Keskenmeno ja ylösnousemus

Jehovan todistajien oppien lähempää tarkastelua

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Massetar
Viestit: 454
Liittynyt: 21.05.2007 08:44

Keskenmeno ja ylösnousemus

Viesti Kirjoittaja Massetar »

Muistelen, että olisi sellainen opetus, että keskenmennyt sikiö ei saisi ylösnousemusta. Tietääkö joku, mikä on opetus tällähetkellä? Muistaakseni sitä perusteltiin sillä, että ylösnousemus lapsella tarkoittaa heräämistä sen ikäisenä kuin on kuollut. Tällöin sikiöt pitäisi palauttaa äidin vatsaan. Oma lukunsa on se, että "maailmallisten" lapset eivät saa ylösnousemusta lainkaan. Mutta siis, myöskään sisarten kuolleena syntyneet lapset eivät saa ylösnousemusta.

Tästä herää ajatus abortista. Jo hedelmöittymishetkellä tämä munasolun ja siittiön yhdistelmä ansaitsee täyden ihmisarvon. Abortti on ehdottomasti kielletty. Eikö Jehova tee tässä eräänlaisen "abortin" kun riistää ylösnousemuksen syntymättömältä lapselta?
Vieras

Re: Keskenmeno ja ylösnousemus

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Niinpä.

Ja on se veritauti, jossa vastasyntynyt tarvitsee verenvaihdon jäädäkseen henkiin. Näitä tehdään Suomessa ulkomuistin mukaan n. 6 vuodessa. (Sikiötutkimus vahvistaa verensiirron tarpeen ja tiedetään olla valmiina vaihtamaan koko veri)
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Keskenmeno ja ylösnousemus

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Tässähän tämä: Vartiotorni 15.6.1984 ss. 30-31
Lukijain kysymyksiä
Ystävälläni oli keskenmeno. Naisena tunnen myötätuntoa häntä kohtaan, mutta olisiko sopivaa rohkaista häntä ylösnousemustoivolla?
Voit varmasti tehdä paljon hyvää lohduttamalla häntä ja antamalla rakkaudellista, kristillistä apua. Raamattu ei kuitenkaan anna perustetta odottaa alkion tai sikiön ylösnousemusta. Miksi ei?

Kun nainen tulee raskaaksi, on vain yksi solu, hedelmöitynyt munasolu. Yhdeksän kuukauden aikana solu tavallisesti jakautuu ja kiinnittyy äidin kohtuun, alkio kehittyy, ja lopulta syntyy lapsi. Keskenmeno keskeyttää tämän luonnollisen tapahtuman, ja alkio, joka on alkanut elää ja kasvaa tullakseen erilliseksi ihmisyksilöksi, kuolee. Abortti on ristiriidassa elämän pyhyyden ja murhaa koskevan Jumalan käskyn kanssa. – 2. Mooseksen kirja 20:13; 21:22, 23; 4. Mooseksen kirja 35:16–18; 1. Pietari 4:15.

Elämänantajamme on tietoinen kohdussa kasvavasta alkiosta, kuten voimme nähdä siitä, mitä Raamattu sanoo Iisain vaimosta, joka kantoi kohdussaan alkiota, joka kasvoi ja syntyi ja jolle annettiin nimeksi Daavid. (Psalmit 139:13–16; vrt. Job 31:15.) Mutta mitä voidaan sanoa ylösnousemuksen mahdollisuudesta tilanteissa, joissa tapahtuu keskenmeno tai sikiö syntyy kuolleena?

