Pyramiidi laskutoimitukset?

Jehovan todistajien oppien lähempää tarkastelua

Valvoja: Moderaattorit

HeyYou
Viestit: 17
Liittynyt: 28.12.2007 20:55
Paikkakunta: Pohjanmaa

Pyramiidi laskutoimitukset?

Viesti Kirjoittaja HeyYou »

Onko VT seuralla ollut jossain vaiheessa jotain "laskutoimituksia" jostain pyramiidin mitoista tms.? Mihin nämä mitat perustuu ja yleensäkin mikä jutun perimmäinen idea on? Muistan jostain lukeneeni (vissiin kait täältä veljesseuran sivuilta) että on JT:a on ollut joku tällainen oppi. Onko kyseessä vuosi 1914, tai liittyykö se jotenkin tähän ko. vuoteen?
Kiitos jo alustavasti ja toivottavasti tämä avaus on oikeassa paikassa.
Kanssani on tutkinut kaksi todistajaa ja he tyrmäsivät koko asian ja sanoivat sen olevan jonkin muun uskonnon juttuja. Asia tuli puheeksi v.1914 yhteydessä.
Krapulan hoitaminen viinalla on kuin ripulin hoitaminen pieremällä....
kirjallisuusveli
Viestit: 903
Liittynyt: 29.04.2007 16:43

Viesti Kirjoittaja kirjallisuusveli »

Vartiotorniseuran järjestyksessään toisen presidentin C.T. Russelin (kuoli 1916) juttuihin liittyi pyramidit ja sen mittasuhteista Kristuksen paluun määrittäminen.

Joku varmaankin täsmentää ja oikoo vastaustani ihan lähteiden kanssa.
"There's a point in your life when you'll realize who matters, who never did, and who always will."
Avatar
Johanneksen poika
Viestit: 3702
Liittynyt: 29.04.2007 13:49
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Pyramidit "kivitodistajia"

Viesti Kirjoittaja Johanneksen poika »

kirjallisuusveli kirjoitti:pyramidit ja sen mittasuhteista Kristuksen paluun määrittäminen.
Vartiotorniseura perusteli pyramideja niin, että ne olivat "kivitodistajia". Tässä pari lainausta Vartiotorniseuran omasta materiaalista:

*** jv luku 14 s. 201 ”He eivät ole osa maailmasta” ***

Noin 35 vuoden ajan pastori Russell ajatteli, että Gizen suuri pyramidi oli Jumalan kivitodistaja, joka vahvisti Raamatun ajanjaksojen paikkansapitävyyden (Jes. 19:19). Jehovan todistajat ovat kuitenkin luopuneet ajatuksesta, että jollakin Egyptin pyramidilla olisi jotain tekemistä tosi palvonnan kanssa. (Ks. ”Wartio-Torneja” 15.1. ja 1.2.1929.)

*** w00 1/1 s. 9-10 kpl 16-17 Palveleminen vartijan kanssa ***

16 Eräs esimerkki korostaa tämän periaatteen tärkeyttä. Charles T. Russellin vuonna 1886 julkaisemassa kirjassa, jota alettiin sanoa Jumalan aikakausisuunnitelmaksi, oli kaavio, joka yhdisti ihmiskunnan aikakaudet Egyptissä sijaitsevaan Gizan suureen pyramidiin. Tämän farao Kheopsin muistomerkin ajateltiin olevan se patsas, johon viitataan Jesajan 19:19, 20:ssä: ”Sinä päivänä osoittautuu olevan alttari Jehovalle keskellä Egyptin maata ja sen rajan tuntumassa patsas Jehovalle. Ja se on osoittautuva merkiksi ja todistukseksi armeijoiden Jehovalle Egyptin maassa.” Miten tuo pyramidi voisi liittyä Raamattuun? Esimerkiksi joidenkin tuon suuren pyramidin käytävien pituuden sanottiin osoittavan, milloin alkaa Matteuksen 24:21:n ”suuri ahdistus” sellaisena kuin se silloin ymmärrettiin. Jotkut raamatuntutkijat syventyivät mittaamaan tuon pyramidin eri piirteitä saadakseen selville esimerkiksi päivän, jona he menisivät taivaaseen!

