vapaa tahto ?

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Vieras

vapaa tahto ?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Tv kanava 7 YLE teema lähetti 20.30 - 21.00 nyt 29.9 depattiohjelman vapaasta tahdosta ja sosiaalisesta paineesta, psykologi, filosofi ja juristi-tri, mainittiin uskonnon aivopesu. Monia kysymyksiä muttei syvällisempää minkään kysymyksen käsittelyä.

Jotakuta varmalla kiinnostaa ja YLE:n ohjelmat ovat arkistossa.
PoterO

Re: vapaa tahto ?

Viesti Kirjoittaja PoterO »

TV-ohjelmissa harvemmin päästään pintaa syvemmälle.

Vieraat vetosivat melko voimakkaasti siihen, että tahtoessaan voi aina toimia toisella tavalla. Myöhemmin tahdon käsitettä kuitenkin aletiin jo hieman kritisoimaan. Pidemmälle vietynähän tämä johtaisi kysymykseen, "mistä 'tahto' tulee?". Mielenkiintoista näkökulmaa avaavat aivokuvaukset, joissa valintatilanteessa koehenkilön aivoista voi lukea tämän valinnan useita sekunteja ennen hänen itsensä tiedostamista ja valitsijan käyttämistä. 'Tahto' on siis ainakin tuollaisissa koetilanteissa reagoimista aivojen tiedostamattomaan prosessiin. Epäilemättä tuo prosessi on riippuvainen, sekä sisäsyntyisistä, että ulkopuolisista vaikuttajista.
Vieras

Re: vapaa tahto ?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Kotimaisessa tiedekeskustelussa pohditaan sitä, voiko ihminen toimia aina arvojensa mukaisesti ja vapaasti vai johdattaako hänen käytöstään yhteisön sosiaaliset paineet.

Stanley Milgram teki 1960-luvulla sosiaalipsykologisen koesarjan, jossa mitattiin ihmisen halua totella auktoriteettia. Kokeessa ihmisten piti toimia omantunnonvastaisesti ja antaa sähköiskuja. Milgramin koe on yksi sosiaalipsykologian kuuluisimmista kokeista ja sen eettisyydestä on keskusteltu paljon, mutta kokeen peruskysymys on vielä ratkaisematta eli onko ihmisen tahto vapaa.

Tahdonvapausongelmaa pöyhivät kriminaalipsykologi Jaana Haapasalo, filosofian professori Timo Airaksinen sekä kirjailija, oik.tri Jarkko Tontti ja filosofi Arno Kotro.
http://areena.yle.fi/video/1317320733028

Hyviä ajatuksia.
Itse koen olevani kauppamaailman, median ja politiikkojen talutusnuorassa,
ilman vapaata tahtoa...
Vikisen kyllä ja panen hanttiin,
mutta maailma potkii teräsvavistetuilla kengillä otsaluuhun koko ajan...

"Köyhä jota viluttaa kaikki"
lavanpalvelija
Viestit: 492
Liittynyt: 27.12.2008 16:31

Re: vapaa tahto ?

Viesti Kirjoittaja lavanpalvelija »

Vieras kirjoitti:Kotimaisessa tiedekeskustelussa pohditaan sitä, voiko ihminen toimia aina arvojensa mukaisesti ja vapaasti vai johdattaako hänen käytöstään yhteisön sosiaaliset paineet.

Stanley Milgram teki 1960-luvulla sosiaalipsykologisen koesarjan, jossa mitattiin ihmisen halua totella auktoriteettia. Kokeessa ihmisten piti toimia omantunnonvastaisesti ja antaa sähköiskuja. Milgramin koe on yksi sosiaalipsykologian kuuluisimmista kokeista ja sen eettisyydestä on keskusteltu paljon, mutta kokeen peruskysymys on vielä ratkaisematta eli onko ihmisen tahto vapaa.
Eilen jäljiteltiin Milgramin koetta tv dokumentissa Teemalla, siellä ylitettiin Milgramin 62% tulos roimasti. Kokeen jälkeen tilanne purettiin, mutta todellisuudessa jehovantodistajalle ei jää mitään
omantunnon kannalta kunniallista tapaa päästä ulos pahuuden valtakunnasta. Useimmat eivät näe muuta ratkaisua kuin adaptoitua.