Raamattu myöntää, että sikiö tai alkio voi kuolla. Tämä johtaa tahattomaan keskenmenoon tai siihen että sikiö syntyy kuolleena. – 1. Mooseksen kirja 31:38; 2. Mooseksen kirja 23:26; 2. Kuningasten kirja 2:19–21; Job 21:10; Psalmit 58:9; Psalmit 144:14, UM.
Job mainitsi eri tapoja, joilla keskenmeno voi tapahtua ja joista jokaista hän piti itselleen parempana kuin parhaillaan kokemiansa kärsimyksiä. Hän sanoi, että hän olisi voinut olla ”kätketyn keskosen” (UM) kaltainen, niin kuin ”sikiöt, jotka eivät ole päivänvaloa nähneet”. (Job 3:16)

Tämä voisi viitata siihen, että nainen saa keskenmenon olematta edes tietoinen raskaudestaan alkion ollessa elinkelvoton. Kirja The Body Machine sanoo: ”Monet ja itse asiassa useimmat [munasolut] eivät kehity normaalisti. Noin kymmenen prosenttia jää kiinnittymättä ja kiinnittyvistä noin puolet poistuu kohdusta ns. spontaanina keskenmenona tavallisesti äidin tietämättä siitä.”

Job sanoi myös, että jos hänen äitinsä ’kohdun ovet olisivat sulkeutuneet, hän olisi ollut kätketty vaivalta’. Hän olisi siis säästynyt kärsimyksiltä, jos hän olisi ’kulkenut kohdusta [tai: ”kohdussa”, Rotherham] kuolemaan’ (UM). (Job 3:10, 11) Tämä aiheutuu joskus alkion tai sikiön vakavista puutteista. Tai se saattaa johtua äidin lisääntymiselinten poikkeavuudesta, vitamiinien, hormonien tai hapen puutteesta tai jostakin äidillä olevasta sairaudesta.

Ollessaan kärsimyksissä Jobista tuntui, että sellaiset vaihtoehdot olisivat olleet hänelle parempia. Hänen äitinsä olisi kuitenkin tullut siitä murheelliseksi, samoin kuin naiset nykyäänkin, jos heidän perimänsä epätäydellisyys johtaa keskenmenoon tai sikiön kuolleena syntymiseen. Mainitessaan nämä mahdollisuudet Job ei sanonut, että hän olisi siinä tapauksessa odottanut saavansa ylösnousemuksen. Hyöty olisi hänen näkemyksensä mukaan ollut se, että hän olisi säästynyt vaivalta ja saanut olla rauhassa.

Job mainitsi lisäksi toisenkin mahdollisuuden: ”Miksi en poistunut kohdusta ja sitten menehtynyt?” (Job 3:11, UM) Jos, kuten toisinaan tapahtuu, Job olisi syntynyt ja kuollut pian sen jälkeen, ehkä jo ennen imetyksen alkamista, niin millaiset hänen tulevaisuudenodotteensa olisivat olleet? Hän ei käsittele sitä tekstiyhteydessä. Mutta myöhemmin hän osoitti, että jos hän olisi elänyt ihmisenä ja sitten kuollut ja mennyt šeoliin, Jumala olisi todennäköisesti ’pannut hänelle aikamäärän ja sitten muistanut häntä’. Elämänantajamme ’kutsuisi ja Job vastaisi’. Jehova Jumala voi todella palauttaa Jobin takaisin elämään, herättää hänet kuolleista. – Job 14:13–15.

Tämä on sopusoinnussa sen kanssa, mitä tiedämme ylösnousemuksesta Raamatussa mainittujen esimerkkien valossa. Kuolleista herätetyt palautettiin elämään ilmeisesti sellaisina kuin he kuollessaan olivat olleet. Toisin sanoen lapset, jotka kuolivat, herätettiin lapsina ja vastaavasti aikuiset aikuisina. (2. Kuningasten kirja 4:17–20, 32–37; Luukas 7:12–15; 8:40–42, 49–55; Johannes 11:38–44) Olisiko järkevää ajatella, että jos Job olisi sattunut olemaan ”kätketty keskonen”, tuo pienen pieni alkio ennallistettaisiin uudessa järjestyksessä Jobin äidin kohtuun, jotta raskaus, josta äiti ei ehkä ollut tietoinen, jatkuisi? Se ei ole sopusoinnussa sen kanssa, mitä Raamattu osoittaa ylösnousemuksesta, joka aina koski ihmisiä, jotka olivat syntyneet ja eläneet erillisinä yksilöinä Jumalan edessä. – Johannes 5:28, 29; Apostolien teot 24:15.

