Jehovan todistajat ja sikainfluenssa

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Astrologi
Viestit: 176
Liittynyt: 30.04.2007 15:37

Jehovan todistajat ja sikainfluenssa

Viesti Kirjoittaja Astrologi »

Onko betelistä tullut ohjeita sikainfluenssan kohtaamiseen? Ainakin perinteiset kättelyt pitäisi jättää pois ennen kokouksen alkua.

Näppituntumalla arvioisin, että sikainfluenssa aiheuttaa innostusta julistajissa, sillä onhan ennustettu että lopun aikoina kuullaan uutisia ruttotaudeista.
Question_of_Truth
Viestit: 61
Liittynyt: 25.05.2009 13:41
Paikkakunta: Rosemont United Cemetery

Re: Jehovan todistajat ja sikainfluenssa

Viesti Kirjoittaja Question_of_Truth »

-
Viimeksi muokannut Alueveli, 08.08.2009 00:58. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
Syy: perusteeton flametus poistettu
Rather than love, than money, than fame, give me truth
- Henry David Thoreau
Vieras

Re: Jehovan todistajat ja sikainfluenssa

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Todellinen suhtautumistapa varmaan moniakin kiinhnostaisi, oliko ensiuutisten aikaan paljonkin innosta kiiluvia silmäpareja kuuntelemassa ja kertomassa, arvioimassa ehkä tulevia uhrilukujakin.


Nythän se on vain possulunssa, eikä lääkkeitäkään enää korvata, kuten ei lunssassa yleensäkään.
Witless
Viestit: 1477
Liittynyt: 04.05.2007 00:06
Paikkakunta: Helsinki

Re: Jehovan todistajat ja sikainfluenssa

Viesti Kirjoittaja Witless »

Astrologi kirjoitti:Onko betelistä tullut ohjeita sikainfluenssan kohtaamiseen? Ainakin perinteiset kättelyt pitäisi jättää pois ennen kokouksen alkua.

Näppituntumalla arvioisin, että sikainfluenssa aiheuttaa innostusta julistajissa, sillä onhan ennustettu että lopun aikoina kuullaan uutisia ruttotaudeista.
Perinteisesti organisaatiolla kestää aivan minimissään puoli vuotta reagoida tällaisiin asioihin, ainakin mikäli kyseessä on Vartiotorni-tasoinen sisältö, kuten uudet todisteet lopun ajasta. "Totuuden" tuotantoprosessi on sen verran hidas. (Jehova -> pyhä henki -> hallintoelin -> kirjoituskomitea -> kirjoitusosasto -> kirjoituskomitea -> kirjoitusosasto -> hallintoelimen hyväksyntä -> kirjoitusosasto -> esituotanto -> painaminen -> jakelu jne.)

Käytännön ohjeet kättelyn suhteen ovat enemmän Palveluskomitean sisältöä, joten niitä voi ehkä odottaa Valtakunnan Palveluksemme -julkaisuun jopa kolmessa kuukaudessa siitä kun komiteatasolla on äänestetty ilmiön olevan totta.
If you think you understand quantum theory, you don't understand quantum theory.
- Richard Feynman
Vapautunut
Viestit: 178
Liittynyt: 14.10.2007 10:33

Re: Jehovan todistajat ja sikainfluenssa

Viesti Kirjoittaja Vapautunut »

Witless kirjoitti: Perinteisesti organisaatiolla kestää aivan minimissään puoli vuotta reagoida tällaisiin asioihin, ainakin mikäli kyseessä on Vartiotorni-tasoinen sisältö, kuten uudet todisteet lopun ajasta. "Totuuden" tuotantoprosessi on sen verran hidas. (Jehova -> pyhä henki -> hallintoelin -> kirjoituskomitea -> kirjoitusosasto -> kirjoituskomitea -> kirjoitusosasto -> hallintoelimen hyväksyntä -> kirjoitusosasto -> esituotanto -> painaminen -> jakelu jne.)
Mitä sinä muuten luulet tietäväsi asiasta? Oletko työskennellyt päätoimistossa, jotta tuntisit tuon prosessin?

Onko suomen kielen kielioppiin muuten lisätty uusi välimerkki "->" vai onko tuo jotain itse kehittämääsi merkkikieltä? Jospa voisit selventää tuota viestiäsi ja käyttäisit samalla ihan niitä yleisiä välimerkkejä etkä tuota omaa merkkikieltäsi, niin me äidinkielestä erinomaisen yo-arvosanan kirjoittaneetkin saisimme tuotoksistasi jotain irti.
Vapaudu sinäkin veljesseuran ikeestä
wolframium
Viestit: 1070
Liittynyt: 05.06.2007 17:22

Re: Jehovan todistajat ja sikainfluenssa

Viesti Kirjoittaja wolframium »

Vapautunut kirjoitti:Onko suomen kielen kielioppiin muuten lisätty uusi välimerkki "->"
Tuo tarkoittaa käytännössä, että "ei saa jäädä tuleen makaamaan, mennään eteenpäin!"

