"Uskotko Jumalaan?"
Valvoja: Moderaattorit
-
Markku Meilo
- Viestit: 13450
- Liittynyt: 24.04.2007 10:28
Itse asiassa useat uskonnot voidaan pelkistää hyvään ja pahaan ja sitten valinnaiseen kolmanteen tekijään. Minulle riittää nykyisellään Hammaskeiju hyvän ilmentäjänä, joka on luotettavista lähteistä (hyvin tuntemani lapset itse) saamani tiedon mukaan jättänyt lasten tyynyjen alle eurovaluuttaa. Pahan ilmentäjäksi riittää Hammaspeikko, joka hammaslääkärini mukaan on riehunut minunkin purukalustossa. Jos kolmatta tekijää tarvitaan, niin minulle se on Halitoosi.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
-
possessed by Satan
- Viestit: 43
- Liittynyt: 28.09.2007 12:51
- Paikkakunta: Tampere
-
maria
- Viestit: 7
- Liittynyt: 16.03.2008 10:09
- Paikkakunta: Vantaa
Hammaskeiju ja hammaspeikko
Näitä minäkin opetan nuorimmaiselle mutta itse kyllä jotensakin uskon jatkuvuuteen (esim. jälleensyntymä ihan kiva). Jumaluudesta taas peruskäsite minulle on että alussa oli Jumala ja nyt tämä maailmankaikkeus (lue: Jumala = maailmankaikkeus) ja se taas merkitsee... nyt hehkuu jo ja soluissa tuntuu olevan erityistä luomisvoimaa 
alussa loi Jumala taivaan ja maan
-
Valtakunnan palvelija
- Viestit: 35
- Liittynyt: 23.09.2007 09:28
En minä osaa uskoa, eikä onneksi enää tarvitse edes yrittää uskoa. Ymmärrän kyllä että joku voi kokea jumalansa todelliseksi ja tärkeäksi osaksi elämäänsä. Monet ihmiset joita kunnioitan ja pidän myös älykkäinä, uskovat Jumalaan. Useimmat kuitenkin eivät.
Minun uskoni Jumalaan on melko tarkkaan samanlainen kuin joulupukkiin;
Vaikka monet joulpukkiin liitetyt uskomukset ovat vääriä, ja useat ylistävät epäjoulupukkeja, niin se ei tee oikeaa joulupukkia olemattomaksi. On mahdotonta todistaa että hän on / ei ole olemassa. Jää vain uskominen.
Olisi kyllä hienoa jos Jumala olisi. Tekisi maapallosta oikean paratiisin. Toiveajattelua.
Minun uskoni Jumalaan on melko tarkkaan samanlainen kuin joulupukkiin;
Vaikka monet joulpukkiin liitetyt uskomukset ovat vääriä, ja useat ylistävät epäjoulupukkeja, niin se ei tee oikeaa joulupukkia olemattomaksi. On mahdotonta todistaa että hän on / ei ole olemassa. Jää vain uskominen.
Olisi kyllä hienoa jos Jumala olisi. Tekisi maapallosta oikean paratiisin. Toiveajattelua.
-
Witless
- Viestit: 1477
- Liittynyt: 04.05.2007 00:06
- Paikkakunta: Helsinki
Re: jooopa joo
Vastuu omiin käsiin on hyvä lähtökohta! Kannatan! Sen jälkeen voi sitten ryhtyä pohtimaan korkeampia voimia ihan uudesta kulmasta.sorbet kirjoitti:tää on paha...joku kolmas vaihtoehto ois tässä kyselyssä jees...olen kyllä pohtinut viime aikona paljon sitä aihetta, että mihin sitä oikein uskoisi...ja pohdiskelun tuloksena olenkin päättänt, että uskon itseeni siis uskoa siihen, että minä tiedän mikä minulle on parasta, uskaltaa ottaa vastuu vihdoin omiin käsiin. Uskoa siihen, että minä voin,osaan,onnistun!!!! Ehkä joskus olen vanha ja viisaampi ja uskon johonkin "korkeampaan voimaan" mutta tällä hetkellä tuo vaihtoehto ei mahdu kaaliini.
If you think you understand quantum theory, you don't understand quantum theory.
- Richard Feynman
- Richard Feynman
-
liabiliteetti
- Viestit: 94
- Liittynyt: 04.01.2008 12:05
Tästä oli puhe tänä aamuna eräällä toisellakin foorumilla ja siispä copypastaa:
minä itse, toisella foorumilla kirjoitti:I Believe. I Believe that all religious people are idiots. Creationists are big idiots and people who in public attribute their success (no matter how insignificant their success in reality is) to religion are idiots of epic proportions.
Now don't be intolerant about my beliefs.
- Jaakko Ahvenainen
- Viestit: 8099
- Liittynyt: 28.04.2007 15:41
- Paikkakunta: Lieksa
-
wolframium
- Viestit: 1070
- Liittynyt: 05.06.2007 17:22
Minulla on joitakin syitä olla uskomatta. Toisaalta odotan innolla sitä päivää, jolloin jokin teleskooppi, antenni tai jokin meille vielä tuntematon tekniikka havaitsee jumaluuden.Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Minulla ei ole mitään syytä olla uskomatta.
Olen samaa mieltä, mutta jos joku tulee saarnaamaan minulle "syntisten teiden parantamisesta", niin olen eri mieltä.Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Minulla ei myöskään ole mitään syytä olla kunnioittamatta niitä, joilla on toisenlainen näkemys tästä kysymyksestä.
Erilaisten ja eri tavoin havainnoivien ihmisten on hyvin vaikeaa tai lähes mahdotonta ymmärtää toisiaan, koska he kutsuvat samaa asiaa eri nimillä ja eri asioita samalla nimellä.
-
madgyver
- Viestit: 289
- Liittynyt: 30.04.2007 13:35
Mihinköhän kategoriaan meikäläinen tässä kuuluu, kun en oikein usko kumpaakaan. Että olisi olemassa, ja toisaalta että ei olis olemassa
(tai ehkä pikemminkin niin että en jaksa ajatella koko asiaa, koska sillä ei ole mulle mitään väliä;) Mut jos pakosti pitää valita niin mieluummin uskon siihen että Jumalaa ei ole.
"Viime vuosina on miljoonista ihmisistä eri puolilla maailmaa tullut Jehovan todistajia. Kaikkien heidän pitäisi olla hyvin selvillä sen järjestön historiasta, jonka yhteydessä he ovat.” (Vartiotorni 1. toukokuuta 1994 sivu 16)