Tuo "uskoudu vanhimmille" -käytäntö johtuu todennäköisesti siitä, että kun ajatellaan, että seurakunnan vanhimmat voivat toimia myös "psykologeina" ja tarjota sillä tavoin mielenterveydellistä hoitoa, ei tarvitse mennä ulkopuolisten puheille. Samalla saadaan myös urkittua mahdolliset "rikkeet" jota seurakunnassa on tapahtunut.
Hauska muisto omasta seurakunnastani.. Eräs veli, joka seurailee myös näitä palstoja (terkkuja D

oli hieman epävarma haluaako olla seurakunnassa vai ei. Noh, hän valitsi seurakunnan, ja loppuaikoina kun olin vielä seurakunnassa, kyseinen veli kävi tarinoimassa kaikki netistä löytämänsä "huhut" vanhimmille, mukaanlukien chat-keskusteluissa tulleet "epäilykset" ja muut vastaavat ajattelurikokset.
Sitten vanhimmat yrittivät urkkia "ajattelurikokset" selville siten, ettei kukaan muka tajuaisi mistä alkuperäinen vinkki on tullut.
Hauskaa, kun vanhimmat, jotka eivät osaa edes käynnistää tietokonetta, kyselevät IRC-keskusteluissa tulleita asioita, ja vielä osaavat sanoa kanavankin nimen
