Pahuuden hävittäminen

Jehovan todistajien oppien lähempää tarkastelua

Valvoja: Moderaattorit

Raimo Mylly

Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Raimo Mylly »

Kun Jahwetti omituisella tavalla unohti kokonaan suuren kiistäkysymyksensä Saakutin kanssa ja päätti tuhota vedenpaisumuksella kaiken elämän maapallolta kun se oli osoittautunut pahaksi, niin miksi hän ei tuhonnut Saakuttia samalla. Miksi kaikkein suurin pahuus ja tuon tuhon alle määrätyn pahuuden alkulähde jätettiin kuitenkin kokonaan rankaisematta eikä Jahwetin katumus ja viha ulottunut taivaisiin saakka? Oliko se vain vanhan kurpan dementiaa vaiko peräti toisen kurpan, Mooseksen, epähuomiossa syntynyt moka? Johdonmukaisuus on kaukana tuossa vedenpaisumuksen sekoilussa jota stooria Jeesus kuitenkin piti järkevänä. Oliko Jeesuskin siis yksinkertainen hömelö joka hihhuloi sen puolesta mikä mieleen juolahti?
Viljo
Viestit: 1100
Liittynyt: 28.04.2007 13:13
Paikkakunta: Helsinki

Re: Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Viljo »

Kuulehan Rami, sun ehkä kannattaisi löysätä pipoa. En suosittele ottamaan Raamattua ihan noin vakavasti. ;)
"Pienet totuudet syövät isoa valhetta palan kerrallaan" - tuntematon
Raimo Mylly

Re: Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Raimo Mylly »

On syytä korjata ajatustapaasi aiheesta. Kuten tiedät, niin minä en ota raamattua missään määrin vakavasti - enää. Enkä kirjoittele täällä aikani kuluksi niille toisille samankaltaisille henkilöille, jotka eivät myöskään ota raamattua vakavasti. Sen tarunhotoisuus kun on jo monille x:lle tullut hyvinkin selväksi.
Ainoa syy kirjoituksilleni on tämän palstan keskeisin aihe - Jehovan todistajat - jotka ottavat raamatun hyvin vakavasti. Ainoa syy kirjoituksilleni on osoittaa palstaa lukeville todistajien mielenhallinnassa rimpuileville, että heitä johdetaan harhaan monissa asioissa ja yksinkertaisin keino päästä siitä selville on lopettaa ajattelunsa ulkoistaminen ja siirtyä omatoimiseen johtopäätösten tekemiseen. Pipo-sketsit kannattaa siis heittää muihin juttuihin.

PS. Hoksasitko avauksen pointin?
Viljo
Viestit: 1100
Liittynyt: 28.04.2007 13:13
Paikkakunta: Helsinki

Re: Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Viljo »

Luulen hoksanneeni, joskin luulen myös että tuo viesti ei pure parhaiten siihen kohderyhmään joka sitä eniten tarvitsisi vaan pikemminkin niihin, jotka eivät enää ole niin paljoa sen tarpeessa. Tämän suhteen meidän ajattelutavoissamme lieneekin pysyvä ero.
"Pienet totuudet syövät isoa valhetta palan kerrallaan" - tuntematon
Raimo Mylly

Re: Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Raimo Mylly »

Viljo kirjoitti:Luulen hoksanneeni, joskin luulen myös että tuo viesti ei pure parhaiten siihen kohderyhmään joka sitä eniten tarvitsisi vaan pikemminkin niihin, jotka eivät enää ole niin paljoa sen tarpeessa. Tämän suhteen meidän ajattelutavoissamme lieneekin pysyvä ero.
Kaipaamasi liturginen muodollisuus on toistuvana vaikuttamisvälineenä huono. Joskus on pyrittävä vaikuttamaan myös toisin tehokeinoin - tässä varmaan se pysyvä eroavaisuutemme piilee. Elämä pitää nähdä värillisenä.
Vieras

Re: Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Vieras »

" tuo viesti ei pure parhaiten siihen kohderyhmään joka sitä eniten tarvitsisi "
-Kuitenkin jos joku, kukalie, ideoi vaikkapa valokopiot vanhojen lahkojulkaisujen kriittisistä kohdista, niin saatetaan vastata (nyt ei ole Viljosta kyse) että joo mutta kun ei, kun ne totistajat, totistajat...

