Weathertop kirjoitti:JarkkeParkkeBabylon5 kirjoitti:Eli sanoma ei ole yhtään uskottava. Se on lähinnä äärimmäinen utopia.
Pikemminkin äärimmäinen dystopia. Narsistinen Jumala teurastaa kaikki, jotka eivät rakasta häntä ja osoita sitä elämällä hänen mielivaltaisten sääntöjensä mukaan, ja muut saavat sitten sen jälkeen elää ikuisesti hänen uudessa Orwell-yhteiskunnassaan, kunhan muistavat olla syyllistymättä edes ajatusrikoksiin.
Minä en haluaisi elää siinä maailmassa sekuntiakaan.
Lisäähän tuolla uudessa Orwell-yhteiskunnassa lahdataan kun ei vielä vedenpaisumus ja harmagedon tehnyt kylläiseksi.
Sehän on ihan ilmestyksessä ennustettu että Kun tuhat vuotta tulee täyteen, päästetään Saatana vankilastaan ja tämä kokoaa kansat sotaan, ja joukkoja on kuin meren rannalla hiekkaa.
(Luulisi tuossa olevan jehovantodistajiakin mukana kun ovat kutakuin ainoita harmasta selvinneitä.) No nehän toki kaikki "hiekat" tapetaan, yllätys.
Juu ei itseäkään kiinnosta tämä jumalan ja saatanan jatkuva kinastelu ja lauhtaus, pitäisikö sitä vielä Orwell-yhteiskuntaan lähteä samoja nahisteluja odottelemaan, minultakin siis "ei kiitos" ääni koko tuolle paskalle,alusta asti muutenkin kaikki ollu yhtä floppia mitä yritetään paikkailla lahtaamalla.... oikeesti, ei normaalia eikä toimi.
Tää maailma on mulle ihan riittävän hyvä ja kiva täs on röhnötellä.
Jumalat ja saatanat voi haistaa pitkät ja lähtee sinne Alcyon tähdelle painimaan kahdestaan, apinoita molemmat.