Kyllä meillä kaveerattiin maailmallisten kanssa ihan säännöllisesti. On voinut linjaus maailmallisiin muuttuakin, mutta joku säännön tapainen taisi olla se, ettei oltaisi tekemisissä muuten kuin tilanteissa, joissa se on välttämätöntä. Ei, vaikka tämä maailmallinen olisi puhdas kuin pulmunen. Ongelman ydin on siinä, vaikka maailmallinen olisi kuinka hyvä ihminen tahansa, mutta tällä ei ole uskoa ja hengellisiä periaatteita. Tässäkin lienee taustalla se, että maailmallinen voisi saada tavalliseen hatarasti mukana olevaan rivijäseneen vaikutettua negatiivisella tavalla (vahingollinen järkeily) ja alkaisi vaikka ihmettelemään miksi JT:n maailmallinen ystävä tapetaan pelkän uskonpuutteen vuoksi.
Minun päähäni ei mennyt edes lapsena se, että miksi pelkät uskonpuutteesta kärsivät luokiteltiin samaan kastiin ihan oikeiden pahantekijöiden kanssa. Lievätkin välimuodot olivat poissuljettuja.
Maailmalliset ystävät
Valvoja: Moderaattorit
-
Aaac
- Viestit: 1644
- Liittynyt: 28.04.2007 15:11
Re: Maailmalliset ystävät
Tanskalaiselokuvassa To verdener (Worlds Apart) on kohtaus, jossa päähenkilö menee tulevan poikaystävänsä kanssa vaatekauppaan. Kun paljastuu, että tyttö on JT, poika alkaa ihmetellä, kuolevatko kaikki muut Harmagedonissa. Hän osoittaa kaupan myyjää ja kysyy, kuoleeko hänkin. Hän osoittaa lasta ja kysyy, kuoleeko hänkin. Kysymyksiä, jotka saavat tytön hämilleen.Mir kirjoitti:alkaisi vaikka ihmettelemään miksi JT:n maailmallinen ystävä tapetaan pelkän uskonpuutteen vuoksi.
Religionsfri.
-
Leviathan
- Viestit: 121
- Liittynyt: 11.08.2009 03:10
Re: Maailmalliset ystävät
Itsellä ainakin kun toimintaan kuuluin, oli oikeastaan kaikki kaverit maailmallisia. En vain pitänyt seurakuntani omanikäisistä. Tuli siitä välillä noottia, että pitää omien kanssa olla, ei maailmallisten. Mutta minkäs teet kun JT-nuoret olivat idiootteja, valehtelijoita, tylsiä, saivat tulla "kylään" vain vähäksi aikaa kerrallaan harvoin jne.
Omilla aivoilla ajattelun tärkeys saattaa joskus unohtua, mutta kun totuus alkaa sinua kuristaa ja pääset sen ikeestä, muistat miten sinulle on suotu vapaa tahto.
-
Vieras
Re: Maailmalliset ystävät
Ymmärtävätkö lapsesta asti olleet koskaan kunnolla "maailmallisia" (tavallisia ihmisiä), vai vääristävätkö JT-lasit koko ajan havaintoja?
Ero ilmenee jo seurakunnissakin lapsesta asti olleiden ja vieraiden opettamien välillä. Vieraiden opettama sopeutuu erotessaan ehkä paremmin normaaliin elämään kuin se, jota on manipuloitu pienestä pitäen.
Ero ilmenee jo seurakunnissakin lapsesta asti olleiden ja vieraiden opettamien välillä. Vieraiden opettama sopeutuu erotessaan ehkä paremmin normaaliin elämään kuin se, jota on manipuloitu pienestä pitäen.
-
Viljo
- Viestit: 1100
- Liittynyt: 28.04.2007 13:13
- Paikkakunta: Helsinki
Re: Maailmalliset ystävät
Riippuu varmaan aika paljon siitä kuinka paljon on ollut lapsuudessa ollut "maailmallisia" kavereita. Mulla on suurin osa kavereista aina ollut "maailmallisia" eli suht tavallisia ja sen vuoksi katson että ymmärrän heitä varsin hyvin.Vieras kirjoitti:Ymmärtävätkö lapsesta asti olleet koskaan kunnolla "maailmallisia" (tavallisia ihmisiä), vai vääristävätkö JT-lasit koko ajan havaintoja?
"Pienet totuudet syövät isoa valhetta palan kerrallaan" - tuntematon
-
Leviathan
- Viestit: 121
- Liittynyt: 11.08.2009 03:10
Re: Maailmalliset ystävät
Päin vastoin, en ymmärtänyt JT-nuoria.
Omilla aivoilla ajattelun tärkeys saattaa joskus unohtua, mutta kun totuus alkaa sinua kuristaa ja pääset sen ikeestä, muistat miten sinulle on suotu vapaa tahto.