Leveän ja kapean tien merkitys

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

RaM

Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja RaM »

7:13 Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
7:14 mutta se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.


Jehovan todistajat ymmärtävät niin menneen kuin nykyisenkin ihmiskunnan jakautuvan pelastuksen kannalta kahteen osaan - leveän ja kapean tien kulkijoihin.
Se merkitsee sitä, että leveää tietä kulkevat ovat tuhoon johtavalla tiellä kun taas kapea tie on pelastuksen tie.
Koska tämä asia ei ole selvä kaikille Jehovan todistajien yhteydessä piipahtaneille, lainaan tähän kirjallisuudesta varsin monia kohtia (tiivistelmiä) jotka aiheesta kertovat.
Valtakuntaan pääseminen.
Jumalan valtakunnan jäsenyyttä ei siis saavutettaisi helposti, ei sillä tavoin kuin mennään avoimeen kaupunkiin, jonne pääsyä ei vaikeuta juuri mikään tai ei kerrassaan mikään. Suvereeni, Jehova Jumala, oli sen sijaan asettanut esteitä sulkeakseen pääsyn niiltä, jotka eivät olisi arvollisia (vrt. Joh 6:44; 1Ko 6:9–11; Ga 5:19–21; Ef 5:5). Sisään pääsevien täytyy kulkea kapeaa tietä, löytää ahdas portti, pyytää jatkuvasti, etsiä herkeämättä ja kolkuttaa lakkaamatta, jotta heille avattaisiin. Tie olisi ”kapea” siinä mielessä, että se estää sillä kulkevia tekemästä sellaista, mistä olisi vahinkoa heille itselleen tai toisille.
Vaikka ulkokultaiset ihmiset, jotka halveksisivat Jeesuksen kautta paljastettua Jumalan sanaa ja tahtoa, kuinka sanoisivat Jeesukselle ”Herra, Herra”, heidät kaikki käännytettäisiin pois sanomalla: ”En ole koskaan tuntenut teitä! Menkää pois minun luotani, te laittomuuden tekijät.” (Mt 7:15–23.)
Sisään pääsisivät sellaiset, jotka pitäisivät aineellisia etuja vähempiarvoisina ja etsisivät ensin Valtakuntaa ja Jumalan vanhurskautta (Mt 6:31–34). - Opas kirja
Jeesus Kristus varoitti kuulijoitaan: ”Se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka sitä sinne menevät, kun taas se portti on ahdas ja tie kapea, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.” (Matteus 7:13, 14.) Ensimmäinen tie, jolla on runsaasti tilaa monille kulkijoille, on ”leveä”, koska sitä eivät rajoita Raamatun periaatteet, jotka ohjaavat moraalia ja jokapäiväistä elämää. Se vetoaa niihin, jotka haluavat ajatella ja elää oman mielensä mukaan – vailla sääntöjä ja sitoumuksia.
...tämä ’tuhoon vievä tie’ on yhä edelleen olemassa, sen hedelmät muuttuvat yhä vahingollisemmiksi. - VT95
Seuraavaksi Jeesus sanoi: ”Menkää sisään kapeasta portista, koska se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka menevät siitä sisään, kun taas se portti on kapea ja tie ahdas, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka löytävät sen.” (Matteus 7:13, 14) Niinä päivinä monet valitsivat tuhoon johtavan tien ja monet valitsevat sen yhä. Leveällä tiellä ihmiset voivat ajatella niin kuin heitä miellyttää ja elää niin kuin heitä miellyttää: ei ole sääntöjä, ei sitoumuksia, vain rento elämäntyyli, jossa kaikki on helppoa. Ei mitään ’tarmokasta ponnistelua kapeasta ovesta sisään pääsemiseksi’! – Luukas 13:24.
Mutta juuri kapea ovi vie ikuiseen elämään johtavalle tielle. - VT90
Jotkut, jotka ovat sitä mieltä että kaikissa uskonnoissa on jotakin hyvää, pitävät ahdasmielisyytenä uskoa, että Jumala ei hyväksy useimpia ihmisiä, olipa heidän uskontonsa sitten mikä tahansa. Mutta Jeesuksella, joka tiesi Isänsä ajattelutavan ja heijasti sitä, oli erilainen näkemys. (Johannes 1:18; 8:28, 29) Tuskin kukaan meistä syyttäisi Jumalan Poikaa ahdasmielisyydestä. Harkitsehan, mitä hän sanoi vuorisaarnassaan:
”Menkää sisään kapeasta portista, koska se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka menevät siitä sisään, kun taas se portti on kapea ja tie ahdas, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka löytävät sen.”
Monille ihmisille uskonto on tullut ikään kuin perintönä. Toiset taas kulkevat ympärillään olevan enemmistön mukana. Mutta vaikka ihminen tekisi tämän vilpittömästikin, se voi silti saattaa hänet ’leveälle, tuhoon johtavalle tielle’
Älä suhtaudu tähän kevyesti ajattelemalla, että jos et olekaan aivan oikealla tiellä, Jumala kyllä ymmärtää sinua niin ettei sinun tarvitse tehdä mitään muutoksia. Raamattu sanoo Jumalan tahdon olevan, että ihmiset ”tulisivat totuuden täsmälliseen tuntemukseen” ja eläisivät sitten sopusoinnussa sen kanssa. - Onnellisuus -kirja
Todellisuudessa on vain kaksi valintamahdollisuutta. Kristus vertasi sitä jommankumman valitsemiseen kahdesta tiestä. Hän sanoi, että toinen tie on ”leveä ja avara”. Sitä kulkeville suodaan vapaus ’menetellä oman päänsä mukaan’. Mutta toinen tie on ”ahdas”. Sitä tietä kulkevia vaaditaan noudattamaan Jumalan ohjausta. Jeesus mainitsi, että enemmistö valitsee leveän tien, vain harvat kapean tien. Kumman sinä valitset? Pidä valintaasi tehdessäsi mielessäsi tämä: leveä tie päättyy äkkiä umpikujaan – tuhoon! Toisaalta kapea tie johtaa suoraan Jumalan uuteen järjestelmään, missä voit elää ikuisesti Valtakunnan uskollisena alamaisena. -VT80
KUULUISASSA vuorisaarnassaan Jeesus vertaa ikuiseen elämään johtavaa tietä sellaiseen tiehen, jolle ihminen astuu portista. Pane merkille, miten Jeesus korostaa sitä, että tämä elämään johtava tie ei ole helppo, kun hän sanoo: ”Menkää sisään ahtaasta portista, koska se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka sitä sinne menevät, kun taas se portti on ahdas ja tie kapea, joka vie [ikuiseen] elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.” (Matteus 7:13, 14.)
Ymmärrätkö, mitä tämä kuvaus merkitsee? Eikö se paljastakin, että on vain yksi tie, joka vie elämään, ja että meidän on kiinnitettävä tarkkaa huomiota vaellukseemme, jottemme harhautuisi pois tuolta elämän tieltä? - VT99
On vain kaksi vaihtoehtoa. Kristus vertasi sitä valinnan tekemiseen kahden tien välillä. Hän sanoi toisen tien olevan ”leveä ja avara”. Tuolla tiellä kulkijat saavat vapaasti tehdä, mitä haluavat. Mutta toinen tie on ”ahdas”. Sen tien kulkijoita vaaditaan todellakin noudattamaan Jumalan ohjeita ja lakeja. Jeesus sanoi, että enemmistö valitsisi leveän tien ja vain harvat kapean tien. Minkä tien sinä valitset? Kun teet ratkaisusi, niin muista tämä: Leveä tie päättyy yhtäkkiä umpikujaan, tuhoon! Toisaalta kapea tie johdattaa sinut suoraan Jumalan uuteen järjestelmään. Siellä saat osallistua maan tekemiseen loistoisaksi paratiisiksi, jossa voit elää ikuisesti onnellisena.
Älä ajattele, että on eri teitä tai tapoja, joilla voit saada elämän Jumalan uudessa järjestelmässä. On vain yksi tie. Vedenpaisumuksessa ei säilynyt useita veneitä, vaan ainoastaan yksi arkki. Nopeasti lähestyvässä ”suuressa ahdistuksessa” säilyy myös vain yksi järjestö, Jumalan näkyvä järjestö. Se, että kaikki uskonnot johtavat samaan päämäärään, ei suoraan sanoen pidä paikkaansa. (Matteus 7:21–23; 24:21) Sinun täytyy kuulua Jehovan järjestöön ja tehdä Jumalan tahto saadaksesi hänen ikuisen elämän siunauksensa. - Paratiisi-kirja