Heidän maailmansa saisi toimia mahdollisimman huonosti, tahtoo sanoa, että tulisi saada valokopioita useinkin, tervehtimättömyys tulisi tehdä tapahtuessaan tiedetyksi läsnäoleville lahkon käskynä, hymy ja mielistelylähestyminen tulisi tehdä ymmärretyksi tarkoitukseltaan sillä tavoin että se turhauttaisi, vaikka että kun ollaan niin hyvällä tuulella niin Meilokin varmaan haluaa jutella vuoden 1914 perusteista, astukaapa sisään niin pirautetaan...

nämä erilaiset menettelytavat, joilla valheet tehdäät tiedoksi värvärikaksikolle, turhautetaan kenttätyö antamatta mielihyvää vainosta puhumisen mahdollisuudesta yms, tähän olisi entisillä todistajilla kokemuksiensa suoma etu kehittelyssä.
Ehdottaja

Re: Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Ehdottaja »

Täällä aika moni mainitsee valokopioiden levittämisen.
Mitenkäs olisi oma "traktaattikampanja", jossa luukutettaisiin todistajille valokopioita luettavaksi?
Tätä varten olisi tietysti hyödyllistä tehdä viestiketju kopioimisen arvoisille sivuille, mistä henkeytettyä sanaa voidaan levittää todistajienkin suuntaan? Watchtower Libraryn avulla saa myös ihan tulostettua samoja tekstejä, ainakin 1970-alkaen (jotkin artikkelit on kyllä jätetty sieltä pois, syy mikä lie). Tietysti kaikkiin selkeät lähdeviitteet mukaan.
Samoin olisi varmaan hyvä varata niitä kotiin, jos joku sattuu tulemaan ovelle.
Luopio?
Viestit: 128
Liittynyt: 16.09.2009 21:01
Paikkakunta: 60°10'12"N 24°56'24"E

Re: Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Luopio? »

Mitenkä olisi osio palstalle, jossa olisi niitä valokopioita tai linkkejä..? Olisi helpompi raapia tarpeelliset kasaan "hädän hetkellä".
"Totuus ei saa koskaan tulla hyvän tarinan tielle"
Kivikko
Viestit: 650
Liittynyt: 10.01.2011 21:08

Re: Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Kivikko »

Kannatan ajatusta osiosta tai ainakin viestiketjusta muistettavalla otsikolla, että löytyy hakusanalla.
"Valokopiot" tai jotain vastaavaa.
Kivikko
Viestit: 650
Liittynyt: 10.01.2011 21:08

Re: Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Kivikko »

Aloittavaan aiheeseen.
Olen joskus jo lapsena ihmetellyt, että miksi saatana heitettiin alas maan päälle tekemään tuhojaan ihmisille, eikä tätä tuhottu saman tien, ja annettu ihmisille mahdollisuus elää hyvissä oloissa ilman paholaista. Varsinkin kun mitään avointa kiistakysymystä ei enää ollut tuhansiin vuosiin.
Moneen kertaan ihmiskunta, eli sivulliset uhrit, jotka kerran olivat pahoja saatanan takia, listittiin, mutta ei itse syllistä.

Näin menee oppi harmagedonistakin, eli taas nirri pois ihmisiltä, ja saatana sidotaan 1000 vuodeksi, ja taas päästeään irti. Miksi paholainen pitää taas kerran päästää irti?
Kai se on sitä jumalan kujeilua, että tapatti oman poikansa ihmisten puolesta, mutta jätti silti ihmiset pelastamatta. Ei tehnyt omaa osuuttaan tässäkään.
Juonittelua riittää, monenkaltaisia mutkikkaita menetelmiä matkan varrella, ihan vaan huvin vuoksi. Ja sitä pidetään hyvänä. Huhhuh.
Vieras

Re: Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Niin, tuolla etusivun sivukartassa olisi hyvä olla "lahkovieroitus" jossa olisi myös valokopiot taikka suoraan pelkkä valokopiot. Mutta työtäthän se on sivuston ylläpitokin. ahdisti jo kun vanhat kunnon aaac:n uutiset tuntuivat jääneen, mutta nythän sieltä taas informaatiota tulee.

Jotain kuulema tajuaa kun värvärikaksikon on antanut vähän käydä ja sitten on saanut vanhojen julkaisujen kopioita näytettäväksi. Odotusarvo värvärikaksikon käytöksestä olisi että he joko hämmästyisivät taikka rupeaisivat kiinnostuneena selittämään että mistä on kysymys eli kuinka tulisi suhtautua. Mutta reaktio on jotain hillityn suuttumuksen tapaista torjuntaa.

