Mitä voin tehdä erotuksen jälkeen?

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Jesse.dataworm
Viestit: 4
Liittynyt: 28.03.2008 08:00

Mitä voin tehdä erotuksen jälkeen?

Viesti Kirjoittaja Jesse.dataworm »

Moro tota ajatellin tänne palstoille tulla vaikka vanhimmat erottamisen jälkeen kielsivät mutta ajattelin kysyä että mitä voin tehdä ku mut just erotettii ja vaimo on vielä lahkossa ja painostaa mua jo takasin=/
Jaakob
Viestit: 707
Liittynyt: 28.04.2007 14:43

Viesti Kirjoittaja Jaakob »

Siirsin aiheen oikealle palstalle, tervetuloa foorumille :)

Varsinaiseen kysymykseen otan kantaa vähän myöhemmin.
Religion was created when the first conman met the first fool
-Mark Twain
Aaac
Viestit: 1644
Liittynyt: 28.04.2007 15:11

Viesti Kirjoittaja Aaac »

Jos sinut on erotettu, ei seurakunnanvanhimmilla ole valtaa sinuun. He voivat määrätä sinua vain sen verran kuin sinä itse sallit. Sinulla on nyt tilaisuus ottaa selvää jehovantodistajien opeista ja historiasta ilman syyllisyydenpelkoa. Lue palstaa ja klikkaa linkkejä vapaasti.

Voit myös sanoa puolisollesi saman.
Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Viesti Kirjoittaja Tony »

Mielenkiintoista kuinka seurakunnan vanhimmat kuvittelevat heillä olevan jotain valtaa henkilöihin, jotka eivät enää ole jehovantodistajia. :shock:

Kun itse erosin lahkosta, hellin ajoittain ajatusta palaamisesta, mutta kun syvennyin lahkon edesottamuksiin, niin huomasin kyseessä olevan lahkon lahkojen joukossa. Miksi kenenkään tulisi nöyristellä tuollaisen edessä, ymmärsin.

Tervetuloa palstalle. :P
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Niin, ne opithan esitellään perusteltuina, mutta sitten onkin kiellettyä tutkia itse niitä niitä perusteluja alkuperäislähteistä.

Kun näitä asioita tutkit, törmäät voimakkaisiin tunteisiisi pitemmän aikaa, koska kysymyksessä on jonkinlainen prosessi, jossa "maailmankuvasi" muuttuu, eikä se tapahdu naps ja kivutta.

Kuitenkin voit päivä päivältä paremmin ja voit sitten vähitellen pohtia kuinka asian saa välitettyä vaimolle mukavimmiten myös.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Mitä voin tehdä erotuksen jälkeen?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Jesse.dataworm kirjoitti:... vanhimmat erottamisen jälkeen kielsivät mutta ... mitä voin tehdä ku mut just erotettii ja vaimo on vielä lahkossa ja painostaa...
Ihan ensiksi voisit kysyä vaimoltasi mitä niin erinomaista Vt-seuran materiaalissa on, että sitä saisi lukea vain ja ainaostaan kun se on ilman välikäsiä kotoisin salilta? Miten tämä, tekstisisällöltään täsmälleen sama, materiaali muuttuu kun sen tuo esille ja sitä lainaa entinen jehovantodistaja?
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
kirjallisuusveli
Viestit: 903
Liittynyt: 29.04.2007 16:43

Re: Mitä voin tehdä erotuksen jälkeen?

Viesti Kirjoittaja kirjallisuusveli »

Markku Meilo kirjoitti: Ihan ensiksi voisit kysyä vaimoltasi mitä niin erinomaista Vt-seuran materiaalissa on, että sitä saisi lukea vain ja ainaostaan kun se on ilman välikäsiä kotoisin salilta? Miten tämä, tekstisisällöltään täsmälleen sama, materiaali muuttuu kun sen tuo esille ja sitä lainaa entinen jehovantodistaja?
Ihan pakko on sivusta vastata. Eräälle ystävälleni vanhimmat totesivat, ettei hänen vastauksensa heijastaneet 'vartiotornin henkeä'. Veli luki lehdistämme jotain sellaista mitä muut eivät niistä nähneet. :D

Tästä samasta lienee kysymys.
"There's a point in your life when you'll realize who matters, who never did, and who always will."
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Mitä voin tehdä erotuksen jälkeen?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

kirjallisuusveli kirjoitti:Tästä samasta lienee kysymys.
Olenkin odottanut koska kappaleen vastattavan osuuden kohta painetaan korostusvärillä valmiiksi. Ja kun näin menetellen on maailmanloppua odoteltu pari vuosikymmentä, niin kappaleista jätetään lopulta muu teksti kokonaan pois. Kokousaikakin lyhenee kun luettavaa ei ole niin paljon.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
kirjallisuusveli
Viestit: 903
Liittynyt: 29.04.2007 16:43

Re: Mitä voin tehdä erotuksen jälkeen?

