Nuorin. Sinun kanssasi näyttää olevan hyvin vaikeaa keskustella puhtaasti asioista ja johdonmukaisesti edeten edes nimenomaisesta toivomuksesta huolimatta. Se on sääli.
Keskustelumme ydin on ollut siinä, että minä olen sanonut Jehovan todistajien oppina olevan, että suurin osa ihmiskunnasta tuhoutuu ja pienempi osa saa ylösnousemuksen. Perustuu etenkin tuohon leveän-kapean tien kohtaan.
Sinun keskeinen vastaväittämäsi oli, että pyhän hengen pilkkaan syylistyneitä lukuunottamatta käytännöllisesti ottaen kaikki muut ihmiset pelastuvat. Eli noin 20 miljardia (mikä on Jt:n väärä käsitys menneen ja nykyisen ihmiskunnan kokonaismäärästä).
Kysymys kuuluu: miksi meillä on näin erillaiset näkemyset?
Onko oppi muuttunut sen jälkeen kun minä olen jäänyt pois enkä ole mistään havainnut tuota muutosta?
Onko sinulle muodostunut väärä käsitys?
Onko oppi niin sekava että siitä voi muodostaa perustellusti erilaisia näkemyksiä?
Jos oppi on muuttunut, niin onko tuo muutos tiedossa 1990 luvulta tähän päivään lahkoon kuuluvien/kuuluneiden keskuudessa? (Tähän erityisesti toivon kommenttia tuon aikakauden oppeihin perehtyneiltä.)
Viittaat vuoden 90 vartiotornin kysymyspalstaan. Siellä tuo leveä ja kapea portti yhdistetään 144000 ryhmään aika selkeästi.
Tiivistelmä kirjoituksesta:
Tulisiko meidän Matteuksen 7:13, 14:n ja Luukkaan 13:24:n perusteella päätellä, että ylösnousemuksessakin useimmat hylkäävät tosi palvonnan?
Ei, nämä jakeet eivät tue sellaista päätelmää. Ne liittyvät pikemminkin elämän saamiseen taivaallisessa Valtakunnassa.
Luukkaan 13:24:n merkitys on samanlainen, kuten tekstiyhteydestä ilmenee. Jeesus kertoi kaksi kuvausta ”Jumalan valtakunnasta”.
Tekstiyhteys osoittaa, että Jeesus käsitteli Jumalan taivaalliseen valtakuntaan pääsemistä. Juutalaiset johtajat olivat nauttineet pitkään etuoikeutetusta asemasta, johon liittyi se, että heillä oli Jumalan sana käytettävissään. He tunsivat olevansa hengellisesti rikkaita ja vanhurskaita Jumalan silmissä vastakohtana tavalliselle kansalle, jota he halveksivat.
Näin ollen voimme havaita molempien tapausten tekstiyhteydestä, että Jeesuksen lausunnot (niistä harvoista, jotka ovat ahtaalla elämään johtavalla tiellä ja pelastuvat) viittasivat ensisijaisesti Jumalan hyväksymyksen saamiseen tuohon aikaan, jolloin Hän esitti toivon taivaallisesta elämästä.
Mutta vain neljää vuotta aikaisemmin vartiotorni kirjoittaa samasta aiheesta näin.
Tiivistelmä:
”Ponnistelkaa tarmokkaasti päästäksenne sisään kapeasta ovesta, koska monet, sanon teille, yrittävät päästä sisään, mutta eivät voi.” – LUUKAS 13:24.
Pelastusta ei voi ansaita käymällä kokouksissa eikä millään muullakaan tavalla. Se on Jumalan ilmainen lahja. Jehova Jumala vaatii meiltä kuitenkin ponnisteluja, jotta voisimme saada häneltä lahjaksi ikuisen elämän.
Muuan mies kysyi kerran Jumalan Pojalta, Jeesukselta Kristukselta: ”Herra, onko pelastuvia vähän?” Jeesuksen vastaus ei koskenut ainoastaan tuon kysymyksen esittäjää vaan kaikkia muitakin pelastuksesta kiinnostuneita, myös meitä. Hän vastasi: ”Ponnistelkaa tarmokkaasti päästäksenne sisään kapeasta ovesta, koska monet, sanon teille, yrittävät päästä sisään, mutta eivät voi.”
Ehkä hänen teoreettinen kysymyksensä johtui siitä juutalaisten filosofiasta, että vain rajallinen määrä ihmisiä ansaitsisi pelastuksen. Olivatpa hänen tiedustelunsa syyt mitkä tahansa, Jeesus siirsi kysymyksen nopeasti teoreettiselta tasolta käytännön sovellutukseen – henkilökohtaiseen soveltamiseen. Hän pakotti kysyjän ajattelemaan, mitä tämän täytyisi tehdä pelastuakseen. Mutta lisäksi Jeesuksen sanat ”ponnistelkaa tarmokkaasti” ovat monikossa, ja niiden pitäisi näin ollen saada myös meidät ajattelemaan perusteellisesti palvontatapaamme.
