Seurustelu ja naimisiin meno Jt-piireissä
Valvoja: Moderaattorit
-
Nellique
- Viestit: 343
- Liittynyt: 11.01.2009 09:52
- Paikkakunta: Uusimaa
Re: Seurustelu ja naimisiin meno Jt-piireissä
No voi härreguudes! Tuosta yhtälöstä jää palkkatyö kyllä kokonaan pois. Järjestö on ilmeisen varakas, kun kykenee (ja haluaa) kustantaa ihmisten elämisen. Hm, näkemäni reservaatti on lähellä Tikkurilaa, mutta mielsin sen enemmän Ruskeasannaksi...
oh ich kann nicht mehr: ich weiss, ich werde brennen: dein urteil hat sich längst: um meinen hals gelegt:: oh ich kann nicht mehr: ich weiss, du wirst mich hängen:: und die schlinge ist so eng: dass ich kaum noch atmen kann: spiel mir das lied vom tod::
-
Kaarmis
- Viestit: 3909
- Liittynyt: 29.04.2007 22:13
Re: Seurustelu ja naimisiin meno Jt-piireissä
Taitaa olla Koivuhaan kaupunginosa tarkin määritelmä...Nellique kirjoitti:No voi härreguudes! Tuosta yhtälöstä jää palkkatyö kyllä kokonaan pois. Järjestö on ilmeisen varakas, kun kykenee (ja haluaa) kustantaa ihmisten elämisen. Hm, näkemäni reservaatti on lähellä Tikkurilaa, mutta mielsin sen enemmän Ruskeasannaksi...
Järjestö on varakas, joo, mutta popula betelissä onkin enemmän tuomassa rahaa kuin viemässä. Ovat näet lähes ilmaista työvoimaa jolla tuotetaan mm. kirjallisuus, joka ylikustannetaan seurakunnan "lahjoituksina".
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."
-
wolframium
- Viestit: 1070
- Liittynyt: 05.06.2007 17:22
Re: Seurustelu ja naimisiin meno Jt-piireissä
Itse en koskaan yrittänyt laittaa ripsiväriä, mutta normaalista elämästä ongelman itselleen kehittänyt äiti on kylläkin ilmiönä tuttu. Tuollaisissa äideissä on se hyvä puoli, että he saavat jehovantodistajuuden näyttämään lapsen silmissä siltä mitä se oikeasti onkin; onnettomalta järjen- ja tunteidenvastaiselta elämältä (josta voi aikuisena irtautua).sorbet kirjoitti:Jos olisi yrittänyt jotain muuta olisi äitini saanut hepulin ja muutaman kerran saikin kun olin vähän yrittänyt ripsiväriä laittaa.
Erilaisten ja eri tavoin havainnoivien ihmisten on hyvin vaikeaa tai lähes mahdotonta ymmärtää toisiaan, koska he kutsuvat samaa asiaa eri nimillä ja eri asioita samalla nimellä.
-
rippeli
- Viestit: 2454
- Liittynyt: 28.04.2007 12:43
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Seurustelu ja naimisiin meno Jt-piireissä
Minä menin naimisiin 20 vuotiaana.
Jehovantodistajuutemme vahvuus sai jälkeenpäin ajatellen huvittavia piirteitä hääyönämme. Pidättäydyimme täysin seksistä, ettei kukaan vain voisi ajatella, että olisimme menneet naimisiin seksin vuoksi. Seuraavana päivänä lopulta lankesimme seksiin, mutta itkuhan siitäkin tuli, koska myöhästyimme sen vuoksi yleisöesitelmästä.
Oi niitä aikoja...
Jehovantodistajuutemme vahvuus sai jälkeenpäin ajatellen huvittavia piirteitä hääyönämme. Pidättäydyimme täysin seksistä, ettei kukaan vain voisi ajatella, että olisimme menneet naimisiin seksin vuoksi. Seuraavana päivänä lopulta lankesimme seksiin, mutta itkuhan siitäkin tuli, koska myöhästyimme sen vuoksi yleisöesitelmästä.
Oi niitä aikoja...
Let me go Master I hate you so
-
wolframium
- Viestit: 1070
- Liittynyt: 05.06.2007 17:22
Re: Seurustelu ja naimisiin meno Jt-piireissä
"Kyllä me tästä pystymme selviytymään, vaikka tiukkaa onkin." - Jyrki Katainenrippeli kirjoitti:Seuraavana päivänä lopulta lankesimme seksiin, mutta itkuhan siitäkin tuli, koska myöhästyimme sen vuoksi yleisöesitelmästä.
