Mielenosoitus 2007

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Jos kerran siellä konventtisalin puolellakin liikutaan, ei kannata sen vuoksi täysin passivoitua.

esim. Nimim. Caitzun kotisivuilta (linkki sivulla www.jttuki.info) voi tulostaa vanhan kirjallisuuden näytteistä otoksia, joihin voi vetää vaikka punaisen viivan sen huomiota kiinnittävän kohdan alle ja sitten niitä voi jättää sinne tänne, vessan koppiin, jonne voinee liimata seinäänkin jonkun.

Mieltä virkistävää haasteellisuutta muuten unettavaan konventtiin saa kun suunnittelee, kelle ja mihin saa huomaamatta sujautettua seuraavan näytteen.
Torninvartija
Viestit: 465
Liittynyt: 28.04.2007 15:36
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja Torninvartija »

Nim. Marsupilami ehdotti, että tiedotetta mielenosoituksesta ei laitettaisi nettiin ennen mielenosoitusta, vaan se ainoastaan lähetettäisiin tiedotusvälineille. Näin saataisiin aikaan hieman yllätyksellisyyttä. Ideana on, että konventin tiedotusosasto ei saisi lukea tiedotetta monta päivää etukäteen ja pohtia strategioitaan sen suhteen miten tiedotusvälineiden kysymyksiin vastataan.

Mielenosoitukseen osallistuville ilmoitettaisiin vain mielenosoituksen aihe, aika ja paikka.

Huono puoli on se, että tiedote ei saisi näkyvyyttä netissä jo ennen mielenosoitusta. Lisäksi kaikki täällä kirjoittelevat eivät pääsisi kommentoimaan tiedotetta niin halutessaan ja siten vaikuttamaan sen sisältöön. Tiedotteen pitäisi olla jonkun pienen piirin hengentuote. Eli yllätyksellisyydestä kärsisi avoimuus. Onko mielipiteitä?
"You take the blue pill and the story ends. You wake in your bed and believe whatever you want to believe. You take the red pill and you stay in Wonderland and I show you how deep the rabbit-hole goes."
Avatar
Alueveli
Eläkeläinen
Viestit: 1299
Liittynyt: 13.04.2007 01:51
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Alueveli »

Ihan hyvä idea sikäli. En vain usko sen juurikaan heikentävän Leinosen selittelypotentiaalia, eiköhän tuo jo kaikki mahdolliset syytökset ole uransa aikana ehtinyt torjumaan. Vai olettekohan keksineet sinne jotain hyvinkin ovelia sanakäänteitä? :D

Luopiopuheita näyttäisi riittävän tänäkin vuonna. Ote kesäkuun herätkäästä:
Lauantain iltapäiväohjelma alkaa puhesarjalla "Älä seuraa...", johon sisältyvät kuusi osaa "Joukkoa", "Sydäntäsi ja silmiäsi", "Epätodellisia", "Vääriä opettajia", "Valheellisia kertomuksia" ja "Saatanaa".
"Uskonto on ansa ja kiristysryöstöä." - J. F. Rutherford, Vartiotorniseuran presidentti
"Religion is dangerous because it allows human beings who don't have all the answers to think that they do." - Bill Maher, Religulous
SonOfJesus
Viestit: 744
Liittynyt: 15.05.2007 12:39

Viesti Kirjoittaja SonOfJesus »

Torninvartija kirjoitti:Nim. Marsupilami ehdotti, että tiedotetta mielenosoituksesta ei laitettaisi nettiin ennen mielenosoitusta, vaan se ainoastaan lähetettäisiin tiedotusvälineille. Näin saataisiin aikaan hieman yllätyksellisyyttä. Ideana on, että konventin tiedotusosasto ei saisi lukea tiedotetta monta päivää etukäteen ja pohtia strategioitaan sen suhteen miten tiedotusvälineiden kysymyksiin vastataan.

Mielenosoitukseen osallistuville ilmoitettaisiin vain mielenosoituksen aihe, aika ja paikka.

Huono puoli on se, että tiedote ei saisi näkyvyyttä netissä jo ennen mielenosoitusta. Lisäksi kaikki täällä kirjoittelevat eivät pääsisi kommentoimaan tiedotetta niin halutessaan ja siten vaikuttamaan sen sisältöön. Tiedotteen pitäisi olla jonkun pienen piirin hengentuote. Eli yllätyksellisyydestä kärsisi avoimuus. Onko mielipiteitä?
Jos alkaa taistella jt-seuraa vastaan sen omilla taistelukeinoilla, antaa sille strategisen edun. Heidän keinonsa ovat aina samat: salailu, kieltäminen ja pelottelu. Näin ollen meidän keinomme pitäisi olla näiden vastakohdat: avoimuus, todistaminen ja kannustaminen. Näitä vastaan ei ole Lakikaan.