17 Tätä niin sanottua ”Raamattua kivessä” pidettiin arvossa joidenkin vuosikymmenien ajan, kunnes Vartiotornissa 15.1. ja 1.2.1929 (engl. 15.11. ja 1.12.1928) osoitettiin selvästi, ettei Jehova tarvinnut pakanallisten faraoiden rakentamaa ja astrologisia, demonisia merkkejä sisältävää kivimonumenttia vahvistamaan Raamatussa esitettyä todistusta. Jesajan profetian nähtiin sen sijaan soveltuvan hengellisesti. ”Egypti” kuvaa siinä Saatanan maailmaa samoin kuin Ilmestyksen 11:8:ssa. ”Alttari Jehovalle” muistuttaa meitä niistä otollisista uhreista, joita voidellut kristityt ovat esittäneet ollessaan tilapäisasukkaina tässä maailmassa (Roomalaisille 12:1; Heprealaisille 13:15, 16). Patsas Egyptin ”rajan tuntumassa” viittaa voideltujen kristittyjen seurakuntaan, joka on ”totuuden pylväs ja tuki” ja joka seisoo todistuksena ”Egyptissä”, maailmassa, josta he ovat lähtemäisillään pois (1. Timoteukselle 3:15).
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Pyramiidi laskutoimitukset?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

HeyYou kirjoitti:Kanssani on tutkinut kaksi todistajaa ja he tyrmäsivät koko asian ja sanoivat sen olevan jonkin muun uskonnon juttuja. Asia tuli puheeksi v.1914 yhteydessä.
Joko nuo kaksi jehovantodistajaa valehtelevat tai sitten eivät ole noudattaneet keskusyksikkönsä ohjetta:
"Viime vuosina on miljoonista ihmisistä eri puolilla maailmaa tullut Jehovan todistajia. Kaikkien heidän pitäisi olla hyvin selvillä sen järjestön historiasta, jonka yhteydessä he ovat.” (Vartiotorni 1. toukokuuta 1994 sivu 16)
Suurella todennäköisyydellä kyseiset todistajat ovat kulttuuri- eli syntymätodistajia, jotka eivät vaivaa päätään tällaisilla pienillä yksityiskohdilla. Täällä on näyte Vartiotorniseuran omasta pyramidituotannosta ja ihan suomenkielellä. Pyramidihommelossa Russell repi sopivia mittoja hatusta ja väärensi näin käyttämäänsä alkuperäistä mittaa ensin 40" ja vielä sen jälkeen 1". Ensimmäisellä kerralla piti päästä vuodesta 1874 vuoteen 1914 ja toisella vuodesta 1914 vuoteen 1915.
HeyYou
Viestit: 17
Liittynyt: 28.12.2007 20:55
Paikkakunta: Pohjanmaa

Kiitos

Viesti Kirjoittaja HeyYou »

Suurella todennäköisyydellä kyseiset todistajat ovat kulttuuri- eli syntymätodistajia, jotka eivät vaivaa päätään tällaisilla pienillä yksityiskohdilla.
:D :D
Toinen on tienraivaaja ja toinen kait vanhemmalla iällä kääntynyt.
No nyt minulla on antaa materiaalia, siis muutakin kuin mutu tietoni... heh.
Krapulan hoitaminen viinalla on kuin ripulin hoitaminen pieremällä....
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Pasi Turunen kirjoittaa kirjassaan "Vartiotorni, valtakunta uudessa valossa" mm. siitä kuinka Russell (jota pidetään lahkon perustajana, tuolloiselta raamatuntutkijat) otti pyramista mittoja ja tuumat vuosiksi muuttamalla päätyi vuoteen 1914 maailmanlopun vuotena.

Maailmanlopun vuosia tuli sitten 1915 ja 1918 ja jossain vaiheessa Russell vain muutti pyramidin mittoja saadakseen uuden vuosiluvun.

Jehovantodistajain oma historiikki "Jehovan todistajat - Jumalan valtakunnan julistajia" 1990 luvun puolivälistä, kertoo myös pyramidista heidän historiassaan. Tuo historiikki tulisi todistajilla olla ja voi pyytää heitä siitä tarkistamaan.