Jos kopiot toimittaa yksittäin postiluukkuun on etuna, että jt joutuu työstämään asiaa (ei ole kohdetta, jolle keksisi selitystä / purkaisi kiukkua) ja jos nipun toimittaa, on riski että päällimmäisen vlkaisun jälkeen nippu hävitetään.

Valokopioita on olemassa, esim:
http://web.archive.org/web/20041022141212/
http://medlem.spray.se/aaac/2/
Avatar
Jaakko Ahvenainen
Viestit: 8099
Liittynyt: 28.04.2007 15:41
Paikkakunta: Lieksa

Re: Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Jaakko Ahvenainen »

Kivikko kirjoitti:Kannatan ajatusta osiosta tai ainakin viestiketjusta muistettavalla otsikolla, että löytyy hakusanalla.
"Valokopiot" tai jotain vastaavaa.
Käviskö tämä?
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Viljo kirjoitti:Luulen hoksanneeni, joskin luulen myös että tuo viesti ei pure parhaiten siihen kohderyhmään joka sitä eniten tarvitsisi vaan pikemminkin niihin, jotka eivät enää ole niin paljoa sen tarpeessa. Tämän suhteen meidän ajattelutavoissamme lieneekin pysyvä ero.
Mä olen tätä parikin kertaa miettinyt vuosien varrella, enkä ole havainnut shekinan valovirrassa enää vuosiin muutosta. Pikemminkin ajattelen, että meitä kriitikoita on tyyliltään erilaisia (ja hieman eri asioihin painottuvia) siinä missä on Vt-seuran otteessa olevia lukijoitakin. Yksi tykkää yhden tyylistä, toinen toisen ja kolmannelle molemmat voivat olla mieluisia, neljännelle riittää yksi vierailu ja hän palaa peloissaan salille turvaan.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Viljo
Viestit: 1100
Liittynyt: 28.04.2007 13:13
Paikkakunta: Helsinki

Re: Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Viljo »

Markku Meilo kirjoitti:Yksi tykkää yhden tyylistä, toinen toisen ja kolmannelle molemmat voivat olla mieluisia, neljännelle riittää yksi vierailu ja hän palaa peloissaan salille turvaan.
Noinhan se menee. Uskoisin kuitenkin meidän kaikkien tavoitteena olevan se, että noita neljänsiä olisi mahdollisimman vähän. Tyyli joka toimii hyvin tapaamisessa kasvotusten voi aiheuttaa pyrähdyksen valtakunnansalin eturiviin. Emme koskaan voine tietää kuinka moni täällä tutustumassa käynyt tuon pyrähdyksen on tehnyt ja tulee tekemään.
"Pienet totuudet syövät isoa valhetta palan kerrallaan" - tuntematon
Markku Meilo
Viestit: 13450
Liittynyt: 24.04.2007 10:28

Re: Pahuuden hävittäminen

Viesti Kirjoittaja Markku Meilo »

Viljo kirjoitti:Emme koskaan voine tietää kuinka moni täällä tutustumassa käynyt tuon pyrähdyksen on tehnyt ja tulee tekemään.
Näinhän se on, täältä todellisuutta kauhuissaan pakenevien ja salilta turvapaikkaa hakevien määrä varmaan vähenisi jos kirjoittelu olisi ohjattu ja valvottu kirjoittajien suosituimmuuskilpailu. Siis samaan malliin kuin ne jt-palstat, joista lentää kuin leppäkeihäs jos vaikka kysyy tai kommentoi jotain opillisesta ristiriidasta.

Eikä aina tarvitse edes kysyä, minä pelkästään yritin seurata englanninkielistä hymistelypalstaa taustalla. Jonkin ajan kuluttua minulta kyseltiin asioita ja kysyttynä ilmoitin rehellisesti, että olin saanut monoa reilu 25 vuotta aiemmin ja "sillä siunaamalla" lensin kuin leppäkeihäs ko. palstalta. Palstalle pääsi sisään ilman kerberokselle ilmoitettavaa viikon laulunumeroa tai vastaavaa.

Netti siis palvelee riittävässä määrin todellisuutta karttaviakin.
Pyrkimykseni olkoon kaikkia miellyttävän keskusteluilmapiirin luominen.
Vastaa Viestiin