Ajattelemmeko, että Leinonen ja muut "suuret johtajat" ovat viisaampia kuin me? Eikö ennemmin ole niin, että heidän toimintansa on hyvin ennakoitavaa, koska he ovat sidottuja omaan sairaaseen maailmankuvaansa?

Mikä on mielenosoituksen tarkoitus? Tehdä käännynnäisiäkö? Saarnata?
Jehovan todistajat osoittivat mieltään ja pilkkasivat näkyvästi toisia uskontoja oman historian alussa. Heillä oli julkisia väittelyitä. Nykyisin he pelkäävät väittelyitä, koska tietävät olevansa tyhmiä ja raamattu kehottaa välttämään tyhmiä ja taitamattomia väittelyitä. Me taas emme ole tyhmiä tai taitamattomia, joten meidän kanssamme ei synny tyhmää ja taitamatonta väittelyä, ellei syynä ole vastapuoli.

Pitäisikö siis kutsua heidät julkiseen väittelyyn - vaikkapa televisioon, joka suoritettaisiin normaalin väittelytilaisuuksien protokollan mukaan?
SonOfJesus
Laki ja Seura toimivat kasvattajina: kaikki mikä ei tapa, kasvattaa.
Jakke
Viestit: 1843
Liittynyt: 28.04.2007 18:23
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Jakke »

SonOfJesus kirjoitti:
Pitäisikö siis kutsua heidät julkiseen väittelyyn - vaikkapa televisioon, joka suoritettaisiin normaalin väittelytilaisuuksien protokollan mukaan?
Saisipa vaikka toimittaja Päivärinnan innostumaan aiheesta. Hänellä on mukavan napakka tyyli luoda tiukkoja väittelyitä ohjelmiinsa.

Jospa vaikka seuran maksamat vaikenemisrahat jossain vaiheessa nousis Suomessakin otsikoihin, niin että aihe herättäis tarpeeksi yleistä mielenkiintoa. Sitten tuollainen keskusteluohjelma vois olla mahdollinenkin.
How's your Jesus Christ been hangin'? -Tori Amos
Nightderanger
Viestit: 209
Liittynyt: 02.05.2007 15:41
Paikkakunta: Helsinki

Avoimuus rules

Viesti Kirjoittaja Nightderanger »

SonOfJesus aika pitkälle jo kirjoitti kaiken oleellisen. Avoimuus on hyvä lääke WC-seuraa vastaan ja eipähän ole kellään mitään syytettävää salailusta. Jos salailuun lähtee antaa Leinonen & Kumppaneille lisää aseita vastata mielenosoitukseen.

Toisaalta jos pysyy avoimella linjalla, mitä sellaista Betel voi tehdä mitä ei voisi tehdä muutenkin?
marsupilami
Viestit: 13
Liittynyt: 27.05.2007 01:17
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja marsupilami »

Torninvartija kirjoitti:Nim. Marsupilami ehdotti, että tiedotetta mielenosoituksesta ei laitettaisi nettiin ennen mielenosoitusta, vaan se ainoastaan lähetettäisiin tiedotusvälineille. Näin saataisiin aikaan hieman yllätyksellisyyttä. Ideana on, että konventin tiedotusosasto ei saisi lukea tiedotetta monta päivää etukäteen ja pohtia strategioitaan sen suhteen miten tiedotusvälineiden kysymyksiin vastataan.
Näinpä tosiaan ehdotin kun torninvartijan kanssa juttelimme.

Ehdotan tosiaankin, että mielenosoituksen toteutusta ja suunnittelua varten perustetaan 'toimikunta', joka toimii vaikkapa Yahoon postituslistan kautta. Sellaisen saa nopeasti polkaistua kasaan ja siihen voi liittää kaikki halukkaat.

Miksi tätä sitten ehdotan? No ensinnäkin tiedätte kaikki jehnujen paranoidisen suhtautumisen mielenosoitukseen. Jo konventin rakennustyön aikana vartija kiertävät hallia napit korvissa ja mielenosoituksen aikaan meitä tarkkaillaan kaukoputkilla ja kameroilla jäähallista (tästä voisinkin kaivaa kuvan esiin).

Tätä vainoharhaisuutta kannattaisi mielestäni hyödyntää pitämällä suunnittelu suljettujen ovien takana. Se antaa jehnuille syyn varautua isompaan toimintaan, joka vie heiltä resursseja ja luonnollisesti aiheuttaa kustannuksia (ei ne korvanapitkaan ilmaisia ole).

Toiseksi on luonnolliisesti aina hyvä yllättää vastapuoli housut kintuissa. Itselläni oli kauan aikaa sitten etu olla napit vastakkain Leinosen kanssa eräässä radiolähetyksessä. Olin juuri saanut EY ihmisoikeusneuvoston päätöksen veren sallimisesta Bulgariassa jehnuille. VL:llä tätä matskua ei vielä ollut, joten oli varsin makoisaa siteerata aineistoa, josta vastapuolella ei ollut hajuakaan.