Pitäisikö Jehovaan luottavien masentua siksi, että heitä on suhteellisen vähän verrattuina maan neljään miljardiin asukkaaseen? Ei, koska lukumäärät eivät ole koskaan olleet minkään asian oikeuden mitta. Suuret ihmisjoukot ovat useasti olleet väärässä. Jeesus Kristus sanoi: ”Menkää sisään kapeasta portista, koska se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka menevät siitä sisään, kun taas se portti on kapea ja tie ahdas, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka löytävät sen.” (Matt. 7:13, 14) Ei, luottamus enemmistöjen arvostelukykyyn ei ole ”kapeasta portista” täysipitoiseen elämään johtava tie. - VT77
Jehova antaa jokaiselle ihmiselle maan päällä mahdollisuuden saada ikuinen elämä. Mutta saadaksemme elää ikuisesti paratiisissa meidän on palvottava Jumalaa oikein ja elettävä jo nyt hänen hyväksymällään tavalla. Monet eivät ikävä kyllä halua tehdä näin. Siksi Jeesus sanoi: ”Menkää sisään ahtaasta portista, koska se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka sitä sinne menevät, kun taas se portti on ahdas ja tie kapea, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.” (Matteus 7:13, 14.) Tosi uskonto vie ikuiseen elämään. Väärä uskonto vie tuhoon. - Mitä Raamattu todella opettaa-kirja
Jos kaikki uskonnot olisivat vain eri teitä ikuiseen elämään ja Jumalan suosioon, Jeesuksen ei olisi tarvinnut valmentaa seuraajiaan tekemään opetuslapsia, työtä jota hän käski heitä tekemään (Matteus 28:19, 20).
Jeesus sanoi kuuluisassa vuorisaarnassaan: ”Menkää sisään ahtaasta portista, koska se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka sitä sinne menevät, kun taas se portti on ahdas ja tie kapea, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.” (Matteus 7:13, 14.) Raamattu nimenomaan sanoo, että on ”yksi usko” (Efesolaisille 4:5). Selvästikin monilla niistä, jotka ovat ”leveällä” tiellä, on jokin uskonto. Mutta heillä ei ole ”yhtä uskoa”. Koska on vain yksi oikea palvontamuoto, niiden, jotka haluavat löytää tosi uskon, täytyy etsiä sitä.
Jumala on siunannut miljoonia ihmisiä, kun nämä ovat etsineet elämään johtavaa kapeaa tietä. Hän ei anna ikuista elämää niille, jotka ovat välinpitämättömiä, vaan niille, jotka ponnistelevat tosissaan löytääkseen hänen viitoittamansa kapean tien ja pysyäkseen sillä.
- Herätkää01
Jeesus opetti, että Jumala käytti vain yhtä tietä ihmisten ohjaamiseksi totuuteen ja elämään. Valaistakseen tätä tärkeää totuutta Jeesus vertasi ikuiseen elämään johtavaa tietä kirjaimelliseen tiehen. Hän sanoi: ”Menkää sisään ahtaasta portista, koska se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka sitä sinne menevät, kun taas se portti on ahdas ja tie kapea, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.” - VT03
Miksi Jeesus sitten sanoi, että vain harvat valitsisivat kapean tien? Etupäässä siksi, että vain vähemmistö haluaa Jumalan lakien ja periaatteiden ohjaavan heidän elämäänsä ja auttavan heitä vastustamaan niitä monia houkutuksia ja tilaisuuksia väärintekoon, joita on tarjolla. Lisäksi vain suhteellisen harvat ovat valmiita taistelemaan luvattomia haluja tai toisten painostusta vastaan tai sitä pelkoa vastaan, että voisi saada valitsemansa tien vuoksi osakseen pilkkaa. -VT99