Ikuista elämää ei näin ollen saavuteta niin helposti kuin jotkut ihmiset ehkä kuvittelevat. Jeesus korostaa sitä, että ’kapeasta ovesta sisään pääsemiseen’ tarvitaan kovaa työtä ja jatkuvaa ponnistelua. Voima tähän herpaantumattomaan ponnisteluun saadaan kestävästä uskosta, joka perustuu Kristuksen opetusten tottelemiseen. Jotta pelastuisimme, meidän täytyy tehdä muutakin kuin vain ’kuulla hänen sanansa’; meidän täytyy hellittämättä ’tehdä niiden mukaan’
Noissa kahdessa selityksessä sama aihe selitellään kokonaan kahdella erilaisella tavalla. Kapea portti/ovi ja siitä kulkeminen saa aivan eri merkitykset. Ainakin minun ymmärrykseni mukaan.
Kirja 'Jehovan todistajat - Keitä he ovat? Mitä he uskovat?' vuodelta 2001 selittää aihetta edelleen vanhan kaavan mukaan.
Ihmisen tulisi varmistautua siitä, että hänen uskonkäsityksensä voidaan perustella Raamatulla, sillä on vain yksi tosi usko. Tämä vahvistetaan Efesolaiskirjeen 4:5:ssä, jonka mukaan on ”yksi Herra, yksi usko, yksi kaste”. Jeesus ei hyväksynyt sitä nykyään vallalla olevaa suvaitsevaa käsitystä, että on monia teitä, monia uskontoja, jotka kaikki johtavat pelastukseen. Sen sijaan hän sanoi: ”Se portti on ahdas ja tie kapea, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.” Jehovan todistajat uskovat löytäneensä sen. Muussa tapauksessa he etsisivät jotakin muuta uskontoa. (Matteus 7:14.)
Päivänteksti kirjassa 2005 kohta selitetään näin:
Kuinka monia suuri joukko tulee käsittämään? Jeesus itse sanoi: ”Se portti on ahdas ja tie kapea, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.”
Onko Nuorimmaisen esittämä 'kaikki pelastuvat' eli ts. ei ole ollu väliä mihin uskoo jos kuolee ennen harmaa - oppi tullut vallitsevaksi Jehovan todistajien minun aikani jälkeisessä kirjallisuudessa?
Vartiotorni 97 kirjoittaa (tiivistelmä):
Voiko kaikkien uskontojen välityksellä pelastua?
Jeesus paljasti näkemyksensä pelastumisesta myös puhuessaan fariseuksille, jotka edustivat juutalaisten merkittävää uskonnollista lahkoa. Fariseukset olivat rakentaneet palvontajärjestelmän ja uskoivat, että Jumala hyväksyi sen. Mutta kuuntelehan, mitä Jeesus sanoi fariseuksille: ”Te tekopyhät! Jesaja oli oikeassa ennustaessaan teistä: ’Nämä ihmiset kunnioittavat minua huulillaan, mutta heidän sydämensä on kaukana minusta. He palvovat minua turhaan; heidän opetuksensa ovat pelkkiä ihmisten opettamia sääntöjä.’ ”
Entä ne monet nykyiset uskonnolliset ryhmät, jotka väittävät uskovansa Kristukseen? Hyväksyisikö Jeesus ne kaikki oikeiksi pelastukseen johtaviksi teiksi? Meidän ei tarvitse arvailla sitä, sillä Jeesus sanoi selvästi: ”Ei jokainen, joka sanoo minulle: ’Herra, Herra’, tule menemään taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee taivaissa olevan Isäni tahdon. Monet sanovat minulle sinä päivänä: ’Herra, Herra, emmekö me profetoineet sinun nimessäsi ja ajaneet ulos demoneja sinun nimessäsi ja tehneet monia voimatekoja sinun nimessäsi?’ Ja silloin minä tunnustan heille: En ole koskaan tuntenut teitä! Menkää pois minun luotani, te laittomuuden tekijät.”
Täsmällinen tieto Jeesuksesta välttämätöntä pelastumiselle
Näillä Jeesuksen sanoilla on vakavoittavia seurauksia. Ne osoittavat, että monet harrasmieliset ihmiset eivät ’tee Isän tahtoa’. Miten sitten voi todella pelastua? Ensimmäisen Timoteuksen kirjeen 2:3, 4:ssä vastataan: ”[Jumalan] tahto on, että kaikenlaiset ihmiset pelastuisivat ja tulisivat totuuden täsmälliseen tuntemukseen.”
Tämän lyhyen tarkastelun jälkeen on selvää, että pelastumiseen liittyy enemmän kuin se, että ”Herra Jeesus on sydämessä”. Se merkitsee täsmällisen tuntemuksen hankkimista Jehova Jumalasta ja Jeesuksesta Kristuksesta sekä tarvittavien muutosten tekemistä elämässä.