Mutta voisi heiltä myös sen jälkeen kysyä, että tietävätkö he, että pyramidi oli Egyptin muinaisuskonnon pyhä monumentti, jossa faarao, joka myös oli jumala, matkasi tuonelan matkalleen.

Onhan lahkolla myös kirjoitus, että pyramidin huippukivi tietyn tähtikierron aikaan osoittaa Alcyon -tähdelle, jossa Jehova asuu. Tästä kertoo muistaakseni kirja "Torni ja temppeli" (käsittelee myös mormoneja, joista tulee temppeli-sana) löytyy kirjastoista. Tekijää en tällä sekunnilla saa päähäni. (jehovan asunto on jo hylättykin oppi)
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Anonymous kirjoitti:Pasi Turunen kirjoittaa kirjassaan "Vartiotorni, valtakunta uudessa valossa" mm. siitä kuinka Russell (jota pidetään lahkon perustajana, tuolloiselta raamatuntutkijat) otti pyramista mittoja ja tuumat vuosiksi muuttamalla päätyi vuoteen 1914 maailmanlopun vuotena.
Merkitsevin etäisyys (jonka Russell itse sävelsi) viittasi alkuun vuoteen 1874, mutta sitten Russell lisäsi siihen 40", vasta sen jälkeen tuolla etäisyydellä perusteltiin vuotta 1914.
Maailmanlopun vuosia tuli sitten 1915 ja 1918 ja jossain vaiheessa Russell vain muutti pyramidin mittoja saadakseen uuden vuosiluvun.
Russell kuoli 1916, eikä koskaan ennustanut mitään vuodelle 1918, joka vuosi oli Rutherfordin aikamäärä kristikunnan tuholle ja ennustus oli vuonna 1917 julkaistussa kirjassa. Vuotta 1918 ennusteltiin Raamatun numerologialla, ei pyramidimitalla, vuonna 1920 valtionhallintojen tuli luhistua ja varsinainen maailmanloppu oli tulossa vasta 1925.

+j
Viimeksi muokannut Markku Meilo, 10.04.2008 18:53. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
wolframium
Viestit: 1070
Liittynyt: 05.06.2007 17:22

Re: Pyramiidi laskutoimitukset?

Viesti Kirjoittaja wolframium »

Markku Meilo kirjoitti:Pyramidihommelossa Russell repi sopivia mittoja hatusta ja väärensi näin käyttämäänsä alkuperäistä mittaa ensin 40" ja vielä sen jälkeen 1".
Täytyy kieltämättä olla tietynlainen pajunköyttäjä-luonne (en nyt halua käyttää sitä tuhmempaa termiä), jotta viitsii keksiä tuollaisia trigonometrisiä satuja seuraajilleen.

En muuten tiennytkään, että egyptiläiset ja juutalaiset käyttivät tuumamitoitusta. Aina sitä jotain uutta oppii veli-Russeliltakin. Vaikka joo... ettei vaan olisi pajunköyttä?
Erilaisten ja eri tavoin havainnoivien ihmisten on hyvin vaikeaa tai lähes mahdotonta ymmärtää toisiaan, koska he kutsuvat samaa asiaa eri nimillä ja eri asioita samalla nimellä.
HeyYou
Viestit: 17
Liittynyt: 28.12.2007 20:55
Paikkakunta: Pohjanmaa

hui

Viesti Kirjoittaja HeyYou »

No kaikesta päätellen siis nuo laskut onkin totta. Onko rivitodistajat tietoisia näistä Russelin laskutoimituksista? Elikkästä valehtelivatko nämä tätöset minulle päin naamaa, vai eivätkö he oikeasti tunne liikkeensä historiaa? :shock: Vai onko kyse jo NIIN vanhasta valosta ettei sitä kukaan jaksa muistaa... jos ei erikseen muistuteta :twisted:
Minulle on hoettu että JT uskonto on järkiuskontoa, ja siltä se on vaikuttanutkin, mutta tämä on kyllä suorananinen järjen riemuvoitto!!! Joo ja Raamattu on ainut ohjenuora jota noudattamalla pääsee jonnekkin parempaan, kuka paratiisiin kuka taivaaseen. Mutta nuo pyramiidit... hmmm aikasta PAKSUA! :roll:
Krapulan hoitaminen viinalla on kuin ripulin hoitaminen pieremällä....
ravari
Viestit: 38
Liittynyt: 28.01.2008 23:08
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja ravari »

