, miten sen haluaakin ymmärtää, tälläinen toimii tässä tapauksessa tämä iäkäs vilpitön Jehovan Todistaja omille sukulaisilleen (siis erotetuille/eronneille sukulaisilleen). Omat sukulaiset haluaisivat auttaa ja olla yhteydessä mutta kääkkä estää sen, koska Seura määrittelee ohjeet/suositukset/määräykset miten toimia. Kääkkä kuin kääkkä. Ellei jopa en kuuntele-känkkäränkkä.

Kuvainnollinen Fossiilikääkkä ehkä siltä osin, että iäkkäät vilpittömät Jehovan Todistajat eivät välttämättä enää pysy perässä Seuran muuttuvien oppien mukana. Fossiilin kuoren lävitse ei kuvannollisesti uudet asiat aina mene helposti sisään, olisikohan vanhoissakin prosessoimista liian paljon. En ihmettele mitenkään sitä, että iäkkäät jotkut vilpittömät Jehovan Todistajat saattoivat veri-erottamis-eikun yksilön oma asia-eikun siis katsotaan eronneeksi -muutoksien yhteydessä olla edelleen sitä mieltä että verenottamisesta erotetaan.

Tämä siis selvennykseksi, ettei tarvitse ot:ta lähteä tässä re-avatussa aiheessa käymään.

En ota kantaa onko sanonta ruma vai kaunis. Kerroin vain mielipiteeni.
----------------------------


EDIT2 : Perkele, sinä aikani kun kone oli auki ja kirjoittelin niin olikin tullut jo muita vastauksia tähän ketjuun näiden 3 lisäksi. Pahoittelen :cry: , en kuitenkaan poista tuota edit 1:stä.
Viimeksi muokannut Bergerac, 16.12.2007 16:44. Yhteensä muokattu 3 kertaa.
Ulkomaalaiset jotka rikastuttavat Suomen kulttuuria vastoin Suomen Lakeja, pitää palauttaa kotimaahan. Jos palauttamisen jälkeen uhkaa kuolema niin ei ole meidän ongelma.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.
Vieras

Re: Vero, osa II

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Bergerac kirjoitti: vanha fossiilikääkkä
Oi kun nätisti sanottu.
Ninth
Viestit: 295
Liittynyt: 25.05.2007 23:00

Re: Vero, osa II

Viesti Kirjoittaja Ninth »

Bergerac kirjoitti:...Ja Jehovan Todistajat antavat perhe- ja nuorisoneuvontaa
- Perheneuvonta hoituukin ihan kivasti yhdellä Seuran oopuksella.
- Perhe-elämän kriisitilanteissa kuten henk/fyys väkivalta tai näistä johtuvat seuraukset, hoituu neuvonta ihan kivasti:"Jätä se Jehovalle, Rukoilua lisää, Kenttää lisää..." . Milloin neuvonnan ensimmäinen sana on poliisi tai lääkäri ? Harvemmin otaksuisin, Seurakunnan etu ja maine on myös tärkeä asia (Seuran suositus/vaatimus).
- Nuoren ihmisen on varmaan ihan kiva käydä vanhimpien edessä tai oikeuskomitean edessä vähän kertomassa juttuja. Sillai nuorisoneuvontana.
Harmi kun täällä ei ole sellaista oksennushymiötä. Sellaiselle olisi nyt käyttöä.

Eikö näistä asioista voisi huomauttaa päättävälle taholle?
Vieras

Re: Vero, osa II

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Ninth kirjoitti:
Bergerac kirjoitti:...Ja Jehovan Todistajat antavat perhe- ja nuorisoneuvontaa
- Perheneuvonta hoituukin ihan kivasti yhdellä Seuran oopuksella.
- Perhe-elämän kriisitilanteissa kuten henk/fyys väkivalta tai näistä johtuvat seuraukset, hoituu neuvonta ihan kivasti:"Jätä se Jehovalle, Rukoilua lisää, Kenttää lisää..." . Milloin neuvonnan ensimmäinen sana on poliisi tai lääkäri ? Harvemmin otaksuisin, Seurakunnan etu ja maine on myös tärkeä asia (Seuran suositus/vaatimus).
- Nuoren ihmisen on varmaan ihan kiva käydä vanhimpien edessä tai oikeuskomitean edessä vähän kertomassa juttuja. Sillai nuorisoneuvontana.
Harmi kun täällä ei ole sellaista oksennushymiötä. Sellaiselle olisi nyt käyttöä.

