Tästä herää kysymys: millä nimenomaisella tavalla Jumalan tarkoitus paljastuu orjaluokalle? Sitenkö, että päätoimistossa hallintoelimen kesken äänestetään oppimuutoksista, ja 2/3 äänivyöry vie ehdotetun muutoksen läpi? Tällainen on kuitenkin demokratiaa, ei suinkaan teokratiaa."Nykyaikana joitakin Raamatun opetuksia koskevaa ymmärrystämme on tarkennettu. Sen ei tulisi vaivata meitä vaan päinvastoin vahvistaa luottamustamme "uskolliseen ja ymmärtäväiseen orjaan". Kun orjaluokan edustajat huomaavat, että käsitystämme jostakin totuuden piirteestä on tarpeen selventää tai korjata, he eivät pidäty tekemästä tarkennusta. Orjaluokalle on tärkeämpää toimia sopusoinnussa Jumalan paljastuvan tarkoituksen kanssa kuin suojautua tarkennusten herättämältä kritiikiltä." (Vartiotorni 15. heinäkuuta 2011 s. 30)
Olisi myös hyvä pitää mielessä, että jo tähän mennessä Vt-seuran tuottamat "Jumalan paljastetut tarkoitukset" ovat tuottaneet järjestön yhteydessä lukuisia pettymyksiä, niin rivijäsenille kuin itse hallintoelimellekin. Tällaisissa tilanteissa tämän 'Jumalan tarkoitusten paljastajan' moraali on sallinut vierittää syy epäonnistuneista teokraattisista tiedon välähdyksistä jäsenten niskoille ja paeta omaa vastuutaan kuin Italian pääministeri ikään. Otetaan vielä lainauksen loppu uudelleen esiin:
"Orjaluokalle on tärkeämpää toimia sopusoinnussa Jumalan paljastuvan tarkoituksen kanssa kuin suojautua tarkennusten herättämältä kritiikiltä."
Järjestön johtajat repostelevat jäsenilleen, kuinka urheita he ovatkaan, kun ansaitusta kritiikistä huolimatta he kuitenkin uskaltavat muutella oppejaan aina sitä mukaa, kun aika on osoittanut edelliset jumalalta saadut totuudet vääriksi. Kuinka urheita ne siellä hallintoelimessä ovatkaan... tällainenhan suorastaan todistaa heidän olevan jumalan asialla.