Todennäköisesti eivät vain olleet tietoisia. Itselleni ei ainakaan ottaisi ylpeydelle sanoa että miljoona vuotta sitten oli tuollainen opetus, mutta sitten on vähän järkiinnytty.
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Ajanlasku ja laskutoimitukset olivat perusteluna ainakin vielä vuoden 1975 maailmanlopun viettoon valmistauduttaessa.

Mutta tuon 1975 ohimenon myötä asia tuli enemmän tai vähemmän vahvasti kielletyksi puheenaiheeksi, uusien oli tarpeetonta siitä saada tarkemmin tietää ja vanhempien oli suotavaa olla hiljaa ja unohtaa muistonsa.

Näin on tietysti kaikkien sellaisten muuttuneiden oppien kanssa, jotka saavat tavallisen ihmisen nauramaan taikka punastumaan.

Tuo 1975 loppu perusteltiin ylitsepursuavin todistein Herätkäässä nro 23 v. 1968 ja lahkon omassa keskuudessa luettava lehti valtakunnan palvelus antoi neuvon myydä asunto ja muuta omaisuutta ja käyttää rahat lahkon tarkoitukseen, koska kerran aikaa oli niin vähän (neuvo oli kuin Jeesuksen opettavaisen kertomuksen muodossa, tiedettiin kertoa niin jo tehdyn, tee sinä samoin).

Eli mitä nuorempia ja vähemmän aikaa lahkossa olleita nämä luonasi kävijät ovat, siitä enemmän mahdollista on että he puhuvat totta.

Lahkon oppi "teokraattinen sodankäynti" vaatii myös valehtelemaan lahkon edun niin vaatiessa.

Varmuutta tästä kaksikosta ei siten voi sanoa.
HeyYou
Viestit: 17
Liittynyt: 28.12.2007 20:55
Paikkakunta: Pohjanmaa

Viesti Kirjoittaja HeyYou »

Lahkon oppi "teokraattinen sodankäynti" vaatii myös valehtelemaan lahkon edun niin vaatiessa.
Mitäköhän tämä teokraattinen sodankäynti on? Vissiin sarjassamme tyhmät kysymykset, mutta kiinnostuneena (vai mikä ...ttu lie nyt olenkaan) saan kysyä. Tämä JT "slangi" ei ole mitään kovin helppoa ymmärtää mielestäni.

-MM[/i]
Krapulan hoitaminen viinalla on kuin ripulin hoitaminen pieremällä....
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Pyramiidi laskutoimitukset?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

wolframium kirjoitti:Täytyy kieltämättä olla tietynlainen pajunköyttäjä-luonne (en nyt halua käyttää sitä tuhmempaa termiä), jotta viitsii keksiä tuollaisia trigonometrisiä satuja seuraajilleen.
Russell ei ollut rehellinen, esimerkiksi Danielin 70 vuosiviikkoa syntyi niin, että hänellä oli vuosiluku, josta laskea taaksepäin ja kun laskelma ei osunut halutulla tavalla kohdalle, hän etsi historioitsijan joka poikkesi yleisestä linjasta ja näin sai peitettyä 11 vuoden virheen. 10 vuotta tuosta virheestä on edelleen Vt-seuralla käytössä.
En muuten tiennytkään, että egyptiläiset ja juutalaiset käyttivät tuumamitoitusta. Aina sitä jotain uutta oppii veli-Russeliltakin. Vaikka joo... ettei vaan olisi pajunköyttä?
Pyramidituumina niistä ainakin otettiin Jeesuksen 1874-paluu ja 1914-maailmanloppu irti. Välillä oli toki kasvatettava mittaa 40". En ole vaivautunut selvittämään kuinka pitkä tuuma oli pojilla ennustelukäytössä. Ellen kovin väärin muista, niin 1800-luvun alussa oli käytössä tusinan verran eripituisia tuumia, muistaakseni anglomamerikkalainen "-riita sovittiin virallisesta vasta 1960-luvulla.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: hui

