Vaikea tilanne

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Jakke
Viestit: 1843
Liittynyt: 28.04.2007 18:23
Paikkakunta: Kuopio

Re: Vaikea tilanne

Viesti Kirjoittaja Jakke »

Mistress kirjoitti:Miten olette kestäneet?
Hyviä vastauksia jo saitkin tähän. Sanoisin, että katso miten reilusti yli 99% suomalaisista pärjää. Taivas on rajana. Osa pärjää hyvin, osa huonosti, mutta mahdollisuudet joka suhteessa pärjäämiseen ja elämästä nauttimiseen ovat srk:n ulkopuolella paremmat kuin sen sisäpuolella.

En edes väitä, että alku eron jälkeen on helppoa, varsinkin jos läheisiä suhteita menee sen takia poikki, mutta kyllä siitä toipuu ja olo alkaa paranemaan päivä päivältä.

Miehesi tuntuu olevan fiksu ja rohkea tyyppi. Onnea!
How's your Jesus Christ been hangin'? -Tori Amos
Torninvartija
Viestit: 465
Liittynyt: 28.04.2007 15:36
Paikkakunta: Helsinki

Re: Vaikea tilanne

Viesti Kirjoittaja Torninvartija »

Mistress kirjoitti: Nyt täällä onkin tapahtunut paljon. Mieheni on miettinyt asioita rauhassa nyt pari päivää ja on tullut siihen päätökseen, että eroaa järjestöstä. Hän oli jo kuulemma lähettänyt eroanomuksenkin Beteliin, ilman että kertoi siitä minulle mitään. :shock:
No kappas. Meinasin kirjoittaa pari päivää sitten että tilannehan näyttää siltä, että totuuden siemenet "Totuudesta" on kylvetty ja nyt vain odottamaan tuleeko satoa. Aika nopeaa tulostahan siitä syntyi! Onnea vain järjestön jälkeiseen elämäänne!
"You take the blue pill and the story ends. You wake in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill and you stay in Wonderland and I show you how deep the rabbit-hole goes."
Bergerac
Viestit: 2306
Liittynyt: 28.04.2007 08:15
Paikkakunta: Jersey

Re: Vaikea tilanne

Viesti Kirjoittaja Bergerac »

Hienoa että aviopuolisosi (ja sinäkin siinä samalla syventäen) on kyennyt tekemään pesäeron Seuraan.

Vilpittömästi voisin todeta että kyseessä lienee www.veljesseura.org -foorumin nopein kokemus-pesäero seurasta. Mikä ei ole lainkaan huono asia. Samaa toivoisin monelle muullekin.

Kun kaikki on ilmeisesti nyt kohtuullisen hyvin alullaan niin haluan sanoa jotain tollai yleisesti ja tähän ketjuunkin liityen:

Ihminen kertoo kokemastaan tai perheestään. Ne ovat spontaantia kertomaa ja tunnetilojen tuottamaa. Ei sillä väliä ole ovatko eksaktisti totta tai onko kronologia tai asiapitoisuus kohdallaan. Itseään voi purkaa, neuvoja voi kysyä, kertoa tuntemuksistaan, kyseenalaistaan, todentaa, vitsuillakin...kaikki on mahdollista täällä Suomalaisessa www.veljesseura.org :ssa. Pahaa sanaa ei tässä ketjussa ole ilmennyt, päinvastoin tukea sekä ymmärrystä ja kuuntelua. Kuuntelun osalta sama koskee myös kirjoittajia jotka purkavat ajatuksiansa kirjoittamalla.

Hienoa jokatapauksessa että askeleet Seuran kuvainnollisen aivopultin erkaantymiseen ovat alkaneet aviopuolisoltasi (sekä enenevässä määrin sinultakin, jos mahdollista)
Ulkomaalaiset jotka rikastuttavat Suomen kulttuuria vastoin Suomen Lakeja, pitää palauttaa kotimaahan. Jos palauttamisen jälkeen uhkaa kuolema niin ei ole meidän ongelma.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.
ex-jehu
Viestit: 114
Liittynyt: 09.10.2007 00:14
Paikkakunta: PKS

Re: Vaikea tilanne

Viesti Kirjoittaja ex-jehu »

Todella nopeaa toimintaa! Hienoa ja onnea! Tästä se todellinen elämä alkaa!
"Jehovan todistajat liikkuvat aina pareittain ... Ainut poikkeus näihin on seurustelutilanne, jossa Jehovan todistajia on aina vähintään kolme."
Mistress

Re: Vaikea tilanne

Viesti Kirjoittaja Mistress »

Ajattelin tänne vielä kirjoittaa kuulumisia jos vaikka joku olisi kiinnostunut. :wink:

Perheeni on nyt jo vähitellen alkanut hyväksymään päätöksemme, eikä ole enää riitojakaan ollut. Alussa kyllä oli vähän hankalaa ja piti jo tosissaan miettiä pois muuttamista jne., muttei onneksi tarvinnut siihen turvautua vielä. Olemme kyllä muutaman vuoden sisällä tältä seudulta muuttamassa joka tapauksessa, se on ollut suunnitelmissa silloinkin, kun vielä itsekin olin "kiinnostunut totuudesta".

