Uhkakuvien vertailua

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Avatar
Johanneksen poika
Viestit: 3702
Liittynyt: 29.04.2007 13:49
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja Johanneksen poika »

Kuva
Kuva: Tiede-lehti

Jehovan todistajat on kautta heidän historiansa tunnettu eräänlaisina "pahanilmanlintuina". Jehovan todistajien opin keskeinen osa on maailmanlopun julistus. Heidän koko elämänsä keskittyy lopun odottamiseen ja siitä muille kertomiseen.

Mutta eivät Jehovan todistajat ole ainoita, jotka kertovat ihmiskunnalle uhkakuvista. Koko maapalloa ja sen elämää uhkaavista asioista kertovat myös tiedemiehet. Elämä Maan päällä on uhattuna moneltakin taholta.

Ovatko Jehovan todistajien esittämät uhkakuvat pelottavampia kuin tiedemiesten esittämät?

Lue lisää täältä.
Avatar
Nukahtanut
Viestit: 1459
Liittynyt: 12.12.2015 16:03

Re: Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja Nukahtanut »

Noista todennäisimpänä pidän supertulivuorta, hyvänä kakkosena antibiooteille vatustuskykyinen virus. Ensimmäinen tapahtuu aika varmasti joskus, jälkimmäisiä on jo havaittu.
"You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig."- The Good, The Bad and The Ugly
Lothar II
Viestit: 412
Liittynyt: 08.12.2009 10:52

Re: Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja Lothar II »

Johanneksen poika kirjoitti:Ovatko Jehovan todistajien esittämät uhkakuvat pelottavampia kuin tiedemiesten esittämät?
Tiedemiesten uhkakuvat ovat pelottavampia, jos heidän onnistumisprosentti on vähääkään parempi, kuin todistajien. Ehkä hieman parempi, kuin nolla.
Mitkä olivatkaan ne toteutuneet kauhukuvat, montako ?



Sitähän ei kukaan tiedä posahtaako supertulivuori viikon vain miljoonan vuoden kuluttua.
Mutta huolestuttaa eniten maapallon väestön kasvu, se tikittää vääjäämättömästi hallitsemattomaksi.

Väkiluku oli sunnuntaina klo.23:40 --- 7.625.047.059
Avatar
Nukahtanut
Viestit: 1459
Liittynyt: 12.12.2015 16:03

Re: Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja Nukahtanut »

Lothar II kirjoitti: Sitähän ei kukaan tiedä posahtaako supertulivuori viikon vain miljoonan vuoden kuluttua.
Mutta huolestuttaa eniten maapallon väestön kasvu, se tikittää vääjäämättömästi hallitsemattomaksi.

Väkiluku oli sunnuntaina klo.23:40 --- 7.625.047.059
Tuo on totta, omanlaisensa aikapommi myös.
Nyt mennään mutuilulla taas, mutta muistelisin jonkun laskeneen, että maapallo kykenee pitäämään hengissä n10 miljardia ihmistä. Sen jälkeen menee vaikeaksi ja tuokin määrä vaatii ruoantuotantoon uusia ja kestävämpiä vaihtoehtoja.
"You see, in this world there's two kinds of people, my friend: Those with loaded guns and those who dig. You dig."- The Good, The Bad and The Ugly
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Nukahtanut kirjoitti:Nyt mennään mutuilulla taas, mutta muistelisin jonkun laskeneen, että maapallo kykenee pitäämään hengissä n10 miljardia ihmistä. Sen jälkeen menee vaikeaksi ja tuokin määrä vaatii ruoantuotantoon uusia ja kestävämpiä vaihtoehtoja.
Mua taas vaivaa se laskelma, että kaikki maailman ihmiset mahtuisivat makailemaan Laatokan jäälle.
Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Re: Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja Tony »

Nukahtanut kirjoitti:
Lothar II kirjoitti: Mutta huolestuttaa eniten maapallon väestön kasvu, se tikittää vääjäämättömästi hallitsemattomaksi.

