Pikasalit
Valvoja: Moderaattorit
-
sinner74
- Ylläpitäjä
- Viestit: 2754
- Liittynyt: 12.01.2009 14:12
- Paikkakunta: Rollo
Pikasalit
Siihen aikaan kun isoisä lampun osti, ja minä vielä järjestön helmoissa pyörin, jehovantodistajat rakensivat tuhottomasti pikasaleja. Itsekin taisin olla parin-kolmen vuoden aikana muurahaisena neljällä eri pikasalityömaalla.
Mitä tälle instituutiolle nykyään kuuluu? Ymmärrän että Suomessa alkaa olla käyttötarvetta vastaavat salit rakennettu, ja vähän ylikin, mutta miten maailman niissä osissa joissa kasvukäyrä vielä törröttää ylöspäin?
Muistelen että tuota pikasalien rakennustaitoa esiteltiin järjestön ulkopuolisille kiistämättömänä osoituksena siitä, että jehovantodistajilla on jumalan ohjaus. Kuulemma maailmalliset rakennusliikkeet eivät moiseen saavutukseen pystyneet edes ammattilaisten voimin.
Osaisikohan joku rakennusalan ihminen vastata: Perustuuko jehovantodistajien "ihme" pelkästään rajattomiin resursseihin ja työehtosopimuksen kaltaisten rajoitteiden olemattomuuteen, vai oliko takana joku oikeasti hyvä idea "nopeasta" rakentamisesta? Jumalan rooliin ylirakennusmestarina en sentään jaksa uskoa...
Mitä tälle instituutiolle nykyään kuuluu? Ymmärrän että Suomessa alkaa olla käyttötarvetta vastaavat salit rakennettu, ja vähän ylikin, mutta miten maailman niissä osissa joissa kasvukäyrä vielä törröttää ylöspäin?
Muistelen että tuota pikasalien rakennustaitoa esiteltiin järjestön ulkopuolisille kiistämättömänä osoituksena siitä, että jehovantodistajilla on jumalan ohjaus. Kuulemma maailmalliset rakennusliikkeet eivät moiseen saavutukseen pystyneet edes ammattilaisten voimin.
Osaisikohan joku rakennusalan ihminen vastata: Perustuuko jehovantodistajien "ihme" pelkästään rajattomiin resursseihin ja työehtosopimuksen kaltaisten rajoitteiden olemattomuuteen, vai oliko takana joku oikeasti hyvä idea "nopeasta" rakentamisesta? Jumalan rooliin ylirakennusmestarina en sentään jaksa uskoa...
And Justice For All
-
toolman
- Viestit: 448
- Liittynyt: 07.02.2009 00:13
-
gloo
- Viestit: 64
- Liittynyt: 17.04.2007 23:13
Re: Pikasalit
Erikoisinta on että Suomeenkin rakennettava sali pitää rakentaa pikana. Jälki ei oikeasti ole mitään täydellistä, vaikka päällepäin saattaa näyttää hyvältä/siistiltä. Ihan viime kesäisestä projektista on kokemusta. Jostain syystä sali pitää siis nostaa viikossa käyttökuntoon, vaikka mikään käytännön syy ei näytä vaativan. Huomionhakuisuuttako?
"Suppose we've chosen the wrong god. Every time we go to church we're just making him madder and madder"
-Homer Simpson
-Homer Simpson
-
Aaac
- Viestit: 1644
- Liittynyt: 28.04.2007 15:11
Re: Pikasalit
Osittain varmasti huomionhakuisuutta, kuten Gloo sanoi. Saadaan myönteistä julkisuutta "Saatanan vallassa olevalta medialta". Ja kyllähän seurakuntalaisetkin kokevat olevansa mukana jossakin "elämää suuremmassa".
Religionsfri.
- Jaakko Ahvenainen
- Viestit: 8099
- Liittynyt: 28.04.2007 15:41
- Paikkakunta: Lieksa
Re: Pikasalit
Puhtaasti maailmalliselta puolelta: kun perusta ja putkitukset on tehty, nousee elementeistä rakennettu pientalo parissa vuorokaudessa asuttavaan kuntoon. Homma perustuu hyvään suunnitteluun. Ei tässä mitään jumalallista ole.