Eikö näistä asioista voisi huomauttaa päättävälle taholle?
No mut eiks ne aina sano että asioista tulis puhua :lol: No ei vaan, aika järkyttävää kyllä. Esim. fyysisestä väkivallastakaan parisuhteessa tuskin kehotetaan puhumaan poliisille, vai onko jollain tälläisiä kokemuksia, omakohtaisia tai kuultuja ? Mä muistan että entisessä seurakunnassa eräs pari meni väkivallan takia asumuseroon, mutta siinäkään ei luultavasti viranomaisille puhuttu mitään.
madgyver
Viestit: 289
Liittynyt: 30.04.2007 13:35

Viesti Kirjoittaja madgyver »

edellinen siis minulta
"Viime vuosina on miljoonista ihmisistä eri puolilla maailmaa tullut Jehovan todistajia. Kaikkien heidän pitäisi olla hyvin selvillä sen järjestön historiasta, jonka yhteydessä he ovat.” (Vartiotorni 1. toukokuuta 1994 sivu 16)
Ninth
Viestit: 295
Liittynyt: 25.05.2007 23:00

Re: Vero, osa II

Viesti Kirjoittaja Ninth »

Anonymous kirjoitti:No mut eiks ne aina sano että asioista tulis puhua :lol: No ei vaan, aika järkyttävää kyllä. Esim. fyysisestä väkivallastakaan parisuhteessa tuskin kehotetaan puhumaan poliisille, vai onko jollain tälläisiä kokemuksia, omakohtaisia tai kuultuja ? Mä muistan että entisessä seurakunnassa eräs pari meni väkivallan takia asumuseroon, mutta siinäkään ei luultavasti viranomaisille puhuttu mitään.
Itselläni ei ole omakohtaista kokemusta poliisista, mutta olen käsittänyt että "ulkopuolisten tahojen" puoleen kääntyminen ei ole suotavaa varsinkaan tapauksessa, jossa tarvittaisiin virkavaltaa. Siis juuri esimerkiksi väkivallan ilmetessä, ja pedofiliahan nyt on asia ihan erikseen - uhrit hiljennetään ja oikeudenkäyntejä eli asian joutumista virkavallan käsiin vältellään kaikin keinoin. Todella kuvottavaa touhua.

Itse sain aikoinani terapian suhteen neuvoja; jos sinne on nyt aivan pakko mennä, niin ei sitten hiiskuta mistään JT-asioista. Katsos eivät ne Saatanan hallitsemat psykiatrit niistä mitään ymmärrä. Oma psykiatrini kyllä yritti kysellä, että mites se uskonto, olenko vapaaehtoisesti mukana yms., mutta ohjasin keskustelun aina taidokkaasti muualle; olen nyt havainnut, että Jehovan todistajuudella oli suuri rooli sairaudessani, joka oli vaikea masennus.

Eli kyllähän jeppulat perhe- ja nuorisoneuvontaa antavat. Eri asia sitten on, onko se rakentavaa vai tuhoisaa.

Nyt ei perkele jäädä pyörittelemään päitä ja peukaloita. Eikö UUT aio tehdä tälle vikatikille mitään?
Ninth
Viestit: 295
Liittynyt: 25.05.2007 23:00

Re: Vero, osa II

Viesti Kirjoittaja Ninth »

Tukemista puoltaa työryhmän mukaan myös perustuslain 22 §:n mukainen perus- ja ihmisoikeuksien turvaamisvelvoite.
:lol: :lol: :lol:

Turvata perus- ja ihmisoikeudet tukemalla Vartiotorniseuraa. Eipä voi päättäjiä huumorintajuttomuudesta syyttää.
madgyver
Viestit: 289
Liittynyt: 30.04.2007 13:35

Re: Vero, osa II

Viesti Kirjoittaja madgyver »

Ninth kirjoitti:
Tukemista puoltaa työryhmän mukaan myös perustuslain 22 §:n mukainen perus- ja ihmisoikeuksien turvaamisvelvoite.
:lol: :lol: :lol:

Turvata perus- ja ihmisoikeudet tukemalla Vartiotorniseuraa. Eipä voi päättäjiä huumorintajuttomuudesta syyttää.
Vartiotorniseura, tuo ihmisoikeuksien väsymätön puolustaja ja toteuttaja :roll:

Tähän tekis kyllä mieli laittaa sellasta tekstiä että hohhoijjaa...
"Viime vuosina on miljoonista ihmisistä eri puolilla maailmaa tullut Jehovan todistajia. Kaikkien heidän pitäisi olla hyvin selvillä sen järjestön historiasta, jonka yhteydessä he ovat.” (Vartiotorni 1. toukokuuta 1994 sivu 16)
Bergerac
Viestit: 2306
Liittynyt: 28.04.2007 08:15
Paikkakunta: Jersey

Re: Vero, osa II

Viesti Kirjoittaja Bergerac »

Ninth kirjoitti:Harmi kun täällä ei ole sellaista oksennushymiötä. Sellaiselle olisi nyt käyttöä.
Kyllä, perussetistä ei löydy.

Nämä on Wanhoja ja monille tuttuja mutta pistetään nyt "lainaus-mahdollisuutena/ja muistutuksena" näkyviin ...siis tämänlaisiahan on varmaan miljoonia:

Oksennus-hymiö:
Kuva

Ja vielä parempi, eli JEHOVA-hymiö:
Kuva
Ninth kirjoitti:Eikö näistä asioista voisi huomauttaa päättävälle taholle?
Ehdottomasti kyllä. Ja tämänkin sivuston tietyt rekisteröityneet ovat pyrkineet vaikuttamaan erilaisiin asioihin erittäin loistavalla tavalla.
Uskontoon liittyvien asioiden osalta vaikein asia on se, että erilaiset lahkot voivat uskonnonvapauden osalta piiloutua juuri uskonnonvapauden taakse. Tai selittämällä että jokaisella yksilöllä on mukamas omantunnon oikeus ja kyseessä on vain yksilön oma valinta.
Vaikka todisteiden valossa päättäjille tuotaisiin ratkaisevia näkemyksiä/todisteita, niin mielestäni Suomessa päättäjät eivät uskalla "koskea" uskontoon liittyviin asioihin riittävällä tarmokkuudella. Ainakaan sen jälkeen kun Veke&Co laativat vastineen jossa kerrotaan kuinka jokaisella yksilöllä on omantunnon vapaus. Perkele että vituttaa tuo Jehovan Todistajien mainitsema omantunnonvapaus. Käytännössä se tarkoittaa että uskot kaiken tai sitten jos vähänkin julkisesti olet eri mieltä niin sitten olet sylkykuppi ja sinut erotetaan tai katsotaan eronneeksi ja sanktiotoimenpiteet astuvat voimaan täydessä julmuudessaan. Ei ole mielestäni Seurassa mitään omantunnonvapautta, tai on toki mutta siihen sisältyy automaattinen sanktiopelote. Karrikoidusti: Eli tee juuri niinkuin Seura määrää, jos teet toisin niin toki se käy mutta sinut erotetaan, tai katsotaan eronneeksi ja tuhoudut.

Eivät päättäjät voi ymmärtää näitä asioita puolen tunnin briiffillä tai 100 sivuisena materiaalina jota päättäjät eivät ehkä jaksa lukea ja sitten saattavat sortua Veken puolensivun tai 3 minuutin kompa-ansaan (mielestäni näin). Tässä olisi esimerkiksi UUT:lle tehtävää, vaikka näitä onkin jo varmaan toteutettu soveltuvin osin, mutta lisää toimintaa tältä osin. Viikonloppuna päivän briiffi halukkaille päättäjille. Voisi viestiä asioita hurjan paljon.