Ymmärrys avartui käsittämään mikä on karttamiskäytännön todellinen luonne. Kuinka helposti vanhempamme ovat omaksuneet Milgramin kuvaaman "asiamies" position. Freud oivalsi uskontokiusaamisen nerokkaasti tässä yhteydessä joukkopyskologiaa koskevassa pohdinnassaan vuonna 1927.

Jos haluamme etsiä vanhempiemme ohella pahuuteen syyllistä niin päädymme pahuuden alkulähteelle Charles Taze Russeliin.
Varjo seuraa, halusit tai et.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: vapaa tahto ?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

lavanpalvelija kirjoitti:Jos haluamme etsiä vanhempiemme ohella pahuuteen syyllistä niin päädymme pahuuden alkulähteelle Charles Taze Russeliin.
Mulle tässä aiheessa henkilökohtaisen vastuun vieritys muualle on jotenkin vieras ajatus. Mulle vastuunvieritys näyttäytyy mekanismina, joka edesauttaa erityisesti kulttimaisten uskontojen säilymistä. Esimerkiksi mun mutsi ei kanna penninkään vastuuta siitä mitä seurasi amerikkalaisen kultin seuraamisesta.

Mitä sitten CTR:n "vastuurooliin" tulee, niin tarkemmin ajatellen tuota ketjuttamista voi hyvällä syyllä jatkaa, koska CTR oli kiinnostunut ja saatiin narutettua (second) adventistien kelkkaan. Kyseinen millerismihän oli juuri kärsinyt haaksirikon ja käymistilassa.

Syyllisyysolettamaketjun yksi solmukohta on Jeesus ja katteeton lupauksensa, mutta Jeesuskin heittäytyi juutalaisten odotuksen viemäksi, joten ketju jatkuu vielä Jeesusta edeltäviin vaikuttajiin.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
lavanpalvelija
Viestit: 492
Liittynyt: 27.12.2008 16:31

Re: vapaa tahto ?

Viesti Kirjoittaja lavanpalvelija »

Markku Meilo kirjoitti:
lavanpalvelija kirjoitti: Esimerkiksi mun mutsi ei kanna penninkään vastuuta siitä mitä seurasi amerikkalaisen kultin seuraamisesta.
Tässä on nimenomaan kysymys tiedostamattomasta vastuunvierittämisestä.

Sun äitisi ei tietenkään ota minkäänlaista vastuuta. Hän on havainnollinen esimerkki Stanley Milgramin kuvaamasta "Jehovan" tunnollisesta asiamiehestä.

Olin vastikään tätä aihepiiriä käsittelevässä seminaarissa jossa esitettyjen kokeiden tuloksella tein oman johtopäätöksen, että Amerikassa miehistä ohjeidenmukaiseen karttamisäännön noudattamiseen osallistuisi noin 2/3 . Naiset ovat huomattavasti julmempia jälkeläisiään kohtaan.

Ilmeisesti Suomessa tämä karttamishomma ei ole aivan näin purevaa.
Varjo seuraa, halusit tai et.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: vapaa tahto ?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

lavanpalvelija kirjoitti:Tässä on nimenomaan kysymys tiedostamattomasta vastuunvierittämisestä.
Varmaankin niin, mutta ajattelen ettei kukaan voi olla tietämätön siitä miten käytännössä toimii. Eli erotetaan vastuu siitä kokonaispaketista ja työnnetään syrjään. Itse vastuuhan ei siitä minnekään katoa, vaan itse asiassa kasvaa, koska siinä tulee päälle se moraalinen velvoite tutkailla mitä oma toiminta vaikuttaa muihin.

Se vastuunpakoilu onkin oleellisempi osa jehovantodistajuutta. Vartiotorniseura ohjaa todistajat laiminlyömään moraalisen vastuun kriittisestä suhtautumisesta asioihin, joilla todistajat pelottelevat ihmisiä. Todfistaja tuskin ajattelee, että pelkistettynä he esittävät vakavalla naamalla pian kohtaavaa ennenaikaista kuolemaa, ellei ovenavaaja liity kyseiseen vastuunpakoilukulttiin.
Sun äitisi ei tietenkään ota minkäänlaista vastuuta. Hän on havainnollinen esimerkki Stanley Milgramin kuvaamasta "Jehovan" tunnollisesta asiamiehestä.
Niinpä, en yhtään yllättyisi jos mutsi toivoisi takaisin moosekselaista endlösungia, johon Vt-lehti viittasi 1950-luvun alussa..
Olin vastikään tätä aihepiiriä käsittelevässä seminaarissa jossa esitettyjen kokeiden tuloksella tein oman johtopäätöksen, että Amerikassa miehistä ohjeidenmukaiseen karttamisäännön noudattamiseen osallistuisi noin 2/3 . Naiset ovat huomattavasti julmempia jälkeläisiään kohtaan.
Mut on yllättänyt nimenomaan naisten asenne, vuosia sitten JWD:llä kaksi eri naista kertoivat äideistään samaa, eli molempien äidit olivat sanoneet tyttärilleen olevansa valmiita tappamaan heidät jos Vt-seura antaisi siihen ohjeen.