Pyhissä kirjoituksissa ei ilmaista, että Jumala olisi jotenkin päättänyt tai määrännyt ennalta kunkin yksilön tulevaisuuden. Sen sijaan niissä ilmaistaan, että Jumala on ennustanut ihmiselle vain kaksi mahdollista odotetta. Jumala antaa jokaiselle ihmiselle vapauden valita, kumpi tulevaisuus häntä odottaa. Profeetta Mooses julisti kauan sitten israelilaisille: ”Olen pannut eteesi elämän ja kuoleman, – – ja sinun on valittava elämä, jotta pysyisit elossa, sinä ja jälkeläisesi..
Jumalan profeetta Jeesus varoitti ennalta: ”Menkää sisään ahtaasta portista, koska se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka sitä sinne menevät, kun taas se portti on ahdas ja tie kapea, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät.” (Matteus 7:13, 14.) Kaksi tietä, kaksi odotetta. - VT98
On tarpeellista tehdä valinta. Valintaa ei sen vuoksi tehdä ateistina olemisen ja mihin tahansa uskontoon luottamisen välillä. Ei ole kyse niin yksinkertaisesta asiasta. Kun ihminen tajuaa tarvitsevansa Jumalaa, hänen täytyy etsiä tosi uskonto.
Onko tällaista uskontoa olemassa? Kyllä on. Mutta sinun on myönnettävä, ettei se ole yksikään maailman suurista uskonnoista. Pitäisikö tämän hämmästyttää meitä? Ei pitäisi. Kuuluisassa vuorisaarnassaan Jeesus sanoi: ”Menkää sisään kapeasta portista, koska se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka menevät siitä sisään, kun taas se portti on kapea ja tie ahdas, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka löytävät sen.” - VT91
Jeesus Kristus ei siis opettanut, että kaikki uskonnot olisivat yksinkertaisesti eri teitä, jotka johtavat samaan pelastuksen paikkaan. Jeesus sanoi kuuluisassa vuorisaarnassaan: ”Menkää sisään kapeasta portista, koska se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka menevät siitä sisään, kun taas se portti on kapea ja tie ahdas, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka löytävät sen.” (Matteus 7:13, 14) Useimmat ihmiset ovat tuhoon johtavalla tiellä, koska he eivät palvo Jumalaa oikealla tavalla. Vain harvat ovat elämään johtavalla tiellä. - Paratiisi-kirja
Monet aasialaiset ovat ilmeisestikin sitä mieltä, että on jokseenkin samantekevää, millaista uskonnollista ”tietä” ihminen lähtee seuraamaan. Jeesus Kristus, jonka uskontoa ensimmäisellä vuosisadalla kutsuttiin myös ”Tieksi”, torjui sellaisen näkemyksen, että kaikki uskonnolliset ”tiet” kelpaisivat Jumalalle. Hän nimittäin varoitti: ”Se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, – – kun taas se portti on kapea ja tie ahdas, joka vie elämään, ja harvat ovat ne, jotka löytävät sen.” - Herätkää89
Raamattu osoittaa, että kaikki väärät uskonnot kulkevat kohti yhteentörmäystä Raamatun Jumalan kanssa. Edellisessä kirjoituksessa mainitun lentäjän tavoin sinun täytyy ehkä ryhtyä päättäväisiin toimenpiteisiin pelastaaksesi oman elämäsi sekä läheistesi elämän. Jeesus sanoi: ”Se tie on leveä ja avara, joka vie tuhoon, ja monet ovat ne, jotka menevät siitä sisään, kun taas se portti on kapea ja tie ahdas, joka vie elämään.” (Matteus 7:13, 14) - VT88
Tuossa vain otos kaikista niistä monista kohdista joissa Jehovan todistajat kertovat uskonkäsityksestään sen suhteen, ketkä pelastuvat.
Saatko sinä tuosta sen kuvan, että käytännöllisesti katsoen koko ihmiskunta (mennyt tai nykyinen) pääsee paratiisiin?
Viimeksi muokannut RaM, 29.10.2008 15:09. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
RaM

