Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Japi-40
Viestit: 154
Liittynyt: 01.05.2007 00:01
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja Japi-40 »

Kirjoitin aikaisemmin tästä eräästä Jehovan todistajasta joka kysyi tyttäreltäni onko isäsi viisastunut ja tullut mukaan totuuteen. Nyt tämä sama tyyppi kirjoittelee tyttärelleni facebookiin ja haukkuu minua luuseriksi joka on vajonnut hyvin hyvin alas, hän sanoi myös näin "En usko,että moni jotka ovat eronneet järjestöstä ovat tipahtaneet niin alas kuin isäsi. Isäsi on luusereiden puheenjohtaja" Että tälläinen Jehovan todistaja idiootti haukkuu minua.

Sama tyyppi yrittää saada myös tyttärtäni takaisin Jehovan todistajiin mutta tyttäreni vain nauraa tyypin jutuille.

Ei voi sanoa muuta kuin aivopesu on tehnyt tehtävänsä tähän tyyppiin. Kyllähän tuollainen haukkuminen ottaa päähän mutta väliäkö sillä.
Bergerac
Viestit: 2306
Liittynyt: 28.04.2007 08:15
Paikkakunta: Jersey

Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja Bergerac »

Kun tuo ilmeisesti pitää paikkansa niin sanoisin ko tuntemattomalle henkilölle terveiset näin internetin välityksellä:

"Haista sinä pummi paska, ja ota selvää asioista ennenkuin sönkötät" (siis tämä ei ole Japille vaan tuolle tuntemattomalle)
Ulkomaalaiset jotka rikastuttavat Suomen kulttuuria vastoin Suomen Lakeja, pitää palauttaa kotimaahan. Jos palauttamisen jälkeen uhkaa kuolema niin ei ole meidän ongelma.
Oma maa mansikka, muu maa must(a)ikka. Suomi Suomena.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Eiköhän tuo ole osoitus siitä, ettei mitään järkevää sanottavaa ole ja on kuitenkin sisäinen pakko sanoa jotain. Jos tässä nykyisten ja entisten asetelmassa on noita kuuluisia luusereita, niin mitä on sanottava Vt-valheita totuutena pitävistä jehovantodistajista? Siis niistä, jotka eivät kanna moraalista vastuuta esittämiensä asioiden tarkistamisesta? Eivät kanna sittenkään, vaikka todellisuus tuodaan heille esille.

S24:llä kirjoittelevalle jehovantodistajalle tein lopulta yhteenvedon, joka osoittaa hyvin tylysti sen, että Vt-seuran opetus pakanain ajoista on Raamatussa olevien Jeesuksen sanojen vastainen. Kun hän sitten luki sen, oli ensimmäinen vastaus: "No comment". Ja seuraava suunnilleen näin: "Uskon Raamattuun ja Vt-seuran selitykseen asiassa". Vilpitöntä yritystä tuosta älyllisestä epärehellisyydestä ei puutu.

Kun itsekin on ollut jehovantodistaja, niin on helppo käsittää kuinka vaikeaa tuossa Vt-seuran ylimielisyydessä kylpevän on edes hetken epäillä omaa erinomaisuuttaan. Siis esimerkiksi sitä, jota on ylläpidettävä sinulle osoitetulla tyylillä.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Arskavain
Viestit: 578
Liittynyt: 14.11.2007 21:14
Paikkakunta: Tornio

Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja Arskavain »

Minä viihdyn hyvin luuserina - sinua kommentoineen veli ei näytä olevan tyytyväinen vaan purkaa turhautuneisuutensa sinuun, sillä ei itseään arvostava ihminen sano tuollaista.
Elä ja anna toisten elää
rippeli
Viestit: 2454
Liittynyt: 28.04.2007 12:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja rippeli »

Jos on luusereitten puheenjohtaja, niin eihän silloin voi olla ihan kokonaan luuseri?
Ota asiattomuudet asiattomuuksina niinkuin tyttäresikin ilmeisesti tekee koska nauraa paskanjauhannalle.
Let me go Master I hate you so
Massetar
Viestit: 454
Liittynyt: 21.05.2007 08:44

Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja Massetar »

Tärkeintä on se, mitä itse itsestäsi ajattelet. Keskity niihin ihmisiin joilta saat voimaa ja positiivisuutta. Tuollainen mollaaminen kannattaa jättää omaan arvoonsa. Miettimällä vaan kuluttaa itsensä loppuun. Sinulla on rakkaita ihmisiä ja tyttäresi on selvästi puolellasi.

Omalta kohdaltani olen huomannut, että kaikkia ei voi miellyttää, vaikka kuinka yrittäisi. Kun toisaalle kumartaa, samalla toiseen suuntaan pyllistää. Menneet on menneitä ja tulevaisuus on tässä ja nyt.
Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja Tony »

Jehovantodistajien virallinen Internet-sivusto kirjoitti:
Jehovan todistajat koettavat siis suositella hyvää uutista toisille myös olemalla esimerkillisiä siinä kristillisessä käytöksessä, jota he suosittelevat toisille. He pyrkivät ’tekemään toisille, mitä he tahtoisivat toisten tekevän heille’ (Matteus 7:12). He yrittävät suhtautua näin kaikkiin ihmisiin, eivät ainoastaan todistajatovereihinsa, ystäviinsä, naapureihinsa tai sukulaisiinsa. Epätäydellisinä he eivät aina onnistu sataprosenttisesti. Mutta he haluavat sydämestään tehdä kaikille hyvää, eivät ainoastaan kertomalla heille Valtakunnan hyvää uutista, vaan myös ojentamalla heille auttavan käden milloin vain se on mahdollista (Jaakobin kirje 2:14-17).