Väkiluku oli sunnuntaina klo.23:40 --- 7.625.047.059
Tuo on totta, omanlaisensa aikapommi myös.
Nyt mennään mutuilulla taas, mutta muistelisin jonkun laskeneen, että maapallo kykenee pitäämään hengissä n10 miljardia ihmistä. Sen jälkeen menee vaikeaksi ja tuokin määrä vaatii ruoantuotantoon uusia ja kestävämpiä vaihtoehtoja.
Nykyisenlaisella kehityksellä väestö kasvaa väistämättä 10 - 11 miljardiin asti, mutta sen jälkeen tasaantuu. Maapallollon kyky elättää tietty ihmismäärä taas riippuu melko pitkälle ihmisestä itsestään. Siitä, millaisia innovaatioita me kehitämme ja miten saamme niistä parhaan tehon irti. Ruokaakin me pystymme tuottamaan miltei loputtomasti esimerkiksi hyönteisistä.

"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
m.naat

Re: Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja m.naat »

"Maapallon kyky elättää ihmisiä".
Njaa. . . .ei ainakaan EU:n tyyli laittaa pohjoisia ihmisiä peltoineen "pakettiin" auta mitään.
Moni suomalainen voisi harrastaa pienviljelyä t.m.s. niin kuin ennen ja saada siten "apetta" pöydälle.
Mutta kun EU ei salli sitä.
Ajelin täs juuri eilen eteläsuomen pikku maanteitä ja mietiskelin, kun katselin niitä peltoja jotka vielä parikymmentä vuotta sitten lainehti viljapeltoina; voikukkaa, rikkaruohoja, lubiineja ja pajuja. :cry:
Kaarmis
Viestit: 3909
Liittynyt: 29.04.2007 22:13

Re: Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja Kaarmis »

AK-47 World Tour will continue, ni saadaan toi väestönkasvu haltuun...
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."
Shamaani

Re: Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja Shamaani »

Nukahtanut kirjoitti:Noista todennäisimpänä pidän supertulivuorta, hyvänä kakkosena antibiooteille vatustuskykyinen virus. Ensimmäinen tapahtuu aika varmasti joskus, jälkimmäisiä on jo havaittu.
Kävi miten kävi, aurinko sammuu joskus myös ja sen jälkeen se onkin sitten menoa.
YksinäinenSusi
Viestit: 3808
Liittynyt: 19.06.2010 08:27

Re: Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja YksinäinenSusi »

- - ihmisten elossa säilyminen riippuu nykyään siitä, että heillä on uskoa ja että he ovat uskollisesti Jehovan koko kaikkeuden käsittävän järjestön maallisen osan yhteydessä. - Vartiotorni 15.05.2006, s. 22-23
Huolestuttavan ylivertaisesti sanottu. Vartiotorniseura uskoo siis olevansa koko kaikkeuden käsittävän järjestön maallinen osa!
Ajatella miten jehovantodistajien järjestö korottaa itsensä koko kaikkeutta käsittäväksi. Siitä ei voi oikeastaan mikään toinen lahko panna paremmaksi.

Mutta Raamattu muistaakseni sanoi jossain kohtaa, että se joka korottaa itsensä niin se alennetaan!

Samoin Jeesus sanoi että Jumalan oikealla puolella istuminen kuuluu sille jolle Jumala on sen valmistanut.

Jehovantodistajilla ei ole mitään näyttöä tästä asiasta. Suuria puheita ja luuloja vain!

Jos maan päällä olisi oikeasti Jumalan järjestö, ei tuon järjestön tarvitsisi korottaa itse itseään ja uskotella itsestään hyviä asioita. Tuon järjestön korottaisivat maailmalliset ihmiset, koska he olisivat tulleet vakuuttuneiksi tuon järjestön hyvästä hedelmästä.
Samoin Jehova käyttää nykyään vain yhtä järjestöä toteuttamaan tahtoaan. Saadaksemme ikuisen elämän maallisessa paratiisissa meidän täytyy tunnistaa tuo järjestö ja palvella Jumalaa sen osana. - Vartiotorni 15.05.1983, sivu 12
Ai niinkö? Mitä takeita tästä on, muutakuin itse itsensä ainoaksi Jumalan järjestöksi korottaneen lahkon sana?
Ihmisellä on oikeus yksilönä - määrätä oma kohtalonsa.
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja Polyester »

Uskonnot voivat tarjota myös eräänlaista (nähdäkseni katteetonta) turvallisuuden tunnetta, jossa asiat ovat lopulta Jumalan kädessä. Näin myös Jehovan todistajien uskonnossa, jossa "maan pysyminen ikuisesti" sulkee pois sen, että maapallo tuhoutuisi ydinsodan, asteroidin tai jonkin oudon kosmisen ilmiön seurauksena. Kaikesta huolimatta Jehovan todistajat onnistuvat ahdistumaan tulevaisuudesta usein enemmän kuin "maailmalliset". Melkoinen saavutus. Onko Jehova tosiaan niin pelottava hahmo?
YksinäinenSusi
Viestit: 3808
Liittynyt: 19.06.2010 08:27

