Tanssin kauhistus ja armeija

Yleistä keskustelua Jehovan todistajista.

Valvoja: Moderaattorit

Filippos
Viestit: 1139
Liittynyt: 30.09.2009 10:46
Paikkakunta: Oulu

Tanssin kauhistus ja armeija

Viesti Kirjoittaja Filippos »

Armeijassaki (Viro) harjotellaan näköjään kans tanssimista: http://www.riemurasia.net/jylppy/media. ... =11#amedia,
minkä VT-seura mieltää mitä iljettimpiin sekstaus irstauksiin.

Tämä sitten se perimmäinen syy aseistakieltäytymiseen, samoin kuin baarissa tanssimiseen?
KN

Re: Tanssin kauhistus ja armeija

Viesti Kirjoittaja KN »

Armeijasta käyty keskustelu, on ollut tällä palstalla miljoona kertaa tasokkaampaa, kuin presidenttiehdokkaisen esitykset.

Nuori lukiolainen kysyi vähemmistövaltuutettu Eva Biaudeta, miksi asevelvollisuus on vain miehille pakollinen, niin tuo blondi vastasi näin:

>>Kyllähän naisetkin nykyään voi mennä armeijaan, vaikkakin lääkärintarkastus on heille maksullinen, kun se miehille on ilmainen.<<

WTF ja monta kertaa!

Tuo blondi löysi miesten pakkopalveluksen sijaan "tasa-arvo" ongelman koskien vapaaehtoisesti armeijaan änkeävien naisten maksullisesta lääkärintarkastuksesta. Tuli mieleen se kuuluisa sanonta että, "ette tiedä miten pienellä älyllä maailmaa hallitaan"

Paavo Lipponen mainitse "tasoittavana" tekijänä raskauden, mutta en ole kuullut kenestäkään naisesta, joka olisi viety linnaan vaihdevuosien jälkeen, kun lasta ei ole ilmaantunut.

On siis löytynyt ainakin kaksi talidomia, jota en ehdottomasti voi äänestää Paavo Lipponen ja Eva Biaudet.

KN
Vieras

Re: Tanssin kauhistus ja armeija

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Filippos kirjoitti:Armeijassaki (Viro) harjotellaan näköjään kans tanssimista: http://www.riemurasia.net/jylppy/media. ... =11#amedia,
minkä VT-seura mieltää mitä iljettimpiin sekstaus irstauksiin.

Tämä sitten se perimmäinen syy aseistakieltäytymiseen, samoin kuin baarissa tanssimiseen?
Tuo solttujen pompahtelu epätahdissa mitään tanssia ollut......
Viljo
Viestit: 1100
Liittynyt: 28.04.2007 13:13
Paikkakunta: Helsinki

Re: Tanssin kauhistus ja armeija

Viesti Kirjoittaja Viljo »

Evan kommentit tuossa asevelvollisuusasiassa todella veretseisauttavia. Hänen mielestään naiset eivät ole olleet kovin kiinnostuneita vapaaehtoisesta palveluksesta, joten ei naisia tarvitse pakottaa. On ihan riittävää että puolet ikäluokasta on asevelvollinen. On vaikeata käsittää että tuollainen ihminen edes on ehdokkaana. No, RKP on tietenkin niin pieni puolue ettei niillä kovin laajaa pohjaa ehdokasasetteluun olekaan. Nyt kun eka kierros on hoidossa, niin vaan jännätään tuloksia.
"Pienet totuudet syövät isoa valhetta palan kerrallaan" - tuntematon
Vieras

Re: Tanssin kauhistus ja armeija

Viesti Kirjoittaja Vieras »

Viikingit olivat käyttäneet mielisairaita naisiaan eturivissä ja hurjia taistelijoita olivat olleet.
Perinteellisestihän naisen pärjäämättömyys fyysisesti heikompana on ollut syynä.
Onko meikäläinen sitten vanhanaikainen kun ei voisi äänestää pakon puolesta asepalvelukseen.
Esim. huolto- ja kotirintama olisi jo eri juttu.
KN

Re: Tanssin kauhistus ja armeija

Viesti Kirjoittaja KN »

Vieras kirjoitti:Viikingit olivat käyttäneet mielisairaita naisiaan eturivissä ja hurjia taistelijoita olivat olleet.
Naiset ovat lojaalempia auktoriteeteille, niin olen naisten fanaattisuutta ja lukumääräistä edustusta ääriuskonnoissa esim. jehovantodistajissa kuullut selitettävän.

Mielestäni nuori kiihkeä patrioottinen nainen, olisi tehokkainen tappokone vaikkapa juuri erikoisjoukoissa. Naiset sietävät kipua ja huonoa kohtelua paremmin (synnytys, leikkaus ym tilanteet) eivätkä inise pienistä kuten miehet. Mitä olen lukenut naissotilaista Neuvostoliiton armeijasta, niin ei heidän käsistä paljon vankeja elävänä jäänyt jäljelle.

Kun seurakunnassa katsoo joitakin tienraivaajasisaria suoraan silmiin, niin ei siinä kyllä tee mieli hallintoelimestä vitsailla, sillä niin tiukka on katse.

En ymmärrä tuota naisten sortamista asevelvollisuusasioissa ;-)

KN
SuurinBabylon
Viestit: 1371
Liittynyt: 02.01.2012 20:04
Paikkakunta: Helsinki

Re: Tanssin kauhistus ja armeija

Viesti Kirjoittaja SuurinBabylon »

KN:llä on ainakin huumori halllussa. Kiitos päivän nauruista, sait minut taas hyvälle tuulelle :D
Vastaa Viestiin