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

HeyYou kirjoitti:No kaikesta päätellen siis nuo laskut onkin totta.
Voit levätä yösi rauhassa, entisillä jehovantodistajilla ei ole pienintäkään tarvetta valehdella Vartiotorniseuran menneisyydestä, siellä on yllin kyllin 'herkullista' materiaalia käytettävissä. Olisi kovin lyhytnäköistä käyttää epärehellisyyttä paljastaessaan Vt-seuran epärehellisyyttä.
Onko rivitodistajat tietoisia näistä Russelin laskutoimituksista?
Pääsääntöisesti eivät ole, jotkin vanhemmat todistajat ehkä ovat kuulleet asiasta. Seurakunnan vanhimmille järjestetyillä kursseillakin pyramidit ohitetaan melko liukkaasti. Kysyin tätä nimenomaista asiaa eräältä ikäluokkani entiseltä vanhimmalta ja nuoruusseurakuntani kasvatilta.
Elikkästä valehtelivatko nämä tätöset minulle päin naamaa, vai eivätkö he oikeasti tunne liikkeensä historiaa? :shock:
Mahdoton sanoa, mutta valehtelu ei ole poissuljettua. (Ja tässä tarkoitan tarkoituksellista, tietoista väärinesittämistä.) Ovelleni osui nuori tyttö, jota 'ahdistelin' ja sain hänet valehtelemaan useammassa asiassa. Kannattaa kuitenkin lähteä siitä, että tapaamasi todistajat yllättyivät asiasta, jota eivät tunne ja automaattisesti katsoivat, ettei tuollainen järjettömyys ja taikausko voisi kuulua Vt-seuran menneisyyteen.
Vai onko kyse jo NIIN vanhasta valosta ettei sitä kukaan jaksa muistaa... jos ei erikseen muistuteta :twisted:
Minä muista pitkästyttävät kokoukset jo 1950-luvun alusta, eikä silloin enää kaupattu pyramidituumia, vaikka 1914 ja lopun aika oli täytesana ihan nykymalliin.
Minulle on hoettu että JT uskonto on järkiuskontoa, ja siltä se on vaikuttanutkin, mutta tämä on kyllä suorananinen järjen riemuvoitto!!! Joo ja Raamattu on ainut ohjenuora jota noudattamalla pääsee jonnekkin parempaan, kuka paratiisiin kuka taivaaseen. Mutta nuo pyramiidit... hmmm aikasta PAKSUA! :roll:
Toki jehovantodistajuus näyttäytyy järkiuskontona jos asioita esitetään valikoivasti, mutta kuka tahansa asiansa osaava entinen jehovantodistaja omaa sellaisen määrän kysymyksiä, joita jehovantodistajat välttelevät.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

ravari kirjoitti:Todennäköisesti eivät vain olleet tietoisia.
Tästä on hyvä lähteä liikkeelle.
Itselleni ei ainakaan ottaisi ylpeydelle sanoa että miljoona vuotta sitten oli tuollainen opetus, mutta sitten on vähän järkiinnytty.
Vähäkin järkiintyminen on varmaan paikallaan. Esimerkiksi Rutherfordin mukaan silloinen Vt-seuran kirjallinen tuotanto on ainoastaan painettu maanpäällä, teksti tuli Jehovalta, Jeesuksen ja enkelien välityksellä. Nykyään on järkiinnytty noista Jehovalta tulleista opetuksista, mutta miksi tuossa järkiintymistilanteessa unohdetaan säännönmukaisesti tuon järjettömyyden alkulähde?

Nykyisinkin hehkutetaan, kuinka Jehova on taas antanut sitä ja tätä tietoa, mutta miksi jätetään muistelematta, mistä se hylätty väärä tieto oli kotoisin?
Vastaa Viestiin