en jaksa ymmärtää miksi?

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

suikki
Viestit: 24
Liittynyt: 02.05.2007 17:19

en jaksa ymmärtää miksi?

Viesti Kirjoittaja suikki »

Olen siis edelleen eronnut jt:sta, mut en ymmärrä miten jotkut jotka on siitä erotettuja, puolustaa silti jehovan todistajia, vain järjestö on väärässä. mun pieneen mieleen ei mahdu. Miten voi olla muka jehovan todistaja ja kuitenkin on erotettu?

Kamoon, jättäkää jo tää asian käsittely ainakin ilman oikeuskäsittelyitä, antaa niitten yksien uskoa mitä haluaa. kukaan ei voita mitään tällä asialla.

Viimises viestis vanhuksetkin jopa laittoi että rakastaa mua loppuun asti. Tänään tasan vuosi viimisestä tapaamisesta. Hiljasta on ollu. En kaipaa niitä en.

Eipä muuta aatoksia, jatketaan mielummin omaa elämää...
Lehtiveli
Eläkeläinen
Viestit: 1741
Liittynyt: 13.04.2007 10:07
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lehtiveli »

Sellaiset henkilöt, jotka erottamisesta huolimatta vieläkin ajattelevat kuin JT:t, eivät ole koskaan puolueettomasti asiaa käsitelleet. Heille Jehovan todistajien asettamat ennakkokäsitykset ovat yhä "ainoa oikea totuus" eikä niitä saa kriittisesti ajatella. He siis haaveilevat paluusta äitijärjestön huomaan.

Täällä palstallakin on joitakin jotka ovat aloittaneet "erotetun uransa" pitkällä myötäilyllä ennen kuin ovat tajunneet asioiden todellisen laidan.
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Mahdollisesti myös vältetään kasvojen menetystä ?

Ei ole tullutkaan niin nenästävedetyksi jos löytää lahkosta puolusteltavaa
rippeli
Viestit: 2454
Liittynyt: 28.04.2007 12:43
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja rippeli »

Jos on ikänsä ollut lahkossa kiinni, eikä tiedä mitään vaihtoehtoisesta elämästä, voi nähdä paljonkin hyvää jehtod-uskonnossa. Voi esimerkiksi kaivata niitä ainoita tosi-ystäviä, jotka lahkon myötä jäivät menneisyyteen. Kun aina on tullut opetetuksi, ettei "maailmallisiin" ihmisiin voi luottaa, on tuo uskomus vaikea karistaa.

Vastaavia esimerkkejä voisi luetella paljonkin, mutta ydinajatukseni on siis se, että lahkon puolustajat eivät tiedä totuutta asioista. Monet eivät halua edes ottaa selvää, jottei heidän uskonsa vain alkaisi horjua.
Let me go Master I hate you so
Marilyn
Viestit: 292
Liittynyt: 01.05.2007 15:14

Viesti Kirjoittaja Marilyn »

Niin olen kyllä samaa mieltä osittain kanssasi. Mutta irrottautumisprosessi vie aikaa ja sen pituus riippuu ihan ihmisestä. Kokonaisvaltaista irrottautumista ei pysty varmaan kukaan tekemään hetkessä, vaan se tapahtuu ajan kanssa. Itselläni meni aikaa, että "omatuntoni" salli itsenäisen ajattelun, eikä lapsuuden mörköäänet enää puuttuneet itsenäisiin valintoihini. En ole kyllä koskaan puolustellut JT-uskoa enkä VT-seuraa, yksittäisiä JT-suitsissa kiinni olevia kylläkin. En muutenkaan ole ollut kiinni uskonasioissa, koska en voi sanoa koskaan todella uskoneeni niihin, edes JT-aikanani.

Toinen asia mitä en täysin ymmärrä, on se, että kuinka jotkut pysyttelevät vielä mukana, vaikka sanovatkin irrottautuneensa (jättäytyneet/toimettomat/hiipujat/yms). Mutta se on jokaisen oma asia, enkä siis sitä millään tavalla arvostele. En vain ymmärrä. Sosiaaliset suhteet on yleisin syy, joka esitetään, mutta itsekin hengissä olen ilman tiettyjä sukulaisiani. Näin olen saanut itselleni mielenrauhan, koska tiedän, ettei tämän hetkiset sosiaaliset suhteeni riipu väestöreksiterissä olevasta merkinnästä. Jokainen tekee valintansa oman tilanteensa ja itsensä kanssa.

Ymmärrän siis ihmettelysi Suikki. Ihmetellään me omia elämiämme ja annetaan toisten ihmetellä omiaan. :wink:
Quidquid latine dictum sit, altum viditur.
Vieras

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Ainoat ystävät on erittäin vahva syy.