Re: Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja RaM »

Nuorin löysi taannoisissa keskusteluissamme yhden mielenkiintoisen poikkeuksen leveän/kapean tien oppiin:
Lukijoiden kysymyksiä
▪ Tulisiko meidän Matteuksen 7:13, 14:n ja Luukkaan 13:24:n perusteella päätellä, että ylösnousemuksessakin useimmat hylkäävät tosi palvonnan?


Ei, nämä jakeet eivät tue sellaista päätelmää. Ne liittyvät pikemminkin elämän saamiseen taivaallisessa Valtakunnassa.
Tässä vuoden 90 VT:ssä nuo sanat yhdistetään taivasmatkaajiin. Jo itse kysymyksen asettelukin osoittaa erikoisen lähtökohdan - soveltuuko nuo sanat tuhatvuotiskauteen koska lopullinen ikuinen pelastuminen vahvistuu vasta sen päättyessä.
Tässä vastauksessa ydin oli siinä, ettei tuo ahtaasta ikuisen elämäntien portista kulkeminen liity tuhatvuotiskauden päättymiseen. Sen selittäminen esitettiin vain poikkeuksellisesti taivastulkinnan kautta (kuka lieneekin ollut yksittäisenä selittelijänä tuossa).
Viimeksi muokannut RaM, 29.10.2008 14:45. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
RaM

Re: Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja RaM »

Vielä peruste, jonka pohjalta myös ihmiskunta tuomitaan eli mistä he ovat saaneet (voineet saada) riittävästi tietoa osatakseen etsiä oikean kapean tien uskonnon.
Ihmishistorian alusta asti Jumala on kertonut ihmisille, mitä hän haluaa heidän tekevän (1. Mooseksen kirja 1:28; 2:15–17; 4:3–5). Nykyään hänen vaatimuksensa on selitetty selvästi Raamatussa. Tämän ansiosta voimme erottaa, mikä palvonta on hyväksyttävää ja mikä ei.
Jotkut ovat perineet uskontonsa, toiset taas seuraavat yhdyskuntansa enemmistöä. Monien uskonnon on ratkaissut yksinkertaisesti se, milloin ja missä he ovat syntyneet. Mutta pitäisikö sinun valita uskontosi sattumanvaraisesti tai antaa muiden tehdä tämä päätös puolestasi? Uskonto tulee valita tietoisesti Raamatun huolellisen tutkimisen perusteella.
Raamattu sanoo, että kaikkeuden Jumala etsii ihmisiä, jotka haluavat palvoa häntä totuudessa. Jeesus selittää Johanneksen 4:23, 24:ssä: ”Tulee kuitenkin hetki, ja se on nyt, jolloin tosi palvojat palvovat Isää hengessä ja totuudessa, sillä Isä tosiaan etsii senkaltaisia palvomaan häntä. Jumala on Henki, ja häntä palvovien täytyy palvoa hengessä ja totuudessa.” Vain sellainen ”palvontamuoto, joka on Jumalamme ja Isämme näkökannalta puhdas ja saastumaton”, on hänelle otollinen (Jaakobin kirje 1:27). Jumala on siunannut miljoonia ihmisiä, kun nämä ovat etsineet elämään johtavaa kapeaa tietä. Hän ei anna ikuista elämää niille, jotka ovat välinpitämättömiä, vaan niille, jotka ponnistelevat tosissaan löytääkseen hänen viitoittamansa kapean tien ja pysyäkseen sillä.
RaM

Re: Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja RaM »

Nuorin kirjoitti:
Vastaus: JT-opissa kuvaus kapeasta pelastuksen tiestä ei ole jyrkkä, eikä tarkoita paratiisiin pelastuneiden määrää yleensä, vaan Jeesus puhui kuvauksessa elämän saamisesta taivaallisessa valtakunnassa, siis 144000:sta.