Se on tosiaan jännä huomata, miten paljon enemmän aikaa jää normaaliin elämiseen ja tekemiseen, kun ei miehenikään nyt tarvitse miettiä kokouksia, puheita ja kentällä käymisiä. Olemme käyneet paljon ulkoilemassa ja tehneet muutenkin kaikenlaista yhdessä. Mieheni on saanut paljon lisää energiaa ja on muutenkin ollut selvästi iloisempi ja levollisempi, nukkuukin paremmin. Vähän kuin iso kivi olisi pudonnut harteilta. :) Hän on itsekin sanonut nyt useaan otteeseen, että on päätökseensä tyytyväinen. Ainakin tällä hetkellä siis näyttää siltä, että ratkaisu oli oikea ja sopiva.

Meille silloin n. pari viikkoa sitten, kun ilmoitimme erosta, soitti puoli seurakuntaa ja haukkui pystyyn. Varsinkin minä olen saanut kaikkien vihat päälleni, mikä tietysti oli odotettavissakin. Seurakuntamme esivalvoja, joka on Betelissä korkeassa asemassa, ei ole koskaan minusta pitänyt ja nyt oli sitten oiva tilaisuus sanoa suoraan, mitä minusta ajattelee. Hän mm. soitti ja sanoi, että olen "samanlainen kuin Eeva paratiisissa", viekoittelen mieheni "pahoille teille ja tietäähän sen, miten Adamille kävi, jaksatko elää sen kanssa loppuikäsi?". :D Sen jälkeen hän on lähettänyt monta sähköpostia isosiskolleni, joissa on haukkunut ja syyttänyt minua kaikesta mahdollisesta. Niitä sähköposteja tulee ilmeisesti edelleen. En tiedä, haluaako hän sitten erottaa siskoni minusta, vai mikä lienee taustalla, ei noista jt:sta koskaan tiedä. :mrgreen: Olemme sitä vähän yhdessä mieheni kanssa ihmetelleet, että mitä tuollainen solvaminen ja haukkuminen ketään hyödyttää, vai ovatko jt:t sitten niin "aivottomia", että jos mister esivalvoja jotain sanoo niin tottakai se ja se ihminen on Saatanasta. :lol:

Tässä odottelemme nyt innolla syksyä ja lomia, silloin pääsemme useaksi viikoksi pois täältä mökkeilemään ja ajelemaan ja miettimään tätä uutta lehteä elämässämme oikein kunnolla. :)

Kiitos kaikista linkeistä, neuvoista ja kommenteista! Kirjoittelen tänne ehkä vielä myöhemmin ja kenties jaksan sepustaa jossain vaiheessa tarkemman historiikin itsestäni tuonne kirjoittajien esittelyyn. :wink: *kumartaa* <- ounou, palvontateko :mrgreen:
kirjallisuusveli
Viestit: 903
Liittynyt: 29.04.2007 16:43

Re: Vaikea tilanne

Viesti Kirjoittaja kirjallisuusveli »

Mistress kirjoitti:Ajattelin tänne vielä kirjoittaa kuulumisia jos vaikka joku olisi kiinnostunut. :wink:
Eiköhän joku ole kiinnostunut.
Mistress kirjoitti: Meille silloin n. pari viikkoa sitten, kun ilmoitimme erosta, soitti puoli seurakuntaa ja haukkui pystyyn.
Taisi olla rakkaus toiminnassa. :lol:

Soittivatko he sinulle, vai miehellesi? Veikkaan, että sinulle, koska erotettujen ja itse eronneiden kanssa ei olla tekemisissä.
Mistress kirjoitti: Seurakuntamme esivalvoja, joka on Betelissä korkeassa asemassa, ei ole koskaan minusta pitänyt ja nyt oli sitten oiva tilaisuus sanoa suoraan, mitä minusta ajattelee. Hän mm. soitti ja sanoi, että olen "samanlainen kuin Eeva paratiisissa", viekoittelen mieheni "pahoille teille ja tietäähän sen, miten Adamille kävi, jaksatko elää sen kanssa loppuikäsi?".
Siinä sen näkee Beteliläisten ymmärryksen tason Raamatusta oikein käytännössä. Täysi sovinisti koko äijä näköjään. Raamattu nimenomaan osoittaa Adamin syylliseksi, eikä niinkään syyllistä Eevaa.
Mistress kirjoitti: :D Sen jälkeen hän on lähettänyt monta sähköpostia isosiskolleni, joissa on haukkunut ja syyttänyt minua kaikesta mahdollisesta.
Oliskohan herra isoherra -esivalvojan aika ryhtyä keskittymään tosissaan omaan tekemiseensä. Voisit vaikka laittaa siskosi pistämään palautetta, että yksi merkittävä syy lähtöönne oli se idiootti esivalvoja, jonka puheissa ei ole järjen häivääkään. :twisted:
Mistress kirjoitti: Niitä sähköposteja tulee ilmeisesti edelleen. En tiedä, haluaako hän sitten erottaa siskoni minusta, vai mikä lienee taustalla, ei noista jt:sta koskaan tiedä. :mrgreen:
No ihan ilemeinen mielipidevaikuttaminenhan tuossa on meneillään. Hän yrittää tehdä kaikkensa, ettet 'turmelisi' miehesi lisäksi sisartasikin.

Mistress kirjoitti: Olemme sitä vähän yhdessä mieheni kanssa ihmetelleet, että mitä tuollainen solvaminen ja haukkuminen ketään hyödyttää, vai ovatko jt:t sitten niin "aivottomia", että jos mister esivalvoja jotain sanoo niin tottakai se ja se ihminen on Saatanasta. :lol:
No kyllä tämä esivalvoja koittaa omaa auktoriteettiaan tässä hyväkseen käyttää ja laskea sen varaan, että se painaisi vaa'assa riittävästi. Joillakin on vielä lapsellinen usko ja luottamus vanhimpiin ja etenkin Betelissä arvostusta nauttiviin sellaisiin.

Toivottavasti esitykset ovat kiukun takia olleet riittävän läpinäkyviä ja hyökkääviä, että sisaresikin oivaltaa jonkin olevan pahasti vialla.

Mitä luultavimmin seurakunnassa on jo myös pidetty puhe, jossa tämänkaltaisesta tilanteesta varoitellaan yleensä ja teistä miehesi kanssa erikseen. Koska lomakausi on kuitenkin vielä osin käynnissä, niin ko. puhe saattaa tulla kyseeseen vasta lähipäivinä.

Mistress kirjoitti: Kiitos kaikista linkeistä, neuvoista ja kommenteista! Kirjoittelen tänne ehkä vielä myöhemmin ja kenties jaksan sepustaa jossain vaiheessa tarkemman historiikin itsestäni tuonne kirjoittajien esittelyyn. :wink: *kumartaa* <- ounou, palvontateko :mrgreen:


No mehän sitten jäämme odottelemaan.
"There's a point in your life when you'll realize who matters, who never did, and who always will."
Vieras

Re: Vaikea tilanne

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Jos se niiden viestien saajien osalta on mahdollista, niin asiassa on niin yksinkertainen puoli, että vie ne poliisille nähtäväksi ja pyytää tutkimaan onko niissä kunnianloukkaus kysymyksessä.

Muuta se ei vaadi.

Jos tuntee itsensä loukatuksi, niin asiallinen kysymys poliisille on asiallinen kysymys, eikä maallikon tarvitse tuntea eikä perehtyä kysymyksen juridiseen kiemurointiin.

Jos vaikka ei olisikaan esim. juuri kunnianloukkaus kyseessä, niin poliisi vain toteaa sen asiallisesti ja kysyjä voi halutessaan kiittää asian tarkistamiseta, tyodeta että hän oli saattanut pahalle mielelle osaten välttää lain kouran.
Avatar
Sukututkija
Viestit: 479
Liittynyt: 30.08.2007 08:59
Paikkakunta: Turku

Re: Vaikea tilanne

Viesti Kirjoittaja Sukututkija »

Mistress kirjoitti:Sen jälkeen hän on lähettänyt monta sähköpostia isosiskolleni, joissa on haukkunut ja syyttänyt minua kaikesta mahdollisesta. Niitä sähköposteja tulee ilmeisesti edelleen. En tiedä, haluaako hän sitten erottaa siskoni minusta, vai mikä lienee taustalla, ei noista jt:sta koskaan tiedä.
Kuten Guest tuossa jo totesikin...

