Katumaton paha syntinen, mutta kenen mielestä?

Jehovan todistajien oppien lähempää tarkastelua

Valvoja: Moderaattorit

Vieras

Re: Katumaton paha syntinen, mutta kenen mielestä?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

"Vastakkainen mielipidekin voidaan todeta ja toteamuksen tueksi kuukeloida vaikka 'ibsa convention 1914'."

-Niinpäs onkin. Kiitos oikaisusta.

-Tuossa ei muuten ollut tarkoitus luopiomateriaalia ujuttaa, vaan päätelmäksi on päässyt siitä että se konventti, kokous, ovityö -ralli on myöhemmin annettu ymmärtää tulleen lahkon taivasten valtakunnan avaimiksi....siis leijonankorvantaustan rapsutuslisenssiksi. Jos sitten se olisi oikein muistettu.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Katumaton paha syntinen, mutta kenen mielestä?

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Vieras kirjoitti:...mutta muistelee kuulleen että tukemisvelvollisuus saattaisi ulottua erityistapauksissa myös ohi tuon ikärajapyykin 18 v opiskeluja varten, tarkistaisi tuon tarvittaessa.
Näin se valitettavasti menee, minkä lisäksi tulee aina vuodenvaiteessa elatusvelvollisen ottaa huomioon indeksitarkistukset elatusmaksuja maksaessaan. Oman elatusvelvollisuuteni maksujen osalta suoritin lapsen äidille siihen asti, kunnes lapsi täytti 18 vuotta. Tämän jälkeen suoritin sen lapseni omalle tilille, kunnes oli ammattitutkintonsa suorittanut.

Tässä muuan linkki asiaan
Indeksikorotukset löytyvät tästä linkistä. Miten vuoden 2010 kohdalla on ollut, voi tiedustella sosiaalitoimistosta lastenvalvojalta. KELAa en sen kankeuden vuoksi suosittele.

Muokattu: +n
Viimeksi muokannut Jaakko Ahvenainen, 09.09.2010 19:37. Yhteensä muokattu 1 kertaa.
odette80
Viestit: 252
Liittynyt: 31.03.2010 21:18

Re: Katumaton paha syntinen, mutta kenen mielestä?

Viesti Kirjoittaja odette80 »

Olen siitä saakka ollut sitä mieltä että totaali karttaminen on todistajien kannaöta huono asia, mutta ehkä luopion kannalta hyvä asia. Itse tuntisin painostuksen johdosta ja olen tuntenut enemmän "intoa" paluuseen kuin sen johdosta ettei yhteyksiä ole yhtään. Itse en ole kääntänyt selkää sukulaisille jotka ovat erotettuja. Minun uskoon ei muut vaikuttaneet tai lähinnä siihen että olisin alkanut kuuntelemaan erotettujen "paasausta". Kuitenkin minusta suku on tärkeä, mutta monien mielestä ei.

Ja vaikka onkin todistaja minusta omia aivoja tulisi käyttää. Itse tein niin. Luopio on muuten aika ruma sana ja varsinkin, kun en koe olevani luopio tai ainakaan sillä tavalla mitä sitä minusta käytetään.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Katumaton paha syntinen, mutta kenen mielestä?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Vieras kirjoitti:-Tuossa ei muuten ollut tarkoitus luopiomateriaalia ujuttaa...
Näin arvelinkin, mutta halusin tarkentaa, eli:
vaan päätelmäksi on päässyt siitä että se konventti, kokous, ovityö -ralli on myöhemmin annettu ymmärtää tulleen lahkon taivasten valtakunnan avaimiksi....siis leijonankorvantaustan rapsutuslisenssiksi.
Ero Russelin ja Rutherfordin valtakunnan avaimiin liittyen oli ensinmainitun löyhä keskusjohto ja jonkinasteinen vapaaehtoisuus suorituksessa vastaan sitten Rutherfordin tiukka keskusjohto ja vapaaehtoinen pakko. Kyllä Russelinkin aikana oli 'tosi kristittyjä' (raamatuntutkijat) ja heikkouskoisempia (=suuri joukko), jotka siionismikauden loppuun asti olivat olivat myös menossa taivaaseen. Raamatuntutkijoiltakin edellytettiin kyllä uskonnollista koreografiaa, mutta siinä olet oikeassa, että 1919 ja 1922 Cedar Pointin konventeissa patistettiin raamatuntutkijat nykyistä muistuttavaan käännytystyöhön sekä kaivamaan verta nenästään mm. saarnaamalla väkisin alueilla, joista tiedettiin etteivät he olleet siellä toivottuja vieraita.
Jos sitten se olisi oikein muistettu.
Olit laajasti ottaen oikeassa, kunhan tarkensin sitä oleellista eroa tässä asiassa, eli Russelin ajan vapaaehtoisuutta ja Rutherfordin aloittamaa suorituspakkoa.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Vieras