Mutta entä jos alkio oli jo pitkälle kehittynyt, jos siitä oli tullut sikiö tai jos se oli jo lähellä synnytystä? On monia mahdollisia tilanteita. Ei kuitenkaan ole mitään syytä pohdiskella tätä, sillä ihmiset kärsivät nykyään lukemattomista epätäydellisyyden ikävistä seurauksista. Rakkaudellinen taivaallinen Isämme muuttaa paratiisissa täysin ihmisen syntisen tilan ja suo ihastuttavia siunauksia. Monet ihmiset saavat ylösnousemuksen. Kuitenkin Jehova ja Jeesus päättävät, miten ja missä laajuudessa ylösnousemus toteutetaan. Me voimme olla varmoja siitä, että Jehova ratkaisee asian tavalla, joka on sopusoinnussa hänen täydellisen viisautensa ja oikeudenmukaisuutensa kanssa.

Elihu vakuutti Jobille: ’Ei Jumalassa ole jumalattomuutta eikä Kaikkivaltiaassa vääryyttä. Vaan hän maksaa ihmiselle hänen vaelluksensa mukaan. Totisesti, Jumala ei tee väärin.’ (Job 34:10–12) Me kaikki, myös ne avioparit, joilla on ollut raskauden keskenmenon tai lapsen kuolleenasyntymisen hyvin ikävä kokemus, voimme saada lohtua sen tietämisestä, että ”hyvä ja oikeamielinen on Jehova”. – Psalmit 25:8, UM.

En näin äkikseltään tuoreempaakaan tulkintaa löytänyt, joten olkoon voimassa, ellei toisin esitetä.
P.S. Ei pidä heittää vanhaa kirjallisuutta roskiksiin. :D
toolman
Viestit: 448
Liittynyt: 07.02.2009 00:13

Re: Keskenmeno ja ylösnousemus

Viesti Kirjoittaja toolman »

Ylösnousemuksen saamiseen olennolla pitää olla MINÄ käsitys.
tool ja öl on elämää.
Vieras

Re: Keskenmeno ja ylösnousemus

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Olisihan tuo lahkon kirjoituksen voinut jättää tuohon toteamukseen, että Jehova on hyvä ja oikeamielinen, kun kysymykseen ei lopulta muuta vastausta annettu, ja toki lahkossa on aihetta muuten noita lahkon jehovan omainaisuuksia epäillä.

Äidin kiintymys lapseen ei välttämättä synny kun vasta jonkin ajan kuluttua syntymän jälkeen, esim. roomalaisilla oli tapana ehkäisy hoitaa jälkikäteen viemällä syntynyt kaatopaikalle, nykykulttuuriin kuuluu paljon rakkauden korostaminen jo ennen syntymää, mikä on paljon vilpitöntäkin sikälui, koska lapset paljon hankitaan harkinnan jälkeen.

Rikoslaki on tuntenut tuon synnytyksen jälkeisen tilan, jolloin tappamisesta on rangaistu lapsentappona (tms) lievemmin, kun jo muutaman päivänkin kuluttua on normaali henkirikos.