Kun otamme huomioon, miten lähellä olemme Jumalan tulevaa tuomiopäivää, on kiireellisempää kuin koskaan toimia näin! Nyt on aika noudattaa profeetan sanoja: ”Ennen kuin teidän päällenne tulee Jehovan suuttumuksen hehku, ennen kuin teidän päällenne tulee Jehovan suuttumuksen päivä, etsikää Jehovaa, kaikki te maan sävyisät, jotka olette noudattaneet hänen oikeudellista päätöstään. Etsikää vanhurskautta, etsikää sävyisyyttä. Todennäköisesti teidät kätketään Jehovan suuttumuksen päivänä.”
Vartiotorni 2003:
Jeesus opetti, että Jumala käytti vain yhtä tietä ihmisten ohjaamiseksi totuuteen ja elämään. Valaistakseen tätä tärkeää totuutta Jeesus vertasi ikuiseen elämään johtavaa tietä kirjaimelliseen tiehen. Hän sanoi: ”Menkää sisään ahtaasta portista, koska se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka sitä sinne menevät, kun taas se portti on ahdas ja tie kapea, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.”
Opas kirjassa kapea portti-aihe yhdistetään jälleen Jumalan valtakuntaan pääsemiseen, mutta ei vain 144000 osalta vaan kaikkien ihmisten:
Jumalan valtakunnan jäsenyyttä ei siis saavutettaisi helposti, ei sillä tavoin kuin mennään avoimeen kaupunkiin, jonne pääsyä ei vaikeuta juuri mikään tai ei kerrassaan mikään. Suvereeni, Jehova Jumala, oli sen sijaan asettanut esteitä sulkeakseen pääsyn niiltä, jotka eivät olisi arvollisia (vrt. Joh 6:44; 1Ko 6:9–11; Ga 5:19–21; Ef 5:5). Sisään pääsevien täytyy kulkea kapeaa tietä, löytää ahdas portti, pyytää jatkuvasti, etsiä herkeämättä ja kolkuttaa lakkaamatta, jotta heille avattaisiin. Tie olisi ”kapea” siinä mielessä, että se estää sillä kulkevia tekemästä sellaista, mistä olisi vahinkoa heille itselleen tai toisille. (Mt 7:7, 8, 13, 14; vrt. 2Pi 1:10, 11.)
Kirja 'Ihmiskunta etsii Jumalaa*:
Luopumus – este tiellä Jumalan luo
MIKSI kristikunnan historian ensimmäiset 400 vuotta ovat niin tärkeät? Samasta syystä kuin lapsen ensimmäiset elinvuodet ovat tärkeät – koska ne ovat kehitysvuosia, joina luodaan perusta yksilön tulevalle persoonallisuudelle. Mitä kristikunnan varhaiset vuosisadat paljastavat?
2 Ennen kuin vastaamme tähän kysymykseen, palauttakaamme mieleemme totuus, jonka Jeesus Kristus esitti: ”Menkää sisään kapeasta portista, koska se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka menevät siitä sisään, kun taas se portti on kapea ja tie ahdas, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka löytävät sen.” Oman edun tie on leveä, mutta oikeiden periaatteiden tie kapea. – Matteus 7:13, 14.
3 Kristillisyyden alkuvaiheessa tuon epäsuositun uskon kannattajilla oli valittavanaan kaksi tietä: pitää kiinni Kristuksen ja Raamatun ehdottomista opetuksista ja periaatteista tai luisua kohti sen ajan maailman kanssa sovittelemisen leveää ja helppoa tietä. Kuten kohta näemme, niin ensimmäisten 400 vuoden historia osoittaa, kumman tien enemmistö lopulta valitsi.
Herätkää 2001 kirjoittaa:
Jeesus sanoi kuuluisassa vuorisaarnassaan: ”Menkää sisään ahtaasta portista, koska se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka sitä sinne menevät, kun taas se portti on ahdas ja tie kapea, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.” (Matteus 7:13, 14.) Raamattu nimenomaan sanoo, että on ”yksi usko” (Efesolaisille 4:5). Selvästikin monilla niistä, jotka ovat ”leveällä” tiellä, on jokin uskonto. Mutta heillä ei ole ”yhtä uskoa”. Koska on vain yksi oikea palvontamuoto, niiden, jotka haluavat löytää tosi uskon, täytyy etsiä sitä.
Onko seuralla selkeä käsitys että 'lähes kaikki' noista 20 miljardista herätetään?
Vartiotorni 96:
Kuinka onnellista aikaa se tuleekaan olemaan, kun miljoonat, mahdollisesti miljardit, palaavat elämään tänne maan päälle!
Mikä on Jehovan todistajien käsitys aiheesta pelastuuko käytännöllisesti kaikki vai vain pieni osa ihmiskuntaa? Onko opissa tapahtunut muutos?
(Äläkä taas kerran ihmettele muokkausten määrää.)