-
Viljo
- Viestit: 1100
- Liittynyt: 28.04.2007 13:13
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Pikasalit
Minä kun luulin sinun olevan uskova.Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Ei tässä mitään jumalallista ole.
"Pienet totuudet syövät isoa valhetta palan kerrallaan" - tuntematon
-
sinner74
- Ylläpitäjä
- Viestit: 2754
- Liittynyt: 12.01.2009 14:12
- Paikkakunta: Rollo
Re: Pikasalit
No en minäkään tuota jumalallisuutta pitänyt edes vaihtoehtona...Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Puhtaasti maailmalliselta puolelta: kun perusta ja putkitukset on tehty, nousee elementeistä rakennettu pientalo parissa vuorokaudessa asuttavaan kuntoon. Homma perustuu hyvään suunnitteluun. Ei tässä mitään jumalallista ole.
Muistelen vaan kun silloin n.20 vuotta sitten kehuttiin pikasalinrakennusta taitona jota ei ole millään muulla yhteenliittymällä kuin jehovantodistajilla --> väitettiin etteivät edes rakennusalan ammattilaiset olisi pystyneet vastaavaan suoritukseen yhtä lyhyessä ajassa. Tällaiselle jumalaa synnynnäisesti sydämessään kantamattomalle jullikalle se oli varsin asialliselta vaikuttava argumentti uskoa jt-järjestelmän erinomaisuuteen.
Rakennusala on tietysti 20 vuodessa kehittynyt täysin eri sfääreihin kuin mitä se oli tuolloin. Yritänkin kysyä että oliko jehovantodistajien tuolloin ponnekkaasti mainostama pikasalimenetelmä edes siihen aikaan jotenkin poikkeuksellista, jopa edistyksellistä rakentamista? Vai oliko kyseessä vain propaganda, joka meni jäsenistöön täydestä ilman kritiikkiä.
And Justice For All
-
Vieras
Re: Pikasalit
Pikasaleja rakennetaan julkisuuden tähden. Lisäksi halutaan korostaa Vartiotorni-seuran erinomaisuutta verrattuna kirkkoihin, joita rakennetaan kuin Iisakin kirkkoa. Todellisuudessa salityömailla sattuu vahinkoja ja onnettomuuksia, niistä vain ei saa puhua, eikä niitä tilastoida.
- Jaakko Ahvenainen
- Viestit: 8099
- Liittynyt: 28.04.2007 15:41
- Paikkakunta: Lieksa
Re: Pikasalit
No kun ei ollut. Homma hoidettiin vain pienemmällä porukalla. Kaikki elementit olivat täysin valmiiksi rakennettuja tapetteja myöten. Paikalle tuli pari, kolme rekkaa. Valmiit palikat nostettiin sokkelille, kiinnitettiin toisiinsa, sähköputket ja muut vastaavat yhdistettiin. Valmiit kattotuolit koottiin, alus- ja päällyskate asennettiin. Huusholli yhdistettiin kaupungin vesijohto- ja viemäriverkostoon, sähköt sähköverkkoon ja siinä se. Kaksi päivää: kalusteet sisään ja asumaan. Tämä muistini mukaan 80-luvun loppupuolella.sinner74 kirjoitti:Yritänkin kysyä että oliko jehovantodistajien tuolloin ponnekkaasti mainostama pikasalimenetelmä edes siihen aikaan jotenkin poikkeuksellista, jopa edistyksellistä rakentamista? Vai oliko kyseessä vain propaganda, joka meni jäsenistöön täydestä ilman kritiikkiä.
Rahalla saa ja hevosella pääsee.
- Jaakko Ahvenainen
- Viestit: 8099
- Liittynyt: 28.04.2007 15:41
- Paikkakunta: Lieksa
Re: Pikasalit
Viljo kirjoitti:Minä kun luulin sinun olevan uskova.Jaakko Ahvenainen kirjoitti:Ei tässä mitään jumalallista ole.