Erilaisten ja eri tavoin havainnoivien ihmisten on hyvin vaikeaa tai lähes mahdotonta ymmärtää toisiaan, koska he kutsuvat samaa asiaa eri nimillä ja eri asioita samalla nimellä.
-
Bergerac
- Viestit: 2306
- Liittynyt: 28.04.2007 08:15
- Paikkakunta: Jersey
Re: Seurustelu ja naimisiin meno Jt-piireissä
Pari jokseenkin mietoa flunssapoimintaa tosi tm Seuralta ála Jehova:
Ei jaksa flunssassa keskittyä mutta jokseenkin nauratti joltain osin tuo ns "pitkittyvän seurustelun muoto". Jotenkin olen siinä ymmärryksessä että mm. nuorilla vilpittömillä Jehovan Todistajilla seurustelun aika ennen avioliittoa ei olisi välttämättä mitenkään ns pitkittyvä.vartsikka 74 15/4 kirjoitti: -Jotta seurustelu olisi kunniallista, sen tulee tapahtua avioliittotarkoituksessa. Sitä ei pidä siis aloittaa, ennen kuin henkilö on valmis omaksumaan avioliiton vastuut
-Maissa, joissa vanhemmat sallivat seurustelun ilman ”esiliinaa”, seurustelevat parit ilmaisevat usein kiintymystään esimerkiksi pitäen toisiaan kädestä, suudellen ja syleillenkin. Miten viisasta tämä on? Onko Raamatussa mitään neuvoa meille tällaisista asioista?
Raamattu ei esitä mitään nimenomaisia sääntöjä näistä asioista. Vanhemmilla on luonnollisesti oikeus antaa pojilleen ja tyttärilleen mittapuut, joiden mukaan he haluavat näiden käyttäytyvän. Vaikka seurakunnan vanhimmat eivät voi asettaa tällaisia sääntöjä, niin he voivat kiinnittää nuorten huomion Jumalan sanassa oleviin terveisiin ohjaaviin periaatteisiin, ja jokainen, joka rehellisesti haluaa valita viisaan suunnan elämässä, noudattaa halusta ja iloiten näitä neuvoja.
-Raamattu tietenkin kieltää ehdottomasti sellaiset asiat kuin haureuden. Mutta se varoittaa myös muusta saastaisesta käytöksestä, joka ei ole ehkä yhtä vakavaa kuin haureus
-Käsistä piteleminen voi olla puhdas kiintymyksen ilmaus avioliittoa suunnittelevien välillä. Sillä on tosin kiihottava vaikutus, mutta se on luonnollista eikä välttämättä paha. Voihan jo sen henkilön näkeminen, jonka kanssa harkitsee avioitua, myös kiihottaa, ’panna sydämen tykyttämään’. (Kork. v. 4:9, Um) Meidän on kuitenkin muistettava, että koska ihmisluonto on sellainen kuin on, niin ruumiillinen kosketus lisää sukupuolisen viehätyksen ”vetovoimaa”. On myös totta, että kun yksinkertaisia kosketusmuotoja uusitaan, niin niiden ensiksi aikaansaama miellyttävä tunne yleensä heikkenee. Tämä voi saada sinut etsimään jotakin tehokkaammin kiihottavaa. Mutta kuinka pitkälle sinä voit mennä vaarantamatta suhteen puhtautta?
-Meidän tulee olla rehellisiä itseämme kohtaan. Jos tiedämme, ettei meillä ole voimakasta itsehillintää näissä asioissa, niin meidän ei tule vaarantaa tulevaisuuttamme eikä toisen tulevaisuutta ottamalla riskejä. Ajaisitko autoa jyrkkää, mutkittelevaa alamäkeä, jos tietäisit jarrujen olevan huonossa kunnossa? Aika tehdä päätöksesi ja vakiinnuttaa sydämesi näissä asioissa on ennen kuin aloitat, ei sen jälkeen. Kun fyysiset halut alkavat kiihottua, niiden voimistumista on yleensä hyvin vaikea pysähdyttää. (Jaak. 1:14, 15) Ne, jotka sallivat himon kehittyä itsessään siinä määrin, että haluavat sukupuolisuhteita – kun heillä ei ole oikeutta niihin avioliiton perusteella – saattavat itsensä jännittyneisyyden tilaan, turhauman tunteeseen ja tosi tuskaan. Se on samanlaista kuin lukisi jännittävää kirjaa – havaitakseen vain, että viimeinen luku on revitty pois.
