Maailman vahvin tyttö

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Turhapuro
Viestit: 137
Liittynyt: 28.05.2007 10:39
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Maailman vahvin tyttö

Viesti Kirjoittaja Turhapuro »

Varmaan useat katsoi toisella silmällä telkkaria Ti ilt. Ohjelma "maailman vahvin tyttö". Ohjelmassa kerrottiin tästä Ukrainalaisesta perheestä ja heidän lapsestaan, jota ovat treenanneet vauvasta asti kohti maailman vahvimmaksi naiseksi. Matkaa vielä on, koska tyttö taitaa olla 14 vuotias. Ohjelmassa kerrottiin, että he ovat Jehovan Todistajia. Isä oli lettitukkainen varmasti vahva mies, mutta aika vastenmielisen näköinen ponnareineen.

Ensimmäiseksi tuli paha olo, kun lapsi ei voittanut reilusti vanhempia kilpailijoitaan... tuskin uskalsi tavata isäänsä. Tuli mieleen jostakin mielen syövereistä heidän opit, "ruummiillisesta valmentautumisesta on hyötyä vähään..."

Taas kerran yhtä kaikki, mutta mietin miten oppi voi olla niin erillainen riippuen missä maassa asuu. Onko JT uskonnossa kysymys tosiaan missä maassa asuu ja säännöt sen mukaan? Valon nopeus on vakio, mutta en oikein sulata taas kerran, että se "uusi valo"ei ole edennyt Ukrainaan. Ohjelma ainakin sai JT:t näyttämään aika erikoisilta. Juuri sitä, mitä se on todellisuudessakin.
-Joskus näin mustavalkoisena kaiken, mutta nyt kun näkee värit, niin paljon kauniimpi on maailma- -tp07-
Jaakob
Viestit: 707
Liittynyt: 28.04.2007 14:43

Re: Maailman vahvin tyttö

Viesti Kirjoittaja Jaakob »

Turhapuro kirjoitti:Onko JT uskonnossa kysymys tosiaan missä maassa asuu ja säännöt sen mukaan?
Näinhän se meni aikoinaan ihan hallintoelimen suostumuksella kun Malawissa ei saanut pitää (sen ainoan) puoleen jäsenkorttia mutta (olikohan se nyt) Meksikossa sai kyllä lahjoa viranomaisia antamaan todistuksen siitä että armeija on käyty.
Religion was created when the first conman met the first fool
-Mark Twain
Kovanyrkki
Viestit: 270
Liittynyt: 06.05.2007 21:48

Re: Maailman vahvin tyttö

Viesti Kirjoittaja Kovanyrkki »

a
Viimeksi muokannut Kovanyrkki, 19.08.2008 01:35. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
RaM

Re: Maailman vahvin tyttö

Viesti Kirjoittaja RaM »

Katsoin ohjelman. Tuo viittaus Jehovan todistajiin oli mielestäni siltä äijältä velmu keino kieltäytyä verikokeesta - on vastoin uskontoa. :shock:

En usko lainkaan että he ovat oikeasti Jehovan todistajia, kunhan ovat keksineet idässä näköjään helpommin läpi menevän keinon kieltäytyä dopingtesteistä. Siitähän äijä oletti olevan kyse. 8)
Vastaa Viestiin