Tästäkö kaikki alkoi?

Uskontoon liittymätön keskustelu.

Valvoja: Moderaattorit

Vastaa Viestiin
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Tästäkö kaikki alkoi?

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

On vielä seitsemän päivää jäljellä kurkata tämä alustus ja pohtia jehovantodistajuuden esiastetta, verraten intiaanien suhdetta kiihkomieliseen uskontoon, puritaanisuuteen, joka sai lähtöpassit Englannista. Alku vaikutti lupaavalta, mutta tuskin kesti sukupolveakaan, kunnes kaikki kääntyi päälaelleen.

Tätäkö on tosikristillisyys, joka nyt satakunta vuotta sitten on pompannut takaisin wanhaan maailmaan: Petosta, ahneutta, vallanhimoa, valehtelua, pakottamista, kiristystä -jumalan nimeen ja kunniaksi!

Tätä kirjoittaessani katseluaikaa on seitsemän päivää jäljellä. Suosittelen.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Tästäkö kaikki alkoi?

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Lähden siitä tosiasiasta, että länsimainen (eurooppalainen) kristillisyys on varsin verivelkainen omassa omnipotenssissaan paitsi tuomalla omat kuolemaan johtavat tautinsa, myös oman äärettömän ylemmyytensä alkuperäiskansojen keskuuteen riistämällä näiltä maat ja mannut, harjoittamalla kristillisyyden nimissä sortopolitiikkaansa ja eristämällä maan alkuperäiset asukkaat reservaatteihin ja näin osoittaen paitsi epäviisauttaan, myös kykenemättömyyttään kohdata eri kulttuureita niiden omassa ympäristössään turvautumalla omaan, muka jumalalliseen viisauteensa ja kaikkivaltiuteensa.

Tästä on seurannut yksinomaan alistamista, riistoa ja epäkunnioittavuutta itse kunkin alueen omiin varhaisiin kulttuureihin. Näin on tapahtunut Pohjois- ja Etelä-Amerikan intiaaneihin, Australian aborginaaleihin, Etelä-Afrikan heimokulttuureihin, jne... mähden.

Seuraava kysymys kuuluu: Elämmekö todella Euroopassa tai Yhdysvalloissa ja sieltä käsin tuoduissa uskonnollisissa kulttuureissa sivistynyttä aikaa!

Tässä polemiikissani en niinkään hyökkää eri kristillisiä uskontoja tai niiden uskonnollisia käsityksiä vastaan, vaan niiden liki absoluuttista seuraamista Raamattua vastaan. Mikä siis oikeuttaa kiistellyn kristinuskon nimissä tekemät rikokset ihmiskuntaa vastaan!

Lisäys: kristillisiä & niiden + Raamattua
Aaron Hannu
Viestit: 506
Liittynyt: 13.03.2011 17:17

Re: Tästäkö kaikki alkoi?

Viesti Kirjoittaja Aaron Hannu »

Mielenkiintoinen dokumentti. Valitettavasti uskonnosta kehittyi keino hallita, kun totuus oikeutettiin vain eliitille. Mielestäni Jeesuksen sanat "Jos siis teille sanotaan: 'Hän on tuolla autiomaassa', älkää lähtekö sinne, tai jos sanotaan: 'Hän on sisällä talossa', älkää uskoko sitä". Voisi tarkoittaa, että Jeesus ei puhunut tietystä paikasta tai uskonnosta, jota noudatettaisiin. Minun mielestäni jokainen löytää tarvittavan totuutensa omasta sydämmestään ja on puhtaasti olosuhteista kiinni missä näkemys totuudesta syntyy. Suvaitsevaisuus on todellista osoitusta rakkaudesta - suvaitsemattomuus osoitus sen puuttumisesta.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Tästäkö kaikki alkoi?

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Aaron Hannu kirjoitti:Minun mielestäni jokainen löytää tarvittavan totuutensa omasta sydämmestään ja on puhtaasti olosuhteista kiinni missä näkemys totuudesta syntyy. Suvaitsevaisuus on todellista osoitusta rakkaudesta - suvaitsemattomuus osoitus sen puuttumisesta.
Mikä se sellainen totuus on, mitä pitää asein puolustaa ja suvaitsevaisuus, mikä katkaisee kanssaihmiseltään kaulan. Tulee lähinnä mieleen se vitsi, missä isä poikaansa nahkaremmillä kuritti ja tokaisi pojalleen ainoastaan tekevänsä niin, koska tätä rakasti. Mihin poika: Iskä, saanhan minäkin rakastaa sinua samalla tavalla, kun tulen isoksi.
RaM

Re: Tästäkö kaikki alkoi?