Kieliopillisestihan siinä ei ole järkeä.
Erilaisten ja eri tavoin havainnoivien ihmisten on hyvin vaikeaa tai lähes mahdotonta ymmärtää toisiaan, koska he kutsuvat samaa asiaa eri nimillä ja eri asioita samalla nimellä.
Aaac
Viestit: 1644
Liittynyt: 28.04.2007 15:11

Re: Jehovan todistajat ja sikainfluenssa

Viesti Kirjoittaja Aaac »

Rivijulistajat tulkitsevat kaikki epidemiat ja sensuuntaiset helposti lopunajan ruttotaudeiksi. Aids, lintuinfluenssa, sikainfluenssa, ebola... Nythän on Kiinassa eristetty kokonainen pikkukaupunki ruton takia, vaikkakaan kuolonuhreja ei ole kovinkaan monta.

Kun Vartiotorni kehottaa tarkkailemaan lopunajan merkkejä, monet rivijulistajat sitten tekevät niin. Tämä sopii erittäin hyvin Vartiotornille.
Religionsfri.
Erotettu veli
Viestit: 58
Liittynyt: 05.10.2008 17:20

Re: Jehovan todistajat ja sikainfluenssa

Viesti Kirjoittaja Erotettu veli »

.
Viimeksi muokannut Erotettu veli, 16.01.2010 20:13. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
wolframium
Viestit: 1070
Liittynyt: 05.06.2007 17:22

Re: Jehovan todistajat ja sikainfluenssa

Viesti Kirjoittaja wolframium »

Erotettu veli kirjoitti:Oliko näitä viruksia silloin kun tätä kaikkea luotiin? Vai onko nämä evoluutiomielessä jotakin uusia tulokkaita?
Ovat evoluutiomielessä uusia tulokkaita. Virukset ovat yllättävän muuntautumiskykyisiä ja luovia tappajia. Rakkaudellinen luojahan ei sellaisia loisi.
Erotettu veli kirjoitti:Ps: Ihan selvänä mietin tämmöistä :lol:
No kipin kapin lähikauppaan sitten. Selvyys estää luovuutta.
Erilaisten ja eri tavoin havainnoivien ihmisten on hyvin vaikeaa tai lähes mahdotonta ymmärtää toisiaan, koska he kutsuvat samaa asiaa eri nimillä ja eri asioita samalla nimellä.
Vieras

Re: Jehovan todistajat ja sikainfluenssa

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Vastahan töllötin tiesi puhua, että USA:ssa oli apteekissa eri lääkkeitä mustalle väestölle. Rotukysymyksenä tai kysymyksettömänä on niin, että on keksitty mustan väestön sairauteen tehoava lääke, joka sama lääke ei tehoa valkoväestöön.

Myös joku tiedelehti puhui tuollaissta eriytymisestä, nykyihmisen matkustelu tulee siten saman teorian mukaan kehittämään vahvempaa geneettistä ihmistä (ehkä väärin sanottu tarkasti ottaen ?) mutta kuitenkin kun jotkut väestöosat voisivat kuolla johonkin sairauteen, niin olisi myös vastustuskykyisiä väestöosia.

AIDS:n/HIV:n osalta on vilahdellut yksittäisuutisia ilmeiesti vastustuskykyisistä yksilöistä.

Nyt sitten luontitilannetta ajatellen tämä kehitys tulee kuvitella takaperin, pakkivaihteella.
Vieras

Re: Jehovan todistajat ja sikainfluenssa

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Pieni selvitys nillitykseen... Eli

-> on nuoli.

Minä -> posti -> asiakas tarkoittaisi siis, että minulta MENEE postiin mistä MENEE asiakkaalle :mrgreen:
Vieras

Re: Jehovan todistajat ja sikainfluenssa

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Iran elikkä Persia on kieltänyt pyhiinvaellusmatkat juuri sen possulunssan vuoksi. Menisivät muuten jotkut sinne Saudi-Arabian Mekkaan kai juoksentelemaan Kaaban moskeijako se siellä on nimeltään jonka ympäri, ja toisivat vielä saastaisen elukan lunssan perinnerikkaaseen maahansa.

Jehovaisen totistajilla voisi herätä kysymys kansainvälisten konventtiloiden kieltämisestä, tokihan ne tulisi kieltää piirikuntatasoa myöten, mutta omassa keskuudessa.

Se lienee niin kankea ajatustottumuksiltaan, että siihen ei kyetä.

Tuollahan etusivulla on uutinen lahkon konventtibussin kaatumisesta. Jos siitä ottaisi lahkolaisen kanssa puheen noin mitään lausumatta, ikäänkuin muistuttaen, että niin on tapahtunut ja odottaen totistajalta kommenttia, niin olisiko tuo vaikea tilanne, eikö totistaja olisi tottunut puhumaan sen suuntaista, että jehova siunaa, ja siten tuppaa ovityössä nälkiintynyt totistaja löytämään kadunvarresta lounasseteleitäkin ?
Vastaa Viestiin