Ne, jotka säilyttävät suhteensa seurusteluaikana korkeatasoisena, pääsevät avioliitossa paljon parempaan alkuun kuin ne, jotka sallivat suhteittensa painua alhaiselle tasolle lähentelyihin, jotka toistuvat yhä useammin ja käyvät yhä kiihkeämmiksi
-Usein toistuviin ja yhä himokkaammiksi käyviin tunteenilmaisuihin antautuminen voi johtaa ennenaikaiseen avioliittoon. Kirja Adolescence and Youth (Nuoruusikä ja nuoriso) sanoo sivulla 288: ”Varhaiset seurusteluvaiheet ovat usein mahdottoman romanttisia. Avioliitto siihen aikaan voi saada henkilön odottamaan avioliitolta enemmän kuin mikään avioliitto voi toteuttaa. Pitkittyvä seurustelu aikaansaa tavallisesti järkevämmän käsityksen toisesta henkilöstä, niin että tuloksena voi olla ymmärtäväinen avioliitto.” Tällaisessa pitkittyvässä seurustelussa täytyy harjoittaa pidättyvyyttä – muuten sukupuolivietti saattaa voimistua niin varhain, että siitä tulee todellinen vaara.
Ulkomaalaiset jotka rikastuttavat Suomen kulttuuria vastoin Suomen Lakeja, pitää palauttaa kotimaahan. Jos palauttamisen jälkeen uhkaa kuolema niin ei ole meidän ongelma.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.
-
pakana
Re: Seurustelu ja naimisiin meno Jt-piireissä
Tää oli helmi...Bergerac kirjoitti:-Usein toistuviin ja yhä himokkaammiksi käyviin tunteenilmaisuihin antautuminen voi johtaa ennenaikaiseen avioliittoon. Kirja Adolescence and Youth (Nuoruusikä ja nuoriso) sanoo sivulla 288: ”Varhaiset seurusteluvaiheet ovat usein mahdottoman romanttisia. Avioliitto siihen aikaan voi saada henkilön odottamaan avioliitolta enemmän kuin mikään avioliitto voi toteuttaa. Pitkittyvä seurustelu aikaansaa tavallisesti järkevämmän käsityksen toisesta henkilöstä, niin että tuloksena voi olla ymmärtäväinen avioliitto.” Tällaisessa pitkittyvässä seurustelussa täytyy harjoittaa pidättyvyyttä – muuten sukupuolivietti saattaa voimistua niin varhain, että siitä tulee todellinen vaara.
Nykyajan "susiparithan", joiksi itsekin lukeudun, säntäävät ehdottomasti pää kolmantena jalkana avioliittoon, jotka sitten eivät onnistukaan.
Ja tämähän on suoraan syytä siitä, että susiparit kuksivat kuin kanit suhteessaan...
Miten mulla on sellainen kuva, että Jehovantodistajanuorten keskuudessa nimenomaa tämä avioituminen on äärimmäisen nopeaa, jotta päästäisiin hiplaamaan toisiaan luvan kanssa. Sitten kun hiplailut on hiplailtu ja seksuaalinen jännitys riittävästi purettu... huomataankin olevansa naimisissa, josta ei vielä kaikenlisäksi ole mitään poispääsyä.
Voisiko tämä järjestön ohje ollakin jonkinlaista käänteispsykologiaa, jolla taataan se, että Jehovantodistajat pariutuvat vain Jehovantodistajien kanssa?
-
Vieras
Re: Seurustelu ja naimisiin meno Jt-piireissä
Nehän vitsaili, että ei ole lapsikastetta ja aikuisavioliittoja, vaan aikuiskaste ja lapsiavioliitottoja...
-
Analysoija
- Viestit: 1234
- Liittynyt: 21.07.2007 19:51
Re: Seurustelu ja naimisiin meno Jt-piireissä
Tässä keskustelussa pieni sivusta huutelu:
Nykyään monet "hengellistä" puolisoa etsivät tarkkailevat kannustuksesta, millaisia vanhemmat ovat. Vanhimman pojasta tulee todennäköisemmin vanhin ja vanhimman tyttärestä vanhimman vaimo. Joskus.Jakke kirjoitti:Ja höpsistä. Luuletko että itsekään aikoinani mietin sitä kenen tyttö joku on, kun niitä konventeissa yritin liehitellä???sorbet kirjoitti: Isäni ei ollut vanhin, eli tuskin olisi kukaan vanhimman poika minua katsellut.
Elinikäiseen tienraivaukseen - ainakin joksikin aikaa..Enpäs usko tätäkään.Isäni erotettiin ja siskoni jäivät pois. Iso miinus puolison etsinnälle. Käytännössä tuomio sinkkuuteen ja elinikäiseen tienraivaukseen.
"Jehovan järjestö on täydellinen, se virvoittaa sitä palvovien sielun" - Muuan vanhin esitelmässään