Mutta, kukapa sitä voisi epäillä Jehovan Todistajia/Seuraa koska hehän saavat kaiken ohjauksen suoraan ITSE JEHOVALTA. Tätä Vekekään ei kiistä, vai voisiko kiistää poliitikkojen edessä, Kyllä Kyllä, kyllä Vekellä tähänkin löytyy sopivat judanssit.
Ulkomaalaiset jotka rikastuttavat Suomen kulttuuria vastoin Suomen Lakeja, pitää palauttaa kotimaahan. Jos palauttamisen jälkeen uhkaa kuolema niin ei ole meidän ongelma.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.
Ninth
Viestit: 295
Liittynyt: 25.05.2007 23:00

Viesti Kirjoittaja Ninth »

Kuva

Jonkun pitäisi tehdä kunnon kattava dokumentti Jehovan todistajat -nimisen uskonnollisen yhdyskunnan mädännäisyydestä ja esimerkillisestä perusoikeuksien huomioonottamisesta. Siinä voitaisiin perehdyttää katsojan hirveään sosiaaliseen paineeseen, näennäiseen vapaaehtoisuuteen ja henkisiin kidutuskeinoihin, sekä siihen miten JT:t eristetään sosiaalisesti muusta yhteiskunnasta. Haastattelussa tietenkin entisiä Jehovan todistajia - ja tietysti Suomen haaratoimiston kiemurtelevia niljakkeita, joille esitettäisiin kiperiä kysymyksiä.

Esimerkiksi se YLEn ohjelma, jossa lukiolaiset kyselivät JT-johtajilta mm. naisen asemasta seurakunnassa, oli omiaan havahduttamaan katsojat näkemään miten JT:t voivat tosi paikan tullessa kiemurrella. Kukaan, joka halusi tietää miksi JT-naiset eivät saa pitää puheita, ei saanut vastausta. Muistaakseni kunnollista vastausta ei saatu myöskään kysymykseen "Miksi JT:t karttavat erotettuja/eronneita?". Eli siis jos kysymykset ovat oikeita, ei haittaa vaikka JT:t saisivat valmistella vastauksensa. Ja tietysti tarkentavia kysymyksiä voisi aina esittää.

Dokkarin voisi sitten näyttää päättäjille vastaiskuna jeppuloiden kompa-ansaan.
Bergerac
Viestit: 2306
Liittynyt: 28.04.2007 08:15
Paikkakunta: Jersey

Viesti Kirjoittaja Bergerac »

Ninth kirjoitti:Jonkun pitäisi tehdä kunnon kattava dokumentti Jehovan todistajat -nimisen uskonnollisen yhdyskunnan mädännäisyydestä ja esimerkillisestä perusoikeuksien huomioonottamisesta....
Dokkarin voisi sitten näyttää päättäjille vastaiskuna jeppuloiden kompa-ansaan.
Hyvä alku voisi olla julkisen median tallentamat asiat vilpittömien Jehovan Todistajien konventista. Jonne "kaikki" ovat tervetulleita, ilmainen sisäänpääsy ja ei kolehtia, eikä erillistä kuvauskieltoa.

Jos sallitaan mielikuvamaalaus niin jotenkin näin:

Media tallentamassa näitä kaikkia tapahtumia, isommalla tai pienemmällä kameralla. Salaa tai julkisesti. Mieluummin sillai huomaamattomasti.

1. Konventin mielenosoitukseen voisi kutsua mukaan jonkun sellaisen valtion virassa olevan jolla voimakas rooli päätöksien valmistelussa tms, mutta ei olisi suoranaisesti julkisuuden henkilö.
Konventtiin mitä ilmeisemmin Iki-Bannit saanut Torninvartija voisi isännöidä tilaisuutta. Mielenosoituksessa voisi ampua näyttävästi ilotulitus-POMMEJA ihan vaikka mielenosoituksessa olevien tai sitä seuraavien lapsien iloksi. Luvan kera tietysti.
Sitten esim. Torninvartija sekä ehkä myös 1-2 muu mielenosoittajaa (pukeutuminen jehnu-mittarit täyttävää, noihin 1-2 voisi lukea myös huomaamatta median edustajat jotka kuvaavat) voisivat tämän "tuntemattoman valtion virassa olevan" kanssa kävellä mielenosoituspaikalta kohti hallia. Kiva olisi nähdä kuinka seurue pysäytetään. Tai vaihtoehtoisesti kuinka tästä tiiviistä seurueesta pysäytettäisiin esim. vain Torninvartija.
Tai sitten vaihtoehtoisesti media kuvaa kun Torninvartija yksistään haluaisi käydä konventissa ja se estetään. (jatkoa tähän alhaalla)

2. Vähän myöhemmin tapahtuvaa.
Olisi laskettu liikkeelle virallinen tieto, myös jeppuloille ja Vekelle, että "ministeri, riittävän julkinaamatuttu" saapuu paikalle tutustumaan konventtiin. Jeppulat ovat innoissaan ja Veke/Jukka ehkä selvittelevät kurkkuaan sitruunavedellä jotta ääni olisi miellyttävä ministerin saapuessa.