Kuvitellaan tilanne, jossa mielensoituksen tiedote on toimittajalla X. Siinä on lainauksia jehnujen kirjallisuuteen ja kerrotaan asioita. Toimittaja soittaa Leinoselle saadakseen kommentin. Leinonen ei voi sanoa suoraan että se ja se väite mikä siinä tiedotteessa on, on valhetta ja potaskaa. Hän joutuu puolustelemaan asiaa, josta ei tiedä mitä vastaväitteitä on esitetty. Nolosti hän joutuu nämä asiat lypsämään toimittajalta ja lennosta keksimään selityksen. Ja kun lennosta jotain keksii, asia ei ole harkittua ja hyvä toimittaja osaa kaivaa totuuden esiin valheiden alta.

Jos tiedote pistetään julkiseen jakeluun heti, on heillä hyvää aikaa miettiä vastaväitteitä, keksia vastaesimerkkejä ja ties mitä, joilla kehuskella mahdollisessa haastattelussa. Annamme siis vastapuolelle mahdollisuuden ja työkalut väitteidemme kumoamiseen.

Kolmas asia on se, että minulla on muutama mehevä idea siitä, mitä voisimme tehdä paikanpäällä, herättääksemme positiivista huomiota ja saadaksemme kaikkien sympatiat. Sellaisia ideoita ei voi käsitellä julkisesti, koska silloin yllätys on pilalla. On parempi luvata hyvä yllätys ja toteuttaa se, kun esitellä sitä julkisesti etukäteen.

En usko että asioiden suunnittelu vaivihkaa vähentää ihmisten aktiivisuutta. Mielenosoituksen järjestelyssä tarvitaan enemmän aktiivisuutta kuin osoitteensa ilmoittaminen suunnittelulistan ylläpitäjälle. Jos joltain ei löytyisi alkuun sen vertaa aktiivisuutta, en usko että sen henkilön kohdalta jäädään toimeliaisuudessa paljoa paitsi.

Se, että mielenosoituksen tiedote julkaistaan vasta mielenosoituksen aikaan muille kuin tiedotusvälineille, tuskin vähentää sen vaikutusta. Ihmiset ilmaantuvat paikalle siitä huolimatta, oliko mielenosoituksesta ilmoitettu vain teema ja aika vaiko pitkä tiedote.

En ole sodankäynnin taitoa lukenut, mutta ehkä pitäisi. Kuitenkin pääperiaatteena en halua antaa vastapuolelle kaikkia tietoja tarjottimella etukäteen. Saavatpahan vähän rapsuttaa päälakiaan.

-marsupilami
Elämä alkaa vartiotornin jälkeen!
Avatar
Alueveli
Eläkeläinen
Viestit: 1299
Liittynyt: 13.04.2007 01:51
Paikkakunta: Kuopio

Viesti Kirjoittaja Alueveli »

Voisihan tuota kieltämättä kokeilla ainakin yhtenä vuotena. Teknisesti olisi mahdollista avata piilotettu foorumiosasto aiheen suunnittelulle ja sallia valituille sen lukeminen ja kommentointi. Esimerkiksi livenä jonkun luppiksen tapaaminen voisi olla edellytys.
"Uskonto on ansa ja kiristysryöstöä." - J. F. Rutherford, Vartiotorniseuran presidentti
"Religion is dangerous because it allows human beings who don't have all the answers to think that they do." - Bill Maher, Religulous
Turhapuro
Viestit: 137
Liittynyt: 28.05.2007 10:39
Paikkakunta: Etelä-Suomi

Viesti Kirjoittaja Turhapuro »

Peesaan Tornia tässä. Yksinkertainen ja toimiva aihe on tehdä vain sivusto tunnetuksi. Eipä muuta tarvitse kuin www.veljesseura.org

Uteliaita on sen verran, että toimii =) Jotekin sivisistynyt tapa. Voi nappaa myös muihin ohikulkeviin. Alatyyli ei ole oikea. Sitähän veken väki odottaa.
-Joskus näin mustavalkoisena kaiken, mutta nyt kun näkee värit, niin paljon kauniimpi on maailma- -tp07-
m.näätinki
Viestit: 79
Liittynyt: 08.06.2007 01:07
Paikkakunta: Lohja

Entä sellaiset

Viesti Kirjoittaja m.näätinki »

aiheet kuin:

"Sittenkin risti"

"Suuri joukko sittenkin taivaissa"

"Paratiisi tuleekin vasta 1000 vuoden päästä"

"Jehovan todistajat perusti juoppo Rutherford"

"Ikuista elämää ei muuten kuin uudestisyntymällä"

j.n.e.
Lehtiveli
Eläkeläinen
Viestit: 1741
Liittynyt: 13.04.2007 10:07
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lehtiveli »

Marsulla on hyviä pointteja. Itse ehdottaisin eräänlaista "kaksivaiheista suunnittelutyötä" jossa toinen osa olisi julkista, jotta palstalaiset saa osallistua. Ja sitten nuo "yllärit" jotka suunnittelee helsingin ydinjoukko.

