Valtioneuvoston kesätyttö ottaa aivoon

Uskontoon liittymätön keskustelu.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Valtioneuvoston kesätyttö ottaa aivoon

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Siis mikä? No, Suvi (=kesä) Lindén, tietenkin. Syykin on selvä. Kun vihrät ovat ensin kiinnittäneet huomiota käytön verotukseen, on Suville jäänyt leystä ainoastaan yksi raita päälle: räpätä oma peukalonjälkensä valtioneuvoston muisteloihin - mediamaksu. Jess, se vasta mainio maksu onkin. Pannaan perhekunnat, tai vaikka joka nuppi vauvasta vaariin, maksamaan, riippumatta omistaako televisiota tai kyllin tehokasta nettiliittymää saati vanhan radiotoosan, jäptisti tasasuuruinen mediamaksu (vero) periaatteella: kyllä se varmasti katselee ja kuuntelee, vaikka onkin täysin sokea, kuuro ja mykkäkin (eipähän valita, ei ainakaan kovin suureen ääneen).

Mikäli YLEn rahoituksesta minulta kysytään, on vastaus: maksettakoon valtion talousarviosta.
sinner74
Ylläpitäjä
Viestit: 2754
Liittynyt: 12.01.2009 14:12
Paikkakunta: Rollo

Re: Valtioneuvoston kesätyttö ottaa aivoon

Viesti Kirjoittaja sinner74 »

Elä nyt Suvia nuin kovasti moiti. Vaaleatukkaisuuden perusteella vedetään nuin pitkälle meneviä johtopäätöksiä...oli miten oli itsekin olisin budjettirahoituksen kannalla.
And Justice For All
Jakke
Viestit: 1843
Liittynyt: 28.04.2007 18:23
Paikkakunta: Kuopio

Re: Valtioneuvoston kesätyttö ottaa aivoon

Viesti Kirjoittaja Jakke »

Käytön verotus on nyt muotia. Joku aika sitten keskusteltiin kovaan ääneen siitä, että autoiluakin pitäisi verottaa käytön ja päästöjen mukaisesti. Kenellekään ei vaan tuntunut juolahtavan mieleen, että meillä on jo vuosikymmeniä ollut käytössä verojärjestelmä, joka verottaa varsin oikeudenmukaisesti enemmän niitä jotka ajavat enemmän ja polttavat enemmän fossiilisia polttoaineita. Bensan hinnasta kun on veroa noin kolme neljäsosaa. Voiko sen tarkempaa ja tarkoituksenmukaisempaa käytön verotusta enää käytännössä laatia?
How's your Jesus Christ been hangin'? -Tori Amos
Vastaa Viestiin