Että sillälailla. Ja tämä oli jo näin silloinkin kuin RaM oli "mukana", mutta taisi piirrellä lehteen tuhmia kuvia mieluummin kuin kuunnella ohjelmaa...
Vieläkö olet samaa mieltä?
Polyester
Viestit: 2973
Liittynyt: 11.05.2007 22:11

Re: Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja Polyester »

RaM kirjoitti:Tässä vuoden 90 VT:ssä nuo sanat yhdistetään taivasmatkaajiin. Jo itse kysymyksen asettelukin osoittaa erikoisen lähtökohdan - soveltuuko nuo sanat tuhatvuotiskauteen koska lopullinen ikuinen pelastuminen vahvistuu vasta sen päättyessä.
JT-opin mukaan taivaaseen pääsijät on pelastettu heti, mutta Harmagedonista selvinneiden kohdalla päätös ikuisesta elämästä tehdään vasta tuhatvuotiskauden päätteeksi. Tuntuisi siksi loogiselta, että Harmagedonista voi selvitä vähän kevyemmillä näytöillä kuin mitä taivaaseen Rutherfordin ja muiden pyhien seuraksi vaaditaan.

Lisäksi kun tuhatvuotiskaudelle herätettävien suhteen ei ole nöpön nuukaa, millaista elämää he ovat viettäneet, miksi tappaa Harmagedonissa jotain hyväntahtoista kinukkia, jonka vaatimattoman asumuksen ovelle traktaatin levittäjät eivät vaan ehtineet?
selbstgelernt
Viestit: 59
Liittynyt: 27.10.2008 00:15
Paikkakunta: Länsi- Suomi

Re: Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja selbstgelernt »

Kun tutkin joskus jehovan todistajien kanssa, tuli tietenkin eteen se asia, mitä ihmiselle tapahtuu kuoleman jälkeen. Vartiotorniseuran mukaan kuolleet eivät tiedä mitään, vaan he odottavat haudassa ylösnousemusta elääkseen sitten paratiisissa maan päällä. Pieni osa porukasta menee taivaaseen.

En pystynyt koskaan sopeutumaan tuohon ajatukseen, koska olen iän kaiken uskonut siihen, että ihmisellä on sielu, joka menee kuoleman jälkeen taivaaseen, missä se nyt sitten sijainneekin. Tämä koskee kaikkia ihmisiä. Vaikka lapsuudenkotini ei ollut uskonnollinen, olen jo lapsena omaksunut tämän näkemyksen eikä se siitä enää tässä iässä muutu.
Ei minusta sitten voinut tulla todistajaa...
"Ich will nicht ins Paradies, wenn der Weg dorthin so schwierig ist" (Andreas Frege)
RaM

Re: Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja RaM »

selbstgelernt kirjoitti: Vaikka lapsuudenkotini ei ollut uskonnollinen, olen jo lapsena omaksunut tämän näkemyksen eikä se siitä enää tässä iässä muutu.
Osaatko arvioida, mitä kautta olet päätynyt tuohon vakaumukseesi jos et ole sitä kotoa käsin oppinut?
Vieras

Re: Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja Vieras »

RaM kirjoitti:Menkää ahtaasta portista sisälle. Sillä se portti on avara ja tie lavea, joka vie kadotukseen, ja monta on, jotka siitä sisälle menevät;
Tämä raamatunkohta on kyllä ristiriidassa sen kanssa mitä vartiotorni sanoi siitä mitä miehen on soveliasta vaimolleen tehdä. :lol:
selbstgelernt
Viestit: 59
Liittynyt: 27.10.2008 00:15
Paikkakunta: Länsi- Suomi

Re: Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja selbstgelernt »

Joo, kotini ei tosiaankaan ollut uskonnollinen, kaikki uskontoon liittyvä oli kielletty. Isäni oli innokas kommunisti ja ateisti, joka sekin oli kyllä aika rankka ideologia, varsinkin kun koko lapsuuden ja nuoruuden ajan joutui kuuntelemaan sen tyyppistä aivopesua. Ei iskostunut sekään päähän.