- -

NYKYMAAILMASSA kuulemme usein sanottavan, etteivät kristillisyyden periaatteet ole käytännöllisiä eivätkä ne kerta kaikkiaan toimi nykyajan monimutkaisessa yhteiskunnassa. Kuitenkin eräässä keskustelussa, jonka kävivät hindujohtaja Mohandas K. Gandhi ja Intian entinen varakuningas, brittiläinen lordi Irwin, esitettiin varsin erilainen näkemys. Lordi Irwinin kerrotaan kysyneen Gandhilta, minkä hän uskoi ratkaisevan Ison-Britannian ja Intian väliset ongelmat. Gandhi otti Raamatun, avasi sen Matteuksen evankeliumin viidennen luvun kohdalta ja sanoi: ”Kun teidän maanne ja minun maani yhtyvät Kristuksen tässä vuorisaarnassa esittämien opetusten perusteella, emme ole ratkaisseet ainoastaan omien maittemme ongelmia, vaan koko maailman ongelmat.”

Tuo saarna puhuu hengellisyyden tavoittelemisesta, lempeämielisyydestä, rauhan tekemisestä, armollisuudesta ja vanhurskauden rakastamisesta. Se ei tuomitse ainoastaan murhaa vaan myös vihastumisen toisiin; se ei tuomitse vain aviorikosta vaan myös himokkaat ajatukset. Se puhuu vastuuntunnottomia avioeroja vastaan, jotka hajottavat perheitä ja tekevät lapsista uhrejaan. Se kehottaa: ’Rakastakaa niitäkin, jotka eivät pidä teistä, antakaa tarvitseville, lakatkaa tuomitsemasta toisia armottomasti, kohdelkaa toisia niin kuin haluaisitte itseänne kohdeltavan.’ Kaikki nämä neuvot ovat tavattoman hyödyllisiä, jos niitä noudatetaan. Mitä useampi ihminen toimii niiden mukaan paikkakunnallasi, sitä parempi ympäristö se on elää.
Ei ole jehovantodistajan aina helppoa toimia itse niinkuin saarnaa.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Epätäydellisinä he eivät aina onnistu sataprosenttisesti.
Kaikkea se epätäydellisyys teettää.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Avatar
Tony
Viestit: 7521
Liittynyt: 28.04.2007 07:38

Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja Tony »

Markku Meilo kirjoitti:Kaikkea se epätäydellisyys teettää.
Niin teettää. Ja sen taakse onkin mukava piiloutua milloin minkäkin kiusallisen tapauksen tai asian takia. Ei puutu vt-seuran pakasta kortteja, joilla ei saisi seliseliteltyä asioita itselleen edulliseen tapaan sinisilmäisten jäsenten edessä.
"Jos Seura sanoisi minulle, että tämä kirja on musta vihreän sijaan, minä sanoisin: 'Kappas vaan, voisin vaikka vannoa, että se on vihreä, mutta jos Seura sanoo, että se on musta, niin se on musta!'" - Bart Thompson - piirivalvoja
Japi-40
Viestit: 154
Liittynyt: 01.05.2007 00:01
Paikkakunta: Helsinki
Viesti:

Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja Japi-40 »

Nyt tämän typerän tyypin painostus jatkuu edelleen,nyt tytärtäni kohtaan. Kun tyttäreni on poistanut tyypin ns.hengelliset kommentit facebookista. Tyyppi on kovasti uteliaana kysynyt syytä asiaan ja sanonut ettei halua tyttärestäni samallaista luopioluuseria kuin minä olen. Nyt jopa vaimoni yllätäen on asettunut tyttäreni puolelle asiassa ja sanoi,että asia on tyttäreni oma asia ja päätös.
Saa nähdä kunka kauan tämä idiootti jaksaa painostaa meitä.

PS. Tytär poisti tyypin juuri Facebook kaverista. Saamme vihdoinkin olla rauhassa.
sinner74
Ylläpitäjä
Viestit: 2754
Liittynyt: 12.01.2009 14:12
Paikkakunta: Rollo

Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja sinner74 »

Ehkä tuo tyyppi osoittaa kautta rantain vilpitöntä ihailuaan? Luusereitten puheenjohtaja on kuitenkin melkoisen paljon ylempänä missä tahansa hierarkiassa kuin hallintoelimen perseennuolija.

Vakavasti puhuen, toivottavasti tyttäresi ymmärtää mistä on kysymys. Tsemppiä!
And Justice For All
Vieras

Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Laita "torpeedo" tuollaisen luuserin perään!
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Vieras kirjoitti:Laita "torpeedo" tuollaisen luuserin perään!
Psyykkinen sairaus, joka saattaa olla taustalla määräävänä tekijänä, ei torpedoimalla parane, jos tapaus on patologinen.
Vieras

Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Meillekin tuotti paljon surua tuo parjaaminen - JT:t kävivät panettelemassa minua vanhemmilleni ja lapsilleni. Lopulta tilanne kävi niin painostavaksi, että omaiseni kertoivat siitä minullekin. Selvitimme asiat ja kyllä meille nyt kaikille on käynyt selväksi, mitä ovat JT:t. Hengen hedelmät ovat heille tuntematon käsite. Ei tule meidän suvulle enää sellaisia erehdyksiä, että mokomia kuuntelisimme.
toolman
Viestit: 448
Liittynyt: 07.02.2009 00:13

Re: Parjaus minua vastaan on alkanut olen luusereiden p-johtaja

Viesti Kirjoittaja toolman »

Aloittaja kirjoittaa itsestään jo otsikossa.
tool ja öl on elämää.
Vastaa Viestiin