Eikös se paratiisitapaaminen olisi uteliaisuuden tyydyttämistä, eihän sitä voisi toista ihmistä tuntea, voisiko siten välttämättä tykätä esim. toisen huumorintajustakaan, olisiko lapsi edes opetettu vannomaan lahkon keskinäisen rakkauden iskulausettakaan ?
toolman
Viestit: 448
Liittynyt: 07.02.2009 00:13

Re: Keskenmeno ja ylösnousemus

Viesti Kirjoittaja toolman »

Ylösnousemukseen tarvitaan SIEMEN. Ylösnousemusta ei tule ilman SIEMENTÄ.
tool ja öl on elämää.
Kaarmis
Viestit: 3909
Liittynyt: 29.04.2007 22:13

Re: Keskenmeno ja ylösnousemus

Viesti Kirjoittaja Kaarmis »

toolman kirjoitti:Ylösnousemukseen tarvitaan SIEMEN. Ylösnousemusta ei tule ilman SIEMENTÄ.
Hä???
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."
toolman
Viestit: 448
Liittynyt: 07.02.2009 00:13

Re: Keskenmeno ja ylösnousemus

Viesti Kirjoittaja toolman »

Keskenmeno voi tapahtua myös miehillä kun nuijat ja tosi nuijat eivät pääse sinne minne pitäisi.
tool ja öl on elämää.
sinner74
Ylläpitäjä
Viestit: 2754
Liittynyt: 12.01.2009 14:12
Paikkakunta: Rollo

Re: Keskenmeno ja ylösnousemus

Viesti Kirjoittaja sinner74 »

Kaarmis kirjoitti:
toolman kirjoitti:Ylösnousemukseen tarvitaan SIEMEN. Ylösnousemusta ei tule ilman SIEMENTÄ.
Hä???
Tämähän on päivänselvä asia. SIEMEN, neste jota tarvitaan elämän jatkamiseen. SIEMEN, syöksy tuntemattomaan kuiluun jossa elämän aminohapot arvotaan KÄTEEN, vetää voi myös selällään. Ylös nousee? Ei kaikilla.

Hohhoijaa...
And Justice For All
toolman
Viestit: 448
Liittynyt: 07.02.2009 00:13

Re: Keskenmeno ja ylösnousemus

Viesti Kirjoittaja toolman »

On olemassa ihmisiä jotka ei ajattele asioita syvällisesti. Sellaiset typerät siirtävät ajatuksensa pois aiheesta.
tool ja öl on elämää.
sinner74
Ylläpitäjä
Viestit: 2754
Liittynyt: 12.01.2009 14:12
Paikkakunta: Rollo

Re: Keskenmeno ja ylösnousemus

Viesti Kirjoittaja sinner74 »

toolman kirjoitti:On olemassa ihmisiä jotka ei ajattele asioita syvällisesti. Sellaiset typerät siirtävät ajatuksensa pois aiheesta.
En tiedä mitä tuohon sanoa. Myönnän syyllisyyteni, joskin myös sen että en ole valmis sukeltamaan yhtä syvälle ajatuksissani kuin eräät, minua ansioituneemmat.
And Justice For All
Massetar
Viestit: 454
Liittynyt: 21.05.2007 08:44

Re: Keskenmeno ja ylösnousemus

Viesti Kirjoittaja Massetar »

Miltä tuntuu keskenmenon saaneesta sisaresta kulkea kentällä levittämässä ylösnousemustoivoa? Puhun tässä nyt esim 6kk ikäisen sikiön kuolemasta, kun äiti joutuu kirjaimellisesti synnyttämään kuolleen lapsen. Tämä on harvinaista, mutta yleisempää kuin äkkiseltään luulisi. Näitä tapahtuu Suomessa vuosittain useita, siis naisille yleensä, JT ympäristöstä en tiedä. Naiselle lapsi on lapsi jo vatsassa ollessaan. Sydämen alapuolella kasvaa elävä olento, joka liikkuu itse ja reagoi äidin liikkeisiin ja jopa mielialoihin. Tämän pienen kuollessa äidille todetaan, että mennyttä mikä mennyttä. Useita kertoja vuodessa pitää levittää sitten lehtiä, joissa puhutaan kuolemasta ja ylösnousemustoivosta. Kuka valehtelee ja kenelle?
Vastaa Viestiin