Ensimmäisen kerran kuulin uskonasioista kansakoulun opettajalta, kun siihen aikaan opetus oli tyyliä "koti, uskonto ja isänmaa". Opettaja oli kyllä ihana ihminen. Hän kertoi koulussa miten Jeesus oli mennyt taivaaseen ja oli luvannut tulla takaisin maan päälle. Minä sitten illalla seisoin kotimökin pihalla kovalla pakkasella ja tuijotin kuuta, koska luulin Jeesuksen olevan siellä, ja odotin että hän pian jo tulisi, että saisin nähdä. Ei tullut, mutta isä sitten pyysi jo sisälle, etten palellu pakkasessa. Pimeäkin jo oli.
Minuun tuon opettajan kertomus "kolahti" ja olihan sitä koulussa sitten myöhemmin lisääkin raamatun kertomusten opettelemista uskonnontunneilla, joten kai se on vaikuttanut.
"Ich will nicht ins Paradies, wenn der Weg dorthin so schwierig ist" (Andreas Frege)
RaM

Re: Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja RaM »

Kiitos selityksestäsi. Olin kiinostunut siitä lähinnä tämän sivustollani olevan näkemykseni kautta.
http://www.raamattu.tarinoi.fi/52
Analysoija
Viestit: 1234
Liittynyt: 21.07.2007 19:51

Re: Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja Analysoija »

RaM kirjoitti:Tuossa vain otos kaikista niistä monista kohdista joissa Jehovan todistajat kertovat uskonkäsityksestään sen suhteen, ketkä pelastuvat.
Saatko sinä tuosta sen kuvan, että käytännöllisesti katsoen koko ihmiskunta (mennyt tai nykyinen) pääsee paratiisiin?
Kirjassa "Valtakunta on tullut lähelle" sivulla 281 kappaleessa 1 on myös selkeä näkemys: "Raamatusta käy ilmi, että Jehovan pääjärjestön, Siionin, jäseneksi pääsemiseksi vaatimusten täytyy olla teokraattiset ja paljon korkeammat kuin ihmisten ja uskonnoitsijoiden mittapuut. Koska "se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät", niin "taivasten valtakuntaan" vievän tien täytyy olla totisesti kaita. Jumalan tarkoitus ei ole milloinkaan ollut kääntää koko maailmaa ja ottaa kaikkia näitä sen miljardeja "taivasten valtakuntaan"."
"Jehovan järjestö on täydellinen, se virvoittaa sitä palvovien sielun" - Muuan vanhin esitelmässään
RaM

Re: Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja RaM »

Jep... minulle tuo on ollut kaikenaikaa selvää. Jostain syystä kaikki Jt:t eivät ole asiaa tajunneet kuten esim. Nuorin joka koitti pitää minulle jopa 'oikeinymmärtämisen' kurssia tästä omasta sekoilustaan:
sovitaanko että "pyöristettynä kaikki" tarkoittaa hihasta heitettynä 99% kuolleista, oletuksella 50 miljardia ihmistä kuollut kaikkiaan, ja 500 miljoonaa kuoli vedenpaisumuksessa. Siihen päälle vielä pyhää henkeä vastaan syntiä tehneet, ja tietoisesti "totuuden" hylänneet, niin laitetaan vaikka anteliaasti 98%. Onko hyvä nyt? Edelleen käytännöllisesti katsoen kaikki? Jos välttämättä haluat, venyn vaikka 90% mutta en alemmas. Jos haluat, voin vaikka sanoa että "pyöristettynä kaikki" oli liiallinen ilmaus.
Jostain kumman syystä nuorukaiselta katosi kaikki halut kommentoida tätä hänelle nimenomaisesti ilmoittamaani keskusteluamme koskevaa avausta (vaikka kävikin tämän avauksen jälkeen palstalle kirjoittelemassa...) mutta ehkäpä hän etsii kirjallisuudesta kuumeisesti tämän avauksen kumoavaa Oikeaa Totuutta. :mrgreen:
Nuorin
Viestit: 215
Liittynyt: 04.09.2008 14:56

Re: Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja Nuorin »

Tosiaan RaM:n sekoilujen kommentointiin alkaa pikku hiljaa mennä mielenkiinto. Elämäntilanne on sellainen että välillä tulee pari viikkoa, että kiinnostavampiinkin nettikeskusteluihin ei ole mahdollisuutta.