-
Massetar
- Viestit: 454
- Liittynyt: 21.05.2007 08:44
Re: Pikasalit
Luulisin, että normaaleilla rakennustyömailla kukaan alansa ammattilainen ei suostuisi tuollaisiin aikatauluihin. Jokainen, joka kantaa vastuunsa, esim. sähkö- tai putkitöistä, haluaa tehdä työnsä rauhassa ja keskittyneenä. Salityömailla oikein hehkutettiin aina sitä, että kun sähkömies asentaa johtoja, niin niiden päälle välittömästi paukutellaan seinää samaa vauhtia. Oikealla suunnittelulla tämä varmasti onnistuu keneltä tahansa, mutta mitä järkeä?
-
RaM
Re: Pikasalit
Hieman tietoa asiaan.Jaakko Ahvenainen kirjoitti:No kun ei ollut. Homma hoidettiin vain pienemmällä porukalla. Kaikki elementit olivat täysin valmiiksi rakennettuja tapetteja myöten. Paikalle tuli pari, kolme rekkaa. Valmiit palikat nostettiin sokkelille, kiinnitettiin toisiinsa, sähköputket ja muut vastaavat yhdistettiin. Valmiit kattotuolit koottiin, alus- ja päällyskate asennettiin. Huusholli yhdistettiin kaupungin vesijohto- ja viemäriverkostoon, sähköt sähköverkkoon ja siinä se. Kaksi päivää: kalusteet sisään ja asumaan. Tämä muistini mukaan 80-luvun loppupuolella.sinner74 kirjoitti:Yritänkin kysyä että oliko jehovantodistajien tuolloin ponnekkaasti mainostama pikasalimenetelmä edes siihen aikaan jotenkin poikkeuksellista, jopa edistyksellistä rakentamista? Vai oliko kyseessä vain propaganda, joka meni jäsenistöön täydestä ilman kritiikkiä.
Rahalla saa ja hevosella pääsee.
Kyse EI ollut minkäänlaisesta tilaelementti rakentamisesta, jollaista nykyään tehdään. Jaskan muisti siis pettää (edit: ei petä vaan hän kirjoittaakin omakotirakentamisesta vastakohtana). Sitä en muista, oliko seinien pystyttämisessä missään kohteessa kyse elementtitekniikan hyödyntämisestä (epäilen ettei ja ainakin julkisivumuurauksia tehtiin silloin kun minä olin työmailla), mutta pääasiallisesti rakentaminen oli paikalla rakentamista. Erityistä siinä oli se, että eri ryhmien ammattilaiset tekivät runsaan apujoukon kera omat työnsä tarkan aikataulutuksen mukaisesti. Perustukset ja kuivumisaikaa vaativat valut oli toki tehty ennen varsinaiseen pytingin rakentamiseen ryhtymistä. Ammattitaidottomat toimivat sivoojina ja aputyövoimana eli kantoivat tavarat valmiiksi paikoilleen.
Pikarakentaminen OLI tuohon aikaan melkoinen rakennustekninen teko ja perustui mainittuihin hyvään tarkkaan ennakkosuunnitteluun, aikataulutukseen sekä runsaaseen valmiina paikanpäällä olevaan ammatti työvoimaan. Se oli siis omana aikanaan jopa poikkeuksellista ja edistyksellistäkin, sillä samaan (rakentamisen nopeuteen) pyritään tämän päivän omakotitalojen rakentamisessakin. Tosin teollista etukäteisvalmistamista hyödyntäen. Eri asia on sitten, kuinka hyvää laatutasoa tuo pikasali roiskiminen edusti ja mitä järkeä siinä oli (muu kuin julkisuusarvo).
Ohessa lainaus Norjan salirakennusprojektista 80-luvulta (systeemi kehiteltiin jenkeissä 70-luvulla kun maailmanloppu ajoi ihmisiä mukaan lahkoon ja Suomessa varsinainen julkisuushakuinen pikarakentaminen alkoi vuonna -88).
