Ihannepuoliso silloin ja nyt

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Hirudo medicinalis
Viestit: 22
Liittynyt: 12.08.2010 15:11

Ihannepuoliso silloin ja nyt

Viesti Kirjoittaja Hirudo medicinalis »

Kun mukana ollessa katsastitte itsellenne mahdollista puolisoa, niin mitä asioita listasitte mielessänne? Oliko teille ensisijaisen tärkeää tulevan kumppaninne hengelliset ominaisuudet (hengellinen kypsyys ja kokosieluinen palvonta tms.)?

Jos olisitte nyt tällä tiedolla ja kokemuksella varustettuja, jotka tähän astisesta elämästänne on kertynyt, niin muuttaisitteko listan prioriteetteja?

Itse olen ollut saman puoliskon kanssa parikymmentä vuotta, joten en oikein osaa tuohon kommentoida. :D Hengellisyydestä sen verran, että sen varaan ei välttämättä aina kannata kaikkea laskea. Voipi muuttua täysin päinvastaiseksi vuosien kuluessa. Hyvinkin radikaalisti. :mrgreen:
odette80
Viestit: 252
Liittynyt: 31.03.2010 21:18

Re: Ihannepuoliso silloin ja nyt

Viesti Kirjoittaja odette80 »

Itsellä ei ollut mitään kriteerejä oikeastaan kuin se että on todistaja. Silloinen kumppani löytyi samasta seurakunnasta ja oikeastan "vahingossa" ja muiden "hienoisella" avustuksella. Olihan mulla tietty kuva millaisen miehen itselleni olisin halunnut, mutta lähinnä ulkonäöllisesti, koska tietenkin samaan uskova olisi se ihanne samoine tavoitteineen.

Kriteerinä olisi pitänyt olla jotain muuta, mutta sille ei voi mitään, kun todistajat tykkää "lapsi pareista".

Jos vielä olisin todistaja ja vapaa niin tärkeää olisi miehen ajatus naisesta. Vallan alle ryöhkeästi vaiko tavallaan tasavertainen kumppanuus. En ikinä ottaisi viinaan menevää ja pompottavaa äijää itselleni. Ehkä vanhin ei kuuluisi listalle eikä sellainen yliuskovainen puupölkky vaan asiat oikeihin uomiin laittava, mutta myös rento huumorintajuinen ihminen jonka kanssa voi keskustella ja joka ei ole perheen diktaattori vaan muita huomioon ottava ja tietyissä asioissa ehkä se pää.

Mutta kun en ole todistaja niin suurin kriteeri on se mitä tunnen yleensä ihmistä kohtaan. Ja yleensä mulla osuu nappiin ihmistuntemus. Nykyinen on oikeastaan melkein pelkältä tunnepuolelta valittu mies. Jos järki olisi päättänyt olisin varmasti entisen kanssa ja todistaja. Ja järjetön varmasti ;)
Mag Mell
Viestit: 541
Liittynyt: 10.04.2009 17:10

Re: Ihannepuoliso silloin ja nyt

Viesti Kirjoittaja Mag Mell »

Ihannepuoliso silloin joskus oli hengellinen, uskova, hyvin edistynyt totuudessa.
Painajaispuoliso nyt olisi hengellinen, uskova, hyvin edistynyt 'totuudessa'.
:mrgreen:
With oblivion's obscuration fill my senses to the brim,
make me taste obliteration, in this dimness let me dim.
rippeli
Viestit: 2454
Liittynyt: 28.04.2007 12:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Ihannepuoliso silloin ja nyt

Viesti Kirjoittaja rippeli »

Minäkin noudatin vallitsevaa kulttuuria ja mennä pamautin naimisiin juuri ja juuri 20v.
Ihanne puoliso oli silloin hengellinen ja ajatteleva umpi-jt. Sellaista hain ja sellaisen hain. Lahkon jäädessä jäi myös vaimo. Nykyisin haluaisin kauniin ja kiihkeän. Sellainen onkin koekäytössä, vai miksi avoliittoa pitäisi kutsua?
Let me go Master I hate you so
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Ihannepuoliso silloin ja nyt

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

rippeli kirjoitti:...miksi avoliittoa pitäisi kutsua?
Toistaiseksi pysyväksi parisuhteeksi, arvelisin.
Vastaa Viestiin