Kuinka tyhjän päälle jään?

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Vieras

Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Aito hätää täynnä oleva vastaus, johon en odota hätäisiä tai lonkalta heitettyjä vastauksia. Ainoastaan faktaa ja aitoja neuvoja!

Ongelma:

Aviopuoliso on alkanut uhkailemaan avioerolla(asumuserolla), jos en jätä hänen mielestään kriittistä asennetta JT-seuraa kohtaan.

Avioliiton jatkumisen edellytys on siis, että syön kaiken potaskan mitä jäbät syöttää mukaan lukien 1914 laskelmat, jotka jo lapsikin huomaa "oikeista" historian kirjoista vääriksi. 607 eaa Jerusalemin tuho on Brooklynissä keksitty. Ongelma on, että seura väärentää myös kaikki hallitsijoiden vuosiluvut "raamatun ymmärtämisen opaskirjassaan", jotka lähentelee tuota vuotta. Muuten ollaan samoilla linjoilla.

Tuo vuosi 1914 kusee alle. Siksihän sitä sukupolvi oppiakin piti taas säätää. Kun ei toimi, niin ei toimi. Todisteet ja tosiasiat, kun on Brooklynin profeettoja vastaan.


Aito kysymys: Jäänkö tyhjän päälle? Löytyykö teistä oikeita ystäviä tai edes kavereita? Miten teille itselle kävi? Nyt tarvitsen TUKEA todella ison päätöksen edessä!

Ei mitään hötö vastauksia, vaan aitoa ja "raakaa" todellisia kokemuksia kaivataan!!!
Massetar
Viestit: 454
Liittynyt: 21.05.2007 08:44

Re: Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja Massetar »

Tarkentaisitko hieman tilannetta? Oletko naimisissa JT:n kanssa vai oletko itsekin JT?
Kaarmis
Viestit: 3909
Liittynyt: 29.04.2007 22:13

Re: Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja Kaarmis »

Totea hänelle, että olet edelleenkin kriittinen vuoden 607 eaa suhteen. Sano että mielelläsi kuulet perusteet miksi ei pitäisi olla kriittinen, koskapa tuo ajankohta ei sovi todennettuun, tutkittuun historiankirjoitukseen. Jätä hänelle johtopäätökset tehtäväksi. Mikään muu ei kannata kuin rehellisyys. Avioliitossakin.
"Meinasin sanoa että älä tule haudallenikaan. Mutta - tule silti."
Mag Mell
Viestit: 541
Liittynyt: 10.04.2009 17:10

Re: Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja Mag Mell »

Samaa kyselen kuin Massetar.
Hankala heittää sen osuvampia arvauksia ilman noita tietoja, mutta noin yleisesti väittäisin, ettei kai kukaan (täälläkään kirjoittelevista) ole pidemmän päälle jäänyt totaalisen yksin ja tyhjän päälle. Kyllä se elämä ihmeesti kantaa todistajuuden jälkeenkin, vaikka seuran mukaanhan näin ei tietenkään missään tapauksessa ole. :wink:
Omituisen tiukkaa tekstiä puolisoltasi kyllä. Mutun perusteella sanoista tekoihin siirtyminen tuossa tilanteessa on todistajapiireissä kuitenkin melkoisen vaisua, vaikkei sitä tietty koskaan varmaksi voi etukäteen tietää. Voisiko puolisoasi olla painostettu seuran taholta esittämään moinen uhkavaatimus?
With oblivion's obscuration fill my senses to the brim,
make me taste obliteration, in this dimness let me dim.
Vieras

Re: Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Jehovantodistajan kanssa voi toisaalta suhtautua kiinnostuneesti myös tuohon vuoteen 607 ja puhua vastausta kysyen että mistä oikein on kysymys kun sellaista ja sellaista tietoa mitä on vartiotorniseurassa ei ole missään muualla mutta muuaalla on taas kerrottu että...

Sitten edelleen voi tulla kyseeseen sanoa, että emme siis tiedä.... Miksi sinä suutut siitä että olen kiinnostunut jehovantodistajain opetuksesta... jne
kirjallisuusveli
Viestit: 903
Liittynyt: 29.04.2007 16:43

Re: Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja kirjallisuusveli »

Jos puoliso kerran on todistaja, niin hänelle pitäisi täsmälleen tietää, ettei kriittisyys todistajia kohtaan ole mikään avieroperuste.