Edit: Käsitykseni mukaan tuolla pikarakentamisella haluttiin ensisijaisesti yleistä huomiota sekä kronologiavimman tapaan tiettyä osoitusta jumaluuden taustavoimasta. Toissijaisesti se on ollut toki hieno keino motivoida ilmainen työvoima käyttöön ja varmistaa, ettei hanke (hankkeet) ainakaan hitaan tekemisen kautta tuo huonoa julkisuutta tai vaaranna kiinteistöomaisuuden kasvamista. Jos salien rakentaminen veisi omakotitalomaisesti noin vuoden, niin 200 salin sijasta olisi rakennettu vain 20. Sitten vielä kolmantena seikkana seurakunnat saadaan innostumaan noin nopeasta ja mainetta tuovasta hankkeesta - pitkäaikainen sitoutuminen rakentamiseen on aina vaikeampaa myydä.Sokkeli oli valettu etukäteen, ja rakennustarvikkeet olivat edellisiltana valmiina tontilla. Entä mistä saatiin työntekijät? Seurakunnan omien voimien lisäksi paikalle oli saapunut toisia todistajia läheltä ja kaukaa. Kokonaisia perheitä oli tullut autoineen ja asuntovaunuineen. Oslosta ja sen ympäristöstä oli tullut bussin täysi rakennusväkeä. Mukana oli myös todistajia Tanskasta, Yhdysvalloista ja Kanadasta. Lisäksi Suomesta oli tullut bussilla 44 ystävää. Yhteensä auttamishaluisia oli saapunut yli 200.
Samana iltana kokoontuivat kaikki rakentajat tiedotustilaisuuteen lähellä sijaitsevaan urheilutaloon, jonka seurakunta oli vuokrannut rakennusajaksi. Kaikki esille otetut asiat tulkattiin suomeksi ja englanniksi. Tässä tilaisuudessa saattoi jo tuntea sen sydämellisen ja yhteistyöhaluisen hengen, joka oli lyövä leimansa koko rakennustyölle.
Perjantaiaamuna päivä aloitettiin kello seitsemältä yhteisellä Raamattuun perustuvalla päivän tekstin tarkastelulla, joka tapahtui norjaksi ja suomeksi. Rukouksen ja aamiaisen jälkeen kaikki olivat valmiita aloittamaan työt. Tasan kahdeksalta kajahtivat ensimmäiset vasaraniskut. Kello 9.45 oli kuudesta seinästä saatu jo viisi pystyyn. Sen jälkeen alkoi rakennustelineitten teko, ja tuntia myöhemmin saatiin ensimmäinen kattotuoli paikalleen.
Samana aamuna oli eräs naapuri nähnyt talonsa ikkunasta, että rakennuspaikalla oli paljon väkeä. Hän meni keittiöönsä, laittoi itselleen kupin kahvia ja voileivän ja palasi takaisin saman ikkunan ääreen. Hän oli pudottaa kahvikuppinsa nähdessään, että rakennuksesta oli jo runko pystyssä.
Ammattimiehet vastasivat erilaisista työvaiheista, ja heidän johdollaan työt edistyivät nopeasti. Jotkut jatkoivat töitä pikkutunneille asti, kunnes katto oli laudoitettu umpeen. Keskikesän yöttömässä yössä oli helppo tehdä töitä – valoa riitti. Sisällä saatiin kipsilevyt seiniin ja kattoon.
Kun sunnuntai tuli, rakennus oli ulkopuolelta melkein valmis, ja puut oli istutettu. Kello yhdeksältä nurmikko oli kylvetty. Sisällä maalattiin, tapetoitiin, päällystettiin lattioita ja tehtiin muita viimeistelytöitä. Tontin siisteydestä Finnmarken-lehti kirjoitti: ”Tiedämme kaikki, miltä rakennustyömaalla yleensä näyttää: kaikkialla hujan hajan muovia, ja laudan- ja lankunpätkiä ja valtavasti kaikenlaista rojua. Mutta kun Jehovan todistajat rakensivat valtakunnansaliaan, missään ei lojunut ainoatakaan laudankappaletta eikä muovinpalasta.”