Re: Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja YksinäinenSusi »

Polyester kirjoitti:Uskonnot voivat tarjota myös eräänlaista (nähdäkseni katteetonta) turvallisuuden tunnetta, jossa asiat ovat lopulta Jumalan kädessä. Näin myös Jehovan todistajien uskonnossa, jossa "maan pysyminen ikuisesti" sulkee pois sen, että maapallo tuhoutuisi ydinsodan, asteroidin tai jonkin oudon kosmisen ilmiön seurauksena. Kaikesta huolimatta Jehovan todistajat onnistuvat ahdistumaan tulevaisuudesta usein enemmän kuin "maailmalliset". Melkoinen saavutus. Onko Jehova tosiaan niin pelottava hahmo?
Tuosta maan pysymisestä ikuisesti tuli mieleen sellainen seikka, että jos aurinko sammuisi niin maapallo jäätyisi pinnaltaan kokonaan. Kuitenkin maapallo saattaisi pysyä ikuisesti, vaikkei siinä elämää enää olisikaan.

Tietysti se on sit toinen juttu, että kun aurinko sammumisvaiheessaan kasvaa punaiseksi jättiläiseksi, niin nielaisisiko se maapallon ja sulattaisi itseensä, vai palaisiko maapallo pinnaltaan poroksi.

Lisääntyykö auringon massa kun se kasvaa punaiseksi jättiläiseksi, vai laajentuuko se vain säilyttäen entisen massansa?
Jos maa palaa vain pinnaltaan poroksi, eikä muuta niin maan voitaisiin ajatella säilyvän ikuisesti. Ai joo, mut meneehän se aurinko Novaksi sit jossain vaiheessa jättiläisvaiheen jälkeen ja se kyllä hajottaa maapallon kokonaan.

Eli ei, maapallo ei tule olemaan ikuinen. Luonnonlait jo määrittelevät sen.
Ihmisellä on oikeus yksilönä - määrätä oma kohtalonsa.
Weathertop
Moderaattori
Viestit: 1532
Liittynyt: 17.06.2017 19:35

Re: Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja Weathertop »

Shamaani kirjoitti: Kävi miten kävi, aurinko sammuu joskus myös ja sen jälkeen se onkin sitten menoa.
Jeps. Tämä oli ensimmäisiä niistä selkeistä asiakysymyksistä, jotka alkoivat nakertaa omaa uskoani. Aikooko Jehova lisätä aurinkoon polttoainetta loputtomiin tai ehkä siirtää Maan kiertämään toista ja sitten taas toista tähteä? Ja eikö tämä väistämättä tarkoita sitä, että luomakunta on epätäydellinen?
"The universe is not fine-tuned for life; life is fine-tuned to the universe." - Victor J. Stenger
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja Polyester »

Weathertop kirjoitti:Ja eikö tämä väistämättä tarkoita sitä, että luomakunta on epätäydellinen?
Ainakin Jehova ja apuPoika ovat nähneet vaivaa luodakseen aurinkokunnasta sellaisen, että sen elinikä näyttää rajoitetulta. Miksi, sitä ehkä Geoffrey Jackson pääsee joskus kysymään Jeesukselta.
Avatar
Verilettu
Moderaattori
Viestit: 1862
Liittynyt: 06.07.2014 17:30
Viesti:

Re: Uhkakuvien vertailua

Viesti Kirjoittaja Verilettu »

Polyester kirjoitti:
Weathertop kirjoitti:Ja eikö tämä väistämättä tarkoita sitä, että luomakunta on epätäydellinen?
Ainakin Jehova ja apuPoika ovat nähneet vaivaa luodakseen aurinkokunnasta sellaisen, että sen elinikä näyttää rajoitetulta. Miksi, sitä ehkä Geoffrey Jackson pääsee joskus kysymään Jeesukselta.
Heh. Ja siihen jesse vastaa nyrpeästi: "koska me voidaan!", ja poistuu paikalta jättäen paikalle uusimmat kuukauden Ikuinen pakkotyö -kirjat (entinen Valtakunnan palveluksemme lehtinen). Kysyjä jää kiitollisena paikalle vastauksen saaneena.
Vastaa Viestiin