Viesti Kirjoittaja kirjallisuusveli »

Markku Meilo kirjoitti: Olenkin odottanut koska kappaleen vastattavan osuuden kohta painetaan korostusvärillä valmiiksi. Ja kun näin menetellen on maailmanloppua odoteltu pari vuosikymmentä, niin kappaleista jätetään lopulta muu teksti kokonaan pois. Kokousaikakin lyhenee kun luettavaa ei ole niin paljon.
Hauska idea. Valitettavasti sitä vaan ei voi toteuttaa ennen kuin on poistettu kaikista ohjeistuksita kehoitus vastata vapaasti omin sanoin.

On se kyl hienoo, että toistaiseksi hahmottamiskykyyn luotetaan sen verran, että myös muitakin lauseita kappaleissa on, kuin se, joka on vastaus ko. kappaleen kysymykseen! :idea:
"There's a point in your life when you'll realize who matters, who never did, and who always will."
rippeli
Viestit: 2454
Liittynyt: 28.04.2007 12:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Mitä voin tehdä erotuksen jälkeen?

Viesti Kirjoittaja rippeli »

Jesse.dataworm kirjoitti:Moro tota ajatellin tänne palstoille tulla vaikka vanhimmat erottamisen jälkeen kielsivät mutta ajattelin kysyä että mitä voin tehdä ku mut just erotettii ja vaimo on vielä lahkossa ja painostaa mua jo takasin=/
Voimia sinulle vaikeassa elämäntilanteessa.

Edessäsi on siis jonkinlainen kriisi joka tapauksessa, päätitpä tehdä mitä tahansa. Nyt kannattaa ehdottomasti ottaa selvää jt-lahkosta ihan juuria myöten. Siis muualtakin kuin vain lahkokirjallisuudesta. Vaikka aika monen kirjan ja nettisivun asenne on avoimen kieleteinen lahkoa kohtaan, kannattaa silti lukea. Tiedonjyvät ja kylmät faktat joihin monen sivun "vouhkaus" liittyvät ovat kuitenkin niitä tärkeitä asioita, jotka voivat avata lahkoriippuvaisenkin silmät. On paljon helpompi jättää jt-lahko myös mielen tasolla kun tietää ettei se poikkea oikeastaan yhtään muista amerikkalaisista maailmanlopun kulteista. Kokemus tulee olemaan avartava ja sykähdyttävä, tosin myös monenlaisiakin tunteita herättävä.

Vaimo joko kunnioittaa päätöstäsi tai sitten ei. Kuitenkin ajanmittaan tilanne tasaantuu joka tapauksessa, tai sitten tulee ero. Suurin rakkauden teko häntä kohtaan tietenkin olisi jos onnistuisit auttamaan hänet pois orjuuttavasta lahkosta Jumalan lasten suuremmoiseen vapauteen.
Let me go Master I hate you so
Lehtiveli
Eläkeläinen
Viestit: 1741
Liittynyt: 13.04.2007 10:07
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lehtiveli »

Tervetuloa palstalle! Lueskele vapaasti, sillä vanhimmilla ei ole valtaa ellet sitä itse heille anna. Jaksamista sinne hankalassa tilanteessa!
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Jos on jaksanut olla mukana seurassa, joka ymmärtää olevansa useimmissa asioissa "maailmallista" yhteiskunnan osaa vastaan, niin paljon helpompaa on olla, kun ei tarvitse kantaa muusta maailmasta epätodellista mielikuvaa. Täällä on ihan tavallisia, mukavia ja tasapainoisia ihmisiä :) Tervetuloa. Ehkä vaimolle voisi sanoa, että sinuun ei painostus enää tepsi, jos niin on, tai jotain muuta vastaavaa.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Minä puolestani suositan tutkimaan Veljesseuran sivuilta löytyvää Ilmestyskirjaa. Sitä voisi verrata vaikkapa seuran kirjantutkisteluohjelmassa nyt olevaan re-Fi leikkaa-liimaa laitokseen.

Edit: Voi hitsin pimpulat -eräs tärkeä seikka unohtui. Tervetuloa minunkin puolestani katselemaan maailmaa hieman toisestakin näkökulmasta.
Pehmoluopio
Viestit: 1565
Liittynyt: 28.04.2007 18:24
Paikkakunta: Hanko

Re: Mitä voin tehdä erotuksen jälkeen?

Viesti Kirjoittaja Pehmoluopio »

Jesse.dataworm kirjoitti:Moro tota ajatellin tänne palstoille tulla vaikka vanhimmat erottamisen jälkeen kielsivät mutta ajattelin kysyä että mitä voin tehdä ku mut just erotettii ja vaimo on vielä lahkossa ja painostaa mua jo takasin=/
Jehovana oleminen onkuin rautakangen raahaamista Saharassa. Se on mukana siksi, että sen voi heittää pois ja juosta karkuun kun tulee leijona vastaan. Sitä paitsi ei Saharassa ole leijonia.

Nyt sinä vain... olet ilman sitä rautakankea.
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Voisit tehdä kuten Roopeankka sille leijona-lahkolle. Sitä kun potkaiset pyllylle niin pääset nopeammin juostua pois sieltä lahkosaharasta
Vastaa Viestiin