Kohta se aivottoman tositv massaviihteen kruunu alkaa, Big Brother 2008. 24/7 tilattu jo viikko takaperin ja aivoja sulatettu loputtomalla määrällä julkkisjuoruja. Popparit esiin ja sohvalle..
http://www.bigbrother.fi/
Sivut aukeavat tänään alkuillasta ja asukkaita alkaa tipahdella taloon joskus klo 19 kieppeitä. Telkusta showta pääsee kurkkimaan huomenna klo 21.
Viimekin vuonna sarja herätti palstalla keskustelua.
"Uskonto on ansa ja kiristysryöstöä." - J. F. Rutherford, Vartiotorniseuran presidentti "Religion is dangerous because it allows human beings who don't have all the answers to think that they do." - Bill Maher, Religulous
inhoan koko ohjelmaa, mutta yhden jakson ainakin kurkkaan, koska yksi lähisukulainen mukana talon sisustussuunnitteluissa ja kiinnostaapi nähdä lopputulos.
ja mainoksessa luulin näkeväni yhden tutun naaman taloon pyrkivien joukossa, joten sekin on kai pakko tarkistaa sitten ohjelman alettua.
"Jos haluat tappaa ihmisen, jätä hänet yksin.
Murhata voi sekä ampumalla, että hylkäämällä."
-T. Taberman
Todellakin katson joka ikisen jakson. Joka vuosi olen jäänyt täysin koukkuun, enkä edes yritä enää pyristellä vastaan.
Sosiaalipornoksi todella kutsutaan, hmm...
Mulla alkaa olla lähinnä sellainen ongelma, etten erota faktaa fiktiosta. Kaikenmaailman Salkkareiden ja muiden saippuaoopperoiden aikakaudella alkaa nämä tosi tv ohjelmat mennä samaan sarjaan. Joka päivä odottaa koostetta ja miettii "mitäs sitten tapahtuu?" ja joskus oikeasti unohtaa, että kyse on elävistä, tuntevista, traumoille alttiista taviksista, siis oikeista ihmisistä. Ja taas toisaalta - itsepä ovat sinne nokkansa työntäneet...
Tänäkään vuonna en aio katsoa yhtään jaksoa. Ekasta tuotantokaudesta katsoin kerran kaverini luona yhden jakson ja sitten lehdissä olen nähnyt näiden (kuulemma BB:stä "tuttujen") turhien julkkisten hölmöilyjä. En oikein käsitä koko formaattia, enkä varsinkaan sitä mikä siinä voi ihmisiä kiinnostaa.
Mutta jos joku ohjelman äärellä viihtyy, niin mikäpä siinä. Tuskin se kenestäkään huonompaa ihmistä tekee. Eniten minua tässä ärsyttää kun näitä kaiken maailman perttuja sitten vedetään joka lehteen, ihan ku ei olis mitään kiinnostavampaa kirjoitettavaa.
Tämä kommentti kyllä paljastaa vain oman tyhmyyteni; ei pitäis tuomita ohjelmaa jota en ole seurannut.
Ilmeisesti minulta sitten puuttuu elämä, tuota tulee tsekkailtua koulussakin
Melkosta meininkiä viime yönä, taisi tulla tiivistelmä viikonlopun luopiopirskeistä?
"Uskonto on ansa ja kiristysryöstöä." - J. F. Rutherford, Vartiotorniseuran presidentti "Religion is dangerous because it allows human beings who don't have all the answers to think that they do." - Bill Maher, Religulous
BB:ssä on samaa viehätystä kuin seiskan lukemisessa. Turhaa kuin Tukiaiset, mutta tarvitseeko sitä kaikkea niin vakavasti ottaa.
Jos välttämättä haluaa syvällisemmin ottaa, BB:ssä voi seurata, miten entuudestaan tuntemattoman, tiiviisti yhdessä olevan ryhmän kahdenväliset suhteet, klikit ja nokkimisjärjestys muodostuvat.
24/7 harkinnassa. Pitää vielä tuumailla hetki: tämän vuoden kilpailijat eivät vaikuttaneet erityisen kiinnostavilta.
En katso ohjelmaa, mutta iltasanomista sattui silmiin, että yksi asukkaista on 33v ja kotoisin Paimiosta, joten olemme olleet väkisin samassa koulussa ainakin yläasteella. Minäkin olen siis melkein julkkis jo.
Ihanaa hömppäviihdetta, voi laittaa aivot nollille ja tuijotella vaan, ei tarvi pysyä kärryillä missään juonenkäänteissä yms. ja jos pariki jaksoo jäis välistä kattomatta ni ei haittaa mittää.
Mistä näitä oikein sikiää, 2:ko niitä tällä hetkellä talossa sitten on. Mitä se tuotantoyhtiö suotta säästelee, talo vaan täyteen homoja ja lesboja tjms
Ulkomaalaiset jotka rikastuttavat Suomen kulttuuria vastoin Suomen Lakeja, pitää palauttaa kotimaahan. Jos palauttamisen jälkeen uhkaa kuolema niin ei ole meidän ongelma.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.
Mistä näitä oikein sikiää, 2:ko niitä tällä hetkellä talossa sitten on. Mitä se tuotantoyhtiö suotta säästelee, talo vaan täyteen homoja ja lesboja tjms
Jokohan tänä vuonna saataisiin ihastella telkkarista aitoa homoaktia? Voitto voisi olla melko varma jos toteuttaisi yhdynnän olohuoneessa kaikkien nähden. Aika moni varmaan luovuttaisi suosiolla ja lähtisi pois talosta.
Ulkomaalaiset jotka rikastuttavat Suomen kulttuuria vastoin Suomen Lakeja, pitää palauttaa kotimaahan. Jos palauttamisen jälkeen uhkaa kuolema niin ei ole meidän ongelma.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.