Viesti Kirjoittaja RaM »

Aaron Hannu kirjoitti: Minun mielestäni jokainen löytää tarvittavan totuutensa omasta sydämmestään ja on puhtaasti olosuhteista kiinni missä näkemys totuudesta syntyy.
Norjassahan tällaista oman sydämen totuutta juuri levitettiin lähes sadalle nuorelle.
Aaron Hannu
Viestit: 506
Liittynyt: 13.03.2011 17:17

Re: Tästäkö kaikki alkoi?

Viesti Kirjoittaja Aaron Hannu »

Mikä se sellainen totuus on, mitä pitää asein puolustaa ja suvaitsevaisuus, mikä katkaisee kanssaihmiseltään kaulan. Tulee lähinnä mieleen se vitsi, missä isä poikaansa nahkaremmillä kuritti ja tokaisi pojalleen ainoastaan tekevänsä niin, koska tätä rakasti. Mihin poika: Iskä, saanhan minäkin rakastaa sinua samalla tavalla, kun tulen isoksi.
"Sydämmemme totuus" on todellinen itsemme ja motiivimme, kun olemme täysin rehellisiä itsellemme - pystymmekö avoimesti myöntämään mitä olemme? Se vaati itsetutkistelua, oman elämän valintojen todellisten seurausten arviointia sekä juuri se, mitä olet Jaakko tehnyt ajatellessasi kristillisten suuntauksien kannattajien todellisia tekoja ja seurauksia. Ehkä omakaan peilikuvamme ei olekkaan aina niin kaunis ja motiivimme ovatkin viha ja pelko. Tämä voi olla todella vaikeaa myöntää itselleen, koska lähtökohtaisesti jokainen oikeuttaa valintansa. Hyödyllistä on aloittaa muutos itsestään, koska se on ainut jota todellisuudessa voimme varmasti muuttaa.

Ramille tämä on myös vastaus, sillä norjalainen riisti valinnanvapauden toisilta ja ainoa oikea tapa on valinnanvapauden turvaaminen itselle ja toisille - Jeesus olisi itsesuggestionaalisen totuutensa vuoksi nähnyt Saatanan tai demonit tässä norjalaisessa, joka antoi vastuun itsestään ja järjestelmästä toisaalle oikeuttaen siten todellisuudessa sydämmessään olevan väkivallan - Hänen olisi ollut hyvä olla rehellinen itselleen, kohdata pelkonsa ja vihansa, koska ne tuottaa todelliset kärsimykset seurauksna itselle sekä muille ja huomata että rakkaus ja todellinen hyvyys antaa aina valinnanvapauden ollen todellisuudessa ainoa asia jonka vuoksi kannattaa taistella "hengessä ja totuudessa" suvaitsemattomuutta vastaan.

Uskomusjärjestelmät, jotka eivät anna yksilön valita, ovat suoranaista pahuutta - juuri monissa "ismeissä" tämä näkyy toisinajattelijoita, etnistä alkuperää kohtaan vainona. Sana - ilmaisuvapaus ja tosen valinnan salliminen ovat rakkautta ilman että "vedämme hernettä nenään" kiristämällä vaikkapa ihmissuhteilla - eli jos todellisten mielipiteidesi tai toisen mielipiteiden mukaan et voi olla jonkun ystävä, on meillä aina suhteellinen ongelma.

Evoluutio perustuu elämän vapaaseen valintaan olosuhteiden mukaan, niin myös ihmisen henkinen kehitys. Mitä pimeämpi aika tai järjestelmä sen vähempi valinnan mahdollisuuksia. Henkinen vapaus on fyysistä ja henkistä valinnanvapautta käyttää ajattelukykyämme uskomusten sijaan ja kyseenalaistaa asioita mitä tai ketä uskomuksemme todellisuudessa palvelevat.
Vastaa Viestiin