Kylläpä kaveri teki tyhmästi kun solvasi kirjallisena. Jos kiinnostusta riittää, niin pyydä siskoltasi viestit paperilla, tai edes edelleenlähetettynä, ja kerrot kokeneesi kunniaasi loukatun. Poliisi varmasti osaa avaittaa ensihätään siinä suhteessa miten prosessi pistetään käyntiin.

Tuohon, että missä menee kunnianloukkaksen raja, niin sellaistahan ei ole olemassakaan. Riittää että asianomainen itse tuntee tulleensa loukatuksi ja se riittää asiankäsittelyn aloittamiseksi.

Mitäänhän tällä ei saavuta... muuta kun saa ehkä vähän paremman mielen ja loukkaaja saa tuntea että ihan kaikkea ei kannata sanoa - ainakaan kirjallisesti, joka taas puolestaan saattaa auttaa seuraavaa vastaavassa tilanteessa olevaa.
Vieras

Re: Vaikea tilanne

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Onhan siinä aina puolensa kun saa lahkon taikka pomoasemassa siellä olevan viranomaisen päätöksellä arvioiduksi.

Lahko itsehän on katsottu vaaralliseksi finlexiin varastoidulla eurooppalaisella päätöksellä, vastaavista asioista tulisi enemmän saattaa mustaa valkoisella lahkon rivijäsenten saataville.
Avatar
Sukututkija
Viestit: 479
Liittynyt: 30.08.2007 08:59
Paikkakunta: Turku

Re: Vaikea tilanne

Viesti Kirjoittaja Sukututkija »

Tuli tuossa vasta jälkikäteen mieleen, että jos asiantynkää on, niin kyllähän näillä tapahtumilla voi ainakin kafferahat saadakin.

Tarkoitin aijemmin, että jos asia menisi oikeuteen, niin sieltä ei hevin saa kun rupia hanuriin. Useinhan kuitenkin näissä siviiliasioissa asia pyritään sopimaan ilman oikeutta ja siinä tässä tilanteessa Betelin klaani voisi olla hyvinkin halukas joltisiin kipurahoihin.
Guest kirjoitti:Lahko itsehän on katsottu vaaralliseksi finlexiin varastoidulla eurooppalaisella päätöksellä, vastaavista asioista tulisi enemmän saattaa mustaa valkoisella lahkon rivijäsenten saataville.
Mihin viittaat (linkki)?
Vieras

Re: Vaikea tilanne

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Kunnianloukkaus ei ole siviili- eli riita-asia, vaan rikosasia. Rikosasioita hoitaa syyttäjä, keveimmissä rötöksissä tarvitaan kylläkin loukatun suostumus. Vahingonkorvausmahdollisuus täytynee olla myös sillä jonka kunniaa on loukattu, mutta kuten tässä ilmenee, ei summa voi muodostua isoksi, isompi on varattu jos vaikka lehdistössä pahasti parjaa ja tuottaa erilaisia haittoja sillä.

Poliisi kysyisi tietysti asiaa, joka olisi ne kännykän muistissa olevat viestit, samalla todiste. Tämän jälkeen paitsi että loukattu voisi luopua omista toimenpiteistä, voisi vaatia syytettä ja jättää syyttäjälle korvausvaatimuksen esitettäväksi arvioisi että suullinen pyyntö ja kirjallinen valtakirja olisi menettely, käytännössä näkyvät vaativan aina hiukka enemmän kuin oikeus myöntää.

Eurooppalainen päätös täytynee olla totta, meikäläinenkin on siitä kuullut.
Vieras

Re: Vaikea tilanne

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Finlexistä löytyvällä tapauksella tarkoitetaan varmaan tätä..

Finlexistä löytyvään tapaukseen viitannut "Guest" esitti kuitenkin asian täysin väärin. Kyse ei ole mistään eurooppalaisesta päätöksestä "vaarallisuuden arvioinnissa", vaan JT:n valituksesta Euroopan ihmisoikeustuomioistuimelle koskien heidän kohteluaan Ranskassa valtion taholta, ja asiassa tehdystä päätöksestä.

Aikaisempi "Guest" voisi yrittää pysytellä tosiasioissa, OK?

http://www.finlex.fi/fi/oikeus/eurooppa ... 1/20011849
Avatar
Sukututkija
Viestit: 479
Liittynyt: 30.08.2007 08:59
Paikkakunta: Turku

Re: Vaikea tilanne

Viesti Kirjoittaja Sukututkija »

Guest kirjoitti:Kunnianloukkaus ei ole siviili- eli riita-asia, vaan rikosasia.
Totta. Sekoitin tekijänoikeuteen.
Vastaa Viestiin