Kääntöpuolena pyritään panettelemaan lahkon ulkopuoliset milloin miksikin, jos ei konkreettisempaa keksi niin maailmallisiksi taikka saatanan vallassa oleviksi. Lahkon jättäneen tulisikin tehdä työtä todetakseen että lahkon ulkopuolisia ei voi yhdellä mitalla arvioidea, kuten ei sisäpuoliosiakaan. Oikeasti kavereiksi ja ystäviksi kelpaavat tulisikin myös tästä erityisestä syystä saada pois sieltä.
Hypocrisy Surrounds
Viestit: 63
Liittynyt: 15.06.2007 22:32

Viesti Kirjoittaja Hypocrisy Surrounds »

Rovaniemellä on eräs sisar, joka oli hetken aikaa erotettu "maailmallisen" miesystävän takia. Ennen erottamista sisar vannoi, että tulisi kuitenkin tutkimaan "totuutta" ja käymään kokouksissa. Ja niin hän kävi. Joskus hänen miesystävänsä oli mukana kokouksissa. Kerkesi olla jotain vuoden erotettuna ja nykyään naimisissa kyseisen miehen kanssa.

On kyllä ihmettelemistä koko touhussa...ei hyvänen aika...
rippeli
Viestit: 2454
Liittynyt: 28.04.2007 12:43
Paikkakunta: Helsinki

Viesti Kirjoittaja rippeli »

Anonymous kirjoitti:Ainoat ystävät on erittäin vahva syy.

Kääntöpuolena pyritään panettelemaan lahkon ulkopuoliset milloin miksikin, jos ei konkreettisempaa keksi niin maailmallisiksi taikka saatanan vallassa oleviksi. Lahkon jättäneen tulisikin tehdä työtä todetakseen että lahkon ulkopuolisia ei voi yhdellä mitalla arvioidea, kuten ei sisäpuoliosiakaan. Oikeasti kavereiksi ja ystäviksi kelpaavat tulisikin myös tästä erityisestä syystä saada pois sieltä.
Luulisin tulleeni lukeneeksi useampiakin tämän nimenomaisen "vieraan" kirjoituksia. Mielipiteesi on johdonmukaisen kielteinen, mikä sinänsä ei ole yllättävää. Mielestäni kirjoituksesi ovat kuitenkin siinä määrin oivaltavia ja mielenkiintoisia, että näkisin mielelläni sinut kirjautuneena. Tottuneena ja paatuneena palstan lukijana hypin tylsiksi kokemani kirjoittajat yli ja keskityn vain mielenkiintoisina pitämiini kirjoittajiin. Tämä johtuu aikapulasta jota nykyään poden. Siksi olisi kiva jos "vieras" kirjautuisi jollain nimimerkillä, jolloin minunkin elämäni helpottuisi.
Let me go Master I hate you so
Etsijä
Viestit: 2
Liittynyt: 07.09.2007 00:20
Paikkakunta: kehyskunta

Viesti Kirjoittaja Etsijä »

Siskoni on vielä todistajissa, ja siksi otan kritiikin JT:tä kohtaan hieman henk.koht. Arvostan syvästi häntä, mutta olen surullinen siitä että hän on yhä kyseisen lahkon toiminnassa hyvin aktiivisesti mukana. Vasta tänä ja viime vuonna olen oppinut puhumaan kriittisesti järjestöstä, erään tarkkanäköisen ex-uskiksen avulla. Hän muilutti minut myös UTT:n sivuille, ja sitä kautta löysin tämän mahtavan keskustelufoorumin :) Koin silti identiteettini osana JT:t pitkään perheeni, ja sitä kautta itseni eron jälkeen, siksi arvostelu tuntui piikkinä omassa lihassa.
Lehtiveli
Eläkeläinen
Viestit: 1741
Liittynyt: 13.04.2007 10:07
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lehtiveli »

Etsijä kirjoitti: Koin silti identiteettini osana JT:t pitkään perheeni, ja sitä kautta itseni eron jälkeen, siksi arvostelu tuntui piikkinä omassa lihassa.
Palstoilla näkee säännöllisesti ihmisiä, jotka ovat joko eronneita, tai järjestössä roikkuvia, ja jotka tulevat palstalle ns. "takki auki" ja päästelevät klassiset "luopiovalhetta ja katkeruutta" vastineet, sitten kun he seurailevat vuoden-pari keskusteluja, ääni kellossa muuttuu yleensä. :roll:

Jos säilyttää identiteettinä JT:t, se on käytännössä kuin kuuluisi seurakuntaan, sillä henkinen kuuluminen on tärkeämpää paranemisprosessin kautta kuin fyysinen. Itse en aikoihin henkisesti seurakuntaan kuulunut, ja sen takia eroprosessi oli melko nopea.
Nezumi
Viestit: 237
Liittynyt: 01.08.2007 12:18

Viesti Kirjoittaja Nezumi »