Muuten meille ei-helsinkiläisille tulee tylsää :roll:
Jakke
Viestit: 1843
Liittynyt: 28.04.2007 18:23
Paikkakunta: Kuopio

Re: Entä sellaiset

Viesti Kirjoittaja Jakke »

m.näätinki kirjoitti:aiheet kuin:

"Sittenkin risti"

"Suuri joukko sittenkin taivaissa"

"Paratiisi tuleekin vasta 1000 vuoden päästä"

"Jehovan todistajat perusti juoppo Rutherford"

"Ikuista elämää ei muuten kuin uudestisyntymällä"

j.n.e.
Uskonkäsityksien kauppaaminen ei taida olla mielenosoituksen tarkoitus.
How's your Jesus Christ been hangin'? -Tori Amos
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

"Yhden asian mielenosoitus" voisi saada sen edun, että sanoma menisi varmasti läpi. Kuten esim. jotakin mistä lahko on valehdellut ja joka pystytään tuomaan tajuttavasti ilmi lyhyelläkin kylttitekstillä ja sitten tietysti net -linkki.


Epäonnistunut edelliselle vastakkainen malli olisi paljon eri asioihin liittyviä hajanaisia asioita, joihin olisi lahkolaisen helpointa suhtautua, kun pitäisi ajatella, että "jaa semmoista luopiosotkua taas".

Jos vielä ajatellaan että lahkolaiset ujostelisivat jäädä pitkäksi aikaa paikalleen lukemaan erisisältöiä julisteita, niin olisi tämäkin huono puoli.

Jos taas niitä kylttejä ei ole kerrallaan näkyvissä kuin jokunen, on tietysti eri asia jos niitä eri aikoina pidetään erilaisilla kokonaisuuksilla.

Tulisiko autolla tulevien todistajien tuulilasinpyyhkimiin sujauttaa jonkinlainen traktaatti ? No tietenkin. Tyhmä kysymys.
Jaakob
Viestit: 707
Liittynyt: 28.04.2007 14:43

Viesti Kirjoittaja Jaakob »

Mun mielestä kannattaisi vedota siihen miten VTS toimii oman "totuutensa" suhteen, eli pitäisi kannustaa todistajia tutkimaan asioita itsenäisesti. Ei välttämättä kannata tuputtaa tietoa jostain tietystä opista ja julistaa sitä vääräksi vaan hieman vinkata tyyliin "ehkä haluaisit vilkaista tätä-ja-tätä nettiosoitetta varmistaaksesi totuuden paikkansapitävyyden? kenenkään ei tarvitse tietää missä surffailet" :wink:
Religion was created when the first conman met the first fool
-Mark Twain
marsupilami
Viestit: 13
Liittynyt: 27.05.2007 01:17
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Viesti Kirjoittaja marsupilami »

Alueveli kirjoitti:Voisihan tuota kieltämättä kokeilla ainakin yhtenä vuotena. Teknisesti olisi mahdollista avata piilotettu foorumiosasto aiheen suunnittelulle ja sallia valituille sen lukeminen ja kommentointi. Esimerkiksi livenä jonkun luppiksen tapaaminen voisi olla edellytys.
Tämä olisi tietty erittäin kätevää. Tuontapaista tunnisperiaatetta ajattelin minäkin. Yahoossa pääsevät yahoon meilin käyttäjät lukemaan viestiketjuja webistä, mutta muille se ei onnistu. Siksi forumpohjainen ratkaisu olisi paras.

Lehtiveljen ehdotuksessa on ideaa kaksiportaisesta asioiden kehittämisestä, ideoita on hyvä testata ja heittää täällä.

Mutta sitten taas tullaan seuraavaan ongelmaan. "Vieras" kirjoitti
"Tulisiko autolla tulevien todistajien tuulilasinpyyhkimiin sujauttaa jonkinlainen traktaatti ? No tietenkin. Tyhmä kysymys."

Nyt jos tästä ideasta aletaan keskustelemaan täällä, on varmaa että jehnut järjesteävät omat äijät siivomaan kaikki tuulilasit lappusista Brahen ja stadionin parkkiksilta. Jäähallin parkkikselle on tietty turha edes yrittää.

Laputusta on muuten kokeiltu muutama vuosi sitten. Mutta enpä kerro enempää.... :-)

-mp
Elämä alkaa vartiotornin jälkeen!
Vastaa Viestiin