Kultti mikä kultti.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Vieras

Re: vapaa tahto ?

Viesti Kirjoittaja Vieras »

"äidit olivat sanoneet tyttärilleen olevansa valmiita tappamaan heidät jos Vt-seura antaisi siihen ohjeen"

Siinäpä se. Voisi vain todeta "äideille" että ilmeisesti tuota tappamismahdollisuutta varten sitten lahkon käskystä aikoinaan sänkyyn menivät, ja ovatko äidit mahdollisesti kiinnostuneet miksi lahkon ulkopuolella lapsia tavataan hankkia.

Lahkoon vajoaminenhan on prosessi, kuka saattaisi huomata valheen värväyspuheessa, kuka ei säikähtänyt vaikka toinen säikähti kun harmakauhuja kuvattiin, mutta värvärikaksikot kiertelevät ja iskevät suojaamattomiin kohtiin (mitä pelätään, mitä ei tiedetä, mitä psyyken heikkouksia löytyy, minkä kiinnostusten kautta lähestytään lahko-oppeja...) ja niin sitä kohta kaupitellaankin vartiotorneja. Siinäkin varmaan se vapaa tahto on, mutta voimat loppuvat, kuten Airaksinen YLE:ssä ilmaisi alkoholistin ongelman jouduttuna viinaksiin tyrkytetyksi.

Siten vastuuntunto vaatisi jatkuvaa herättelyä, valokopio silloin, kiperä kysymys tällöin, eikä mitään "uskon kunnioitusta" lahkon orjille, vaan muistutus tyhmyydestä joka on mahdollista jättää.
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: vapaa tahto ?

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Vieras kirjoitti:Siinäpä se. Voisi vain todeta "äideille" että ilmeisesti tuota tappamismahdollisuutta varten sitten lahkon käskystä aikoinaan sänkyyn menivät, ja ovatko äidit mahdollisesti kiinnostuneet miksi lahkon ulkopuolella lapsia tavataan hankkia.
Itse asiassa Vt-seura ei ole koskaan varsinaisesti kehottanut noudattamaan Raamatun lisääntymiskäskyä. Päin vastoin, on ollut kausia (juuri ennen eri maailmanloppuja), jolloin on rohkaistu pidättymään lasten hankkimisesta. Joskus 1940-luvulla oli peräti kirjoitus, että olisi hyvä välttää "sillai olemistakin". Siitä nousi sitten keskustelu, muistaakseni joku norski lähetti kysärin, johon vastasivat.

Nykyään lastenhankinta onkin ainoa länsimaissa näennäiskasvua tuottava mekanismi, joten "sillai oleminen" olisi syytä ottaa esille jos huolestuu nykyisestä jäsenkehityksestä, jka Suomessakin on polkenut paikallaan viimeiset 15 vuotta.

Mutta siis nykyään oman lapsen tarkoituksellinen surmaaminen on jo niin kuvottava ajatus, ettei ällöttävämpää heti tule mieleen. Ja kuitenkin kultti ohjeistaa siihen veriuhrin nimissä.

Eronneiden, erotettujen ja poishiipuneiden määrä lähentelee jehovantodistajien määrää, joten siinä sitä olisi todistajilla työmaata kun ja jos pitäisi omin käsin listiä vaikka vaan luopiot. Muut eri tavalla ajattelevat, vaikka reilusti yli miljardi islaminuskoista, olisivatkin mahdoton pala. Siksi maapallon valtaosan listimisessä turvataankin rauhan ja rakkauden personoituman - Jehovan - apuun.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: vapaa tahto ?

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Otsikon aiheestahan on YLEn Areenassa mainio dokkarisarja "Hitlerin kätyrit". Mikäli osaa soveltaen katsoa, toiminee. Alla linkki ensimmäiseen osaan. Katseluaikaa tänään vielä 7 päivää.

http://areena.yle.fi/video/1315337102663
Vastaa Viestiin