Kommentoidaan nyt aloitustasi sen verran että huvittavasti heti ensimmäinen lainauksesi koskee vain 144 000:a taivasten valtakuntaan hallitsijoiksi pääsevää, eikä sitä ketkä pääsevät paratiisiin. :lol: Osoittaa vaan miten pihalla olet aiheesta, ja et tajua lainaamiasi tekstejä. Siinä mielessä sulle kirjoitteleminkin on aika turhaa koska tuskin ymmärrät sitäkään. Juu, ja olen edelleen samaa mieltä kysymästäsi asiasta epämääräisestä lainaussillisalaatistasi huolimatta.
Viimeksi muokannut Nuorin, 21.11.2008 12:42. Yhteensä muokattu 2 kertaa.
Nuorin
Viestit: 215
Liittynyt: 04.09.2008 14:56

Re: Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja Nuorin »

Analysoija kirjoitti: Kirjassa "Valtakunta on tullut lähelle" sivulla 281 kappaleessa 1 on myös selkeä näkemys: "Raamatusta käy ilmi, että Jehovan pääjärjestön, Siionin, jäseneksi pääsemiseksi vaatimusten täytyy olla teokraattiset ja paljon korkeammat kuin ihmisten ja uskonnoitsijoiden mittapuut. Koska "se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät", niin "taivasten valtakuntaan" vievän tien täytyy olla totisesti kaita. Jumalan tarkoitus ei ole milloinkaan ollut kääntää koko maailmaa ja ottaa kaikkia näitä sen miljardeja "taivasten valtakuntaan"."
Ei nyt ole ko. kirjaa käsillä, mutta on melko selvää, että tuossa käsitellään juuri "taivasten valtakuntaan" menijöitä (144000), kuten JT:t kapen tien vertauksen opettavat tarkoittavan. Siten miljardeista puhuminen tuossa lainauksessa ei tarkoita muuta kuin että Jeesuksen hallitsijatovereita on 144000 eikä miljardeja. Maan päälle pelastuvien määrästä se ei kerro mitään. Tekstiyhteyttä en kuitenkaan voinut tarkistaa.
Analysoija
Viestit: 1234
Liittynyt: 21.07.2007 19:51

Re: Leveän ja kapean tien merkitys

Viesti Kirjoittaja Analysoija »

Nuorin kirjoitti:
Analysoija kirjoitti: Kirjassa "Valtakunta on tullut lähelle" sivulla 281 kappaleessa 1 on myös selkeä näkemys: "Raamatusta käy ilmi, että Jehovan pääjärjestön, Siionin, jäseneksi pääsemiseksi vaatimusten täytyy olla teokraattiset ja paljon korkeammat kuin ihmisten ja uskonnoitsijoiden mittapuut. Koska "se portti on ahdas ja tie kaita, joka vie elämään ja harvat ovat ne, jotka sen löytävät", niin "taivasten valtakuntaan" vievän tien täytyy olla totisesti kaita. Jumalan tarkoitus ei ole milloinkaan ollut kääntää koko maailmaa ja ottaa kaikkia näitä sen miljardeja "taivasten valtakuntaan"."
Ei nyt ole ko. kirjaa käsillä, mutta on melko selvää, että tuossa käsitellään juuri "taivasten valtakuntaan" menijöitä (144000), kuten JT:t kapen tien vertauksen opettavat tarkoittavan. Siten miljardeista puhuminen tuossa lainauksessa ei tarkoita muuta kuin että Jeesuksen hallitsijatovereita on 144000 eikä miljardeja. Maan päälle pelastuvien määrästä se ei kerro mitään. Tekstiyhteyttä en kuitenkaan voinut tarkistaa.
Periaatteessa näin.

Sivun 281 kappaleessa 2, sen lopussa jatketaan: "..Jumalan valtakunta ei ole mikään näkyväinen ihmisten valtakunta täällä maan päällä ja että sillä ei ole mitään maallista vaihetta. Ne, jotka jäävät ihmisiksi, eivät kuulu lainkaan tähän taivaalliseen valtakuntaan."
"Jehovan järjestö on täydellinen, se virvoittaa sitä palvovien sielun" - Muuan vanhin esitelmässään
Vastaa Viestiin