Siisteyden, yhdenmukaisuuden ja konservatiivisuuden vaatimus ei ole sinänsä tavattoman harvinainen, vaatiihan samaa mm.
pankkiala. Armeijassa ja
lentoemännillä on vielä tarkempaa. Uskonnollisen yhteisön kohdalla se on kuitenkin ongelmallinen, etenkin liikkeeseen syntyneiden kohdalla, joilla ei ole käytännössä vaihtoehtoa. Vanhoillislestadiolaiset ovat tässä(kin) suhteessa samantapainen porukka.
Sitä paitsi Jehovan todistajien äärikonservatiivinen ulkoasukoodi on ainakin Suomen oloissa paremminkin kummastusta kuin luottamusta herättävä, ja palvelee enemmän ryhmän sisäistä vallankäyttöä kuin ulkopuolisten houkuttelemista liikkeeseen.
palveluskoulun ohjekirja kirjoitti:Varsinkin silloin kun kokoonnumme palvontatilaisuuksiimme tai osallistumme kenttäpalvelukseen, kehomme ja vaatteittemme tulee olla puhtaat ja hengityksemme raikas, jottei meitä pidetä vastenmielisinä.
Toisaalta askillinen Sisua herättää omat epäilyksensä. Tarvitaan tasapainoinen näkemys™.