Seura tosin opettaa vihkiytymislupausta elämän tärkeimpänä sitoumuksena, vaikkei Raamattu opeta vihkytymistä. Tästä seuraa se, että jotkut katsovat voivansa erota, koska kriittinen puoliso on uhka heidän omalle hengellisyydelleen ja etenkin uskollisuudelleen tekemälleen vihkiytymislupaukselle. Avioliiton sitovuutta (sitä Raamattu opettaa) siis poljetaan epäraamatullisen opetuksen välityksellä.
"There's a point in your life when you'll realize who matters, who never did, and who always will."
Avatar
Johanneksen poika
Viestit: 3702
Liittynyt: 29.04.2007 13:49
Paikkakunta: Espoo
Viesti:

Re: Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja Johanneksen poika »

Vieras kirjoitti:Ongelma:

Aviopuoliso on alkanut uhkailemaan avioerolla(asumuserolla), jos en jätä hänen mielestään kriittistä asennetta JT-seuraa kohtaan.
Avioliitto on kahden ihmisen välinen liitto. Et mennyt naimisiin minkään järjestön tai sen vaatimusten kanssa vaan puolisosi kanssa. Tee tämä selväksi aivan aluksi.

Kysy puolisoltasi, mitä hänen mielestään avioiliittoon vihkimisessä luvattiin.
Vieras

Re: Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Jos hän on kiinnostunut lahkosta sillä tavalla kuin lahko itse määrää, niin kysy, mikset sinä itse saisi olla kiinnostunut lahkosta sillä tavoin, kuin se todellisuudessa ilmenee, myös sen omien vanhempien kirjoitusten kautta sekä vertaamalla sen kirjoituksia eri aiheista alkuperäiskirjoituksiin, sen siteeraamia tiedemieslausuntoja siihen, mitä tiedemies on kaikkiaan asiasta kertonut, tuon siteeratun lauseen lisäksi.
Vieras

Re: Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

JT:sta sanotaan, että ne hajottaa perheitä. Näin se juuri käy. Omalla kohdallani sattui sama juttu, kun aloin olla kriittinen opetuksia ja toimintaa kohtaan. Exä otti sitten eron, vaikka ei ollut raamatullista syytä (uskottomuutta), vaikka yritti sellaista kaivamalla kaivaa. Jätin kuitenkin eron ottamisen hänen tehtäväkseen.

"Miehen johtoaasema" perheessä toteutuu vain, jos molemmat puolisot ovat JT:a.
sirps-leena

Re: Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja sirps-leena »

Jos olet mies, etkä mukana, niin Seuran ohjeitten mukaan vaimon pitää "kerätä tulisia hiiliä pääsi päälle" eli omalla elämällään/ käytöksellään vakuuttaa Sinut, että JT on hyvä juttu, johon kannattaa liittyä. Jos olet mies ja mukana, niin missään nimessä vaimo ei voi olla miehen uskonelämän normittaja vaan hänen tukee olla miehelle alamainen. Kummassakaan tapauksessa erolla ei saa uhata.

Jos olet nainen, etkä mukana, niin siinä tapauksessa miehesi on tulkinnut johtiasemansa väärin, pakottaa ei saa, eikä erolla uhata tässäkään tapauksessa. Mikäli ero tulisi, ja kun se ei ole uskottomuuden takia, puoliso ei saa avioitua uudelleen, etkä sinä, jos olet JT ja pysyt seurakunnassa.

Mikäli elämäsi JT:nä ja/tai JT:n puolisona on kulkenut loppuun, maailma on suuri ja avara HUOM! myös myönteisessä mielessä ja täällä on tilaa ja tekemistä kaikille. Jos ero tulee, se voi myös olla onnen potku.