Tähän sellainen jippo että Torninvartija on tätä ennen saanut fudut konventista yksin tai sitten yllämainitun virkamiehen kanssa. Sitten Torninvartija on sopinut tapaamisesta juuri tämän konventtiin saapuvan ministerin kanssa. Torninvartija käy keskusteluja ministerin kanssa ja yhdessä lähtevät ministerin virka-autolla kohti konventtia.

Kuhina radioliikenteessä on melkoinen kun autosaattue saapuu konventtipaikan eteen. Ehkä Veke ja Jukka ottavat 200metrin ennätyksensä kun kiirehtivät paikalle. Autonkuljettaja avaa oven ja ministeri astuu ulos. Veke ja Jukka hymyilevät. Sitten samasta autosta astuu ulos Torninvartija. Muah,muah mahtaako hymy hyytyä ? :P

Mielenkiintoista seurata pääseekö ministeri sisään ja vielä mielenkiintoisempaa pääseekö Torninvartija sisään ?

Jos Torninvartija pääsee sisään niin media tallentaa tämän. Ja mikäli Torninvartija pääsee sisään niin hän voisi välittömästi kertoa ministerille ja Jeppuloille että aiemmin tänään hän ei päässyt tänne sisään. Voisi mainita että valtion virassakaan olevaa ei päästetty hänen seurassaan sisään jos näin olisi käynyt. Ja kaivaa ministerin nähtäväksi videokameran jossa kuvattu ko pätkä.

Mitenköhän tilanne jatkuisi ja mitä Veke/Jukka mahtaisivat keksiä tässä tilanteessa ? Veke tuskin jäisi sanattomaksi, pelimies kun on.

Mutta herkullinen tilanne ja vielä median tallentamana. Ja mukavaan katseluaikaan tiivistelmä ulos. Tähän voisi liittää myös Ninth:n mainitseman kokonaisdokumentin samaan syssyyn.

Saahan sitä aina toivoa :lol:
Ulkomaalaiset jotka rikastuttavat Suomen kulttuuria vastoin Suomen Lakeja, pitää palauttaa kotimaahan. Jos palauttamisen jälkeen uhkaa kuolema niin ei ole meidän ongelma.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.
Pehmoluopio
Viestit: 1565
Liittynyt: 28.04.2007 18:24
Paikkakunta: Hanko

Re: Vero, osa II

Viesti Kirjoittaja Pehmoluopio »

Voinko minä anoa valtiolta korvausta, jos Jehovan todistajat eivät suorita yleishyödyllistä tehtäväänsä minun suhteeni?
Bergerac
Viestit: 2306
Liittynyt: 28.04.2007 08:15
Paikkakunta: Jersey

Re: Vero, osa II

Viesti Kirjoittaja Bergerac »

Pehmoluopio kirjoitti:Voinko minä anoa valtiolta korvausta, jos Jehovan todistajat eivät suorita yleishyödyllistä tehtäväänsä minun suhteeni?
En tiedä, mutta ovat kyllä siinä suhteessa jo tehneet yleishyödyllistä työtä kun ovat potkineet sinutkin, monien muiden ohella, pois järjestöstä. :wink:
Ulkomaalaiset jotka rikastuttavat Suomen kulttuuria vastoin Suomen Lakeja, pitää palauttaa kotimaahan. Jos palauttamisen jälkeen uhkaa kuolema niin ei ole meidän ongelma.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.
Jakke
Viestit: 1843
Liittynyt: 28.04.2007 18:23
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Jakke »

Pehmoluopiolta ihan hyvä heitto muuten. Mun mielestä pitäisi vaatia jonkinlaista tulosvastuullisuutta sellaiselta toiminnalta jota valtio tukee. Eli jos nyt saavat sen 200000 tai jonkun muun summan, niin jonkun viranomaisen tulee ehdottomasti valvoa, että tuo raha käytetään sitten johonkin tukemisen arvoiseen asiaan.
How's your Jesus Christ been hangin'? -Tori Amos
Vastaa Viestiin