Utelias2 kirjoitti: 06.09.2020 11:16
Luulisi että Lastensuojeluviranomaiset puuttuisi noihin väkivaltaa sisältäviin Videoihin ja Lehtiin joita JT lapset joutuu katsomaan
Näinhän sitä luulisi. Mutta mikä on todellisuus?
Kun lapsiasiavaltuutettu vaihtui keväällä 2019, lähetin Elina Pekkariselle pienen tietopaketin Jehovan todistaja -perheissä kasvaneiden lasten asemasta. Sisällytin tietopakettiin mm. tällaisia tietoja:
1) Millaista on Jehovan todistaja -perheissä kasvavien lasten elämä käytännössä?
2) Selvitys lasten oikeuksien toteutumisesta Jehovan todistajien keskuudessa
3) Jehovan todistaja -lasten pelottelu
4) Kirjallisuuden väkivaltaiset kuvat haitallisia
5) Lapset pakotetaan ovelta ovelle saarnaamaan jo pieninä, jopa alle kouluikäisinä
Tietoihin sisältyi luonnollisesti linkit, joista faktat voi tarkistaa. Sähköpostiin sisältyi myös tämä teksti:
Toivoisin, että voisimme tehdä yhteistyötä, jotta Jehovan todistaja -perheiden lapset saisivat elää enemmän "normaalia" elämää, valita omat kaverinsa ja harrastuksensa, ja mikä tärkeintä, panostaa koulutukseen, harrastuksiin ja opiskeluun. Sen lisäksi pitäisi voida vaikuttaa karttamissääntöön siten, että Jehovan todistaja -perheen lapset eivät menettäisi karttamisen seurauksena yhteyttä mm. isovanhempiinsa ja avioerotapauksessa siihen vanhempaan, joka ei ole Jehovan todistaja. Haluaisin myös täydellisen ovelta ovelle -saarnaamisen kiellon alaikäisille lapsille. Lapsityövoima on muutenkin tuomittu, miksi uskonnon varjolla tehtävää lapsityövoiman käyttöä ei kriminalisoida?
Miten Elina Pekkarinen reagoi viestiini?
Sain kapulakielisen viestin, joka ei luvannut mitään:
Kiitos viestistänne, jotka olemme vastaanottaneet lapsiasiavaltuutetun toimistolla. Lapsiasiavaltuutettu hyödyntää kansalaisilta saamaansa palautetta yhteiskunnallisessa vaikuttamistyössään. Lapsiasiavaltuutetun kalenteri on tällä hetkellä erittäin haasteellinen eikä tapaaminen ole aikataulusyistä mahdollinen. Lapsiasiavaltuutettu on tutustunut lähettämiinne viesteihin. Olemme mahdollisesti yhteydessä Teihin myöhempänä ajankohtana.
Toimitin myöhemmin lisätietoja Elina Pekkariselle, jotka sisälsivät tietoa mm. koulutuskielteisyydestä ja pelottelupuheista.
Mitään oikeita vastauksia en koskaan saanut.
Uskontojen uhrien tuki UUT ry järjesti Helsingissä helmikuussa 2020 seminaarin, jonka teema oli
Jäähyväiset hengelliselle väkivallalle. Yksi puhujista oli lapsiasiavaltuutettu Elina Pekkarinen. Hänen puheessaan oli
yksi lupaava kohta. Pekkarinen sanoi näin:
Lasta ei saa altistaa ikänsä puolesta sopimattomalle aineistolle tai manipulaatiolle, ja siinä vaiheessa, kun hän kasvaa, hänen kehityksensä tulisi myös ottaa huomioon.
Keskuselin seminaarin väliajalla hetken Elina Pekkarisen kanssa. Hän totesi, että olin lähettänyt hänelle paljon materiaalia. Hän antoi ymmärtää, että on käynyt Jehovan todistajien haaratoimistossa keskustelemassa asioisa. Mutta mitään käytännön tuloksia tästä ei ole kyllä näkyvissä. Ilmeisesti on mennyt aika vain kahvinjuonnin merkeissä.
Aikaisempi lapsiasiavaltuutettu Tuomas Kurttila oli sen sijaan erittäin aktiivinen, kun hän yritti käytännön toimin vaikuttaa siihen, että uskonnollisia yhteisöjä pitäisi Suomessa valvoa. UUT:n toimistossa pidettiin kesäkuussa 2015 parin tunnin mittainen neuvottelu, johon osallistui lapsiasiavaltuutetun toimistosta Tuomas Kurttila ja Merike Helander. Keskustelussa oli mukana myös Joni Valkila ja minä.
Tästä tapaamisesta seurasi konkreettinen aloite. Tästä uutisoi
Kotimaa24 Kotimaa24.
Aloitteeseen voi tutustua
täällä.
Kun Kurttila sai tietää aitojen näytteiden avulla Jehovan todistajien jyrkästä karttamisjärjestelystä, joka voi vieraannuttaa lapsen toisesta vanhemmasta, hän ryhtyi heti toimiin. Hän kirjoitti selväsanaisen
kirjelmän opetusministeriöön ja Patentti- ja rekisterihallitukseen. Kurttila vaati konkreettisia toimia uskonyhteisöjen valvontaan.
Mutta Suomen valtio on sen verran ujo ja arka, että se ei halua puuttua uskontoihin pitkällä tikullakaan. Niin pitkää tikkua ei Suomen metsistä näytä löytyvän, että uskontoja alettaisiin valvoa ja niiden epäkohtiin puututtaisiin. Tämä on valitettavaa. Mutta totta.