Minä erosin JT:nä sekä ei-uskovasta puolisosta ja sitten siitä muutaman vuoden päästä seurakunnasta ja luulin että tähän tämä nyt loppui. 3 vuotta olin pohjalla niin henkisesti kuin taloudellisestikin. Sitten alkoi nousukiito, joka johti ja vielä vanhoilla päivillä niin mielenkiintoiseen työhän, opiskeluun ja uusiin ihmisiin, että en nykyisestä elämästni tohtinut edes unelmoida saati uskoa tälläistä olevan. Uuden elämän myötä pystyn nykyään olemaan hyvinkin kiitollinen kaikista JT-vuosista, koska sain sieltä todella monia työkaluja esim. ristiriitatilanteisiin työelämässä. Eikä raamatun tuntemuskaan ole ollut pahaksi, erityisesti arvostan, että teokraattisen koulun ansiosta pystyn puhumaan extemporoiden ja pysyn aikataulussa ja asiassa. Muutenkin ajattelen, että tarvitsin nuo vuodet hurjan luontoni kesyttämiseksi.

Kuule, kyllä sä siellä tai sieltä selviät, älä huoli !
RaM

Re: Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja RaM »

Vieras kirjoitti: Aito kysymys: Jäänkö tyhjän päälle? Löytyykö teistä oikeita ystäviä tai edes kavereita? Miten teille itselle kävi? Nyt tarvitsen TUKEA todella ison päätöksen edessä!

Ei mitään hötö vastauksia, vaan aitoa ja "raakaa" todellisia kokemuksia kaivataan!!!
Voitko tarkentaa, mitä tuo 'tyhjän päälle' jääminen tarkoittaa. Avioeronko suhteen vain minkä?
Oletko ollut palstalla kauankin... mietin vain mitä tuo keveri/ystävä pyyntö tarkoittaa. Tietoa ja apua saat täältä kyllä ilman mitään kaveruuttakaan, jos sitä kaipaat. Kokemusta vastaavasta tilanteesta ei täällä taida kovinkaan monella olla ja luultavasti siitä ei aivan eksaktia apuakaan olisi, koska nuo eriuskoisten puolisoiden riitatapaukset ovat aina erilaisia. Saat myös tukea kun tiedetään, millaiseen päätökseen sitä kaipaat - opillisiin keskusteluihin vai kenties avioeroon ja huoltajuuskiistaan.

Jelppaa lisää niin katsotaan porukalla ongelmaasi. Opillisiin kysymyksiin voin hyvin helposti antaa sinulle apua. Olisi hyvä ensin tietää, milloin puolisosi on liittynyt lahkoon.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

RaM kirjoitti:Jelppaa lisää niin katsotaan porukalla ongelmaasi. Opillisiin kysymyksiin voin hyvin helposti antaa sinulle apua. Olisi hyvä ensin tietää, milloin puolisosi on liittynyt lahkoon.
RaM, muista! Opillisiin kysymyksiin annat vastaukset uskonnottomana entisenä Jehovan todistajana. Tämä ei sinänsä ole este vastauksillesi, mutta vastaanottajan on tämä hyvä tiedostaa. Omat vastaukseni saattaisivat lähteä luterilaisuuden pohjalta. Tämäkin on hyvä tiedostaa. Tästä huolimatta vastaukset eivät edusta ristiriitaa, ainoastaa erilaisia näkemyksiä.
RaM

Re: Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja RaM »

Kysymys on Jaska hyvä pelkästään Jehovan todistajien opeista. Siihen ei mitkään jumaluustaustat merkitse mitään. Olennainen asia mikä tässä kohdallani merkitsee noissa kysymyksen asettelun jehovantodistajuuden kiemuroissa on omakohtainen yli 30 vuoden kokemus. Luterilaisuus tai mikään muukaan uskonto ei tähän aiheeseen liity ymmärtääkseni mitenkään (vrt. 670 tai 1914).
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

RaM kirjoitti:Kysymys on Jaska hyvä pelkästään Jehovan todistajien opeista.
Oikein hyvä näin ja siihen Sinulla rahkeita riittää, en edes epäile.
rippeli
Viestit: 2454
Liittynyt: 28.04.2007 12:43
Paikkakunta: Helsinki

Re: Kuinka tyhjän päälle jään?

Viesti Kirjoittaja rippeli »

Jos se avioero tulisi, niin jäisikö uskonto samalla, vai jatkaisitko lahkossa kriittisenä opeille? Vai jäisikö koko setti kerralla?
Let me go Master I hate you so
Vastaa Viestiin