Itse roikkuu mukana edelleen enimmäkseen siitä kliseisestä syystä, että suurin osa tutuista on mukana eikä toisaalta viitsisi kokeilla moniko sitä karttelua sitten noudattaisi. Vaikkakin vähän hassua se silti on, että suurimmasta osasta tuttuja ei ole paljon tietoa siitä mitä kuuluu tms sitten, kun nuo kokoukset, konventit ja vastaavat on jokseenkin jääneet jo. Eipä ole kauheasti ollut kenelläkään asiaa sitten joskaan en kyllä itsekään ole jaksanut kauheasti ihmisiä yrittää tavoitella satuineista syistä aikoihin..~huoh~ Aika sitten näyttä kauanko tuota roikkumista kestää, mutta näin nyt toistaiseksi.
"You don't have to keep smiling for someone else..It's okay to smile for your own sake. "
m.näätinki
Viestit: 79
Liittynyt: 08.06.2007 01:07
Paikkakunta: Lohja

Olen RIPPELIN

Viesti Kirjoittaja m.näätinki »

kanssa samoilla linjoilla siitä miksi jotkut roikkuvat jt-järjestössä eroamisensa/erottamisensa jälkeenkin.

Onhan kuitenkin niin,että osa heistä on edelleen uskonnollisia ja mahdollisesti ovat vain hämmennyksissä siitä mihin uskoa.
Osa alkaa uskomaan tieteeseen,osa vain muuten ihmiseen,mutta pohjimmiltaan on kysymys uskosta.
Mutta kun jt oppi siitä,että kaikki muut uskonnot on osa suurta babylonia on jt-dokmatiikan suurimpia aivopesusaavutuksia,on ihmisen vaikea lähteä purkamaan jt-oppeja yks kerrallaan.Jos hän sihen uskaltautuu voi eteen avautua uskon todellinen mahdollisuus.Usko ei olekaan kiinni tietystä määrästä oikeita oppeja vaan sen perus-asiasta.
Me emme voi tietää kaikkia opin oikeallisuuksia jo pelkästään sen vuoksi ettemme voi 100 prosenttisen varmuudella tietää koskaan miten asiat olivat alkuseurakunnassa ja jos tiedämmekin ei kukaan tai mikään seurakunta tee samoin 100 prosenttisesti kuin alkuseurakunta.
On tyydyttävä siihen että uskomme peruskulmakivi on Jeesuksen uhrikuolema ja siihen uskominen.Kristitylle se on pelastuksen tae.
Kaikki muu sen ulkopuolella on ihmisen taipumusta väitellä ja kuvitella että "tää mun juttu kaikkine kliseineen on juuri se oikea".Mutta näinhän ei välttämättä ole.
Meidän tulisi rakastaa kaikkia Jeesukseen uskovia tovereitamme ja rakastaa myös muita koska:"mitä erinoimaista on siinä jos rakastat niitä jotka sinua rakastavat?Rakasta myös vihollisiasi",siis niitä jotka ei välttämättä hyväksy sinun Kristus keskeisyyttäsi.
Lehtiveli
Eläkeläinen
Viestit: 1741
Liittynyt: 13.04.2007 10:07
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lehtiveli »

muuten olen näätingin kanssa samoilla linjoilla, paitsi mielestäni tiede ei ole uskonto. Siinä on yksi suuri ero uskontoihin nähden: Se täytyy todistaa. Uskomuksia ei.
m.näätinki
Viestit: 79
Liittynyt: 08.06.2007 01:07
Paikkakunta: Lohja

Hmmm....

Viesti Kirjoittaja m.näätinki »

Tieteen todistuksillakin on epävarmuutensa.
Ei tarvitse mennä kovinkaan kauas taaksepäin kun "aatami ja eeva" oli satprosenttista huu..haata.
Tänäpäivänä tieteenkin on tarvinnut todeta että meillä on kuitenkin,kaikesta huolimatta yhteinen esi-äiti ja esi-isä ja sillä ei tarkoiteta vain alkulimaa.
Väittäisin siis sitä että tieteenkin tämänpäivän todisteet ei ole välttämättä samoja enää 10 vuoden päästä.
On siis uskottava todisteisiin jotka ei ole 100 prosenttisen varmoja.
Lehtiveli
Eläkeläinen
Viestit: 1741
Liittynyt: 13.04.2007 10:07
Viesti:

Viesti Kirjoittaja Lehtiveli »

Uskomuksissa uskotaan uskomuksiin, joiden perusteet ovat aikaisempien ihmisten uskomuksissa ;) Heh heh.

Siinä olet kyllä oikeassa että tiede korjaa itse itseään ajan kanssa, mutta en edelleen ostaisi selitystä että se vaatisi jonkin sortin uskomista siinä merkityksessä, jota tässä yhteydessä haetaan.
Vastaa Viestiin