Kello 18.00 sali oli joitakin WC-tiloihin tulevia asennuksia ja sähköasennuksia lukuun ottamatta valmis. Varsinaisen salin lisäksi rakennukseen tuli apuhuone, kirjasto, varastohuone, aula ja WC-tilat.
Kello 19.00 pidettiin uudessa salissa ensimmäinen kokous, jossa oli läsnä 250 henkeä.
-
sinner74
- Ylläpitäjä
- Viestit: 2754
- Liittynyt: 12.01.2009 14:12
- Paikkakunta: Rollo
Re: Pikasalit
VT-seuran strategikot eivät ole pöllöjä. Pikasalinrakennuksessa toteutuu win-win --> kiinteistöomaisuus kasvaa ja samalla muurahainen on onnellinen toteuttaessaan jotain suurempaa päämäärää. Nerokasta.RaM kirjoitti: Edit: Käsitykseni mukaan tuolla pikarakentamisella haluttiin ensisijaisesti yleistä huomiota sekä kronologiavimman tapaan tiettyä osoitusta jumaluuden taustavoimasta. Toissijaisesti se on ollut toki hieno keino motivoida ilmainen työvoima käyttöön ja varmistaa, ettei hanke (hankkeet) ainakaan hitaan tekemisen kautta tuo huonoa julkisuutta tai vaaranna kiinteistöomaisuuden kasvamista. Jos salien rakentaminen veisi omakotitalomaisesti noin vuoden, niin 200 salin sijasta olisi rakennettu vain 20. Sitten vielä kolmantena seikkana seurakunnat saadaan innostumaan noin nopeasta ja mainetta tuovasta hankkeesta - pitkäaikainen sitoutuminen rakentamiseen on aina vaikeampaa myydä.
And Justice For All
- Johanneksen poika
- Viestit: 3702
- Liittynyt: 29.04.2007 13:49
- Paikkakunta: Espoo
- Viesti:
Re: Pikasalit
Espoon Puolarniityntien salikin rakennettiin ns. "pikasalina", vaikka uurastus kestikin 3 viikonloppua. Toki salin viimeistely vei sitten vielä aikansa, joten ihan aikataulussa ei pysytty. Tässä pikasaliesite.
Sanomalehdet kirjoittivat ahkerasti tuosta projektista. Joitakin vanhoja leikkeitä löysin jotta niihin voi tarvittaessa palata muistellessa "vanhoja hyviä aikoja".
Voitte kiinnittää huomion tässä lehtileikkeessä olevaan juttuun, missä Matti Saastamoinen on samaa mieltä H. V. Mouritzin kanssa, että "elämme lopun ajan lopussa". Pikasalien rakentamisen syynä oli siis se, että kun loppu on tuossa ihan nurkan takana tulossa, ei ole aika rakennella rauhassa kuukausia, kun kenttäpalvelus jäisi siinä tapauksessa vähemmälle.
No, tiedämme, ettei Mouritzin 1972 puheessa saarnaama lopun ajan loppu tullut 1975 eikä Matti Saastamoinen ennustellut yhtään paremmalla menestyksellä vuonna 1988, jolloin Espoon "ongelmasalia" rakennettiin.

Sanomalehdet kirjoittivat ahkerasti tuosta projektista. Joitakin vanhoja leikkeitä löysin jotta niihin voi tarvittaessa palata muistellessa "vanhoja hyviä aikoja".
Voitte kiinnittää huomion tässä lehtileikkeessä olevaan juttuun, missä Matti Saastamoinen on samaa mieltä H. V. Mouritzin kanssa, että "elämme lopun ajan lopussa". Pikasalien rakentamisen syynä oli siis se, että kun loppu on tuossa ihan nurkan takana tulossa, ei ole aika rakennella rauhassa kuukausia, kun kenttäpalvelus jäisi siinä tapauksessa vähemmälle.
No, tiedämme, ettei Mouritzin 1972 puheessa saarnaama lopun ajan loppu tullut 1975 eikä Matti Saastamoinen ennustellut yhtään paremmalla menestyksellä vuonna 1988, jolloin Espoon "ongelmasalia" rakennettiin.