Re: Katumaton paha syntinen, mutta kenen mielestä?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Johanneksen poika kirjoitti:Lahti kertoi, että erotettuja vanhuksia pitää auttaa, jos nämä tarvitsevat apua. Kun kysyin eikö olisi inhimillistä, ettei erotettuja alaikäisiä eristettäisi heidän elämänsä herkässä vaiheessa, Lahti vain naurahti ja sanoi: "en tiedä mihin sinä tähtäät".

Lahti ei siis ollenkaan ymmärtänyt karttamisen julmaa puolta. Se oli vain naurahduksen arvoinen. :evil:
Lapseton, ikänsä Betelissä viettänyt ihminen voi olla jo hänkin niin mielenhallinnan uhri, että ei oikeasti osaa kääntää aivojaan eri asentoon tässä asiassa. "Pahojen luopioiden" demonisointi toimii. Ei se tietysti vastuuta poista.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Katumaton paha syntinen, mutta kenen mielestä?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Vieras kirjoitti:Lapseton, ikänsä Betelissä viettänyt ihminen voi olla jo hänkin niin mielenhallinnan uhri, että ei oikeasti osaa kääntää aivojaan eri asentoon tässä asiassa.
Kyseisen miehen kohdalla asia on jo ohi. Sitä kuusta kuuleminen, eli mihin koko ikänsä jt-systeemille tehnyt menisi? Missä hänen jt-ammattitaitoaan tarvittaisiin? Millaiset ovat työnsaantinäkymät sen jälkeen kun ammattikouluttamaton henkilö täyttää vaikka 45? (Jos sitten ammatiksi olisikin muotoutunut graafinen ala, niin ainakin Suomessa kirjapainopuolella on ollut pudotuspeli jo kymmenkunta vuotta.) Millainen on eläkekertymä ilmaistyötä ikänsä tehneellä? Tuossa mielenhallinan ohella mietittäviä käytännön asioita. USA:ssa sosiaaliturva on aivan toisella tolalla ja köyhyyslupauksella ikänsä olleella on Suomea heikompi asema jos haluaa irrota mielenhallinnasta.
"Pahojen luopioiden" demonisointi toimii. Ei se tietysti vastuuta poista.
Tuollaista vastuuta jehovantodistajuus ei tunne, vastuuajattelu on ulkoistettu Vt-seuralla, joka saa jt:n käsittämään asian siten, että Jehova laittaa asiat hyvin pian kuntoon.

Hyvä esimerkki siitä vastuuttomuudesta, johon Vt-seura jt:t tuudittaa on kritiikittömyys. Jehovantodistajat eivät kanna moraalista vastuuta niiden asioiden kriittisestä tarkastelusta, joita he levittävät nk. totuutena. Vilpittömyys ei ole hyväksyttävä peruste sille, että ei ota selvää asioista, joita tarjoaa tuntemattomien ihmisten hengenpelstukseksi pian kohtaavassa maailmanlopussa.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Vastaa Viestiin